PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος σε lacetti



Diogenis29
16-05-13, 22:58
Καλησπέρα πρόσφατα αγόρασα ένα cevrolet lacetti του 2004 αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα στην τοποθέτηση του συναγερμού σε σχέση με τα προηγούμενα αυτοκίνητα (FIAT PUNTO-NISSAN SUNNY) που ήταν παιχνιδάκι, εάν μπορεί κανείς να μου δώσει τα φώτα του.

α. Απο την μεριά του οδηγού βγαίνουν τα καλώδια που πάνε στην μηχανή, προσπαθώ εδώ και τρεις μέρες να βγάλω τέσσερα καλώδια του συναγερμού (1. σειρήνας 2. παραβίαση καπό 3,4. καλώδια για τα φλας) αλλα είναι πολύ δύσκολο εως ακατόρθωτο.

β. βρήκα τα καλώδια του lock , unlock τις πόρτας του οδηγού που κλείνοντας κλείνει και της άλλες πόρτες τα έχω ενωση και κλείνουν και ανοίγουν εκτός του οδηγού που θα βάλω ηλεκτρικό διακόπτη απο ebay http://www.ebay.com/itm/390567684107?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 το μόνο πρόβλημα είναι οτι πρέπει να μην ειναι η φύσα τις πόρτας του οδηγού κουμπωμένη (δεν δουλεύει το κλειδί στην πόρτα) εαν την κουμπώσω στην κλειδαριά (δουλεύει το κλειδί και ανοίγει όλες τις πόρτες αλλα δεν δουλευει το lock -unlock του συναγερμού) τι μπορώ να κάνω γιαυτό.

Ευχαριστω πολυ

george Mp
17-05-13, 20:59
Για να δουλεψουν οι κλειδαριες πρεπει να βαλεις πρωτα το μοτερ στην πορτα του οδηγου και μαλλον ειναι προτιμοτερο να κανεις συνδεσμολογια στα καλωδια του συναγερμου να οδηγει το μοτερ που θα βαλεις και οχι με εντολες αρνητικες ή θετικες για lock unlock.Για να περασεις τα καλωδια απο το χωρο της μηχανης δες απο που τα περναει ο κατασκευαστης και ψαξε και απο την πλευρα του συνοδηγου αν απο την πλευρα του οδηγου ειναι πολυ δυσκολο οπως επισης και μεσα απο τα φτερα και μπαινουν στην καμπινα απο το σημειο που μπαινουν τα καλωδια που ερχονται απο την πορτα.

Diogenis29
18-05-13, 01:21
Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, από την μεριά του συνοδηγού είναι λαμαρίνα δεν έχει έξοδο, από την μεριά του οδηγού έχω βρει την τρύπα αλλά τα καλώδια είναι σφιχτά περασμένα από λάστιχο δοκίμασα να περάσω ατσάλινα αλλά τίποτα με πολύ χοντρό σύρμα θέλω να δοκιμάσω γυρισμένο στην αρχή για να μην γδάρω τα καλώδια αλλα φοβάμαι λιγάκι τι να κάνω HELP!!! Πάντως με το μοτέρ έχεις απόλυτο δίκιο έτσι θα παρακάμψω το πρόβλημα αυτο.

george Mp
18-05-13, 12:05
Για να περασεις πιο ευκολα τα καλωδια πρεπει να ριξεις σπρευ σιλικονης και θελει λιγο προσοχη εννοηται να μην κανεις καμια ζημεια στην καλωδιωση του αυτοκινητου, αν περασει η ατσαλινα μετα θα περασουν και τα καλωδια στα οποια και εκει θα πρεπει να ριξεις σιλικονη.Τα φλας μπορεις να τα βρεις και στο μαρσπιε του αυτοκινητου που πανε πισω.