PDA

Επιστροφή στο Forum : τοποθέτηση ενός διακόπτη για χειροκίνητη λειτουργία του βεντιλατέρ



oldhag
11-05-13, 18:54
εχω ενα nissan με ριγμα στο καπακι.
επειδη που εχουν σκασει 4 κολαρα σε διαστημα 5 μηνων και δεν βλεπω να λειτουργει το βεντιλατερ οταν ανεβαινουν επικυνδινα οι θερμοκρασιες θα ηθελα να βαλω ενα διακόπτη για χειροκίνητη λειτουργία του βεντιλατέρ.
Αν καποιος ειναι απο Αθηνα και μπορει να τον τοποθετησει ας επικοινωνησει μαζι μου.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
11-05-13, 23:27
καλησπερα εγω πιστευω οτι φταει ο θερμοστατης ειναι στην εξοδο του νερου που παει στο ψυγειο βγαλε το θερμοστατη , κοιτα και τις ασφαλειες απο καποιοα θθα περνει το βεντι λατερ, ερωτηση εχει απο τη μανα του η θελεις εσυ να του το προσαρμωσεις? α κοιτα οταν ειναι ζεστο αν κυκλοφορει το νερο ,και απο περιεργεια τι μοντελο ειναι το εργαλειο?

Dimpas
12-05-13, 00:45
Έχω φτιάξει αυτό και ξένιασαααα

http://www.youtube.com/watch?v=TpLOpKwukDo

Βέβαια έφτιαξα και σωστό κύκλωμα ψύξης, το καθάρισα καλά και καθε χρόνο ( Μάιο) αλλάζω τα ζουμια !
Το βεντιλατέρ δουλευει αυτόματα απο την φούσκα και έχω και ένα διακόπτη Bypass!
Θερμοστάτης 82 Βαλβίδα βεντιλατέρ 87-92

selectronic
12-05-13, 08:37
Κλασική πατέντα σε παλιά αυτοκίνητα το διακοπτάκι του βεντιλατέρ, ένας ρελές είναι που οι επαφή του μπαίνει παράλληλα με αυτή του θερμοστάτη.

Αλλά πέρα από το ραγισμένο καπάκι, μήπως να έβλεπες γιατί δεν δουλεύει το βεντιλατέρ σου όπως θα έπρεπε?

antonis_p
12-05-13, 08:39
εχω ενα nissan με ριγμα στο καπακι.

sunny; ......

oldhag
12-05-13, 08:58
100nx 1600cc
17 χρονια το εχω

σημερα αδεισα τα νερα ολα ,εβαλα καινουργια.ανοιξα το καλοριφερ στο ζεστο για να περιμενω να δουλεψει το βεντιλατερ-περιμενα μιση ωρα και τιποτα

selectronic
12-05-13, 12:08
Το 100NX είναι (σχετικά) σύγχρονο αυτοκίνητο, με εγκέφαλο κτλ. Η πατέντα με το διακοπτάκι είναι για πολύ παλιότερα αυτοκίνητα και δεν νομίζω ότι είναι η σωστή λύση για την περίπτωσή σου.

Το βεντιλατέρ δεν παίρνει μπρος ποτέ, ή απλώς "αργεί" να πάρει?

Nightkeeper
12-05-13, 12:35
εχω ενα nissan με ριγμα στο καπακι.
επειδη που εχουν σκασει 4 κολαρα σε διαστημα 5 μηνων και δεν βλεπω να λειτουργει το βεντιλατερ οταν ανεβαινουν επικυνδινα οι θερμοκρασιες θα ηθελα να βαλω ενα διακόπτη για χειροκίνητη λειτουργία του βεντιλατέρ.
Αν καποιος ειναι απο Αθηνα και μπορει να τον τοποθετησει ας επικοινωνησει μαζι μου. Μηπως θα ηταν καλητερα να φτιαξεις το ριγμα και να αποφυγεις τετοιες πατεντες που δεν ειναι και οτι καλητερο ? (αν ξεχασης για καποιο λογο να το ενεργοποιησεις χειροκινητα τι γινεται ? ).....

oldhag
12-05-13, 12:50
Μηπως θα ηταν καλητερα να φτιαξεις το ριγμα και να αποφυγεις τετοιες πατεντες που δεν ειναι και οτι καλητερο ? (αν ξεχασης για καποιο λογο να το ενεργοποιησεις χειροκινητα τι γινεται ? ).....
για να το φτιαξω χρειαζομαι καινουργιο καπακι καθως εχει ριγματα σε τρια σημεια.
θα κοστισει γυρω στα 700 εβρο βαζοντας μεταχειρισμενο καπακι.
ολο το αυτοκινητο πλεον δεν κοστιζει τοσο και κανεις δεν μου λεει οτι μετα θα λειτουργει αψογα.
οποτε η λυση(οσο αντεξει) ειναι μονοδρομος

oldhag
12-05-13, 12:52
Το 100NX είναι (σχετικά) σύγχρονο αυτοκίνητο, με εγκέφαλο κτλ. Η πατέντα με το διακοπτάκι είναι για πολύ παλιότερα αυτοκίνητα και δεν νομίζω ότι είναι η σωστή λύση για την περίπτωσή σου.

Το βεντιλατέρ δεν παίρνει μπρος ποτέ, ή απλώς "αργεί" να πάρει?
δεν παίρνει μπρος ποτέ πλεον απο οτι φενεται -αλλα σε τεστ που εκανα δινοντας ρευμα στους ανεμιστηρες αυτοι λειτουργουν

antonis_p
12-05-13, 12:55
για να το φτιαξω χρειαζομαι καινουργιο καπακι καθως εχει ριγματα σε τρια σημεια.
θα κοστισει γυρω στα 700 εβρο βαζοντας μεταχειρισμενο καπακι.
ολο το αυτοκινητο πλεον δεν κοστιζει τοσο και κανεις δεν μου λεει οτι μετα θα λειτουργει αψογα.
οποτε η λυση(οσο αντεξει) ειναι μονοδρομος

Ναι αλλά μετά θα χρειαστείς πολλά περισσότερα από τα 700€ για να το αντικαταστήσεις.

Nightkeeper
12-05-13, 12:59
για να το φτιαξω χρειαζομαι καινουργιο καπακι καθως εχει ριγματα σε τρια σημεια.
θα κοστισει γυρω στα 700 εβρο βαζοντας μεταχειρισμενο καπακι.
ολο το αυτοκινητο πλεον δεν κοστιζει τοσο και κανεις δεν μου λεει οτι μετα θα λειτουργει αψογα.
οποτε η λυση(οσο αντεξει) ειναι μονοδρομος Καταλαβα..Οποτε πας σε καποιον ηλεκτρολογο αυτοκινητων, στην παροχη ρευματος του βεντιλατερ με ενα ρελε ισχυος, μια ασφαλεια οποσδηποτε και ενα διακοπτη στην καμπινα κανεις το κολπακι πολυ απλα. Αν ασχοληθεις μπωρεις και μονος σου,αρκει να κατεχεις καπως το θεμα.

oldhag
12-05-13, 13:01
Καταλαβα..Οποτε πας σε καποιον ηλεκτρολογο αυτοκινητων, στην παροχη ρευματος του βεντιλατερ με ενα ρελε ισχυος, μια ασφαλεια οποσδηποτε και ενα διακοπτη στην καμπινα κανεις το κολπακι πολυ απλα. Αν ασχοληθεις μπωρεις και μονος σου,αρκει να κατεχεις καπως το θεμα.
οκ παιδια ,ευχαριστω, θα παω σε εναν εδω διπλα μου ηλεκτρολογο αυτοκινητων να μου κανει την πατεντα

Nightkeeper
12-05-13, 13:03
δεν παίρνει μπρος ποτέ πλεον απο οτι φενεται -αλλα σε τεστ που εκανα δινοντας ρευμα στους ανεμιστηρες αυτοι λειτουργουν Μηπως εχεις απλα προβλημα με τη βαλβιδα του βεντιλατερ και ψαχνεσαι τζαμπα ? Αν γεφυρωσεις τα καλωδια της βαλβιδας ξεκινανε τα βεντιλατερ ή οχι ? Το ειδες αυτο ?

george Mp
12-05-13, 13:17
Το πιο πιθανο ειναι αυτο που λεει ο Γιαννης, να ειναι χαλασμενη η βαλβιδα του βεντιλατερ, επισης καποια καπακια κολιουνται, ρωτα τον Λαζαριδη στην Κωνσταντινουπολεως πριν τη λεωφορο Καβαλας, επισκευαζει και κολαει καπακια.

oldhag
12-05-13, 14:04
Το πιο πιθανο ειναι αυτο που λεει ο Γιαννης, να ειναι χαλασμενη η βαλβιδα του βεντιλατερ, επισης καποια καπακια κολιουνται, ρωτα τον Λαζαριδη στην Κωνσταντινουπολεως πριν τη λεωφορο Καβαλας, επισκευαζει και κολαει καπακια.
ok θα πω αυριο στον ηλεκτρολογο να δει και την βαλβιδα
μετεπειτα θα τσεκαρω και στον λαζαριδη τι πεζει.
thanks for the info