PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευή ηλεκτρικού μοτέρ



snapster
14-04-13, 00:19
Ακριβώς αυτό που λέει ο τίτλος. :biggrin:
Θέλω να φτιάξω ένα ηλεκτρικό μοτέρ μόνος μου. :lool:
Ξέρει κανείς λεπτομέρειες ή καμία καλή σελίδα με κατασκευή..; Ή κάποιο βιβλίο καλό που μπορώ να αγοράσω πάνω στον ηλεκτρομαγνητισμό και σε ηλεκτρικά μοτέρ..;

Ξέρω δεν είναι τόσο εύκολο αλλά μόνο μία προσπάθεια θα με πείσει.. :001_tt2:

kanivallos
14-04-13, 01:30
http://www.youtube.com/results?search_query=improvised+manufacture+of+ele ctrical+motors&oq=improvised+manufacture+of+electrical+motors&gs_l=youtube.12...4115.4115.0.5152.1.1.0.0.0.0.112 .112.0j1.1.0...0.0...1ac.j_qhEta96J0

snapster
14-04-13, 01:35
Έχω δεί πάρα πολλά βιντεάκια στο youtube.
Θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο. :001_rolleyes:

kanivallos
14-04-13, 01:44
Τότε φίλε μου αφιέρωσε 2-3 μέρες στο γειτονικό μαγαζί που κάνει περιελίξεις μοτέρ.
Κέρασε τον μπύρες να ..κελαηδάει (όχι πολλές και μεθύσει) και όλο και κάτι θα σου πει :)

snapster
14-04-13, 02:03
Αυτό ήταν το μόνο που δεν είχα σκεφτεί...
5 λεπτά πράξης μπορεί να ισοδυναμεί με ώρες διαβάσματος..
Θα ψάξω εδώ κοντά αν υπάρχει κανένας..
Αν έχει κάποιος άλλος κάτι να βοηθήσει ας μου στείλει.. :001_smile:

vasilllis
14-04-13, 11:38
οταν λες να φτιαξεις μονος σου τι εννοεις?
ροτορες στατορες μονος σου?
με τορνο??? κατασκευη απο το μηδεν???

Θα ηταν καλυτερο αντι για να σπαταλησεις παραπανω ωρες σε αυτο το θεμα,να πιεις ενα καφεδακι καλυτερα.πιο επικερδες θα ειναι

tsimpidas
14-04-13, 12:02
Αυτό ήταν το μόνο που δεν είχα σκεφτεί...
5 λεπτά πράξης μπορεί να ισοδυναμεί με ώρες διαβάσματος..
Θα ψάξω εδώ κοντά αν υπάρχει κανένας..
Αν έχει κάποιος άλλος κάτι να βοηθήσει ας μου στείλει.. :001_smile:


τι μοτέρ θέλεις να φτιάξεις ??

συνεχές ρεύματος η εναλλασσόμενου ??
ασυγχρονο η universal ??
με καρβουνάκια η χωρίς ??

η απάντηση είναι απλή,,, αγοράζεις-βρίσκεις ενα μικρο και το αντιγραφείς σε οτι κλίμακα θες.


η πραγματική όμως ερώτηση είναι η εξής = γιατί θες να φτιάξεις ενα μοτέρ??

snapster
19-04-13, 02:05
Περισσότερο θέλω να το φτιάξω για γνώσεις.. Όχι κάτι συγκεκριμένο.. Έλεγα να ξεκινήσω με κάτι απλό και βλέποντας πως θα πάει να συνεχίσω με κάτι μεγαλύτερο.. Για συνεχές ρεύμα είχα δει κάτι που μου άρεσε και είχε στον στάτορα τυλίγματα και στον ρότορα μαγνήτες..


Όταν θα θέλω να πάω για καφεδάκι θα πάω.. Παρακαλώ να είναι λίγο πιο σοβαρές οι απαντήσεις..

Μανος Μ
19-04-13, 09:03
Eγω φτιαχνω μοτερ και διαβασα πολα βιβλια.Τωρα θελω να φτιαξω ενα αεροπλανο ,ετσι για εμπειρεια.

neck82
19-04-13, 10:13
Μπορεί να σε βοηθήσει αυτό το video φίλε μου....http://www.youtube.com/watch?v=s6NyTprQCBI

Επίσης ρίξε και μια ματιά στη βιβλιοθήκη του Ευγενιδίου ιδρύματος, (υπάρχει on line).
Είναι λίγο παλιά τα βιβλία αλλά για βασικές πληροφορίες έχει ζουμί.

snapster
19-04-13, 16:05
Ενδιαφέρον το βίντεο με τον μετασχηματιστή..
Θα κοιτάξω και την βιβλιοθήκη.. :001_rolleyes:

ppantazis
20-04-13, 16:21
Παιδιά, κακώς τον αποπαίρνετε τον φίλο μας τον snapster. Μπορεί σε μας, που υπολογίζουμε πια τον χρόνο μας μόνο σε χρήμα, και προτιμούμε να πάρουμε κάτι έτοιμο παρά να βγάλουμε τα μάτια μας σε κατασκευή, να φαίνεται ανόητο, αλλά θυμάμαι όταν πήγαινα στο γυμνάσιο που έφτιαξα μόνος μου ένα μεγάφωνο τυλίγοντας σύρμα σε χαρτόνι, και φτιάχνοντας μεμβράνη από ύφασμα της γιαγιάς, πόσο ευχάριστη ήταν η δημιουργία, και φυσικά πόσο πιο κοντά ήρθα στην πραγματική λειτουργία του μεγαφώνου. Κανένα βιβλίο ή βίντεο δεν θα σε φέρει τόσο κοντά, όσο η ευχαρίστηση της δημιουργίας, ειδικά όταν βρίσκεσαι στα πρώτα σου βήματα.
Φίλε μου snapster, σε ενθαρρύνω να κάνεις έναν κινητήρα, και πολλά άλλα, τελείως μόνος, from scratch που λένε οι άγγλοι. Μην επαναπαύεσαι στον σχεδιασμό που έχουν τα κλασικά κινητηράκια, στάτορας ακίνητος με μαγνήτη, ρότορας περιστρεφόμενος με πηνία, καρβουνάκια, κτλ. Προτείνω για αρχή να φτιάξεις ένα ΑΚΙΝΗΤΟ πηνίο κι έναν περιστρεφόμενο μαγνήτη μέσα στο πηνίο. Το κόλπο (όπως σε κάθε κινητήρα άλλωστε) είναι να μπορείς να ρυθμίζεις το ρεύμα μέσα από το πηνίο, ανάλογα με τη θέση περιστροφής που βρίσκεται ο μαγνήτης. Εγώ θα το έκανα πολύ απλά ως εξής: Όποτε ο περιστρεφόμενος μαγνήτης περνάει από ένα συγκεκριμένο σημείο (θα το βρεις πειραματικά), θα σπρώχνει ένα συρματάκι το οποίο θα λειτουργεί σαν διακόπτης και θα επιτρέπει το ρεύμα μέσα από το πηνίο. Έτσι το πηνίο ουσιαστικά θα διαρρέεται από πολύ μικρούς παλμούς ρεύματος (ένας παλμός ανά μια πλήρη περιστροφή του μαγνήτη), αλλά θα είναι αρκετοί ώστε να διατηρούν την περιστροφή. Φυσικά, για να ξεκινήσει ο κινητήρας θα χρειαστεί μια αρχική ώθηση με το χέρι, και η ισχύς του θα είναι πολύ μικρή για να μπορέσεις να κινήσεις οτιδήποτε άλλο, αλλά θα νιώσεις απόλυτα ικανοποιημένος και φυσικά θα αισθάνεσαι σαν "μικρός εφευρέτης".
Τέλος, να παρατηρήσω ότι είναι πολύ κρίμα που οι σημερινοί νέοι δεν ενθαρρύνονται από εμάς τους μεγαλύτερους να κάνουν κατασκευές από το μηδέν. Για να γίνει μια νέα εφεύρεση, συχνά πρέπει να σκέφτεσαι "out of the box", και να μην δεσμεύεσαι από την τυποποιημένη σχεδιάση που έκανε στο προϊόν του ο κάθε επίδοξος προμηθευτής, με μοναδικό σκοπό να μεγιστοποιεί το κέρδος του . . .

snapster
21-04-13, 11:52
Σ'ευχαριστώ πολύ ppantazis. :biggrin:
Έχω ήδη ξεκινήσει να πειραματίζομαι.. Καλή η ιδέα που μου έδωσες για ξεκίνημα..
Αν έχω νεότερα με κάποια κατασκευή θα ανεβάσω εδώ..

Nickmanak
21-04-13, 12:17
Αυτο ειναι το μοναδικο βιβλιο στα ελληνικα, που ασχολειται αποκλειστικα με τους μαθηματικους υπολογισμους και την κατασκευη ηλεκτρικων μηχανων. Στα αγγλικα και γερμανικα θα βρεις πολλά στο ιντερνετ.

http://www.iwn.gr/book.asp?cid=3870



http://www.iwn.gr/datafiles/covers/big/3870.jpg





Για θεωρία τυλιγμάτων το παρακάτω βιβλιο είναι απο τα καλύτερα.

https://sites.google.com/site/santonopoulossa/Hlektrologika-Texnika-Biblia/tyligmata-elektrikon-mechanon

vasilllis
21-04-13, 17:44
Παιδιά, κακώς τον αποπαίρνετε τον φίλο μας τον snapster. Μπορεί σε μας, που υπολογίζουμε πια τον χρόνο μας μόνο σε χρήμα, και προτιμούμε να πάρουμε κάτι έτοιμο παρά να βγάλουμε τα μάτια μας σε κατασκευή, να φαίνεται ανόητο, αλλά θυμάμαι όταν πήγαινα στο γυμνάσιο που έφτιαξα μόνος μου ένα μεγάφωνο τυλίγοντας σύρμα σε χαρτόνι, και φτιάχνοντας μεμβράνη από ύφασμα της γιαγιάς, πόσο ευχάριστη ήταν η δημιουργία, και φυσικά πόσο πιο κοντά ήρθα στην πραγματική λειτουργία του μεγαφώνου. Κανένα βιβλίο ή βίντεο δεν θα σε φέρει τόσο κοντά, όσο η ευχαρίστηση της δημιουργίας, ειδικά όταν βρίσκεσαι στα πρώτα σου βήματα.
Φίλε μου snapster, σε ενθαρρύνω να κάνεις έναν κινητήρα, και πολλά άλλα, τελείως μόνος, from scratch που λένε οι άγγλοι. Μην επαναπαύεσαι στον σχεδιασμό που έχουν τα κλασικά κινητηράκια, στάτορας ακίνητος με μαγνήτη, ρότορας περιστρεφόμενος με πηνία, καρβουνάκια, κτλ. Προτείνω για αρχή να φτιάξεις ένα ΑΚΙΝΗΤΟ πηνίο κι έναν περιστρεφόμενο μαγνήτη μέσα στο πηνίο. Το κόλπο (όπως σε κάθε κινητήρα άλλωστε) είναι να μπορείς να ρυθμίζεις το ρεύμα μέσα από το πηνίο, ανάλογα με τη θέση περιστροφής που βρίσκεται ο μαγνήτης. Εγώ θα το έκανα πολύ απλά ως εξής: Όποτε ο περιστρεφόμενος μαγνήτης περνάει από ένα συγκεκριμένο σημείο (θα το βρεις πειραματικά), θα σπρώχνει ένα συρματάκι το οποίο θα λειτουργεί σαν διακόπτης και θα επιτρέπει το ρεύμα μέσα από το πηνίο. Έτσι το πηνίο ουσιαστικά θα διαρρέεται από πολύ μικρούς παλμούς ρεύματος (ένας παλμός ανά μια πλήρη περιστροφή του μαγνήτη), αλλά θα είναι αρκετοί ώστε να διατηρούν την περιστροφή. Φυσικά, για να ξεκινήσει ο κινητήρας θα χρειαστεί μια αρχική ώθηση με το χέρι, και η ισχύς του θα είναι πολύ μικρή για να μπορέσεις να κινήσεις οτιδήποτε άλλο, αλλά θα νιώσεις απόλυτα ικανοποιημένος και φυσικά θα αισθάνεσαι σαν "μικρός εφευρέτης".
Τέλος, να παρατηρήσω ότι είναι πολύ κρίμα που οι σημερινοί νέοι δεν ενθαρρύνονται από εμάς τους μεγαλύτερους να κάνουν κατασκευές από το μηδέν. Για να γίνει μια νέα εφεύρεση, συχνά πρέπει να σκέφτεσαι "out of the box", και να μην δεσμεύεσαι από την τυποποιημένη σχεδιάση που έκανε στο προϊόν του ο κάθε επίδοξος προμηθευτής, με μοναδικό σκοπό να μεγιστοποιεί το κέρδος του . . .

Φιλε Πανο
καταρχην δεν ειναι εφευρεση να κατασκευασεις κατι που βλεπεις -αντιγραφεις-υπαρχει κλπ κλπ.
ουτε νομιζω οτι αποπηρε καποιος τοω φιλο.
Σαφως και η κατασκευη δεν εχει καμια σχεση με το ετοιμο,αλλα δεν πρεπει να προτρεπεις καποιον η αποτρεψεις οταν θεωρεις ασυμφορη την κατασκευη?
ωραιο το ηχειο που εφτιαξες αλλα δεν κοστισε πανω απο 2€.
Το μοτερ που θελει να φτιαξει ποσο το κοστολογεις?

snapster
21-04-13, 21:54
Φιλε Πανο
καταρχην δεν ειναι εφευρεση να κατασκευασεις κατι που βλεπεις -αντιγραφεις-υπαρχει κλπ κλπ.
ουτε νομιζω οτι αποπηρε καποιος τοω φιλο.
Σαφως και η κατασκευη δεν εχει καμια σχεση με το ετοιμο,αλλα δεν πρεπει να προτρεπεις καποιον η αποτρεψεις οταν θεωρεις ασυμφορη την κατασκευη?
ωραιο το ηχειο που εφτιαξες αλλα δεν κοστισε πανω απο 2€.
Το μοτερ που θελει να φτιαξει ποσο το κοστολογεις?

Κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρει όμως το πόσα χρήματα θα χαλάσουν για κάτι που το βρίσκεις σχεδόν τσάμπα στην αγορά. Και να μην μιλήσω για αγορά μέσω internet.
Είμαι φοιτητής αυτοματισμών. Πάντα μου άρεσαν οι ηλεκτρονικές κατασκευές. Από μικρός ασχολούμαι με γενικές κατασκευές. Έχω δει πόσο πωλούνται τα ηλ. μοτέρ.. Και ξέρω ότι πολύ δύσκολα θα φτιάξω κάτι αντίστοιχο.. Μπορεί και να μην το καταφέρω. Αλλά από πάντα ήξερα ότι δεν μπορείς να πετύχεις κάτι χωρίς να το προσπαθήσεις.
Οπότε παρακαλώ να μην απαντάτε αν δεν έχετε να πείτε κάτι επί του θέματος.

Η μελέτη και έπειτα κατασκευή για κάποιους είναι πιο σημαντικό από το να βάλουν λεφτά στην pre-paid και να κάνουν μία παραγγελία..

Ευχαριστώ όσους με βοηθάνε.. :001_smile:

giannaras13
27-05-13, 16:12
Παιδιά, κακώς τον αποπαίρνετε τον φίλο μας τον snapster. Μπορεί σε μας, που υπολογίζουμε πια τον χρόνο μας μόνο σε χρήμα, και προτιμούμε να πάρουμε κάτι έτοιμο παρά να βγάλουμε τα μάτια μας σε κατασκευή, να φαίνεται ανόητο, αλλά θυμάμαι όταν πήγαινα στο γυμνάσιο που έφτιαξα μόνος μου ένα μεγάφωνο τυλίγοντας σύρμα σε χαρτόνι, και φτιάχνοντας μεμβράνη από ύφασμα της γιαγιάς, πόσο ευχάριστη ήταν η δημιουργία, και φυσικά πόσο πιο κοντά ήρθα στην πραγματική λειτουργία του μεγαφώνου. Κανένα βιβλίο ή βίντεο δεν θα σε φέρει τόσο κοντά, όσο η ευχαρίστηση της δημιουργίας, ειδικά όταν βρίσκεσαι στα πρώτα σου βήματα.
Φίλε μου snapster, σε ενθαρρύνω να κάνεις έναν κινητήρα, και πολλά άλλα, τελείως μόνος, from scratch που λένε οι άγγλοι. Μην επαναπαύεσαι στον σχεδιασμό που έχουν τα κλασικά κινητηράκια, στάτορας ακίνητος με μαγνήτη, ρότορας περιστρεφόμενος με πηνία, καρβουνάκια, κτλ. Προτείνω για αρχή να φτιάξεις ένα ΑΚΙΝΗΤΟ πηνίο κι έναν περιστρεφόμενο μαγνήτη μέσα στο πηνίο. Το κόλπο (όπως σε κάθε κινητήρα άλλωστε) είναι να μπορείς να ρυθμίζεις το ρεύμα μέσα από το πηνίο, ανάλογα με τη θέση περιστροφής που βρίσκεται ο μαγνήτης. Εγώ θα το έκανα πολύ απλά ως εξής: Όποτε ο περιστρεφόμενος μαγνήτης περνάει από ένα συγκεκριμένο σημείο (θα το βρεις πειραματικά), θα σπρώχνει ένα συρματάκι το οποίο θα λειτουργεί σαν διακόπτης και θα επιτρέπει το ρεύμα μέσα από το πηνίο. Έτσι το πηνίο ουσιαστικά θα διαρρέεται από πολύ μικρούς παλμούς ρεύματος (ένας παλμός ανά μια πλήρη περιστροφή του μαγνήτη), αλλά θα είναι αρκετοί ώστε να διατηρούν την περιστροφή. Φυσικά, για να ξεκινήσει ο κινητήρας θα χρειαστεί μια αρχική ώθηση με το χέρι, και η ισχύς του θα είναι πολύ μικρή για να μπορέσεις να κινήσεις οτιδήποτε άλλο, αλλά θα νιώσεις απόλυτα ικανοποιημένος και φυσικά θα αισθάνεσαι σαν "μικρός εφευρέτης".
Τέλος, να παρατηρήσω ότι είναι πολύ κρίμα που οι σημερινοί νέοι δεν ενθαρρύνονται από εμάς τους μεγαλύτερους να κάνουν κατασκευές από το μηδέν. Για να γίνει μια νέα εφεύρεση, συχνά πρέπει να σκέφτεσαι "out of the box", και να μην δεσμεύεσαι από την τυποποιημένη σχεδιάση που έκανε στο προϊόν του ο κάθε επίδοξος προμηθευτής, με μοναδικό σκοπό να μεγιστοποιεί το κέρδος του . . .

εννοεις κατι σαν αυτο ?
http://www.youtube.com/watch?v=8193PD3dT40

rama
27-05-13, 16:56
Τον κόσμο της επιστήμης τον γνώρισα μικρός μέσα από μία απίστευτη εγκυκλοπαίδεια, της Time Life.
Ακόμη και τώρα, συνεχίζω να την διαβάζω για 100ή φορά και προσπαθώ να πείσω και τις κόρες μου να τη διαβάσουν.
Εκεί μέσα είχε μία όμορφη κατασκευή ηλεκτρικού κινητήρα με σύρμα, μία μπαταρία, και κάτι μεταλλικούς συνδετήρες πάνω σε μία μικρή ξύλινη τάβλα. Μικρός το είχα φτιάξει και δούλευε. Πριν λίγους μήνες, προσπάθησα να το ξαναφτιάξω και απέτυχα!
Αύριο θα φέρω τον τόμο στη δουλειά για να σκανάρω τις συγκεκριμένες σελίδες και να τις ανεβάσω στο forum.
Στο μεταξύ, δες κάτι ανάλογο αλλά πολύ πιό απλό και πρόχειρο.
http://boyslife.org/hobbies-projects/projects/2909/build-an-electric-motor/

rama
28-05-13, 14:45
Δεν μπορώ να ανεβάσω το αρχείο, μάλλον λόγω μεγέθους (είναι PDF 1,1ΜΒ).
Στείλε μου αν θες ένα email, είτε μέσω pm είτε γράφοντας εδώ, για να σου προωθήσω το αρχείο.