PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστής ρεύματος



kotsos___
19-05-13, 15:53
Αν έχω ένα καλώδιο απο το οποίο περνουν 15 αμπερ AC, μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο?
43787

Αν υποθέσουμε οτι κάνω τις σπείρες και έχω περίπου 60 mA στο δευτερεύων, μπορώ να το ανορθώσω? :blushing:

Στόχος είναι να τροφοδοτήσω ένα ρελεδάκι 6βολτ 50mA..

atlaspc
19-05-13, 16:42
Δεν μπορω να ανοιξω το αρχειο :confused1:


Μήνυμα vBulletin Δεν υπάρχει ο(η): Συνημμένο Αρχείο. Αν έχετε ακολουθήσει ένα έγκυρο link, παρακαλώ ενημερώστε τον administrator


(http://www.hlektronika.gr/forum/sendmessage.php)

kotsos___
19-05-13, 16:50
43789 Κάτι θα εκανα λάθος :001_rolleyes:

atlaspc
19-05-13, 16:55
Ναι γινεται.

kotsos___
19-05-13, 17:06
Ωραία θα το δοκιμάσω..
Χρειάζεται να βάλω διοδάκι στο πηνείο, για το κλείσιμο του ρελέ, ή αρκεί η ζενερ?

αλπινιστης
19-05-13, 17:10
Δοκιμασε να το βοηθησεις λιγο:
43790
Με την γεφυρα χρειαζεσαι 7,4V

FILMAN
20-05-13, 14:46
Το λάθος δεν είναι να περνάει απλώς το καλώδιο από τον πυρήνα χωρίς να τυλίγεται γύρω του, αλλά οι 2 αριστερές δίοδοι της γέφυρας που είναι ανάποδα. Δίοδος στο ρελέ δεν χρειάζεται.

kotsos___
20-05-13, 15:23
Η γέφυρα ναι είναι λάθος.. Τύλιξα το πηνιάκι, περίπου 150-200 τυλίγματα και το δοκίμασα.. βγάζει 65mA περίπου..
Το κυκλωματάκι με το ρελέ δεν το φτιαξα ακόμη..
και η δοκιμή έγινε απλά με το καλώδιο να περνά μέσα απο το δαχτυλίδι.. Χωρίς τύλιγμα.. αλλωστέ δεν χωράει να το τυλίξω..

kotsos___
20-05-13, 20:38
Λοιπόν. Όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, τύλιξα τον μετασχηματιστή, τον έβαλα, και σύνδεσα καταυθείαν πάνω το πολύμετρο και μου έδειξε 65mA.
Αν έχω καταλάβει καλά όμως, ο μετασχηματιστής αυτός δουλεύει σαν γεννήτρια ρεύματος, δηλαδή ότι φορτίο και να βάλω θα έχω 65mA. Σωστά?
Πρ όλα αυτά όταν έβαλα το κύκλωμα δεν δούλεψε.
Το κύκλωμα το δοκίμασα πριν το συνδέσω, και ρυθμίζοντας το ρεύμα με ένα ποτενσιόμετρο, το ρελέ κλείνει ακόμα και με 30mA περίπου.
Δυστυχώς ώντας σίγουρος πως θα δουλέψει, το έφτιαξα στην διάτρητη, και δεν έχω την ευχέρια να μετρήσω τι φταίει..
Έχετε καμιά ιδέα? :001_smile:

αλπινιστης
21-05-13, 00:44
Σου εδειξε 65 mA συνδεοντας το πολυμετρο ΜΟΝΟ στην εξοδο του Μ/Σ.
Αυτο σημαινει οτι ουτε ενα αξιοπρεπες βραχυκυκλωμα δεν μπορει να γινει! Ποσο μαλλον να οπλισει ενα ρελε!!!
Μην ξεχνας οτι το πολυμετρο στην αμπερομετρηση, ειναι σχεδον βραχυκυκλωμα και μπαινει στο κυκλωμα σε σειρα παντα με το φορτιο.
Αν λοιπον στο βραχυκυκλωμα εβγαλε 65mA, τοτε εχεις ΠΟΛΥ δρομο για να οπλισει το ρελε.
Κανε τις μετρησεις σου με το ρελε συνδεδεμενο στην εξοδο του Μ/Σ.
Και ξαναπερνα το καλωδιο των 15Α μεσα απο τον Μ/Σ αρκετες φορες. Θα μετρησεις σημαντικες διαφορες οσο αυξανονται και οι σπειρες του ισχυος.

kotsos___
21-05-13, 00:48
To καλώδιο των 15 δεν χωράει αλλη φορά.. Μπορώ αντίστοιχα να αφαιρέσω σπείρες απο το δευτερεύων.. Σωστά?



Αν έχω καταλάβει καλά όμως, ο μετασχηματιστής αυτός δουλεύει σαν γεννήτρια ρεύματος, δηλαδή ότι φορτίο και να βάλω θα έχω 65mA. Σωστά?

Αν είναι αυτό σωστό, τότε δεν στέκει αυτό που λες με το βραχυκύκλωμα..

spiroscfu
21-05-13, 01:34
Δεν έχεις καταλάβει καλά, μπορεί να σου δώσει τα 65mA αλλά αν θα τα "τραβήξεις" εσύ είναι άλλο θέμα.
Υπάρχει ο νόμος του ωμ στην μέση p=u*i έχεις το ρεύμα αλλά η τάση ??

Όσο μεγαλώνεις τις σπείρες στο δευτερεύων θα πέφτει το ρεύμα αλλά θα μεγαλώνει η τάση.
Εσένα δεν σε ενδιαφέρει ένα μέγεθος (να έχεις μεγάλο ρεύμα ή τάση) αλλά η ισχύς
πχ. το ρελέ θέλει 12*0,065=780mW, η ισχύς που μπορεί να δώσει ο μ/σ πόση είναι ?
το ρεύμα γνωρίζεις η τάση ?

kotsos___
21-05-13, 16:55
Ωραία ωραία, ας το αφήσουμε αυτό..
Αν υποθέσουμε πως διαθέτω και μια τροφοδοσία, έτσι πως είναι το πηνίο μου, μπορεί να τροφοδοτήσει μια γέφυρα, και την βάση ενός τρανζίστορ?

spiroscfu
21-05-13, 22:08
Φυσικά οι σπείρες που έχεις βάλει στο δευτερεύων είναι αρκετές και έτσι λογικά (πρέπει να το μετρήσεις) θα βγάζει πάνω από 1,35VAC
θέλει πάνω από 1,9VDC γιατί υπάρχουν οι δυο διόδοι (1200mV) της γέφυρας όπως και το be του τρανζίστορ (700mV).

Τώρα είδα που ο ρελές είναι 6V, μέτρα τη τάση έχεις στο δευτερεύων (χωρίς φορτίο) και αν είναι πάνω από 6V αφαίρεσε σπείρες ή βάλε μεγαλύτερο πυρήνα.
Αν το πρωτεύων το τυλίξεις στον πυρήνα θα πέσει και άλλο η τάση στο δευτερεύων, επίσης όσο χοντρότερο σύρμα χρησιμοποιήσεις για το δευτερεύων τόσο μεγαλύτερο ρεύμα θα πάρεις "που αυτό όμως εξαρτάτε από την ισχύ του πυρήνα"


edit:
ο μ/σ βγάζει ac όταν ανορθώσεις και εξομαλύνεις την έξοδο θα γίνει Vac/0707

kotsos___
21-05-13, 23:16
Ευχαριστώ για την βοήθεια θα το ψάξω λίγο, και θα επανέλθω..

Θα δοκιμάσω με το τρανζίστορ με ημιανόρθωση για αρχή, μπας και αποφύγω την αλλαγή πυρήνα, και βλέπουμε..