PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανιχνευτής μετάλλων



RNR
30-04-13, 16:18
Παιδιά Καλησπέρα και καλή μεγάλο εβδομάδα.

Θέλω να φτιάξω ένα ανιχνευτή μετάλλων και έχω πάρει το σχεδιάκι της Velleman που το έχω free, τα έχω όλα, το μόνο που δεν ξέρω είναι που θα βρώ τον χαλκό τις διαστάσεις που λέεί ώστε να κάνω τα τυλίγματα γύρω γύρω απο τον φερίτη.

Ίσως σε κάποιο μαγαζι ηλεκτρονικών θα μου πείτε...έχετε ιδέα γιατι έχω κολλήσει απο που αλλού μπορώ να βρώ? απο κάτι παλιό ή κατι που έχω και δεν το βλέπω...:laugh: στο εργαστήριο μου!

To τυλιγμα πρέπει να είναι 0,3mm λέτε να βγάλω απο καλώδιο ήχου, πώς θα μετρήσω όμως εαν είναι τοσό λεπτό?? εαν είναι στο περίπου λέτε να έχω θέμα.

agis68
30-04-13, 18:20
Θες χαλκινο καλώδιο με βερνίκι μόνωσης ειδικό για περιελίξεις. Βρίσκεις παντου σε διάφορες τιμές με το μέτρο ή ετοιμα σε σακουλάκια......

RNR
30-04-13, 18:30
OK ευχαριστώ,

Θα πάω στο Χαλάνδρι (kleopatra electronics) μακάρι να έχει, γιατι δεν μπορώ να κατέβω παλι Φανό απο Μαρουσι, καίω περισσότερα σε Βενζίνη. χα χα

Ninetie
30-04-13, 22:24
Offtopic αυτό που λέω, αλλά γιατί δε κατεβαίνεις με ΗΣΑΠ; Στην 1:30 που σου δίνει το εισιτήριο άνετα πηγαίνεις και επιστρέφεις. Κι εγώ μόνιμα αυτή τη δουλειά κάνω. Και μάλιστα παρκάρω και στο ΚΑΤ, μιας και μένω ακόμα πιο ψηλά (Διόνυσο).