PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για transistor



kostas stathopoulos
13-05-13, 16:06
Καλησπέρα παιδιά. Ύστερα από απροσεξία μου έγινε σε ένα ραδιοκασσετόφωνο αυτοκινήτου κάποιο βραχυκύκλωμα και μου έκαψε-διέλυσε ένα transistor. Το ράδιο υπολειτουργεί γιατί βλέπω ενδείξεις στην οθόνη του και τα κουμπιά αποκρίνονται πλήρως αλλά δεν έχω φωτισμό και δεν ακούω ήχο στα ηχεία.Την επισκευή θα την κάνω σιγά-σιγά μόνος μου αλλά θα ήθελα να μου πείτε πιο είναι το transistor που κάηκε-έσπασε.

Το ραδιόφωνο είναι το TOKAI LAR-388D και αυτό που απέμεινε από το transistor λέει: Κ
Α 1276
Υ 5Η
και έχει 3 ποδαράκια μια τρύπα πάνω και δεν ήταν σε ψήκτρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

chip
13-05-13, 16:17
θα ταν πολύ καλύτερα αν μας εδειχνες μια φωτογραφεία από το τρανζιστορ....
θα μπορούσα να σκεφτώ το 2sa1276.... ακούγωντας το a1276....

kostas stathopoulos
13-05-13, 16:22
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Από το transistor έχει μήνει λίγο πλαστικό μόνο αλλά είναι ίδιο ακριβώς ίδιο σαν αυτό της φωτογραφίας απλώς κάτω κάτω αντί για Υ 236 λέει Υ 5H ( και ίσως συνεχίζει γιατί έχει σπάσει το υπόλοιπο).

firewalker
13-05-13, 16:24
Λογικά, ναι το 2SA1276 είναι.

http://www.jmnic.com/pdf/2sa/2SA1276.pdf

Σαν αυτό είναι;

http://i.imgur.com/zjIjPQh.jpg

kostas stathopoulos
13-05-13, 16:26
Ναι σαν αυτό είναι αλλά όπως είπα και παραπάνω η τρίτη γραμμή λέει Υ 5H (και ίσως συνεχίζει γιατί έχει σπάσει το υπόλοιπο) και όχι Υ 2D

kostas stathopoulos
13-05-13, 16:29
Μπορείτε να μου πείτε πως θα το ζητήσω, πόσο κάνει περίπου και αν είναι δύσκολο να βρεθεί?

SRF
13-05-13, 16:34
Ναι... πρέπει να ψάξεις να βρεις με την τρίτη γραμμή λέει Υ 5H γιατί αλλοιώς δεν θα παίξει σωστά λόγο διαφοράς ηλικίας!!! :biggrin:

Δεν φαντάζομαι καν να είσαι βέβαια ηλεκτρονικός ή έστω ηλεκτρολόγος... Εεεε?
Αν και αστειεύομαι βέβαια... :wiink:
Τα απο κάτω που έχουν διαφορά... είναι αναφορά της γραμμής παραγωγής και ημερομηνίας παραγωγής του υλικού... οπότε ΔΕΝ σε ενδιαφέρουν! Σημασία είναι το κεντρικό στοιχείο αριθμοδότησης και σειράς, που είναι ίδια! :wiink:
Πήγαινε πάρε λοιπόν ένα όπως αυτά που σου είπαν οι προγραφήσαντες....
2SA1276

kostas stathopoulos
13-05-13, 16:36
Σπουδάζω ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων αλλά το βραχυκύκλωμα έγινε από δικιά μου απροσεξία και όχι από έλλειψη γνώσης. οκ αύριο θα πάω να ψάξω να το βρω. είναι ακριβά?


Η βλακεία έγινε με ένα καλώδιο που δείνει εντολή να αλλάξει το σηματάκι της κασέτας(αν πηγαίνει αριστερά ή δεξιά) που πήγε και ακούμπησε πάνω στο transistor το οποίο καλώδιο έλεγα άστο και θα το κολλήσω στο τέλος :head:. Πάντως ακούστηκε ωραίο μπαμ αλλά δεν φαίνεται κάποιο άλλο πρόβλημα στην πλακέτα όπως καμένες αντιστάσεις , φουσκωμένοι πυκνωτές κλπ.

SRF
13-05-13, 16:39
Σπουδάζω ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων αλλά το βραχυκύκλωμα έγινε από δικιά μου απροσεξία και όχι από έλλειψη γνώσης. οκ αύριο θα πάω να ψάξω να το βρω. είναι ακριβά?

Α... το σπουδάζεις... !!! :001_unsure:
Όχι δεν είναι ακριβά... Με το κιλό πανε.... :biggrin:

Κανά γιούρο δηλαδή!

kostas stathopoulos
13-05-13, 16:41
Α... το σπουδάζεις... !!! :001_unsure:
Όχι δεν είναι ακριβά... Με το κιλό πανε.... :biggrin:

Κανά γιούρο δηλαδή!


οκ thanks. Γιατί αυτή η φατσούλα στην αρχή? Πρωτοετής είμαι.