PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτής με λυχνίες 6Τ10 SE, 2x4W



chris73
22-04-13, 20:57
43229

Τα «έσπασες» με το πρόσωπο και σου περίσσεψε το κάδρο που φιλοξενούσε το ζεύγος σε παλιότερες ανέμελες στιγμές. Μη στενοχωριέσαι! Μην μελαγχολείς!

Τώρα που είσαι μπακούρι μπορείς να πάρεις την εκδίκησή σου για όσα πρότζεκτ στερήθηκες λόγω κρεβατομουρμούρας χρησιμοποιώντας συμβολικά το ίδιο αυτό αντικείμενο…

43223 43228

Κάντο ενισχυτή με λαμπάκια και επένδυσέ τον με ύφασμα που έσκισες από τον αγαπημένο καναπέ του προσώπου. Η τηλεόραση του παππού μπορεί να βοηθήσει στην ολοκλήρωση του σετακίου προσφέροντας τα full range μεγάφωνάκια της και Voila!
Ένα ακόμη κατασκεύασμα ολοκληρώθηκε με επιτυχία!

Οι 6Τ10 λυχνίες ανήκουν στην οικογένεια των compactron, η οποία δημιουργήθηκε για να ανταγωνιστεί τα τρανζίστορς συνδυάζοντας 2 και 3 λυχνίες σε ένα περίβλημα με σκοπό την μείωση του μεγέθους σε τηλεοράσεις και ραδιόφωνα της τελευταίας εποχής των λυχνιών.

43227 43226

Οι συγκεκριμένες που χρησιμοποιήθηκαν εδώ περιλαμβάνουν μία πέντοδο με αρχικό προορισμό να εργασθεί ως Fm Detector και μία πέντοδο ισχύος για χρήση ως τελικός ενισχυτής ακουστικού σήματος. Μία έρευνα στο διαδίκτυο μας αποκαλύπτει πως η ξαδέλφη της 6Τ9 (τρίοδος-πέντοδος), χρησιμοποιείται από πολλούς DIYers και έτσι μπορεί και να έχει και τσιμπημένες τιμές για το είδος της. Την 6Τ10 όμως την άφησαν στην ήσυχη και έτσι μπορείτε να την βρείτε ακόμη και με 1 δολάριο έκαστη όπως και εγώ, αλλά ποιο πιθανή τιμή είναι τα 5 με 6. Οι βάσεις με τις 12 υποδοχές κοστίζουν κάπου στα 16-20 δολάρια η τετράδα. Τα κάδρα είναι ΙΚΕΑ με το μεγάλο στα 6-7 ευρώ και τα μικρά στα 4-5 έκαστο.

Στη συγκεκριμένη κατασκευή τα υπόλοιπα υλικά που χρησιμοποίησα υπήρχαν στο συρτάρι και για αυτό οι εξόδου είναι ολίγον μικροί. Η χαμηλή δημοτικότητα της 6Τ10 από την άλλη οδηγεί και σε έλλειψη εφαρμογών και σχεδίων στο διαδίκτυο. Έτσι βρέθηκα με δύο πιθανά κυκλώματα προς αντιγραφή.

Ένα είναι το παρακάτω, πιθανόν από γιαπωνέζικό ραδιόφωνο.

43220

Έπαιξε αμέσως χωρίς προβλήματα αλλά κάτι δεν μου άρεσε για να πω την αλήθεια. Ο ήχος ήταν μουντός και ταυτόχρονα τραχύς στα δικά μου αυτιά (λοιπά όργανα και γνώσεις δεν διαθέτω).

Όσο για το επόμενο που βλέπεται παρακάτω, φαίνεται πως ο τύπος ασχολήθηκε αρκετά και έχει γράψει ολόκληρο τεύχος που θα βρείτε εδώ (http://www.pmillett.com/midget.htm). Δεν είχα όμως ζένερ και λεντ και δεν το δοκίμασα αυτούσιο. Όμως μου άρεσε πολύ περισσότερο η ανάδραση από άνοδο σε άνοδο μια και καθάρισε ο ήχος και έγινε λαμπρότερος χωρίς αύξηση στην ακουστή παραμόρφωση. Έτσι κατέληξα σε ένα mix των δύο κατά κάποιο τρόπο. Το τελικό αποτέλεσμα δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε. Και πάλι η τραχύτητα παραμένει. Νομίζω πάντως πως μπορείς να πεις ότι θα πάρεις 2 αξιοπρεπή watt ανά κανάλι.

Για την κατασκευή του κουτιού χρησιμοποίησα κόντρα πλακέ 4mm για τον ενισχυτή και τα «ηχεία». (φυσικά μην περιμένετε να ακούσετε και θαύματα από αυτά, είναι απλά για μόστρα, καλύτερα να συνδεθεί σε ένα σωστό ζευγάρι).

Για τον εξαερισμό ανοίχθηκαν τρύπες και καρφώθηκε ανοξείδωτη σίτα εσωτερικά. Βαφή με άσπρο και μαύρο σπρέι. Στην βάση των λυχνιών χρησιμοποιήθηκε ένα φύλλο αλουμίνιού και τριγύρω αλουμινοταινία για να δημιουργηθεί μαζί με τις σήτες ένας κλωβός κατά κάποιο τρόπο. Έπαιξε χωρίς πρόβλημα 12 συνεχόμενες ώρες αλλά μετά τις 1.5 με 2, ακόμη και το κάδρο από το την πλευρά του μετασχηματιστή είναι αρκετά ζεστό.

Διαστάσεις ενισχυτή 28.5x11.5xH=23.5cm. Bάρος 2800gr.

Καλές κατασκευές!

AKHS
22-04-13, 21:05
Καλά στο ντιζάιν είσαι απλά απίστευτος δεν υπάρχει άλλος και λίγα λέω

Rx/Tx
22-04-13, 21:22
Τι άλλο θα δούμε ....

Μπράβο, πρακτικός και εφευρετικότατος.:thumbup1:

billisj
22-04-13, 22:37
Μπραβο ....πολυ καλη η κατασκευη σου !!!!!!!!

sakisr
22-04-13, 23:44
Μπραβο!!! Πολυ καλη σκεψη οι κορνιζες.....Ανεβασε κανα βιντεακι να το ακουσουμε κιολας...Τι αλλο να πω? καλοακουστο το επιπλο!

ΠΑΝ
23-04-13, 11:56
Τώρα μην μελαγχολείς, να πάρεις την εκδίκησή σου για όσα πρότζεκτ στερήθηκες

Ωραίο το πρότζεκτ, αλλα και οι φωτογραφίες
σαν νυχτερινές πτησεις!

aris285
23-04-13, 12:48
Σου βγαζω το καπελο.
πραγματικα εισαι πολυ εφευρετικος ανθρωπος.

Costis Ni
23-04-13, 19:33
Πάρτα Λίζα και κάντα κορνίζα!

Το επόμενο σε φωτιστικό ΙΚΕΑ παρακαλώ, μου έχει ξεμείνει ένα και δεν έχω τί να το κάμω.

chris73
23-04-13, 20:00
Πάρτα Λίζα και κάντα κορνίζα!

Το επόμενο σε φωτιστικό ΙΚΕΑ παρακαλώ, μου έχει ξεμείνει ένα και δεν έχω τί να το κάμω.


Αυτό δεν το είχα σκεφθεί! χμχμχμ...

lazarost
23-04-13, 20:28
Τα σεβη μου.............

p.gabr
23-04-13, 20:43
ΙΔΟΥ λοιπόν πως η παρέα μας εκτός από ηλεκτρονικούς έχει και καλλιτέχνες




Μπράβο βρε ΧΡΗΣΤΟ Aκομα και καθόλου να μην παίζει δεν με νοιάζει είναι ωραίο

Phatt
23-04-13, 21:09
ΑΝΗΣΥΧΙΑ. Μονο ετσι κυριοι μπορουμε να ερθουμε αντιμετωποι με κατι νεο.

Μπραβο και απο μενα για αυτην την προσεγγιση, δεν ξερω απο τι εμπνευστηκες, αλλα απεδωσε πολυ καλα.Επισης μου αρεσε και το πισω μερος-κουτι, και το εσωτερικο. Και κατι ιδιαιτερο εχουν οι φωτογραφιες σου, ειναι τραβηγμενες με εναν επαγγελματικο τροπο...
Καλες ακροασεις.

bchris
27-04-13, 11:32
Απλα κορυφαιος!

billtsig
28-04-13, 14:30
συγχαρητήρια έπιπλο η κατασκευή :thumbup:

ikaros1978
29-04-13, 22:48
αν και αργησα λιγο να το δω, πραγματικα συγχαρητηρια! εμεινα αφωνος!Μπραβο ρε Χρησταρα.Για πολλοστη φορα ζωγραφισες

primeras
09-05-13, 16:15
Απλό και εξαιρετικό... Που το σκέφτηκες ρε Χρήστο;;;!!!!
Μπράβο!!!!

chris73
10-05-13, 21:56
Ευχαριστώ παιδία αλλά δεν το σκέφτηκα μόνος καθόλου, το παραδέχομαι! Ήθελα να δω αν το έβρισκε κανείς
Η έμπνευση από έδω
http://fleawatt.blogspot.gr/2013/02/my-wifes-fleawatt-desktop-stereo.html

Ευχαριστώ για την ιδέα βρε fleawatt=D>=D>=D>

vaggy
13-05-13, 02:09
Αν υπηρχαν ενισχυτες την εποχη του μπαροκ καπως ετσι θα ηταν!