PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα χρονομέτρησης με διακόπτη υπερύθρων.



angeleon98
11-04-13, 23:01
Καλησπερα θα ηθελα αν γινεται να μου πει καποιος αν ειναι ευκολο να φτιαξω με διακοπτη υπερυθρων ενα συστημα χρονομετρησης.

Να βαζω σε διαφορες αποστασεις τους 2 διακοπτες και ο πρωτος να ξεκιναει ενα χρονομετρο και ο δευτερος να το σταματαει. Οπως περιπου οι αγωνες Dragster

leosedf
12-04-13, 01:34
Διορθώθηκε ο τίτλος. Να είμαστε λίγο πιο συγκεκριμένοι.

angeleon98
12-04-13, 17:12
👍👍👍 ευχαριστω για τη διορθωση.

manolena
12-04-13, 17:55
http://www.trackmateracing.com/slot-car-lap-counter/mv680/

Για αναφορά και ιδέες. Πάντως, απο ό,τι μπορώ να θυμηθώ, το Ελέκτορ είχε κάποια κατασκευή σχετική με το θέμα. Θα ψάξω το αρχείο μου
να τη βρώ.

angeleon98
12-04-13, 22:44
Σε ευχαριστω το ειδα το link αλλα μου φαινεται λιγο περιπλοκο. Εχω μια ιδεα αλλα δεν ξερω αν οι διακοπτες υπερυθρων δουλευουν με no και nc. Ο ενας ανοιχτος και αλλος κλειστος. Δυστυχως δυσκολευομαι να φτιαξω ενα σχεδιο για το πως το εχω στο μυαλο μ. 😳😳😳😳

GeorgeVita
13-04-13, 09:18
...δεν ξερω αν οι διακοπτες υπερυθρων δουλευουν με no και nc.
Μάλλον εννοείς να πάρεις ένα έτοιμο χρονόμετρο με ανεξάρτητα κουμπιά Start-Stop και να συνδέσεις στη θέση τους την έξοδο από δέσμες υπερύθρων ("φωτοκύτταρα"). Η σύνδεση θα είναι απλή αλλά πρέπει να υπολογίσεις τον χρόνο απόκρισής τους και αν αυτός αλλοιώνει το αποτέλεσμα της χρονομέτρησης.

angeleon98
13-04-13, 09:44
Ναι κατι τετοιο σκεφτομαι. Δεν με πειραζει εαν υπαρχει μια μικρη αποκλιση, νομοζω οτι στα δεκατα θα ειναι αυτη η αποκλιση οποτε δεν εχω προβλημα. Χρειαζεται να κανω και μια αυτοσυγκρατηση στο πρωτο φωτοκυτταρο για μην σταματαει το χρονομετρο οταν περασει το αντικειμενο νομιζω.

jskalitexnis
13-04-13, 09:58
Γτ δν φταγνεις κατι με ldr και laser??

GeorgeVita
13-04-13, 10:02
...Χρειαζεται να κανω και μια αυτοσυγκρατηση στο πρωτο φωτοκυτταρο για μην σταματαει το χρονομετρο οταν περασει το αντικειμενο νομιζω.

Αν βρεις χρονόμετρο με ανεξάρτητα μπουτόν START-STOP-RESET (συνήθως το επόμενο πάτημα του STOP καταγράφει ενδιάμεσο χρόνο) δεν θα έχεις πρόβλημα από τα πολλαπλά "START" αλλά στα "STOP" θα έχεις καταχωρήσεις ως LAP. Στην περίπτωση που υπάρχει ένα μπουτόν για START/STOP χρειάζεσαι εξωτερικό κύκλωμα για φιλτράρισμα των παλμών.

angeleon98
13-04-13, 10:17
Με ldr και laser;; Υπαρχει κανενα σχεδιο;; Το ldr τη ειναι;;; 😳😳