PDA

Επιστροφή στο Forum : Tektronix 2465B - Περίεργη συμπεριφορά



SV1JRT
10-04-13, 08:43
Καλημέρα στην παρέα.
Χτές αγόρασα έναν παλμογράφο Tektronix 2465B από ένα παλικάρι στην Παλλήνη.
Μαζί με τον παλμογράφο ήταν και ένα probe Tektronix P6137. Οταν γύρισα στο εργαστήριο, τον σύνδεσα στην έξοδο ενός μετασχηματιστή 12V για δοκιμή και διαπίστωσα την εξής περίεργη συμπεριφορά.
Στο κανάλι 1, αναγνωρίζει ΠΑΝΤΑ το probe σαν 10Χ (max Volt/Div = 50V) και η κυματομορφή βγαίνει πολύ εκτός ορίων της οθόνης. Οταν πατάω MEASURE -> FREQ μου δείχνει 50Hz, αλλά όταν πατάω MEASURE -> VOLT μου δείχνει ένδειξη 1800V (!!!). Ακόμα και όταν πατάω το κουμπί "AUTO" η μέτρηση συνεχίζει να είναι στις παραπάνω τιμές. Μετά έβαλα ένα απλό probe που έχω απο τον ψηφιακό παλμογράφο, το οποίο αναγνώρισε ώς 1Χ (max Volt/Div = 5V) αλλα και πάλι τα 12V του μετασχηματιστή μου τα μέτραγε 180V (Στο Measure -> Volt), και η κυματομορφή είναι και πάλι εκτός ορίων της οθόνης.

Οταν συνδέω το Tektronix P6137 probe Η το απλό probe στο κανάλι 2, μου το αναγνωρίζει σαν 1Χ και η κυματομορφή εμφανίζεται φυσιολογικά. Η μέτρηση τάσης και συχνότητας είναι σωστές. Οταν πατάω το κουμπί "AUTO" η κυματομορφή κεντράρει στην οθόνη φυσιολογικά.

Οι ερωτήσεις που έχω λοιπόν είναι οι εξής, μιας και δεν έχω πείρα με αναλογικούς παλμογράφους.
1) Η συμπεριφορά αυτή στο κανάλι 1 είναι φυσιολογική, σαν αποτέλεσμα κάποιας ρύθμισης ή το κανάλι έχει πρόβλημα και χρειάζεται επισκευή ??
2) Χοντρικά, ΑΝ χρειάζεται επισκευή, για τι ποσό μιλάμε ??
3) Ποιος είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα (ή κάποιο service) για να ρωτήσω πληροφορίες ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

p.gabr
10-04-13, 09:12
42901

Σωτηρη έλεγξε την ακιδουλα εαν πατάει καλά στο δακτυλίδι της βάσης του παλμογράφου

SV1JRT
10-04-13, 09:20
42901

Σωτηρη έλεγξε την ακιδουλα εαν πατάει καλά στο δακτυλίδι της βάσης του παλμογράφου


Καλημέρα παναγιώτη,
Την έλεγξα την ακιδούλα. Καθάρισα και το δαχτυλίδι στο BNC του παλμογράφου, αλλα τίποτα...
Το θέμα είναι ότι και με το "απλό" probe που το βλέπει 1Χ μου δίνει ένδειξη 180V αντί για 12V....
Καμιά ιδέα ??

SRF
10-04-13, 10:47
Πολύ φοβάμαι ότι έχεις πρόβλημα όντως στο ένα κανάλι! Επειδή κάποτε πριν πολλά χρόνια επισκεύασα αρκετούς τέτοιους (5 ή 6) έχω πλήρες το ιβλίο επισκευής του με σημειώσεις! Αν θέλεις ρίχνω μια ματιά γιατί κάτι μου θυμίζει η περιγραφή του προβλήματός σου! Πιθανολογώ ότι θα έχει πρόβλημα στο front end module του καναλιού αυτού! Θα τράβηξε για μέτρηση μάλλον κανένας καμμιά "ισχύ' περίεργη έχωντας ίσως επιλέξει πχ τα 50Ω στην είσοδο!

SV1JRT
10-04-13, 13:00
Πολύ φοβάμαι ότι έχεις πρόβλημα όντως στο ένα κανάλι! Επειδή κάποτε πριν πολλά χρόνια επισκεύασα αρκετούς τέτοιους (5 ή 6) έχω πλήρες το ιβλίο επισκευής του με σημειώσεις! Αν θέλεις ρίχνω μια ματιά γιατί κάτι μου θυμίζει η περιγραφή του προβλήματός σου! Πιθανολογώ ότι θα έχει πρόβλημα στο front end module του καναλιού αυτού! Θα τράβηξε για μέτρηση μάλλον κανένας καμμιά "ισχύ' περίεργη έχωντας ίσως επιλέξει πχ τα 50Ω στην είσοδο!


Καλημέρα Γιώργο,
Μίλησα με έναν τεχνικό που επισκευάζει παλμογράφους και μου είπε και αυτός το ιδιο.
Μάλον έχει πρόβλημα το attenuator στο πρώτο κανάλι.
Ερώτηση: Μπορώ να κάνω τράμπα το attenuator απο το δευτερο κανάλι στο πρώτο, για να τεστάρω αν εκει βρίσκετε το πρόβλημμα ?? Απο ότι είδα σε κάποιες φώτο, το attenuator δεν πρέπει να είναι κολλημένο. Μάλον βυσματώνει στο PCB.
Γίνεται αυτή η τράμπα ?? Αν μπορείς να διασταυρώσεις και με τις σημειώσεις σου θα είμαι υπόχρεος....

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

SRF
10-04-13, 14:38
Καλημέρα Γιώργο,
Μίλησα με έναν τεχνικό που επισκευάζει παλμογράφους και μου είπε και αυτός το ιδιο.
Μάλον έχει πρόβλημα το attenuator στο πρώτο κανάλι.
Ερώτηση: Μπορώ να κάνω τράμπα το attenuator απο το δευτερο κανάλι στο πρώτο, για να τεστάρω αν εκει βρίσκετε το πρόβλημμα ?? Απο ότι είδα σε κάποιες φώτο, το attenuator δεν πρέπει να είναι κολλημένο. Μάλον βυσματώνει στο PCB.
Γίνεται αυτή η τράμπα ?? Αν μπορείς να διασταυρώσεις και με τις σημειώσεις σου θα είμαι υπόχρεος....

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Λοιπόν. Οι εξασθενητές αλλάζουν μεταξύ τους, και μάλιστα αρκετά εύκολα! Αυτοί αν έχουν πρόβλημα πας σε αντικατάσταση ως module, γιατί δεν τους ανοίγουμε (κανονικά)! Βέβαια καμμιά φορά δεν είναι εξασθενητής! Αμέσως μετά δίνουν σε ένα υβρίδιο (U100) που στην ουσία είναι ένας VGA! Ελπίζω να μην έχειςπρόβλημα σε αυτό, γιατί βρίσκεται λίγο δύσκολα πλέον! όμως ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι μην έχει πρόβλημα το U160 (TL074) που κανονίζει το κέρδος του. Δύσκολο, αλλά όχι απίθανο!
Ένα πράγμα που πάντως θα κάνεις ΠΡΙΝ προχωρήσεις σε οτιδήποτε εντός... είναι να βγάλεις και βάλεις τον εξασθενητή του καναλιού 1! Αυτό γιατί υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα επαφής, πχ σε οδήγησ των ρελέ του, και να μην σετάρει όπως θα έπρεπε. Επίσης όταν αλλάζεις κλίμακες, ακούς τα ρελέ (απαλά) να οπλίζουν ξεοπλίζουν?
Αν χρειαστεί θα σου βγάλω σκαναρισμένο και το σχέδιο του εκεί κυκλώματος!

SV1JRT
10-04-13, 15:01
Γιώργο ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ναι, όταν αλλάζω ευαισθησίες και mode (AC / DC....) ακούω τα ρελεδάκια να κλικάρουν... :D
Οταν πάω σπίτι θα το τσεκάρω με τον εξασθενητή.
Επίσης, το παλικάρι που μίλαγα, μου είπε να πατήσω και να κρατήσω πατημένα τα κουμπιά CH1 και CH2 χωρίς να έχβ probe κουμπωμένο. Κάνει ένα είδος ρύθμισης των εισόδων από ότι μου είπε......

p.gabr
10-04-13, 17:35
Να ρωτησω βρη Γιωργη
Κατ αρχην αυτον δεν τον γνωριζω και βεβαιως το πιθανοτερο ειναι ο εξασθενητης.
Αλλα εαν εχει αρπαξει ο εξασθενητης ,τοτε πως δειχνει μεγαλυτερη ενδειξη; Κανονικα λιγοτερο επρεπε να δειχνει.


Σωτηρη οτι θες να κανεις καντο χωρις προμπ η απο το cal out
Αντε περιμενουμε με ενδιαφερον την εξελιξη

SRF
10-04-13, 21:25
Να ρωτησω βρη Γιωργη
Κατ αρχην αυτον δεν τον γνωριζω και βεβαιως το πιθανοτερο ειναι ο εξασθενητης.
Αλλα εαν εχει αρπαξει ο εξασθενητης ,τοτε πως δειχνει μεγαλυτερη ενδειξη; Κανονικα λιγοτερο επρεπε να δειχνει.


Σωτηρη οτι θες να κανεις καντο χωρις προμπ η απο το cal out
Αντε περιμενουμε με ενδιαφερον την εξελιξη

Παναγιώτη δεν είναι απαραίτητο να έχει καεί με διακοπή συνέχειας! Υπάρχει περίπτωση να έχου κολλήσει οι οπλισμοί στα ρελέ βραχυκυκλώνοντας στην ουσία διαρκώς το κύκλωμα εξασθένησης και τελικά να καταλήγει ως μη υπαρκτό ενδιάμεσα! Μάλιστα ανεξάρτητα από το αν ακούγονται τα ρελε΄, υπάρχει πιθανότητα να έχουν κολλήσει τα pads στις πίστες επαφής τους! Ελπίζω πως όχι... αλλά το έχω δει να συμβαίνει (σε άλλους εξασθενητές από αναλυτή φάσματος HP8566) !

SV1JRT
11-04-13, 10:31
Τελικά, αγόρασα ένα ζευγάρι attenuators από ένα παλικάρι στη Ρόδο, που με διαβεβαίωσε ότι το πρόβλημα είναι στο attenuator του πρώτου καναλιού.

http://www.ebay.co.uk/itm/380593206224?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Περιμένω να έρθουν, για να αντικαταστήσω το ελαττωματικό.
Ελπίζω να μην έχω άλλα θέματα.
Θα σας πω πως θα εξελιχτεί η κατάσταση....

SRF
11-04-13, 15:21
Τελικά, αγόρασα ένα ζευγάρι attenuators από ένα παλικάρι στη Ρόδο, που με διαβεβαίωσε ότι το πρόβλημα είναι στο attenuator του πρώτου καναλιού.

http://www.ebay.co.uk/itm/380593206224?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Περιμένω να έρθουν, για να αντικαταστήσω το ελαττωματικό.
Ελπίζω να μην έχω άλλα θέματα.
Θα σας πω πως θα εξελιχτεί η κατάσταση....

Α... μπράβο και ακριβώς αυτόν έψαχνα εχτές να τον βρω να σου πω να επικοινωνήσεις μαζί του, γιατί έχει ο άνθρωπος μεγάλη αποθήκη ανταλλακτικών και εγχειριδίων & εμπειρία σε Tektronix όργανα!!! ¶λλωστε πολύ παλιά είχε μαγαζί εδώ στο λιμάνι, για επισκευές και ειδικά της ΣΟΝΥ!

Ας βάλουμε το "μαγάζί" του εδώ να υπάρχει και για το μέλλον...
QSERVICE (http://members.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewUserPage&userid=qservice_rhodes)

Και το κανονικό του μαγαζί...
εδώ

http://www.qservice.tv

SV1JRT
11-04-13, 15:38
Πολύ εξυπηρετικός. Μου εξήγησε διάφορα πράγματα για τον παλμογράφο αυτόν.
Απορώ πως και δεν είναι μέλος του φόρουμ..

SRF
12-04-13, 13:46
Στον Ελληνικό ιστότοπο του μαγαζιού του έχει & καλύτερες τιμές!!! :confused1: :biggrin:
http://www.qservice.gr

SV1JRT
15-04-13, 22:22
Το πρόβλημα τελικά ΛΥΘΗΚΕ.
Ηταν ελατωματικό το ATTENUATOR του πρώτου καναλιού, όπως είχε πεί ο Ντίνος απο την Ρόδο.
Με τα νέα attenuator που μου έστειλε ο παλμογράφος δουλέβει ΤΕΛΕΙΑ !!
Ασε που τα έστειλε και με ACS και ήρθαν σε μία μέρα.!!
Είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος απο τον Ντίνο και την υποστήριξη του.

p.gabr
15-04-13, 23:21
Xαιρομαι που για άλλη μια φορά, έκανα λάθος




Κατ αρχην αυτον δεν τον γνωρίζω και βεβαίως το πιθανότερο ειναι ο εξασθενητής.
Αλλα εαν έχει αρπάξει ο εξασθενητής ,τοτε πως δειχνει μεγαλύτερη ένδειξη; Κανονικά λιγότερο έπρεπε να δείχνει.



Καλορίζικος λοιπόν φίλε.... καλές μετρήσεις

dimpet
15-04-13, 23:50
Είναι ο 400Mhz με τα 4 κανάλια ?? Εάν επιτρέπεται πόσο το πήρες ?

SV1JRT
16-04-13, 00:19
Είναι ο 400Mhz με τα 4 κανάλια ?? Εάν επιτρέπεται πόσο το πήρες ?

Ναι. Ειναι ο τετρακάναλος στα 400MHz. Τον πείρα σε τέλεια κατάσταση απο ένα παληκάρι στην Παλήνηγια 490 ευρώ.

SRF
16-04-13, 00:42
Ναι. Ειναι ο τετρακάναλος στα 400MHz. Τον πείρα σε τέλεια κατάσταση απο ένα παληκάρι στην Παλήνηγια 490 ευρώ.

Φανταζομαι γνωρίζεις ότι τριγγάρει μέχρι τον 1.1GHz... ενώ τα -6db είναι στην περιοχή των 750-800MHz! Εξακριβωμένα σε πάνω από 4 τεμάχια, και ήταν έκπληξη όταν το πρωτοείδα σε έλεγχο καλής λειτουργείας ενός τέτοιου που πήραμε στην τότε εταιρεία που εργαζόμουν το 1992-93 ! Σκέψου την ευχάριστη έκπληξή μου όταν είδα την έξοδο μιας Marconi 2955 στους700+ MHz, να εμφανίζεται σε έναν παλμογράφο καθαρότατα ενώ ακόμα και στον 1GHz υπήρχε ικανή ενδεικτική αναγνώριση σημάτων! Θεωρώ ότι είναι ότι πιό κορυφαίο υπήρξε σε καθαρά αναλογικούς παλμογράφους! Εύχομαι να τον απολαύσεις εκμεταλλευόμενος στο μέγιστο τις απεριόριστες δυνατότητές του... και αν αποφασίσεις να τον πουλήσεις κάποτε, έχω πάντα διαθέσιμη μια θέση για αυτόν δίπλα στα αδερφάκια του στον πάγκο μας!

SV1JRT
16-04-13, 11:42
Φανταζομαι γνωρίζεις ότι τριγγάρει μέχρι τον 1.1GHz... ενώ τα -6db είναι στην περιοχή των 750-800MHz! Εξακριβωμένα σε πάνω από 4 τεμάχια, και ήταν έκπληξη όταν το πρωτοείδα σε έλεγχο καλής λειτουργείας ενός τέτοιου που πήραμε στην τότε εταιρεία που εργαζόμουν το 1992-93 ! Σκέψου την ευχάριστη έκπληξή μου όταν είδα την έξοδο μιας Marconi 2955 στους700+ MHz, να εμφανίζεται σε έναν παλμογράφο καθαρότατα ενώ ακόμα και στον 1GHz υπήρχε ικανή ενδεικτική αναγνώριση σημάτων! Θεωρώ ότι είναι ότι πιό κορυφαίο υπήρξε σε καθαρά αναλογικούς παλμογράφους! Εύχομαι να τον απολαύσεις εκμεταλλευόμενος στο μέγιστο τις απεριόριστες δυνατότητές του... και αν αποφασίσεις να τον πουλήσεις κάποτε, έχω πάντα διαθέσιμη μια θέση για αυτόν δίπλα στα αδερφάκια του στον πάγκο μας!



Σοβαρά ?? Δεν το γνώριζα ότι πάει τόσο ψηλά !!!
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.... Ευκαιρία να δοκιμάσω ένα YAESU VX7 που έχω, να δω την κυματομορφή της RF Live στα 430 MHz !!!
Το μοντέλο αυτό μου το είχαν συστήσει φίλοι από καιρό τώρα, όταν είχα αρχίσει να ψάχνω για δεύτερο - αναλογικό - παλμογράφο, άλλα δεν ήξερα ότι είναι ΤΟΣΟ πολύ καλός. Μου έκατσε λουκούμι.... :D :D
Να ναι καλά το παλικάρι από την Παλλήνη. Αν ποτέ αποφασίσω να πουλήσω εξοπλισμό, θα σ' έχω υπόψιν. Αν και ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ !!

p.gabr
16-04-13, 11:49
Λοιπον
εκπλησομαι και εγω με αυτα που ειπε ο Γιωργος


Ασε ομως τις τσιγκουνιες και δωσε κανα τριαρι χιλιαρικα ,να παρεις ενα active probe
:biggrin:
Πανω απο τους 100 με απλο probe μετρας πατατες

Το βραδυ θα σου βαλω τι ειχα στην δουλεια (γιατι τωρα ειμαι με το κινητο)

SV1JRT
16-04-13, 12:00
Λοιπον
εκπλησομαι και εγω με αυτα που ειπε ο Γιωργος


Ασε ομως τις τσιγκουνιες και δωσε κανα τριαρι χιλιαρικα ,να παρεις ενα active probe
:biggrin:
Πανω απο τους 100 με απλο probe μετρας πατατες

Το βραδυ θα σου βαλω τι ειχα στην δουλεια (γιατι τωρα ειμαι με το κινητο)


Μαζί με τον παλμογράφο ήταν και ένα Passive Probe P6137 της Tektronix, που σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του, ανεβαίνει άνετα στα 400 MHz. Στο Ebay το βρήκα γύρω στα 50 ευρώ. Κάποια στιγμή θα αγοράσω ένα δεύτερο.
Για Active probe πάει ΠΟΛΥ ψηλά το μαλλί Παναγιώτη,,, :D :D
πρέπει να πουλήσω το ...θεϊκό κορμί μου (χαχαχαχα) για να αγοράσω τέτοιο probe !!!

p.gabr
16-04-13, 12:04
Μια φορά μπουρλωτιασα ένα και πήγε τρία χιλιάρικα η επισκευή-αντικατασταση (δεν θυμάμαι πως έγινε)

SV1JRT
16-04-13, 12:11
Μια φορά μπουρλωτιασα ένα και πήγε τρία χιλιάρικα η επισκευή-αντικατασταση (δεν θυμάμαι πως έγινε)



Ακριβό σπορ το μπουρλότο !!!
χαχαχαχαχαχαχα

sigmacom
16-04-13, 12:26
έχω πάντα διαθέσιμη μια θέση για αυτόν δίπλα στα αδερφάκια του στον πάγκο μας!
SRF, επειδή ανησυχώ για τον πάγκο σου μην καταρρεύσει από το βάρος, έχω μια κενή θέση για ένα από τα αδερφάκια αυτά στον δικό μου πάγκο... :001_rolleyes:

SV1JRT
16-04-13, 13:02
Τελικά, μιας και τα ανάφερε ο Παναγιώτης (p.gabr) έκανα μια αναζήτηση στο ebay και βρήκα αυτό το Active Probe Tektronix P6230:

http://www.ebay.co.uk/itm/Tektronix-P6230-Variable-Bias-Offset-Probe-1-5-GHz-10X-/321009137414?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4abda2b706

Γιώργο (SRF) ποια είναι η γνώμη σου για το συγκεκριμένο probe ??
Συνεργάζεται με τον Tek 2465B ??
Το θεωρείς καλή αγορά ένα τέτοιο probe ?
Σκέφτομαι να το αγοράσω μελλοντικά..... Όταν ξανά-μαζέψω χρήματα για το εργαστήριο.

SRF
16-04-13, 14:46
SRF, επειδή ανησυχώ για τον πάγκο σου μην καταρρεύσει από το βάρος, έχω μια κενή θέση για ένα από τα αδερφάκια αυτά στον δικό μου πάγκο... :001_rolleyes:

Φίλτατε Στέλιο... τα αδελφάκια δεν είναι καλό να τα χωρίζεις! Αλλά σύντομα σκέφτομαι να διώξω ένα φορτίο Bird 1.5kW (2.5kW Peak) σχεδόν καινούργιο (μόλις 6 ετών με φρέσκα λάδια) γιατί μάλλον θα πάρω έναν εξασθενητή 2.5kW Bird στην θέση του! Αν ενδιαφέρεσαι το συζητάμε σε ΠΜ.

SRF
16-04-13, 15:27
Τελικά, μιας και τα ανάφερε ο Παναγιώτης (p.gabr) έκανα μια αναζήτηση στο ebay και βρήκα αυτό το Active Probe Tektronix P6230:

http://www.ebay.co.uk/itm/Tektronix-P6230-Variable-Bias-Offset-Probe-1-5-GHz-10X-/321009137414?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4abda2b706

Γιώργο (SRF) ποια είναι η γνώμη σου για το συγκεκριμένο probe ??
Συνεργάζεται με τον Tek 2465B ??
Το θεωρείς καλή αγορά ένα τέτοιο probe ?
Σκέφτομαι να το αγοράσω μελλοντικά..... Όταν ξανά-μαζέψω χρήματα για το εργαστήριο.

Δεν το έχω δουλέψει ποτέ το συγκεκριμένο. Σαφέστατα θα είναι αξιόπιστο & αξιόλογο, ως ΤΕΚ, αλλά το θέμα είναι αν εσύ έχεις πιθανές χρήσεις που θα το απαιτήσουν!!! Προσωπικά εγώ με αυτήν την ερώτηση ξεκινάω πάντα πριν αποφασίσω να αγοράσω ή πουλήσω ένα μετρητικό όργανο! Η απάντηση που θα προκύψει μετα από ώριμη σκέψη, καθορίζει και την τελική απόφασή μου! Παράδειγμα, έχω εδώ και λίγο καιρό αποφασίσει να πουλήσω κάποια παλαιότερα όργανα, αφού σκέφτηκα ότι για να μην τα έχω χρειαστεί έστω μία φορά εδώ και 5 έτη, δεν μου είναι σημαντικά ή έστω αρκετά απαραίτητα! Οπότε αντί να τα "έχω" απλά για να τα έχω... είναι προτιμητέο κατ' εμέ, να "μετακομίσουν" σε ένα πιό ευχάριστο περιβάλλον για αυτά, και στην θέση τους εγώ αν μπορώ να προσθέσω έστω και ένα νεώτερο αλλά σαφέστατα χρησιμότερο πλεόν για εμένα όργανο, για νεώτερες τεχνολογίες!
Μελέτησε λοιπόν αν αυτό το έχεις ουσιωδώς ανάγκη για μετρήσεις, αν το κόστος του δικαιολογεί το να το έχεις για κάποτε που ΙΣΩΣ το χρειαστείς & δεν το γνωρίζεις τώρα! Αν όμως απλά το "θέλεις" ως "πακέτο" με τον παλμογράφο σου, και δύνασαι οικονομικώς, τότε το αγοράζεις με μιάς! Αν όχι?

sigmacom
16-04-13, 15:32
Κρίμα... ¶ξιζε να προσπαθήσω πάντως! :biggrin:
Από dummy είμαι καλά (2.5kW Bird), αν προκύψει κανένας παλμογράφος σαν αυτόν που συζητήθηκε και το θυμηθείς, ρίξε σύρμα!

SV1JRT
16-04-13, 15:33
Σωστές οι απόψεις σου Γιώργο. Συμφωνώ απόλυτα.
Εχω αρκετό καιρό να το σκεφτώ το θέμα, μιας και ΑΝ γίνει αγορά θα είναι σε 2 με 3 μήνες.
Θα τα ζυγίσω τα πράγματα και θα αποφασίσω.
Ευχαριστώ.

SRF
16-04-13, 17:31
Μια που αναφερθήκαμε σε οργανα μετρήσεων & επισκευές τους... προ δύο ημερών (ΣΚ) επισκεύασα αυτό
43025
και πλέον το πέρασα και ενα καλιμπράρισμα... Τώρα μένουν κάτι ψιλά εξωτερικά μαζέματα και θα μείνει ως εφεδρεία για εξωτερικές μετρήσεις σε κακά μέρη...

p.gabr
16-04-13, 17:45
Εξασθεμητης και σε αυτο Γιωργο;

Την ενδειξη calibrator γιατι την αναφερει;

Κατι αλλο που παραληψα να πω ειναι οτι Στις υψηλες συχνοτητες δεν ειναι οτι το απλο προμπ μας δειχνει λαθος, αλλα το μεγαλυτερο κακο ειναι οτι η χωριτηκοτητα του ,επιρρεαζει το κυκλωμα και εαν προκειται για καποια ρυθμιση ,τοτε οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να αποτυχεις

SRF
16-04-13, 17:53
Εξασθεμητης και σε αυτο Γιωργο;

Την ενδειξη calibrator γιατι την αναφερει;

Κατι αλλο που παραληψα να πω ειναι οτι Στις υψηλες συχνοτητες δεν ειναι οτι το απλο προμπ μας δειχνει λαθος, αλλα το μεγαλυτερο κακο ειναι οτι η χωριτηκοτητα του ,επιρρεαζει το κυκλωμα και εαν προκειται για καποια ρυθμιση ,τοτε οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να αποτυχεις

Παναγιωτη όχι αυτό ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είχε πρόβλημα στον επιλεγόμενο εξασθενητή της εισόδου! Το πρόβλημα ήταν πολύ πιό μέσα! Αλλά ήταν εύκολα ανιχνεύσιμο το τι έφταιγε, και ευτυχώς με απλό υλικό και όχι περίεργο από τα μασκαρισμένα της ΤΕΚ. Εκεί που ήταν τραγικά τα πράγματα ήταν ότι το είχαν... "καλιμπράρει" κιόλας σχετικά πρόσφατα!!! Τι διάολο είχαν καλιμπράρει δεν κατάλαβα, αφού όλες οι ρυθμίσεις του σε φίλτρα ήταν ΕΚΤΟΣ!!! Ούτε το αυτορύθμισμα δεν περνούσε καν! Ενώ τώρα... είναι σκέτη απόλαυση... :biggrin:

43026

Για το ΠΜ, θα απαντήσω μόλις τσεκάρω να δω τι χρόνους έχω, σύντομα.

SRF
16-04-13, 18:00
Κρίμα... ¶ξιζε να προσπαθήσω πάντως! :biggrin:
Από dummy είμαι καλά (2.5kW Bird), αν προκύψει κανένας παλμογράφος σαν αυτόν που συζητήθηκε και το θυμηθείς, ρίξε σύρμα!

Στέλιο νομίζω ότι υπάρχει ένας 2465Α σε έναν φίλο μου, που ίσως τον δίνει. Να ρωτήσω... μπας και?

p.gabr
16-04-13, 20:23
Στην δουλεια μου για καποιους ασυρμάτους(prc-77) είχε παρθεί ενα rack για την επισκευή ολων των βαθμίδων του (τα δούλευα και αυτά παράλληλα καμιά 10 χρόνια )
Ειχε ενα παλμογράφο tektronix 7603 με 5-6 βαθμίδες έχτρα

43029

μια από αυτές ήταν και η 7S14
http://www.barrytech.com/tektronix/tek7000/tek7s14.html

43027

Aπιστευτη εσωτερική κατασκευή , άλλα ήταν δύσχρηστο με το triger-delayed sampler αλλα .....πήγαινε μέχρι 1ghz .OYTE KAI TO ΔΟΥΛΕΨΑ ΠΟΤΕ

Πιστεύω οτι αυτη η σειρα και η σειρά 7000 ήταν οτι πιο τρελό είχε φτιαχτείτε ποτέ

Αυτος ηταν και ο λόγος που αγόρασα τον ίδιο (τώρα που παρκάρισα )
Σκέφτομαι να χτυπήσω καμιά βαθμίδα spectrum ....ΕΤΣΙ για την πλάκα
να τον κάνω ετσι

43028



ΥΓ
βρηκα και ενα βιντεακι που ειχα ανεβάσει στο youtube με την βαθμιδα του διαφορικου ενισχυτη 7Α22

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=myrU3clicg8#!

SRF
16-04-13, 20:44
Στην δουλεια μου για καποιους ασυρμάτους(prc-77) είχε παρθεί ενα rack για την επισκευή ολων των βαθμίδων του (τα δούλευα και αυτά παράλληλα καμιά 10 χρόνια )
Ειχε ενα παλμογράφο tektronix 7603 με 5-6 βαθμίδες έχτρα

43029

μια από αυτές ήταν και η 7S14

43027

Aπιστευτη εσωτερική κατασκευή , άλλα ήταν δύσχρηστο με το triger πήγαινε μέχρι 1ghz
OYTE KAI TO ΔΟΥΛΕΨΑ ΠΟΤΕ
πιστεύω οτι αυτοί και η σειρά 7000 ηταν οτι πιο τρελό ειχε φτιαχτείτε ποτέ

Αυτος ηταν και ο λόγος , τωρα που (παρκάρισα )να αγοράσω τον ιδιο
Σκέφτομαι να χτυπήσω καμιά βαθμίδα spectrum ....ΕΤΣΙ για την πλάκα
να τον κάνω ετσι

43028

Η σειρά αυτή που αναφέρεις είναι της εποχής που η ΤΕΚ συνεργαζόταν πολύ στενά με την πάλαι ποτέ WILTRON! Ειδικά στους αναλυτές φάσματος, η μεν πρώτη έφτιαχνε το μόνιτορ κομμάτι η δε δεύτερη τα plug-in Sweeper. Μάλιστα χαρακτηριστικό παράδειγμα της συνεργασίας τους απέναντι στον Γολιάθ ανταγωνιστή τους Hewlett Packard στους φασματο αναλυτές ήταν η σειρά Wiltron 640 Scalar Network της δεκαετίας 70 & σειράς 560 επίσης Scalar network αρχές - μέσα 80!
43030

p.gabr
16-04-13, 20:50
Η σειρά αυτή που αναφέρεις είναι της εποχής που η ΤΕΚ συνεργαζόταν πολύ στενά με την πάλαι ποτέ WILTRON! Ειδικά στους αναλυτές φάσματος, η μεν πρώτη έφτιαχνε το μόνιτορ κομμάτι η δε δεύτερη τα plug-in Sweeper. Μάλιστα χαρακτηριστικό παράδειγμα της συνεργασίας τους απέναντι στον Γολιάθ ανταγωνιστή τους Hewlett Packard στους φασματο αναλυτές ήταν η σειρά Wiltron 640 Scalar Network της δεκαετίας 70 & σειράς 560 επίσης Scalar network αρχές - μέσα 80!
43030

Γιωργο αυτά που έβαλες δεν τα εχω δει ποτέ

ΣΩΤΗΡΗ SORRY σου κλέβουμε την παράσταση

sigmacom
16-04-13, 23:22
Στέλιο νομίζω ότι υπάρχει ένας 2465Α σε έναν φίλο μου, που ίσως τον δίνει. Να ρωτήσω... μπας και?
Ρώτα, και πες μου επίσης αν μπορείς / θες να σου στείλω και τον δικό μου κουβά (Tek 2711) που έχει φάει χαστούκι στους εξασθενητές και της εισόδου και της tracking... :saad:
(σόρρυ Σωτήρη, στο σκίσαμε το topic...)

SV1JRT
16-04-13, 23:59
ΣΩΤΗΡΗ SORRY σου κλέβουμε την παράσταση



(σόρρυ Σωτήρη, στο σκίσαμε το topic...)

Δεν πειράζει παιδιά.... Ελεύθερα !!

SRF
17-04-13, 00:15
Ρώτα, και πες μου επίσης αν μπορείς / θες να σου στείλω και τον δικό μου κουβά (Tek 2711) που έχει φάει χαστούκι στους εξασθενητές και της εισόδου και της tracking... :saad:
(σόρρυ Σωτήρη, στο σκίσαμε το topic...)

Θα ρωτήσω το Σαββάτο...
Καλά έχεις 2711 με πρόβλημα? Στείλτο όποτε θέλεις κάτω. Θα κάτσω να το επαναφέρω γιατί έστω και να το έχεις για μιά εφεδρεία ανάγκης, αξίζει τον κόπο! Απλά ή τώρα σύντομα, ή μετά το Πάσχα (από Θωμά και μετά)...
Α! Κυριακή Βαίων θα είσαι Θεσ/νίκη? Γιατί υπάρχει περίπτωση να βρεθώ προς Ντεπό μεριά το πρωί, οπότε μεσημεράκι θα είμαι μάλλον ελεύθερος "υπηρεσίας" για κανά δίωρο-τρίωρο... Να ρίξω καμμιά κλήση?

sigmacom
17-04-13, 01:14
Το ρωτάς? Αν τελικά έρθεις και μπορέσεις για καφέ, θα χαρώ πολύ!! :-)
Για τον κουβά κι εμένα θα με βόλευε μετά του Θωμά, οπότε ξαναμιλάμε.

SRF
17-04-13, 11:04
Γιωργο αυτά που έβαλες δεν τα εχω δει ποτέ

ΣΩΤΗΡΗ SORRY σου κλέβουμε την παράσταση

Παναγιώτη για να τα δεις και αυτά, βρήκα και φωτό του 640 που είχα παλαιότερα... και έδιωξα πριν αρκετά έτη απ' όπου και η φωτό...

43040

Αυτό έχει μόνιτορ και κέλυφος της ΤΕΚ και μόνο τα plug-in με τις κεφαλές τους έφτιαχνε Wiltron... Βέβαια κυκλοφόρησε με το όνομα της Wiltron... όπως και αντιστοίχως υπήρξε και ένα παρόμοιο που ήταν της PM (Pacific Measurements) και το οποίο ήταν επίσης συνεργασία με ΤΕΚ αν θυμάμαι καλά...
Αργότερα η ΤΕΚ συνεργάστηκε με την R&S όπως γνωρίζεις φαντάζομαι σε αναλυτές γενικότερα!
Βέβαια απο τους σοβαρούς φασματικούς αναλυτές της ΤΕΚ αξίζει η αναφορά σε αυτόν

43041

ο οποίος αν και θεωρητικά "μεταφερόμενος σε πεδίο" στην ουσία είναι αδιαννόητα βαρύς για "επικίνδυνες" αποστολές!!! Εξ' ου και τον ξαπόστειλα, όταν πήραμε κάτι μικρό φορητό σύγχρονο... μόλις ~2.5κιλών!!!
Ωραίο για πάγκο σαν τον δικό σου (με όργανα 'εποχής" όπως καταλαβαίνω) φαντάζομαι ότι θα είναι αυτό... με το συρτάρι μέχρι τον 1.5 GHz όμως, το οποίο HP έχει μια υπέροχα μεγάλη οθόνη (πιό μεγάλη από των αντίστοιχης εποχής ΤΕΚ) και ήταν και λίγο πιό συμπαγές από αυτά της ΤΕΚ.

43042

Αυτό το βρίσκεις (το 1.5 γίγα) πλέον με κανένα 200-350 Γιούρια... ίσως και κάτι λιγότερο κατά περίπτωση!


ΥΓ. Ω, ναι... το ξεσκίσαμε λιγάκι το θέμα, αλλά τουλάχιστον το κάναμε αφού ο φίλτατος θεματοθέτης έλυσε το πρόβλημα στον παλμογράφο του οριστικώς!

p.gabr
17-04-13, 17:52
Ωωωω βρε Γιώργο δεν είχα δει wiltron ίδιοι φαίνονται

Αναλυτή με 200 ευρο; αλλα τι να τον κάνω τώρα;
Ξεφτυλιστηκανε τελείως ,που κάποτε επρεπε να πουλήσεις 200 στρέμματα για να τον αγοράσεις

Οταν ειχα πρωτοπαει στην υπηρεσία, οι καλύτεροι παλμογράφοι, που τον ειχε και ο μάστορας που καθομον ,ΗΤΑΝ ο hp-180 , υπήρχαν κάτι άλλοι hp μικρότεροι
http://www.hpmemory.org/wb_pages/wall_b_page_02.htm

Ολα αυτά πριν τον TEKT(r)ONIKΟ σεισμό που τους γκρέμισε απο την κορυφή

Μίλαγα στην σχολη που πήγαινα για παλμογράφο με τριαντα -τοσους διακόπτες και με κορόιδευαν , Αλλα που βιβλια και ίντερνετ να τους τα δείξεις Ουτε σε φωτογραφία δεν κυκλοφορούσαν

Ομορφα τα παλιά τα οργανα και πραγματικά σκέφτομαι να αρχίσω καμμια συλλογή

SV2IPW
18-04-13, 11:58
<<Ομορφα τα παλιά τα οργανα και πραγματικά σκέφτομαι να αρχίσω καμμια συλλογή >>
Και ήδη έχεις αργίσει!!!

SV1EDG
18-04-13, 17:15
Στην δουλεια μου για καποιους ασυρμάτους(prc-77) είχε παρθεί ενα rack για την επισκευή ολων των βαθμίδων του (τα δούλευα και αυτά παράλληλα καμιά 10 χρόνια )
Ειχε ενα παλμογράφο tektronix 7603 με 5-6 βαθμίδες έχτρα

43029

μια από αυτές ήταν και η 7S14
http://www.barrytech.com/tektronix/tek7000/tek7s14.html

43027

Aπιστευτη εσωτερική κατασκευή , άλλα ήταν δύσχρηστο με το triger-delayed sampler αλλα .....πήγαινε μέχρι 1ghz .OYTE KAI TO ΔΟΥΛΕΨΑ ΠΟΤΕ

Πιστεύω οτι αυτη η σειρα και η σειρά 7000 ήταν οτι πιο τρελό είχε φτιαχτείτε ποτέ

Αυτος ηταν και ο λόγος που αγόρασα τον ίδιο (τώρα που παρκάρισα )
Σκέφτομαι να χτυπήσω καμιά βαθμίδα spectrum ....ΕΤΣΙ για την πλάκα
να τον κάνω ετσι

43028



ΥΓ
βρηκα και ενα βιντεακι που ειχα ανεβάσει στο youtube με την βαθμιδα του διαφορικου ενισχυτη 7Α22

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=myrU3clicg8#!

Παναγιώτη στο καινούργιο μου πόστο φέρνουν κατακόρον ΤΕΚ για καλιμπράρισμα.Η αλήθεια είναι ότι σαν χειριστής τους είχα παρεξηγήσει,αφου τους συνέκρινα με τους σημερινούς.Αλλά τώρα που τους ανοίγω για διακρίβωση ομολογώ ότι εντυπωσιάζομαι με αυτά που βλέπω μέσα τους.Οι μηχανικοί που τους σχεδίασαν ήταν απλά αστέρια.Τελευταίο υλικό μια SG503.

http://www.barrytech.com/tektronix/tektm500/teksg503.html

p.gabr
18-04-13, 17:23
Ωωωω καλά τώρα,κοίτα να κάνεις και εσύ ότι και οι άλλοι
Σφραγίδακαι οκ
Δεν μου λες μετά από σένα, (body boy) έχει;

Και ανέβασε καμιά φώτο ,με τίποτα περίεργο να μαθαίνουμε

SV1EDG
20-04-13, 08:44
Αφου τα ξέρεις και με ξέρεις Παναγιώτη.Αν είχες πρόβλημα με υλικά των 10 ετών φαντάσου τι γίνεται με υλικά 30+.Πάντως έχει και η διακρίβωση την ομορφιά της.

SV1JRT
20-04-13, 11:03
Παναγιώτη στο καινούργιο μου πόστο φέρνουν κατακόρον ΤΕΚ για καλιμπράρισμα. Η αλήθεια είναι ότι σαν χειριστής τους είχα παρεξηγήσει,αφου τους συνέκρινα με τους σημερινούς.Αλλά τώρα που τους ανοίγω για διακρίβωση ομολογώ ότι εντυπωσιάζομαι με αυτά που βλέπω μέσα τους.Οι μηχανικοί που τους σχεδίασαν ήταν απλά αστέρια.Τελευταίο υλικό μια SG503.

http://www.barrytech.com/tektronix/tektm500/teksg503.html


Μάριε, πόσο περίπου κοστίζει το καλιμπράρισμα στον TEK 2465B ??

SV1EDG
21-04-13, 14:49
Σωτήρη δεν το γνωρίζω.Αύριο που θα πάω,μπορώ να το ρωτήσω.

SV1JRT
21-04-13, 16:07
Σωτήρη δεν το γνωρίζω.Αύριο που θα πάω,μπορώ να το ρωτήσω.

Μάριε, αν μπορείς να ρωτήσεις, θα ήμουν υπόχρεος....
Θα ήθελα να του κάνω ένα καλιμπράρισμα αν είναι λογικό το κόστος....

Ευχαριστώ...

SV1EOR
07-09-15, 15:56
Γεια σας και από εμένα σε όλους της παρέας.

Γιώργο SRF σε Π.Μ. σε έχω ρωτήσει για έναν TEKTRONIX 485,

που κάνει 5 μέρες τώρα κλικ κλικ ρυθμικά και δεν ανάβει.

59427 (Εδώ στις καλές ημέρες του.)


Ανοίγω όμως το ερώτημα και στους υπόλοιπους της παρέας...

τι μπορεί να είναι? ποιος μπορεί να βοηθήσει?

nikosp
07-09-15, 18:49
Ποιός ξέρει
Θα μπορούσε να είναι κάποιο βραχυκύκλωμα
Εχω και αυτόν τον παλμογράφο και τον έχω χρόνια

SV1EOR
09-09-15, 00:09
Κάπου γενικά η στο inverter?

nikosp
09-09-15, 11:15
Κάπου γενικά η στο inverter?

Ενα πολύ ευαίσθητο σημείο είναι πράγματι το ινβέρτερ που δημιουργεί ψηλή τάση για την οθόνη αλλά δέν αποκλείεται και και κάπου αλού
Μπορείς να μας περιγράψεις το πώς προήλθε η ζημιά?
Δηλαδή ξαφνικά άνοιξες τον παλμογράφο και έκανε το πρόβλημα η αυτό έγινε μετά από κάποια 'ταρζανιά' ?
Αυτοί οι παλμογράφοι είναι 'βράχοι' δύσκολο να βρείς κάποιον με πρόβλημα

SV1EOR
09-09-15, 13:00
Μετά από τις διακοπές δεν άναβε και χωρίς να φάει καμιά σφαλιάρα από τις εισόδους...!!!

Πάντως μετά από μια πρόταση από τον Qservice στην Ρόδο αποφάσισα να βγάλω κάποια παλιά όργανα σε πώληση

για να πάρω έναν νεότερο παλμογράφο, έναν TEK2465B.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82350&p=725251&viewfull=1#post725251

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82347&p=725242&viewfull=1#post725242

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82346&p=725241&viewfull=1#post725241

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82344&p=725233&viewfull=1#post725233

όποιος ξέρει κάποιον που ενδιαφέρεται

θα βοηθήσετε σοβαρά.

SV1EOR
15-09-15, 13:58
Σωτήρη sw1jrt μετά την επισκευή από τον Qservice πόσο σου έχει φτάσει ο παλμογραφος TEKTRONIX 2465b? Ρωταω γιατί προσανατολίζομαι σε έναν σαν τον δικό σου αλλά βρίσκω ακριβά κάπου 700¤ και προβληματιζομαι.

Αν έχει κάποιος καμία άκρη μου λέει να βρω έναν 2465b σε καλύτερη τιμή. (Σωτήρη μαζί με τα probe? Ένα η παραπάνω?)



Στάλθηκε από το IQTALK μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

SV1JRT
15-09-15, 22:11
Σωτήρη sw1jrt μετά την επισκευή από τον Qservice πόσο σου έχει φτάσει ο παλμογραφος TEKTRONIX 2465b? Ρωταω γιατί προσανατολίζομαι σε έναν σαν τον δικό σου αλλά βρίσκω ακριβά κάπου 700¤ και προβληματιζομαι.

Αν έχει κάποιος καμία άκρη μου λέει να βρω έναν 2465b σε καλύτερη τιμή. (Σωτήρη μαζί με τα probe? Ένα η παραπάνω?)



Στάλθηκε από το IQTALK μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Δέν έγινε καμία επισκευή απο Qservice...
Μόνος μου έκανα την επισκευή. Αγόρασα ανταλλακτική βαθμίδα εισόδου και αντικατέστησα την χαλασμένη.
Η αγορά του 2465b ήταν 400 ευρώ αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 40 ευρώ η βαθμίδα και περίπου 20 - 30 ευρώ το κάθε probe από ebay.

.