PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΕΛΕ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙΑ (THN ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ)



thabibikas
21-04-13, 13:49
Καλησπερα. Λοιπον ας μπουμε στο θεμα μου.

εχω ενα ford fiesta mk6. αυτο απο το εργοστασιο εχει φαναρια με λαμπα τυπου H4 ( μια λαμπα σε καθε φαναρι με διπλη σκαλα)
εγω τωρα εχω βαλει φαναρια τυπου angel eyes, δηλαδη με 2 λαμπες H1 ανα φαναρι. οκ?
οταν αναβω τα φωτα (μεσαια σκαλα) αναβει η μια h1 του φαναριου, ενω οταν αναβω την μεγαλη, σβηνει η μια και αναβει η αλλη.
στα αλλα αυτοκινητα με εργοστασιακα διπλοφαναρα, η μεσαια παραμενει αναμενη οταν αναβει η μεγαλη. μπορω να κανω κατι με καποιο ρελε ωστε να το
πετυχω αυτο???

αυτο θελω να το κανω γιατι στα μεσαια εχω xenon ενω στα μεγαλα οχι, και αν εχω πολυ ωρα τα μεγαλα αναμενα και ξαφνικα χρειαστω τα μεσαια, τα xenon εχουν κρυωσει και μενουν καποια δευτερολεπτα που ουσιαστικα ειμαι με κερια αντια για φωτα, και δεν βλεπω τπτ στον δρομο.!

ευχαριστω προκαταβολικα.

chipakos-original
21-04-13, 15:22
Υπάρχει κατηγορία λάμπας xenon όπου όταν τα χρειαστείς ανάβουν κατευθείαν και κάνουν ενναλαγή από μεσαία σε μεγάλα με μαγνητικό πηνίο και δεν παρουσιάζουν το φαινόμενο της καθυστέρησης στο άνναμα. Δεν θυμάμαι πως τις λένε γι αυτό πήγαινε σε κατάστημα που πουλάνε xenon και πες τους για το πρόβλημά σου.

vasilllis
21-04-13, 17:33
Καλησπερα. Λοιπον ας μπουμε στο θεμα μου.

εχω ενα ford fiesta mk6. αυτο απο το εργοστασιο εχει φαναρια με λαμπα τυπου H4 ( μια λαμπα σε καθε φαναρι με διπλη σκαλα)
εγω τωρα εχω βαλει φαναρια τυπου angel eyes, δηλαδη με 2 λαμπες H1 ανα φαναρι. οκ?
οταν αναβω τα φωτα (μεσαια σκαλα) αναβει η μια h1 του φαναριου, ενω οταν αναβω την μεγαλη, σβηνει η μια και αναβει η αλλη.
στα αλλα αυτοκινητα με εργοστασιακα διπλοφαναρα, η μεσαια παραμενει αναμενη οταν αναβει η μεγαλη. μπορω να κανω κατι με καποιο ρελε ωστε να το
πετυχω αυτο???

αυτο θελω να το κανω γιατι στα μεσαια εχω xenon ενω στα μεγαλα οχι, και αν εχω πολυ ωρα τα μεγαλα αναμενα και ξαφνικα χρειαστω τα μεσαια, τα xenon εχουν κρυωσει και μενουν καποια δευτερολεπτα που ουσιαστικα ειμαι με κερια αντια για φωτα, και δεν βλεπω τπτ στον δρομο.!

ευχαριστω προκαταβολικα.

Αρχικα πρεπει να εχεις ηλεκτρολογικες γνωσεις να βεβαιωθεις οτι οι διατομες των καλωδιων ασφαλειες κλπ ειναι ενταξει για να αναβουν τις 4 λαμπες.Ειναι περιεργο παντως πως γινεται στα εργοστασιακα να αναβουν και οι δυο σκαλες και σε εσενα μονο η μια...
Κατοπιν μπορεις να το κανεις με το ρελε οπως αναφερες η πιο ευκολα με διοδο(ας απαντησει καποιος αν ειναι ασφαλες να γινει για αυτη την ισχυ)

leosedf
21-04-13, 20:04
Μήπως να ξανά έβαζες τις κανονικές λάμπες και να πετούσες τις xenon?

Rx/Tx
21-04-13, 20:46
Και απο Η4 σε Η1 έπαιξε μεττροπή σωστά? Η τα φανάρια που χρησιμοποίησες είχαν και την καλωδίωση έτοιμη?

Αυτό που ζητάς γίνεται, αλλά οπως ανέφεραν και προηγουμένως οι συμφορουμίτες, χρειάζεσαι κάποιες γνώσεις και να ελέγξεις την δυνατότητα της γραμμής σου για παροχή επιπλέον ρεύματος.
Το να μείνεις χωρίς φώτα είναι επικίνδυνο και για σενα και τους γύρω σου.
Τα ρελέ αυτ/του είναι σαν αυτο


43169

αλλά δεν γνωρίζω αν υπάρχει δύο καταστάσεων, αλλιώς θα χρειστείς δύο.

xsterg
21-04-13, 21:46
Μήπως να ξανά έβαζες τις κανονικές λάμπες και να πετούσες τις xenon?



αυτο θα ελεγα και εγω. μου φαινεται οτι τα ξενον που εχεις βαλει μπορει να μην ειναι ουτε ξενον.

snakepit
21-04-13, 22:48
Αρχικα πρεπει να εχεις ηλεκτρολογικες γνωσεις να βεβαιωθεις οτι οι διατομες των καλωδιων ασφαλειες κλπ ειναι ενταξει για να αναβουν τις 4 λαμπες.Ειναι περιεργο παντως πως γινεται στα εργοστασιακα να αναβουν και οι δυο σκαλες και σε εσενα μονο η μια...
Κατοπιν μπορεις να το κανεις με το ρελε οπως αναφερες η πιο ευκολα με διοδο(ας απαντησει καποιος αν ειναι ασφαλες να γινει για αυτη την ισχυ)



Θα συμφωνησω με το βασιλη ειδικοτερα που λεει πως"Ειναι περιεργο παντως πως γινεται στα εργοστασιακα να αναβουν και οι δυο σκαλες και σε εσενα μονο η μια..." Μηπως να τσεκαρες τη συνδεσμολογια για τυχον λαθος???

thabibikas
22-04-13, 02:01
δεν εχω κανει καποια μετατροπη. εχουν δικια τουσ καλωδιαση τα νεα φαναρια.

το αμαξι απο το εργοστασιο εχει αυτα http://www.pictures-of-cars.com/Ford-Fiesta-ST-Close-Up.jpg --> ΜΙΑ λαμπα h4 (με 2 σκαλες δηλαδη)
ενω εγω εχω βαλει αυτα επειδη μου τα ειχε δωσει ενα φιλος και της μανας του ειχαν ενα σπασιμο το ενα.

http://i372.photobucket.com/albums/oo165/fordfiestast_co_uk/Album%20Two/02032010394.jpg --> 2 λαμπες h1 (μια για την μεσαια σκαλα, μια για την μεγαλη)

τα xenon ειναι πολυ καλα. κ αναβουν γρηγορα σχετικα. αλλα θα ηθελα αν μπορουσα να κανω αυτο που μενει η μια σκαλα σταθερη.
η καλωδιωση των φαναριων ειναι σωστη, ετσι γινεται σε οσους τα εχουν βαλει. απλα εχω ακουσει πως με ενα ρελε μπορει να γινει αυτο που θελω.
σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας!!!

johnnkast
22-04-13, 09:53
...Ειναι περιεργο παντως πως γινεται στα εργοστασιακα να αναβουν και οι δυο σκαλες και σε εσενα μονο η μια...

Στα αυτοκινητα με λαμπες Η4 ....ΠΟΤΕ δεν αναβουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και οι δυο σκαλες (διασταυρωσης-πορειας)....η καλωδιωση δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα....
Αυτο που θελεις να κανεις γινεται με δυο τροπους:

1.τοποθετεις ρελε: στο (30) το ασφαλιζεις με 20Α και το συνδεεις στη μπαταρια στο (+)....το (85) το συνδεεις στο θετικο της μεγαλης σκαλας-λαμπας....το (86) το γειωνεις....και το (87) το συνδεεις στο (+) απο τις xenon....(οταν αναβεις τα "μεγαλα" θα εξακολουθει να τροφοδοτειται μεσω ρελε και η μεσαια σκαλα)

2.τοποθετεις παλι ρελε....με την ιδια συνδεση πιο πανω....μονο που το (85) το συνδεεις στο (+) απο τα μικρα φωτα (θεσεως)....(τα μεσαια θα αναβουν ταυτοχρονα με τα μικρα συνεχως)

....εννοειται πως ο εργοστασιακος ελεγχος των φωτων γινεται με θετικο και οι λαμπες ειναι μονιμα γειωμενες (...οπωσδηποτε πρεπει να το τσεκαρεις αυτο)

(edit:...στην δευτερη περιπτωση μπορει να σε κοψουν στο ΚΤΕΟ)

vasilllis
22-04-13, 15:15
Στα αυτοκινητα με λαμπες Η4 ....ΠΟΤΕ δεν αναβουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και οι δυο σκαλες (διασταυρωσης-πορειας)....η καλωδιωση δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα....
Αυτο που θελεις να κανεις γινεται με δυο τροπους:

1.τοποθετεις ρελε: στο (30) το ασφαλιζεις με 20Α και το συνδεεις στη μπαταρια στο (+)....το (85) το συνδεεις στο θετικο της μεγαλης σκαλας-λαμπας....το (86) το γειωνεις....και το (87) το συνδεεις στο (+) απο τις xenon....(οταν αναβεις τα "μεγαλα" θα εξακολουθει να τροφοδοτειται μεσω ρελε και η μεσαια σκαλα)

2.τοποθετεις παλι ρελε....με την ιδια συνδεση πιο πανω....μονο που το (85) το συνδεεις στο (+) απο τα μικρα φωτα (θεσεως)....(τα μεσαια θα αναβουν ταυτοχρονα με τα μικρα συνεχως)

....εννοειται πως ο εργοστασιακος ελεγχος των φωτων γινεται με θετικο και οι λαμπες ειναι μονιμα γειωμενες (...οπωσδηποτε πρεπει να το τσεκαρεις αυτο)

(edit:...στην δευτερη περιπτωση μπορει να σε κοψουν στο ΚΤΕΟ)

xm.Γιαννη η Η4 ειναι με το ενα τυλιγμα της στο καθρεπτακι ε?/ εχεις δικιο .Ειτε το ενα θα αναβει ειτε το αλλο..

Dimpas
22-04-13, 15:27
Στα αυτοκινητα με λαμπες Η4 ....ΠΟΤΕ δεν αναβουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και οι δυο σκαλες (διασταυρωσης-πορειας)....η καλωδιωση δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα....
Αυτο που θελεις να κανεις γινεται με δυο τροπους:

1.τοποθετεις ρελε: στο (30) το ασφαλιζεις με 20Α και το συνδεεις στη μπαταρια στο (+)....το (85) το συνδεεις στο θετικο της μεγαλης σκαλας-λαμπας....το (86) το γειωνεις....και το (87) το συνδεεις στο (+) απο τις xenon....(οταν αναβεις τα "μεγαλα" θα εξακολουθει να τροφοδοτειται μεσω ρελε και η μεσαια σκαλα)

2.τοποθετεις παλι ρελε....με την ιδια συνδεση πιο πανω....μονο που το (85) το συνδεεις στο (+) απο τα μικρα φωτα (θεσεως)....(τα μεσαια θα αναβουν ταυτοχρονα με τα μικρα συνεχως)

....εννοειται πως ο εργοστασιακος ελεγχος των φωτων γινεται με θετικο και οι λαμπες ειναι μονιμα γειωμενες (...οπωσδηποτε πρεπει να το τσεκαρεις αυτο)

(edit:...στην δευτερη περιπτωση μπορει να σε κοψουν στο ΚΤΕΟ)


Στα Opel kadett ( H4 ) όσο ξέρω το Σινιάλο ( προσωρινή μεγάλη σκάλα ) αριστερός διακόπτης προς τον οδηγό ανάβει όσο το κρατάμε τραβηγμένο τα Μεγάλα ΜΑΖΙ με τα μικρά !
Όταν το σπρώχνει ο οδηγός προς τα μπροστά τότε τα μικρά σβήνουν και ανάβουν μόνο τα μεγάλα
.

thabibikas
22-04-13, 18:17
Στα Opel kadett ( H4 ) όσο ξέρω το Σινιάλο ( προσωρινή μεγάλη σκάλα ) αριστερός διακόπτης προς τον οδηγό ανάβει όσο το κρατάμε τραβηγμένο τα Μεγάλα ΜΑΖΙ με τα μικρά !
Όταν το σπρώχνει ο οδηγός προς τα μπροστά τότε τα μικρά σβήνουν και ανάβουν μόνο τα μεγάλα
.


ετσι ακριβως ειναι και στο δικο μου. δηλαδη να κανω τον τροπο που αναφερθηκε παραπανω? τι ρελε μπορω να χρησιμοποιησω και που θα το βρω?

Dimpas
22-04-13, 18:27
Από όσο ξέρω με της Xenon Η4 δεν γίνεται αυτό καθώς δεν υπάρχουν "δύο νήματα" να ανάψουν ταυτόχρονα αλλά 1 και ένας μηχανισμός να μετακινεί το εσωτερικό της λάμπας για να αλλάζει η προβολή του φωτός.

Αν θέλεις την άποψή μου ΜΗΝ βάλεις Xenon σε φανάρι που ΔΕΝ είναι για xenon. Καλύτερα βάλε καλές λάμπες και βεβαιώσου ότι πάει σωστό ρεύμα , σφικτές συνδέσεις κτλ ....

thabibikas
22-04-13, 18:42
Από όσο ξέρω με της Xenon Η4 δεν γίνεται αυτό καθώς δεν υπάρχουν "δύο νήματα" να ανάψουν ταυτόχρονα αλλά 1 και ένας μηχανισμός να μετακινεί το εσωτερικό της λάμπας για να αλλάζει η προβολή του φωτός.

Αν θέλεις την άποψή μου ΜΗΝ βάλεις Xenon σε φανάρι που ΔΕΝ είναι για xenon. Καλύτερα βάλε καλές λάμπες και βεβαιώσου ότι πάει σωστό ρεύμα , σφικτές συνδέσεις κτλ ....


ρε παιδια γιατι εχετε μπερδετει... τα φαναρια μου ειναι για xenon, εχουν και προτζεκτορα. και παιρνουν 2 λαμπες h1. Η4 ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ XENON.

Dimpas
22-04-13, 19:04
τέλεια !
( πές το απο την αρχή να έχουμε πλήρη εικόνα ! )
Λοιπόν το αμάξι ίσως να έχει ήδη ρελέδες για να μπορεί να ανάψει σωστά της λάμπες !
Εχεις το βύσμα από της Η4 στην καλωδίωσή σου !
Το ένα πίν είναι η γή. Το άλλο η μεσαία και το άλλο η μεγάλη !

http://www.ohio.edu/people/ridgely/Photos%20and%20stuff/H4_Pinout_sm.jpg

Βάζεις τα ανάλογα στα Η1 και τελείωσες .
Όμως το σηνιάλο επειδή είναι στιγμιαίο μπορεί να αργεί .....

EDIT
Λάθος μου δεν διάβασα σωστά το πρώτο σου πόστ !
Οπότε το θέμα σου είναι να ανάβουν Μαζί και τα δύο όταν έχεις μικρά και ανάβεις και μεγάλα ????

Πρέπει να τα γεφυρώσεις με διόδους έτσι ώστε όταν ανάβεις τα μικρά να μην ανάβουν και τα μεγάλα αλλά όταν ανάβεις ( μόνιμα ) τα μεγάλα να μένουν και τα μικρά αναμένα !

Βέβαια καλό θα είναι να μην περνάει απο την δίοδο αυτή το ρευμα που πάει στα φανάρια αλλά να το κάνεις άλλο τρόπο ( δεν ξέρω γιατί δεν έχω εικόνα του τι είναι ακριβώς κάτω από το καπό σου ! )

EDIT 2

Με διόδους πρέπει να γεφυρώσεις τους υπάρχωντες ρελέδες έτσι ώστε όταν ανάβουν τα μεγάλα να ανάβουν και τα μικρά !
Οι δίοδοι να μπούν όχι στο κύκλωμα υψηλού ρεύματος αλλά στο χαμηλού
Το βράδυ θα κάνω και ένα σχήμα αν δεν κάνει πρίν κάποιος άλλος !

thabibikas
22-04-13, 21:10
τέλεια !
( πές το απο την αρχή να έχουμε πλήρη εικόνα ! )
Λοιπόν το αμάξι ίσως να έχει ήδη ρελέδες για να μπορεί να ανάψει σωστά της λάμπες !
Εχεις το βύσμα από της Η4 στην καλωδίωσή σου !
Το ένα πίν είναι η γή. Το άλλο η μεσαία και το άλλο η μεγάλη !

http://www.ohio.edu/people/ridgely/Photos%20and%20stuff/H4_Pinout_sm.jpg

Βάζεις τα ανάλογα στα Η1 και τελείωσες .
Όμως το σηνιάλο επειδή είναι στιγμιαίο μπορεί να αργεί .....

EDIT
Λάθος μου δεν διάβασα σωστά το πρώτο σου πόστ !
Οπότε το θέμα σου είναι να ανάβουν Μαζί και τα δύο όταν έχεις μικρά και ανάβεις και μεγάλα ????

Πρέπει να τα γεφυρώσεις με διόδους έτσι ώστε όταν ανάβεις τα μικρά να μην ανάβουν και τα μεγάλα αλλά όταν ανάβεις ( μόνιμα ) τα μεγάλα να μένουν και τα μικρά αναμένα !

Βέβαια καλό θα είναι να μην περνάει απο την δίοδο αυτή το ρευμα που πάει στα φανάρια αλλά να το κάνεις άλλο τρόπο ( δεν ξέρω γιατί δεν έχω εικόνα του τι είναι ακριβώς κάτω από το καπό σου ! )

EDIT 2

Με διόδους πρέπει να γεφυρώσεις τους υπάρχωντες ρελέδες έτσι ώστε όταν ανάβουν τα μεγάλα να ανάβουν και τα μικρά !
Οι δίοδοι να μπούν όχι στο κύκλωμα υψηλού ρεύματος αλλά στο χαμηλού
Το βράδυ θα κάνω και ένα σχήμα αν δεν κάνει πρίν κάποιος άλλος !


ακριβως αυτο που αναφερατε θελω να κανω! σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, μπορω αν θελετε αυριο να βγαλω μια φωτογραφια της καλωδιασης μου, και να σας πω τι ειναι το καθε pin.

Rx/Tx
22-04-13, 21:15
ακριβως αυτο που αναφερατε θελω να κανω! σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, μπορω αν θελετε αυριο να βγαλω μια φωτογραφια της καλωδιασης μου, και να σας πω τι ειναι το καθε pin.

Εάν μπορείς να βρείς τα ρελέ που εχει τώρα το Αυτοκίνητο, και να αναγνωρίσεις τους ακροδέκτες τους, τότε είναι απλό να πάρεις μια εντολή με δίοδο απο το ρελέ της μεγάλης σκάλας και να ενεργοποιείς το ρελέ της μεσαίας.
Πιστεύω αυτό θέλεις να κάνεις.

thabibikas
22-04-13, 21:40
http://www.ebay.co.uk/itm/Ford-Fiesta-Mk6-02-08-Internal-FUSE-BOX-/330821616813 αυτα ειναι τα ρελε που εχει το αυτοκινητο.

Dimpas
23-04-13, 00:22
Κοίτα την εικόνα !

43242

Ετσι είναι συνήθως η διάταξη στα αυτοκίνητα.

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ

Πρέπει στα σημεία Α και Β να μπεί μία δίοδος έτσι ώστε όταν ανάβεις τα μεγάλα ( έχει ρευμα το Β ) να ανάβουν και τα μικρά ( να πηγαίνει ρευμα και στο Α ) αλλά όχι το αντίθετο.

Αυτό πρέπει να κάνεις , πώς να το κάνεις στο δικό σου

ΔΕΝ ΞΕΡΩ !

Αν έχεις πολύμετρο μπορείς να βρείς τι είναι που και να βάλεις αυτή την δίοδο πάντα με προσοχή και ασφάλεια .

Αν έχει κάποιος άλλος μια διαφορετική άποψη-σκέψη καλό θα ήταν να την ακούσουμε !

thabibikas
24-04-13, 16:39
συγνωμη παιδια αλλα με εχετε μπερδεψει!!!!

λοιπον να ανακεφαλαιωσω. εχω 2 λαμπες h1 στο καθε φαναρι. οταν αναβω την μεσαια σκαλα αναβει μονο η μια λαμπα. οταν αναβω την μεγαλη ,σβηνει η μεσαια και αναωει η αλλη.
αυτο που θελω ειναι οταν αναβω την μεγαλη να μενει και η μεσαια αναμενη,

Dimpas
24-04-13, 17:33
Ακριβώς !
Αυτό κάνει η δίοδος !
Όταν εσύ ανάβεις τα Μεγάλα στέλνει ρευμα ( μονόδρομα ) και στα μεσαία ( μικρά τα έχω γράψει ΣΟΡΡΥ)
Όταν ανάβεις τα μεσαία ( ή μικρά .. ) δεν ανάβει τα μεγάλα ....

Και πάλι δεν ξέρω το δικό σου ΠΩΣ είναι. Ο βασικός τρόπος φώτων είναι αυτός στην εικόνα που σου ανέβασα .
Τα χενον τα έχεις ήδη βάλει ! Και τα μεσαία ( μικρά τα έλεγα εγώ) και τα μεγάλα δουλευουν ?
Ρελέ έχεις ήδη, εκεί πρέπει να επέμβεις (εκτώς και έχεις παρακάμψει την μαμά καλωδίωση εντελώς.....)

Επειδή σου ξαναλέω δεν ξέρω ακριβώς πως είναι συνδεδεμένα τα φώτα σου δεν μπορώ να σου πώ περισσότερα !

Rx/Tx
24-04-13, 19:36
Θάνο ο Δημήτρης καλά στο εγραψε, απλά στα υπάρχοντα ρελέ θα πρέπει να προσθέσεις μια δίοδο που οταν ανάβεις την μεγάλη σκάλα στα φώτα θα στελνει εντολή και στο ρελέ της μικρής σκάλας οπως στο σχέδιο:

43286

Τώρα που είναι τα ρελέ, σε ποιό ακροδέκτη θα συνδέσεις την δίοδο κλπ αυτά θα τα βρείς μόνος σου.
Δεν είναι δυνατόν απο μια φωτό απο το eBay να σου πεί κανείς τι να συνδέσεις.
Αυτός ηταν και ο λόγος που σου είπαν απο την αρχή αν έχεις τις απαραίτητες γνωσεις.

thabibikas
25-04-13, 00:55
ωραια ευχαριστω πολυ. και μια τελευταια ερωτηση, δεν θα εχω προβλημα μμην υπερθερμανθει ο διακοπτης τςν φωτων και λιωσει?

Dimpas
25-04-13, 11:54
Δεν νομίζω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο ! Ίσα ίσα που θα περνάει λιγότερο ρεύμα από τον διακόπτη ...

.::Nikos::.
25-04-13, 13:14
Δεν νομίζω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο ! Ίσα ίσα που θα περνάει λιγότερο ρεύμα από τον διακόπτη ...
Αν το αμάξι έχει ήδη τα ρελέ τότε ο διακόπτης θα οδηγεί 2 ρελέ αντί για 1 άρα παραπάνω από ότι θα πέρναγε με το 1 ρελέ. Αλλά δε παίζει με 1 ρελέ επιπλέον να ζοριστεί ο διακόπτης.

Όπως και να χει το πολύ ρεύμα από τις λάμπες θα περνάει από τα ρελέ και όχι από τον διακόπτη. (για αυτό το λόγο υπάρχουν και ρελέ άλλωστε :-P )

Gpap88
17-09-13, 13:40
Καλησπερα θελω να συνδεσω στο αμαξι τα προβολακια με την μεγαλη σκαλα αλλα θελω οταν θα ανοιγω μονο τα προβολακια να μην αναβει και η μεγαλη σκαλα, γινεται με καποιο ρελε αυτο?

vasilllis
17-09-13, 18:18
Καλησπερα θελω να συνδεσω στο αμαξι τα προβολακια με την μεγαλη σκαλα αλλα θελω οταν θα ανοιγω μονο τα προβολακια να μην αναβει και η μεγαλη σκαλα, γινεται με καποιο ρελε αυτο?

Με την διοδο που αναφεραν τα παιδια πριν.θα συνδεθει στα υπαρχων ρελε μεγαλη σκαλα-προβολακια.

Στάλθηκε από το ST23i μου

limas
19-09-13, 16:29
Υπάρχει κατηγορία λάμπας xenon όπου όταν τα χρειαστείς ανάβουν κατευθείαν και κάνουν ενναλαγή από μεσαία σε μεγάλα με μαγνητικό πηνίο και δεν παρουσιάζουν το φαινόμενο της καθυστέρησης στο άνναμα. Δεν θυμάμαι πως τις λένε γι αυτό πήγαινε σε κατάστημα που πουλάνε xenon και πες τους για το πρόβλημά σου.


Αυτός ο τύπος λέγεται bi-xenon.

chipakos-original
19-09-13, 17:00
Αυτός ο τύπος λέγεται bi-xenon.
Σωστός δεν το θυμόμουν.

stelios_a
19-09-13, 17:47
γιατι μπερδευεστε τοσο πολυ ? μπορεις απλα βαλεις ενα ρελε ( που θα τροφοδοτουνται απο την υπαρχουσα σου εγκατασταση ) και να τραβηξεις ( με ασφαλειες ) απο την μπαταρια καλωδια ( χοντρουτσικα ) ωστε να μην εχεις και προβλημα και να τροφοδοτισεις τις λαμπες. ετσι ο διακοπτης σαν φορτιο θα εχει μονο τα 2 ρελε και τιποτα παραπανω. επισης δεν θα εχεις κανενα προβλημα ουτε με τις ασφαλιες του αυτοκινητου σου διοτι οι εργοστασιακες ειναι συνηθως μικρες και αν συνδεσεις 4 λαμπες( εκει που επερνε 2 λαμπες ) ισως εχεις προβλημα

Gpap88
29-09-13, 20:42
Καλησπερα, εχω ενα warning το οποιο βγαζει 2v και θελω να του συνδεσω ενα buzzer 12v υπαρχει καποιο ρελε ωστε οταν θα αναβει το warning να ανοιγει το ρελε και να του δινει 12v?