PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσθήκη dvd player σε κεντρική εγκατάσταση κεραίας.



Airwolf30
30-04-13, 03:01
καλησπέρα σας

Μπαίνω αμέσως στο θέμα για να μην είμαι κουραστικός.Έχω κεντρική εγκατάσταση δορυφορικού και επίγειου σήματος με κεντρικό ενισχυτή. Ο δορυφορικός δέκτης είναι συνδεδεμένος με modulator rf μέσω scart. Η έξοδος του modulator οδηγείται στο κεντρικό ενισχυτή στην είσοδο ΒΙΙΙ (ikusi cbs-534) και το σήμα απο τη κεραία στη θέση UHF. H έξοδος του ενισχυτή μέσω spliter 1:2 διαμοιράζεται σε δύο καλωδιώσεις, ένα καλώδιο για κάθε διαμέρισμα (εγκατάσταση δύο διαμερισμάτων).

Η παραπάνω εγκατάσταση λειτουργεί μια χαρά χωρίς πρόβλημα. Σε αυτή τη τοπολογία θέλω να προσθέσω ενα dvd player και για αυτό το λόγο πήρα ένα ακόμα modulator rf. Σύνδεσα με scart το dvd player πάνω στο modulator, την έξοδο του στην είσοδο του του πρώτου rf modulator (ΑΝΤ ΙΝ) και η έξοδος του στον ενισχυτη την είσοδο BIII. Ο modualtor του δορυφορικού είναι σεταρισμένος στο κανάλι 5, στα 175MHz και αντιμετοπίζω πρόβλημα στο συντονισμό του δεύτερου modulator για το dvd.

Επέλεξα αρχικά το κανάλι C68 (περίπου 840Mhz) αλλά στην αναζήτηση το κανάλι του dvd δεν βρέθηκε. Επέλεξα το κανάλι C23, C30 αλλά ούτε εκεί βρήκα κάτι.

Δοκίμασα να συνδέσω το dvd μέσω του modulator άμεσα πάνω στη τηλέοραση και επέλεξα τυχαία το κανάλι C68 στο modulator. Μετά δοκίμασα και τους δύο modulators συνδεδεμένους όπως παραπάνω και σύνδεσα την έξοδο του τελευταίου άμεσα πανω στη τηλεόραση (πείρα τη τηλεόραση κοντά στο χώρο των συνδεσμολογιών στο κλιμακοστάσιο) παρακάπτοντας έτσι τον ενισχυτή. Και στις δύο δοκιμές η εγκατάσταση λειτούργησε κανονικά και μπορούσα να βλέπω και δορυφορικό και dvd. Ο modulator του dvd ηταν σεταρισμένος στο C68 και του δορυφορικού στο 5. Όμως όταν φαίρνω την εγκατάσταση στην αρχική μορφή, δλδ μαζί με τον ενισχυτή, χάνω το dvd αλλά το δορυφορικό και τα άλλα επίγεια παίζουν κανονικά.

Ποια είναι γνώμη σας; Τι δεν κάνω σωστά ωστε να μην έχω εικόνα όταν ο ενισχυτής είναι συνδεδεμένος;

1. Η ΒΙΙΙ είσοδος σε τι συχνότητες αντιστοιχεί;
2. Ο ενισχυτής έχει άλλη μία είσοδο BIII με gain 40dB, μπορώ να συνδέσω άμεσα τον modulator εκεί;
3. Η διαμόρφωση του modulator πρεπει να ταιριάζει με την είσοδο του ενισχυτή;
4. γιατί όταν οι διαμορφωτές συνδέονται πάνω στη τηλεόραση έχω εικόνα του dvd ενώ όταν συνδέονται μέσω του ενισχυτή τη χάνω;
5. ο ένας διαμορφωτής εκτός απο την επιλογή του καναλιού έχει και επιλογή συστήματος PALB/G και SECAM L. Ποιό σύστημα πρέπει να επιλεγεί;

Ο εν λόγο διαμορφωτής του dvd είναι ο MAVA 908 Multiband Stereo Modulator 172-862MHz απο Beskas LTD.
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

aris k
07-05-13, 22:07
Παρασχο συνδεσε στην βοηθητικη εισοδο το δευτερο αναμεταδωτη η εισοδος ΒΙΙΙ ειναι για τα VHF οποτε και τον αναμεταδωτη συντονισε τον στα VHF σε κοντινο καναλι με διαφορα 3 καναλια Π.Χ για τον δορυφορικο στο καναλι 5 και το DVD στο 8
Αν θελεις χαμηλωσε και την εισοδο γιατι θα σου βγαλει παραμορφωση στην εικονα
εσυ ειχες βαλει τον αναμετωτη να κανει εκπομπη στα UHF και τον περναγες στην εισοδο για τα VHF
Βαλε διαμορφωση PAL
Ελπιζω να σε βοηθησα Φιλικα Αρης

Airwolf30
18-05-13, 15:50
Φιλε Αρη ευχαριστω για την ανταποκριση σου, το προβλημα λυθηκε ακριβως οπως ειπες προφανως το εσωτερικο φιλτρο εκοβε την συχνοτητα στην οποια ειχα σεταρει το διαμορφωτη. Το εβαλα στη θεση ΒΙΙΙ και ρυθμισα το διαμορφωτη στο καναλι 7 και τωρα παιζουνολα τα καναλια.
Θα ηθελα με την ευκαιρεια να ρωτησω κατι επιπλεον εντελως πληροφοριακα. Μπορει να συνδεθει ηχοσυστημα σε κεντρικη εγκατασταση ωστε να ακουγεται μουσικη απο τις τηλεορασης; μπορει να γινει με τη χρηση διαμορφωτη;

aris k
18-05-13, 19:04
Καλησπερα και παλι
αυτο που ζητας γινεται , αλλα εχει το εξης προβλημα οι αναμεταδωτες που εχεις για να εκπεμπουν στην καλωδιακη σου εγκατασταση χρειαζονται και σημα VIDEO , διαφορετικα δεν θα τους βρισκουν οι τηλεορασεις σου, αν του δωσεις μονο ηχο , αν θελεις ομως συνδεσε ενα δορυφορικο δεκτη και μια κεραια στον HOT BIRD βαλε τον δεκτη στην επιλογη RADIO και ετσι μπορεις να εχεις και μουσικη σε ενα καναλι ακομα .
Στον HOT BIRD εχει παρα πολλα Radio FREE οποτε κανεις την δουλεια σου :wiink:

Airwolf30
19-05-13, 12:50
Το εχω δει αυτη την επιλογη που λες, πραγματι εχει πολλους σταθμους παρολα αυτα ομως αν ηθελα να ακουω ελληνικους σταθμους ειτε τοπικους ειτε ακομα και μουσικη μεσω του ηχοσυστηματος, τι πρεπει να γινει.
Κατα τη γνωμη σου, αν σε ενα διαμορφωτη συνδεσω video απο ενα DVD player και ηχο απο ενα στερεοφωνικο θα μπορουσε να παιξει;

vasilllis
19-05-13, 15:08
Το εχω δει αυτη την επιλογη που λες, πραγματι εχει πολλους σταθμους παρολα αυτα ομως αν ηθελα να ακουω ελληνικους σταθμους ειτε τοπικους ειτε ακομα και μουσικη μεσω του ηχοσυστηματος, τι πρεπει να γινει.
Κατα τη γνωμη σου, αν σε ενα διαμορφωτη συνδεσω video απο ενα DVD player και ηχο απο ενα στερεοφωνικο θα μπορουσε να παιξει;

Κανε μια δοκιμη στο dvd βαλε ενα cd ηχου .πιστευω οτι θα παιξει τωρα που εχεις σεταρει τις τηλεορασεις.