PDA

Επιστροφή στο Forum : DHT22 ή AM2302



kopla
03-05-13, 20:08
Καλησπέρα παιδιά,
Μήπως έχει κανείς το datasheet αυτό του αισθητήριου στα αγγλικά?
Ευχαριστώ

Ninetie
03-05-13, 20:43
Εδώ είσαι (http://www.adafruit.com/datasheets/DHT22.pdf).

kopla
03-05-13, 21:36
Ευχαριστώ Σπύρο, αλλά το έχω αυτό, είναι ΑΜ2302 ίδιο με το ΑΜ2303 ?

kopla
04-05-13, 15:42
Άλλη ερώτηση.. όταν λέει τα πρώτα 8 μπιτ είναι integral (HI) και τα επόμενα decimal (LO), τότε το αποτέλεσμα ειναι (HI*256 + LO)/10 ? Ας πούμε πχ για την υγρασία

picdev
04-05-13, 15:52
ένας τρόπος είναι να πολλαπλασιάσεις το low που είναι το δεκαδικό μέρος με το 0.1 και το αποτέλεσμα να το προσθέσεις σε μία μεταβλητή τύπου float, που έχεις είδη αποθηκεύσει το hi που είναι το ακέραιο

kopla
04-05-13, 16:00
Αρα σωστά, απλά ρωτάω γιατι συγκρίνω με ενα αλλο που δουλεύει και εχω μια απόκλιση στην υγρασία.... 63 το ενα, 86% το δικό μου χαχα

kopla
04-05-13, 18:54
DATA=8 bit integral RH data+8 bit decimal RH data+8 bit integral T data+8 bit decimal T data+8 bit checksum

Κάτι δεν πάει καλά, σίγουρα είναι το σωστό όπως λες, ή οπώς είπα εγώ πριν ?

picdev
05-05-13, 10:40
δες αυτό το datasheet έχει παράδειγμα υπολογισμού, δεν είναι όλο το low byte δεκαδικό μέρος, αλλά μόνο τα τελευταία 4 bit,
http://meteobox.tk/files/AM2302.pdf

kopla
05-05-13, 16:43
Ωραίος, ευχαριστώ !

saavedra29
01-06-13, 21:08
δες αυτό το datasheet έχει παράδειγμα υπολογισμού, δεν είναι όλο το low byte δεκαδικό μέρος, αλλά μόνο τα τελευταία 4 bit,
http://meteobox.tk/files/AM2302.pdf

ΑΥΤΟ είναι datasheet. Κάτι άλλα κινέζικα που βρήκα είναι data-shit!
Copla φαντάζομαι ξέρεις ότι υπάρχει library σε C για το DHT22... αν όχι και τη θες πες το μου να την ποστάρω.

NOE
02-06-13, 15:55
Καλησπέρα, αν υπάρχει κώδικας που θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε ώς πρότυπο θα με ενδιέφερε και εμένα.
Πριν 1 με 1,5 χρόνο παιδεύτηκα αρκετά με τον αισθητήρα αυτόν με κώδικα που έγραφα εγώ γιατί δεν έβρισκα κάποιον έτοιμο για αναφορά για pic. Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό, δεν κατάφερνα να πάρω δεδομένα από τον αισθητήρα, έστελνα τα μπιτσ που έπρεπε να στείλω αλλά δεν έπαιρνα απάντηση ποτέ :P στο τέλος το παράτησα! πριν λίγο καιρό αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον και παρήγγειλα έναν καινούριο αισθητήρα (σκέφτηκα ότι ο παλιός μπορεί να ήταν καμένος και γιαυτό να μην μου δούλεψε) Ακόμα δεν βρήκα τον χρόνο να ασχοληθώ αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι βάζοντας τον παλιό και τον νέο αισθητήρα δίπλα-δίπλα, έχουν μικροδιαφορές τόσο στο κέλυφος τους όσο και στο εσωτερικό του που φαίνεται μέσα από τις τρύπες του κελύφους τους, παρόλο που είναι DHT22 και οι δύο. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.

picdev
02-06-13, 18:41
στο spark fun εχουν γράψει οτι αυτό ο αισθητήρας είναι ότι να ναι , μέχρι ότι είχε εσωτερικά συνδεμένο λάθος ποδαράκι

saavedra29
03-06-13, 18:33
Επισυνάπτω 2 διαφορετικές libraries, μια και δε θυμάμαι να ποστάρω τα links. Και οι δύο δουλέυουνε απλά θέλουν λίγο "σενιάρισμα". Π.χ. η μια έχει σε comments σε διαφορα σημεία του κώδικα τα sei() και cli() ενώ θα μπορούσε να έχει

#ifdef INTERRUPTS_SET
cli();
#endif
και στο *.h αρχείο
#define INTERRUPTS_SET 1 // ή 0 αν δε χρησιμοποιείς interrupts. Κάτι τέτοια δηλαδή.
Να ρωτήσω ρε παιδιά. Έχω βάλει σε έναν μικροελεγκτή ταυτόχρονα 2 σένσορες να παίρνουν θερμοκρασία.
Ο ένας είναι ο DHT22 και ο άλλος ο TC74 (συγγεκριμένα TC74A2), και έχω μεγάλη απόκληση. 3-7 βαθμούς! Ξέρετε ποιος μπορεί να είναι πιο αξιόπιστος από τους 2;

Υ.Γ. να πω ότι επειδή ο DHT22 επικοινωνεί με 1 wire serial όταν παίρνουμε ή στέλνουμε δεδομένα πρέπει να είναι απενεργοποιημένα τα interrupts.