PDA

Επιστροφή στο Forum : Pulse Simulator για ηλεκτρονικές CDI.



toneless
05-05-13, 19:31
Τις καλησπέρες μου,
αν και σποραδικός αναγνώστης για χρόνια πρώτη φορά γράφω, οπότε καλώς σας βρίσκω.

Το τελευταίο διάστημα προσπαθούσα να φτιάξω ενα pulse simulator. Πρόκειτε για μια συσκευή η οποία βγάζει ίδιο παλμό με αυτόν που βγάζουν τα "μάτια" (pulse coils) στο βολάν μιας μοτοσικλέτας.

Η χρήση μιας τέτοιας συσκευής είναι αρκετά χρήσιμη γιατί επιτρέπει να μπούν σε λειτουργία όλα τα ηλεκτρονικά μιας μοτοσικλέτας ΧΩΡΙΣ να δουλεύει το μοτέρ. Π.χ λειτουργεί η CDI, υπάρχει σπινθήρας, κινούνται τυχών ηλεκτροβαλβίδες ανάλογα τις στροφές κλπ με αποτέλεσμα να μπορείς να διαγνώσεις "ήσυχα" τυχών προβλήματα στα ηλεκτρικά μιας moto.


Η θεωρητική μου γνώση σε ηλεκτρονικά είναι ελάχιστη αλλά ευτυχώς γρήγορα κατάλαβα ότι ο τρόπος με τον οποίο πήγα να υλοποιήσω τη συσκευή δεν θα δουλέψει. Δούλευα με LM555 και διάφορους παλμούς και το μόνο που κατάφερα ήταν ενα ασταθες αποτέλεσμα που δούλευε σε συγκεκριμένο εύρος στροφών και άμα...

Σα να μην έφταναν αυτά, έπεσα πρόσφατα επάνω σε παρόμοιες κατασκευές, οι οποίες κατά βάση λειτουργούν με κάτι μαραφέτια που τα λένε PIC και AVR. :001_rolleyes: Και δυστυχώς όχι, δεν έχω ιδέα απο γλώσσες προγραματισμού.

Να εδώ μια ακριβούτσικη...
http://www.sp125racing.com/rs125-ignition-pulse-simulator.html

Αναρωτιέμαι λοιπόν, κατά πόσο θα μπορούσα να κατασκευάσω κάτι παρόμοιο μόνος μου ή με τη βοήθεια κάποιου (εννοείτε επι πληρωμής εαν συμβεί αυτό) και να κάνω έτσι παράλληλα την εισαγωγή μου και στο προγραματισμό μικροελεγκτών.

Σύντομα θα έχω δανεική μια παρόμοια συσκευή, η οποία περιέχει ενα Pic16F610. Δυστυχώς όμως, είναι για συγκεκριμένη moto και δεν θα δουλεύει στη δικιά μου λόγω αλλαγής στα lobes του βολάν, αλλά θα δώ στο περίπου πως είναι η όλη κατασκευή. Απο φωτογραφίες της πλακέτας φαίνετε απλή κατασκευαστικά με το PIC επάνω, εναν ενισχυτή LM324 και μερικές αντιστάσεις-πυκνωτές.


Κάθε ιδέα, πρόταση δεκτή.
Νίκος

FILMAN
09-05-13, 15:12
Μπορείς να βάλεις κάποιο παλμογράφημα να δούμε τον παλμό;

toneless
10-05-13, 00:48
Υπάρχει και ενα σχετικό project στο διαδίκτυο με αρκετές πληροφορίες.
Ο παλμός είναι ο παρακάτω.
http://www.transmic.net/simulator/NP-1.jpg

και εδώ το σχετικό link... Ευχαριστώ για την απάντηση!
http://www.transmic.net/en/simulator.htm (http://www.transmic.net/en/simulator.htm)

FILMAN
10-05-13, 14:26
Ε καλά, δεν είναι και τόσο δύσκολο να φτιαχτεί ένας τέτοιος παλμός!

FILMAN
20-05-13, 16:06
Να ένα κύκλωμα που έφτιαξα και το δοκίμασα χτες, το οποίο φτιάχνει αυτόν τον παλμό που δείχνει το λινκ που έβαλες στο #3.

aktis
21-05-13, 14:39
Νίκο , μπορεις να εξηγήσεις λίγο τα lobes του βολαν που λές ? Σε τι θα διαφέρει ο παλμός που λες στην μια μάρκα απο την άλλη ?
Αν κατάλαβα καλά το έτοιμο κυκλωμα ειναι σαν τις γεννητριες τριγωνου ημιτονου κλπ που υπάρχουν πολλά΄κυκλώματα στο ιντερνέτ
με τη διαφορά οτι αντι για τριγωνο πχ βγαζει τη συγκεκριμενη κυματομορφη ... ( αλλαγη σε ενα lookup table )
Εφόσον το κυκλωμα που λές ειναι διαθεσιμο στο ιντερνετ (transmic ) και μαλιστα ο δημιουργος πουλαει τσιπακια με 5 ευρώ
μαλλον το κανει απο αγάπη στο αντικείμενο και οχι για λεφτα ...
Aν όντως έχει διαφορα αυτο που θελεις με αυτο που υπάρχει γιατι δεν επικοινωνεις μαζι του να συζητήσετε για μια βελτίωση ?

toneless
23-05-13, 03:32
Φίλιπα ευχαριστώ για τη βοήθεια μέχρι τώρα.

aktis, δικιά μου υπόθεση είναι αυτό που έγραψα, υποθέτω ότι η διαφορετική απόσταση των lobes* αλλάζει και το παλμό. Ίσως και να δούλευε σε εμένα αλλά θα ήθελα δύο ίδιους παλμούς για το δικό μου κινητήρα.


*μεταλλικά ελάσματα που εξέχουν απο το βολάν, δεν ξέρω πώς να τα περιγράψω καλύτερα. :(


ΥΓ. Μόλις έλαβα ενα Pickit3 και το ψάχνω σιγά σιγά... :)

aktis
23-05-13, 10:52
Why a home page on the XT600 Yamaha electronic ignition? Accidentally! Following the third CDI out of order on my motorcycle bought in 1986, I was in front of a dilemma... What to do of this worthless bike?

- To throw it !
- Buy a new ignition in a scrapyard? (about 150 €uros, very difficult to find and no guarantee that it works)
- Buy a new ignition at 465 €uros? This is approximately what the bike is worth!
- A last,a not investigated possibility stayed: a DIY CDI, hence this web site...

I suggest 5 differents ways to build your own CDI, hoping that my experience will be useful for other motorcyclists.



Δεν ηξερα οτι υπήρχαν τοσο καλά project για μοτοσυκλέτες... Ο transmic για να μη δωσει 500 ευρω που ειχε η γνησια μοναδα ελεγχου της αναφλεξης για μια παλια μηχανη που είχε και έκανε και αυτη 500 ευρω ! δημιουργησε δικιά του ανάφλεξη και δίνει και όλα τα προγράμματα και τα σχέδια !!! φοβερή δουλειά !!!

Νίκο , νομιζω οτι αυτος ειναι ο καλύτερος τροπος να μάθεις κάτι ... να ασχοληθείς στην πράξη με κάτι που αγαπάς και όχι απλώς να το διαβάζεις στα βιβλία ... καλή επιτυχία