PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ DESKTOP ΣΕ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ



jeik
15-04-13, 03:09
Γεια σας παιδια , προσπαθω να βρω το σημειο που επεμβαινω στο τροφοδοτικο υπολογιστη (το κλασικο με τις στανταρ 3, 5, 12 βολτ - 200 βαττ) ,
ουτως ωστε να μεταβαλλω τις τασεις του. Το εκανα παλιοτερα και πετυχε , απλως δεν εχω πλεον το τροφοδοτικο, ουτε αρχειο με λεπτομερειες. Θυμαμαι οτι αντικαθιστω μια αντισταση στο ποδαρακι 1 ενος ολοκληρωμενου, στο δικο μου εχει μονο ενα ολοκληρωμενο με στοιχεια ''2003''
Δεν εχω πειρα στα παλμοτροφοδοτικα ,οποτε καθε πληροφορια/οδηγια ειναι καλοδεχουμενη.
Θα ανεβασω συντομα φωτογραφιες για λεπτομερειες.

Θελω να τροφοδοτησω προχειρα ενα ps2 fat , νομιζω οτι θελει 8,5 βολτ 6 αμπερ (φοραει 110 βολτ τροφοδοτικο ,Αμερικανικο μοντελο)

Παρακαλω τα φωτα σας , οσον αφορα το πρωτο σκελος για την μεταβολη της τασης.

Οσον αφορα τα τροφοδοτικα ps2 ανεβαζω 2ο ποστ για το θεμα

Ευχαριστω.

kioan
15-04-13, 10:31
...τροφοδοτικο υπολογιστη (το κλασικο με τις στανταρ 3, 5, 12 βολτ - 200 βαττ)
Αυτό από μόνο του δεν λέει και πολλά...

Η μετατροπή που περιγράφεις γίνεται στα τροφοδοτικά υπολογιστή που χρησιμοποιούν ως switching regulator το TL494 ή το KA7500.
Αυτό το ολοκληρωμένο με το 2003 προσωπικά δεν το γνωρίζω

SV1JRT
15-04-13, 12:20
Δημήτρη, στο net βρήκα το παρακάτω σχηματικό για τροφοδοτικό με το IC2003:

http://www.eejournal.org/wp-content/uploads/2010/10/SMPS-IC-2003.gif

Από ότι βλέπω στο σχηματικό διάγραμμα, το feedback τών 5 και 12V γίνετε μέσω των αντιστάσεων R62 και R60 στο pin 14 του ολοκληρωμένου. Οπότε λογικά, αν μεταβάλεις την τιμή αυτών των 2 αντιστάσεων ή την feedback αντίσταση R45, θα έχεις την ανάλογη αύξηση / μείωση στην τάση εξόδου. Βέβαια αλλάζοντας τα +12V θα αλλάζουν ΟΛΕΣ οι άλλες τάσεις ανάλογα.
Καλούς πειραματισμούς και ΠΡΟΣΟΧΗ. Παίζεις με ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΣΕΙΣ !!!

jeik
15-04-13, 14:18
Παιδια , ευχαριστω ,

kioan (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29773) αν θυμασαι πες μου την λεπτομερεια ,εστω γι αυτα τα τροφοδοτικα που γνωριζεις , θα δω την τιμη της αντιστασης και το ποδαρακι και αν ταιριαζουν τα χαρακτηριστικα θα κανω ενα απλο πειραγμα , +- 1 ΚΩ ας πουμε , και θα μετρησω αποτελεσμα , αν τιποτα δεν πετυχει , δεν χαλασε ο κοσμος ...... καποτε θα βρω κατι :001_smile:.

Σωτηρη , ομοιως θα πραξω συμφωνα με το σχεδιο που βρηκες , αν ταιριαζουν οι τιμες και η συνδεσμολογια του σχεδιου με την πλακετα μου θα κανω μια δοκιμη +- κανα ΚΩ , κατοπιν τριμερ αν μεταβαλεται , αν οχι ..... βλεπουμε.

Ευχαριστω πολυ !!!

kioan
15-04-13, 18:14
Αν και αυτό που ψάχνεις μάλλον έχει απαντηθεί από τον Σωτήρη, θα σου γράψω και για το TL494 αφού ρωτάς.

Το feedback στο TL494 (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl494.pdf) είναι στο pin1. Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να αποκολλήσεις το pin1 από την πλακέτα, ή να το απομονώσεις κόβοντας τον σχετικό χαλκοδιάδρομο.
Στη συνέχεια παρεμβάλεις ένα ποτενσιόμετρο 25k με το ένα άκρο του στη γραμμή των 12V, το άλλο άκρο στην γείωση και την κινητή επαφή στο pin1.

Τέλος πρόσεξε να μην ανεβάσεις την τάση εξόδου πάνω από την τάση που αντέχουν οι ηλεκτρολυτικοί!

SV1JRT
15-04-13, 21:11
Σωτηρη , ομοιως θα πραξω συμφωνα με το σχεδιο που βρηκες , αν ταιριαζουν οι τιμες και η συνδεσμολογια του σχεδιου με την πλακετα μου θα κανω μια δοκιμη +- κανα ΚΩ , κατοπιν τριμερ αν μεταβαλεται , αν οχι ..... βλεπουμε.

Ευχαριστω πολυ !!!


Δημήτρη, αν μιλάς για την R60 που είναι 121Κ δεν νομίζω να δεις διαφορα με 1Κ πάνω ή κάτω.....
Η διαφορά τάσης θα είναι λιγότερο απο 1%
Εγώ θα έλεγα να την πας στα 100R οπότε και θα ΜΕΙΩΘΕΙ η τάση των 12V λογικά....
Μετά βλέπεις τα όρια που θέλεις

liferange
20-05-13, 17:33
Ρε παιδια δοκιμαζω και εγω διαφορα με το τροφοδοτικο αλλα δν νομιζω να καταφερα τιποτα.

το δικο μου εχει το DBL494.πρεπει να ειναι το ιδιο με το tl494(στο datasheet εμοιζαν :D)

να δοκιμασο αυτο που λεει ο φιλος στο ποστ 5#?
μου φανικε περιεγο γιατι αμεσως μετα στο πιν 1 εχει 2 αντιστασεις.(να προχωρήσω?)

καμια βοηθεια?