PDA

Επιστροφή στο Forum : 12 V ψυγειο για αυτονομο



christakosxo
22-04-13, 18:53
Γεια σας ! μπορει καποιος να μου πει περιπου ποσες ωρες βαζουμε οτι θα λειτουργει το ψυγειακι για να υπολογισουμε τα στοιχεια μιας αυτονομης εγκαταστασης ;

Κυριακίδης
22-04-13, 20:37
τις μισές του εικοσιτετράωρου ... ποικίλει ανάλογα αν είναι καλοκαίρι / σε τι χώρο θα το έχεις π.χ. υπόγειο / πόσο συχνά Ανοίγεις/κλείνεις την πόρτα

Για καλοκαίρι βάλε στάνταρ το μισό . Για χειμώνα βάλε το 1/3 έως 1/4 των ωρών .
Για σωστότερο "χρονοδιάγραμμα" .. επειδή κάθε ψυγείο έχει το "κέρατο του" .. μόνο η δοκιμή συγκεκριμένου ψυγείου σε πραγματική χρήση θα σου πει την απόλυτη αλήθεια.
Ή π.χ. βάζοντας μετρητή κατανάλωσης για αρκετό χρονοδιάστημα / στην ανάλογη εποχή.

agis68
26-04-13, 16:16
απο περιέργεια γιατί ψυγείο μιλάμε? βαλε μια φωτό

christakosxo
26-04-13, 16:51
http://healthiershop.gr/12-24-220v-18l.html?ref=bestprice.gr

Κυριακίδης
26-04-13, 19:13
Χρήστο .. συμπτωματικά και πληροφοριακά στο Lidl έχουν στο (προσπέκτ) που βλέπω τώρα ένα σαν το παρακάτω
http://www.lidl-service.com/static/8585067/62238_DE_DA_FR_EN_EL_IT_CS_ES_NL_PT_SK.pdf

Είναι 29 λίτρα (αντί 18 που επισύναψες εσύ)

ενεργειακή κλάση Α++
3 χρόνια εγγύηση
50 ευρώ

Σημείωση ... ο λόγος αυτού που πρότεινες (ακριβότερο) έναντι του Lidl .. είναι επειδή το 1ο έχει ρύθμιση θερμοκρασίας (μια βλακεία δηλαδή που στην περίπτωση εδώ δεν παίζει ρόλο)

Ενώ στο φθηνό δεν έχει ρύθμιση ... αλλά λέει ότι κατεβάζει την θερμοκρασία 17 βαθμούς λιγότερο από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος π.χ. καλοκαίρι στους 37 θα κατέβει στους 20

Στο ακριβό ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ούτε εγγύηση ... πράγμα ύποπτο και ασυγχώρητο

Μην τυχόν πας και πάρεις εκείνο που κάνει 180 ευρώ ... και μας βρίζεις μετά ότι σε πουλήσαμε ..

dalai
27-04-13, 20:17
τα ψυγεια που υποδεικνιετε εχουν κυκλο λειτουργειας 100%. Δηλ καινε 60w ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Δοκιμασμενο .
Δηλ χρειαζεσε 4 πανελ των 60watt και αρκετες αμεωρες μπαταριας για να το καλυψεις. Εμενα μου καθαρισε τις μπαταριες 500ΑΗ σε 1,5 μερες!
100 φορες καλυτερα βαλε ενα μικρο ψυγειακι με συμπιεστη 100-120 watt που εχει κυκλο το πολυ 50% . Στο ιδιο συστημα εγω εχω τωρα 2 τετοια ψυγεια και δεν εχω προβλημα.Επισης θα εχεις πολυ καλυτερες θερμοκρασιες και παγο
Το προσπεκτ λεει ενεργειακη κλαση Α++ για την τεχνολογια του που ΔΕΝ ειναι συμπιεστης με φρεον .

Κυριακίδης
27-04-13, 20:48
Το προσπεκτ λεει ενεργειακη κλαση Α++ για την τεχνολογια του που ΔΕΝ ειναι συμπιεστης με φρεον .

Συμφωνώ απόλυτα .! άλλη κατηγορία (60W με στοιχεία Peltier) και άλλη κατηγορία με κομπρεσεράκι επίσης 60W (κανονικό με φρέον ) στην σχέση απόδοσης / κατανάλωσης .
http://www.kwikwap.co.za/tbv/docs/1224%20volt%20Portable%20Camping%20Fridge%20Freeze rs%20ranging%20from%2045%20litres%20up%20to%2080%2 0litres.pdf

http://machinery.alibaba.com/12v-refrigerator-compressor.html

dalai
29-04-13, 01:27
αυτο το alibaba δεν μπορω να το καταλαβω...πιος θα κανει παραγκελεια 100 κοματια? Και επιτελους δεν πουλαει κανεις τους 1 κοματι ?

Κυριακίδης
29-04-13, 08:04
αυτο το alibaba δεν μπορω να το καταλαβω...πιος θα κανει παραγκελεια 100 κοματια? Και επιτελους δεν πουλαει κανεις τους 1 κοματι ?

Ενώ αν το είχαν στην Ελλάδα θα το έπαιρνες σίγουρα? ... Δες το παρακάτω και θα καταλάβεις . και σύγκρινε τις τιμές του Ελληναρά .. με του Αλη-μπαμπούλη
http://www.frigohellas.gr/product_detail.jsp?prdId=235455&ref=bestprice.gr

haris_216
29-04-13, 09:01
αυτού του είδους (με peltier) "ψυγεία" στην πραγματικότητα είναι θερμός με δυνατότητα διατήρησης της δροσιάς των πραγμάτων που βάζουμε μέσα. σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν ψυγεία και σίγουρα όχι ψυγεία που θα στηριχτείς πάνω τους.
στην καλύτερη περίπτωση θα βάλεις μέσα ένα κρύο αναψυτκικό και θα το κρατήσει περίπου όπως το έβαλες. αν βέβαια το βάλεις ζεστό τότε μετά από ώρες θα δροσίσει το...κουτάκι.
και βέβαια, όπως ειπώθηκε και παραπάνω θα δουλεύει σχεδόν συνέχεια

Phatt
29-04-13, 17:00
Το πηρα αυτο το ψυγειο απο το Lidl. Περιπου μετα απο 5 ωρες λειτουργιας στο τερμα στα 220V, μετρησα τα εξης: Εξωτερικη θερμοκρασια, 30 βαθμοι, υγρασια 35%. Θερμοκρασια ψυγειου, 15 βαθμοι, 50% υγρασια.

Phatt
30-04-13, 01:25
Δεν αντεξα να μην το σφαξω να δω πως ειναι απο μεσα.... Οριστε.

http://imageshack.us/a/img59/4620/p1020201d.jpg

http://imageshack.us/a/img842/2906/p1020202n.jpg

http://imageshack.us/a/img12/813/p1020203xn.jpg


Το καλο που εχει ειναι οτι εχει ανεμιστηρακια και στις δυο πλευρες με αποτελεσμα να δροσιζεται απο την μια μερια η ψυκτρα και απο την αλλη να γυριζει τον παγωμενο αερα στο εσωτερικο της συσκευης. Ανοιγοντας ομως την ψυκτρα ειδα οτι στην επανω μερια εχει μονο ενα μικρο peltier μεγεθους 40x40 χιλιοστων. Υπαρχει πιθανοτητα να γνωριζουμε την καταναλωση/αποδοτικοτητα του;

PCMan
30-04-13, 02:51
Πάντα υπάρχουν 2 ανεμιστήρες(ή ένας με 2 φτερωτές μέσα-έξω).

Ανάλογα.. Καλύτερα να το μετρήσεις. Γενικά σε αυτή την διάσταση κυμαίνονται από 5-12Α.

Phatt
30-04-13, 09:28
Μαλιστα...Επειδη με αυτες τις πλακες δεν εχω ξανα ασχοληθει, οταν τις θετεις σε λειτουργεια, εχουν απαιτησεις σε ρευμα οπως εχει ενας οποιοσδηποτε αλλος καταναλωτης, η μπορουν να δουλεψουν με οτι τους δωσεις; Παραδειγμα, εχω εγω εναν λεμε που δουλευει στα 10Α, αλλα τα η παροχη που εχω δινει 5Α, θα δουλεψει αυτος για 5Α, η θα ζοριζει το τροφοδοτικο μου;

makatas
30-04-13, 09:47
Πριν από κάνα μήνα αγόρασα από ebay μόνο για πειραματισμό ένα TEC1-12706 (http://www.ebay.com/itm/1PCS-NEW-TEC1-12706-Thermoelectric-Cooler-Peltier-12V-60W-92Wmax-/121103318369?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c3251fd61)
Οι διαστάσεις του είναι ακριβώς αυτές που δείχνεις, είναι στα 12V-6Α.
Δεν μπόρεσα να το τροφοδοτήσω με πάνω από 2.5Α επειδή δεν γίνεται με το τροφοδοτικό μου, αλλά νομίζω ότι δεν θα τραβάει πάνω από 6Α.
Το θέμα είναι εγώ από την ανοησία μου το έκαψα...χωρίς να του έχω καλά κολλημένες ψύκτρες κι από τις 2 μεριές, του ανέβασα την τάση κοντά στα 14-15V και κάηκε.

PCMan
30-04-13, 13:20
Θα δουλέψει και με 5Α. Ότι του δώσεις όμως αυτό θα πάρεις. Ακόμα και με 5V 0.5Α μπορεί να δουλέψει, μπορεί και παρακάτω. Παράδειγμα (http://www.ebay.com/itm/Mini-USB-PC-Fridge-Refrigerator-Beverage-Drink-Can-Cooler-Warmer-/180769553668?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a16b47d04).

Κυριακίδης
30-04-13, 13:39
Με την ευκαιρία αν αντιστρέψουμε την πολικότητα τι θα γίνει? θα έχουμε ζεστό προς τα μέσα? ή πρέπει να το γυρίσω το πελτιερ ανάποδα?

1) Το ρωτάω αυτό γιατί τα ρημάδια μαζεύουν στις ψύκτρες εσωτερικά πάγο μετά από κάποια λεπτά και έλεγα να στρώσουμε λίγο να δίνει για 1 λεπτό π.χ. αντίστροφα να λιώσουν οι πάγοι και ξανά από την αρχή. για να έχει καλύτερη απόδοση.

2) Αν ανάμεσα στις ψύκτρες χώσω ένα δεύτερο στοιχείο δίπλα του για να ενισχύσω προς το λιγότερο υποτίθεται την κατανάλωση .. επιβαρύνεται το πρωτεύον στοιχείο peltier ως προς την κατανάλωση? τι λέτε?

Phatt
30-04-13, 14:25
Εγω σκεφτομαι να βαλω εναν μεγαλυτερο στην θεση αυτου, και οταν το βαζω στο αμαξι, να κανω bypass το κυκλωμα που εχει, εκτος και αν λειτουργει εργοστασιακα με τον ιδιο τροπο. Τι λετε;

PCMan
30-04-13, 14:45
Με την ευκαιρία αν αντιστρέψουμε την πολικότητα τι θα γίνει? θα έχουμε ζεστό προς τα μέσα? ή πρέπει να το γυρίσω το πελτιερ ανάποδα?

1) Το ρωτάω αυτό γιατί τα ρημάδια μαζεύουν στις ψύκτρες εσωτερικά πάγο μετά από κάποια λεπτά και έλεγα να στρώσουμε λίγο να δίνει για 1 λεπτό π.χ. αντίστροφα να λιώσουν οι πάγοι και ξανά από την αρχή. για να έχει καλύτερη απόδοση.

2) Αν ανάμεσα στις ψύκτρες χώσω ένα δεύτερο στοιχείο δίπλα του για να ενισχύσω προς το λιγότερο υποτίθεται την κατανάλωση .. επιβαρύνεται το πρωτεύον στοιχείο peltier ως προς την κατανάλωση? τι λέτε?
Ναι, αν αντιστρέψεις την πολικότητα, θα αντιστραφούν και η ζέστη-κρύο. Επίσης αν του ζεστάνεις την μια μεριά και κρυώσεις την άλλη, βγάζει ρεύμα!
Το 2 δεν το κατάλαβα.

Εγω σκεφτομαι να βαλω εναν μεγαλυτερο στην θεση αυτου, και οταν το βαζω στο αμαξι, να κανω bypass το κυκλωμα που εχει, εκτος και αν λειτουργει εργοστασιακα με τον ιδιο τροπο. Τι λετε;

Πιστεύω θα δουλέψει αφού όλα τα TEC είναι 12V.

Phatt
30-04-13, 16:13
Εαν παρω εναν ιδιων διαστασεων και τον βαλω πανω στον ηδη υπαρχων, ωσαν σαντουιτς, ειναι καλυτερα;

makatas
30-04-13, 16:39
Παναγιώτη αυτό το λινκ (http://www.tellurex.com/technology/peltier-faq.php) δίνει ωραίες πληροφορίες, το διαβάζω κι εγώ τώρα και θεώρησα ότι θα σου είναι χρήσιμο.

15. Can I physically stack TE devices to get a greater ΔT? Yes... but it is not so simple as merely stacking two identical Peltier devices, one on top of the other. The critical reality here is that the second device must not only pump the heat from the thermal load plus its own internal power dissipation (I2R), but it also must remove the heat dissipated within the first TE device. It is usually most sensible from a cost standpoint, therefore, to employ a much smaller device on the first stage than the second. Be aware in stacking modules, however, that the overall heat-pumping capacity (in watts) of the stack will be limited to the throughput of the smallest device (while ΔT is enhanced with multi-staging, Q is sacrificed).

PCMan
30-04-13, 16:42
Το σίγουρο είναι ότι θα τραβάει τα διπλάσια Α.

Τώρα αν θα είναι καλύτερα δεν το ξέρω. Υποθέτω ότι θα ζεσταίνεται και θα κρυώνει πιο γρήγορα. Η μέγιστη χαμηλότερη και υψηλότερη θερμοκρασία όμως, μπορεί να είναι η ίδια γιατί όλα τα TEC φτάνουν μέχρι μια θερμοκρασία και σταματάνε. Μια σκέψη είναι όμως, δεν ξέρω..

Phatt
30-04-13, 17:40
Δεν αντεξα, το ξανα ανοιξα... Λοιπον, οταν δινεις 12V αυτο που κανει ειναι να οπλιζει ενα ρελε(το ρελε στη θεση νορμαλ ειναι για να περνανε τα 220VAC και οπλιζει με τα 12V και περνανε και τα 12V) και κατοπιν να δινει κατευθειαν στον ανεμιστηρα και στο πελτιερ. Εχει ασφαλεια 6,3Α, οποτε σε καθε περιπτωση δεν γινεται να εχουμε καταναλωση πανω απο 75W στα 12V. Αυτα.

makatas
30-04-13, 18:06
Και να φανταστείς ότι θεωρούσα ότι ένα τόσο δα πέλτιερ θα είναι άχρηστο σε ψυγειάκι και σκεφτόμουν, αν ποτέ ετοίμαζα κάτι, να βάλω 3-4 τέτοια.
Καταπώς φάινεται όμως, με σωστές ψύκτρες, ανεμιστήρες και μόνωση επαρκεί για το σκοπό του.

Phatt
30-04-13, 18:27
Για μενα το μυστικο ειναι να τα βαλεις κρυα μεσα. Οπωσδηποτε ομως, ενα ψυγειο με δυνατοτερα στοιχεια, θα εχει μεγαλυτερες απολαβες...

makatas
02-05-13, 10:49
Είχα κάψει ένα πελτιέρ δίνοντας του πάνω από 15V κι ετσι αμέσως είχα παραγγείλει άλλο για διάφορους πειραματισμούς.
Το δεύτερο ήρθε.
Πρόσθεσα σήμερα και από τις 2 μεριές του ψύκτρες μεγάλες και το συνέδεσα στο τροφοδοτικό μου στα 10V αρχικά, τράβηξε περί τα 2.5Α. Ανέβασα στα 12, παρέμεινε στο ίδιο ρεύμα και σταδιακά άρχισε να πέφτει μέχρι που σταμάτησε να τραβάει, προφανώς κάηκε και αυτό με μόλις 1 λεπτό λειτουργίας.
Να πω ότι από τα 10V ακόμα έκανε κάτι μικρούς ήχους σαν τζζ τζζ (έλιωνε η κόλληση εσωτερικά; ). Εγώ πάντως κρατούσα και τις 2 ψύκτρες, η ζεστή μεριά ζεστάθηκε αλλά ακόμα μπορούσα να έχω άνετα το χέρι επάνω της, ενώ η κρύα μεριά δεν κρύωσε ποτέ. Να έπιασε 100-105C η ζεστή το αποκλείω, αλλά τι στο διάολο τι σόι μαραφέτια είναι τούτα; Μιλάμε για κακή κατασκευή, μήπως θέλουν συμπαγή και απόλυτη κατασκευή ψυκτρών και ανεμιστήρων (χωρίς την οποία δεν μπορούν να δουλέψουν ούτε ένα λεπτό; ).
Περίεργα πράγματα.
Καλημέρα σας και καλό μήνα.

PCMan
02-05-13, 14:53
Αν φτάσει η ζεστή πλευρά πάνω απο 60-70 βαθμούς, τότε καίγεται. Θέλει πολύ καλή εφαρμογή με την ψήκτρα και πάστα.
Μπορεί κάτι να μην έκανες καλά. Δεν μπορεί να μην κρύωσε καθόλου η άλλη μεριά. Αυτά φτάνουν μέχρι 50-60 βαθμούς διαφορά θερμοκρασίας απο μεριά σε μεριά.

makatas
02-05-13, 16:40
Ίσως... πάντως έχουν κάποιο ενδιαφέρον αν καταφέρεις να τα συνδέσεις ακριβώς όπως πρέπει και με σωστή απαγωγή θερμότητας.

valis
02-05-13, 18:23
Απ ότι βλέπω έχετε σχετικά κακή εμπειρεία με τα peltier αυτα που χρησιμοποιήσατε ήταν κινέζικα ?
Σε usa noname είχα σχετικα καλά αποτελέσματα, όχι ομως ικανοποιητικά.
Στην φωτο η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν ~25C με τροφοδοσία στα14V. Φυσιολογικά θέλει 15V 43478

PCMan
02-05-13, 19:55
Απ ότι βλέπω έχετε σχετικά κακή εμπειρεία με τα peltier αυτα που χρησιμοποιήσατε ήταν κινέζικα ?
Σε usa noname είχα σχετικα καλά αποτελέσματα, όχι ομως ικανοποιητικά.
Στην φωτο η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν ~25C με τροφοδοσία στα14V. Φυσιολογικά θέλει 15V 43478

Τι είναι αυτό που βλέπουμε??

lepouras
02-05-13, 21:11
Τι είναι αυτό που βλέπουμε??

Μάλλον ένα στοιχείο σε ψήκτρα με ανεμιστήρα που από την ψυχρή πλευρά έχει πιάσει πάγο.

PCMan
02-05-13, 21:56
Δεν είναι καθόλου σωστό αυτό. Κατ αρχήν έτσι όπως είναι, ο ανεμιστήρας και η ψήκτρα του είναι άχρηστα. Η ψήκτρα που είναι πάνω στο TEC είναι οκ άλλα θέλει οπωσδήποτε και από την άλλη μεριά μια ίδια.
Εγώ απορώ πως δουλεύει ακόμα...

valis
03-05-13, 00:01
Δεν είναι καθόλου σωστό αυτό. Κατ αρχήν έτσι όπως είναι, ο ανεμιστήρας και η ψήκτρα του είναι άχρηστα. Η ψήκτρα που είναι πάνω στο TEC είναι οκ άλλα θέλει οπωσδήποτε και από την άλλη μεριά μια ίδια.
Εγώ απορώ πως δουλεύει ακόμα...

Για ποιο λόγο δεν είναι σωστο ? Ηθελα να παγωσω μια πλακα χαλκου για να δω ποση διαφορα θερμοκρασίας μπορω να πετυχω και πήγε μια χαρα παρ όλο που δεν είχε μόνωση.

'Giorgos Zapatingas
25-05-13, 21:04
Καταρχην ευχαριστω τους παντεσ για τις απαντησεις και διευθετησεις στο θεμα.Ηταν πολυ χρησιμες.Το τελευταιο πραγμα που με απασχολει ειναι ο ινβερτερ και ο ρυθμιστης φορτισης.Λεω να παρω λιγο μεγαλυτερο ινβερτερ απο οτι χρειαζεται λ.χ 3000 βαττ γιατι ποτε δε ξερεις ποτε μπορει να κανω μια προσθεση φ/β και μπαταριων για οποιοδηποτε λογο.και επισης ο ρυθμιστης φορτισης να ειναι mptt χωρις δευτερη σκεψη ετσι?καποις να μου προτεινετε ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

dalai
25-05-13, 22:11
o mptt χρειαζεται για περιπτωσεις που ειμαστε τσιμα στιμα στα φωτ/κα. Οι δυναμεις του αλωστε φαινονται μετα το 85% της ολικη φορτισης.Πετυχαινει γρηγοροτερη φορτιση. Εγω στο εξωχικο σχεδον καθε μερα υποδεχομαι την νυχτα με 95% φορτιση .οποτε για την ωρα δεν χρειαζομαι κατι τετοιο.Υ.Γ. με τα λευτα της διαφορας μπορεις να παρεις ενα εξτρα πανελ και να αντισταθμισεις τις απωλιες...Η επιλογη ειναι δικια σου

genesis
26-05-13, 10:27
Με τις τρέχουσες (χαμηλές) τιμές των Φ/Β, η περίπου +30% απόδοση που δίνουν οι ρυθμιστές MPPT δεν είναι πια τόσο σημαντική.
Πολύ σημαντικό είναι ότι ένας MPPT ρυθμιστής "ταιριάζει" Φ/Β υψηλότερης τάσης με την τάση της μπαταρίας και μπορούμε να αξιοποιήσουμε Φ/Β μαζικής παραγωγής χωρίς να χρειάζεται να ψάχνουμε "12βολτα" ή "24βολτα" Φ/Β.
Πολύ σημαντικό επίσης είναι να μπορεί ο ρυθμιστής να ρυθμίζεται ως προς την τάση φόρτισης της μπαταρίας ώστε να μπορεί να επιτυγχάνει βέλτιστη φόρτιση ανάλογα με τον τύπου της. Για τις μπαταρίες ανοιχτού τύπου (προτιμότερες γενικώς από τις κλειστού τύπου) θα πρέπει να προγραμματίζεται να κάνει φόρτιση εξισορρόπησης περιοδικά.