PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσβαση στα windows του Gps



tzo
22-05-13, 15:58
Γεια σας παιδια,

Εχω μια mls destinator συσκευη με windows ce core 5.0 και θελω να μπω στα windows του και να εχω προσβαση σε αυτα(επειδη το gps εχει την δικια του εφαρμογη για φωτογραφιες βιντεο ρυθμισεις μουσικη και gps μονο και θελω να κανω περισσοτερα πραγματα με την συσκευη αυτη). Καμια ιδεα για να μπω; χρειαζομαι αλλα αρχεια;

ευχαριστω εκ των προτερων. . .

atlaspc
22-05-13, 16:23
Σε συσκευές σαν κι αυτή, που έχουν Windows, δεν μπορείτε να έχετε πρόσβαση απευθείας στη μνήμη. Μπορείτε να το κάνετε μόνο μέσω του ActiveSync.
Επισης αυτες οι συσκευες διαθέτουν εναν επεξεργαστή για μια συγκεκριμενη δουλεια αν το φορτώσεις το μονο σιγουρο είναι οτι δεν θα ξαναδουλέψει ουτε ως gps.
Για αυτον το λόγο ο κατασκεβαστής σου δίνει ένα λογισμικό με συγκεκριμένες λειτουργίες.
Κατα την γνώμη μου αν θες περισσοτερες λειτουργίες παρε ενα tablet android.

leosedf
22-05-13, 17:10
Μια χαρά ξεκλειδώνει και παίζει ότι θέλεις, απλά πρέπει να ψάξει τον τρόπο ξεκλειδώματος στο google.

tzo
22-05-13, 17:25
Μια χαρά ξεκλειδώνει και παίζει ότι θέλεις, απλά πρέπει να ψάξει τον τρόπο ξεκλειδώματος στο google.

:biggrin:

Λοιπον Κωνσταντινε τσεκαρα στο ναβιμανια.γρ και ειχε ενα φορουμ που καποιος αλλος ρωτουσε για το ιδιο πραγμα, μονο που αυτος εχει cyperdrive και οχι Mls αλλα πιστευω το ιδιο ειναι .Στην πρωτη σελιδα εχει ενα αρχειο desktop.exe το οποιο δεν μπορω να κατεβασω επειδη δεν με αφηνει. Επισης αυτο το αρχειο αμα το κατεβαζα δεν κατανοησα πληρω σε ποια διαδρομη (directory) στην καρτα μνημης μου θα το βαλω και πως επειδη σαφως και δεν ξερω τι εχει μεσα επειδη ειναι συμπιεσμενο.Για τσεκαρε το.
http://www.navimania.gr/showthread.php?t=8521
Ευχαριστω

tzo
22-05-13, 18:00
με συγχωρεις desktop.zip

leosedf
22-05-13, 18:08
Θα το κατεβάσεις και θα το αποσυμπιέσεις λογικά, ίσως έχει και οδηγίες μέσα ώστε να το βάλεις στο startup και με μια επανεκκίνηση όταν ξεκινήσει να σου ξεκινήσει ανοιχτό.
Διάβασε τις οδηγίες του Πάνου και κράτα αντίγραφο ασφαλείας από όλη την κάρτα αν χρειαστεί.

Αποστόλης1
22-05-13, 18:17
Δες αυτά::

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=22580

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=15653

tzo
22-05-13, 19:48
λεω να μεινω στο desktop.zip ...αλλα το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν μπορω να κατεβασω το αρχειο απο το σαιτ επειδη ειμαι νεο μελος και δεν ξερω πως θα μου επιτρεψουν να κατεβαζω αρχεια απο εκει...αμα καποιος εχει λογαριασμο εκει και μπορει να το κατεβασει θα το εκτιμουσα πολυ αμα το κατεβαζε και μου το εστελνε απο εδω με μηνυμα...εναλλακτικως πρεπει να το παρω απο αλλο σαιτ η να κανω κατι για να μπορω να κατεβαζω απο εκει..

ευχαριστω.

leosedf
22-05-13, 20:06
Φουντούνια σαλάμ, φουντούνια φατάχ, ουλουαχατ ουλουάχατα.
43895

tzo
22-05-13, 20:19
Φουντούνια σαλάμ, φουντούνια φατάχ, ουλουαχατ ουλουάχατα.
43895
πωπω Κωνσταντινε να σαι καλα με σωζεις ευχαριστω...σου χρωσταω μπυριτσα :001_tt2:

leosedf
22-05-13, 20:25
Δεν πίνω μπύρα Αλέξανδρε, τι λες για ένα red bull silver edition(τι? μύδια ανοίγουμε?) αν βρεθώ Πτολεμαΐδα?

tzo
23-05-13, 00:24
Κωνσταντινε βοηθειααααααα!!!!(και παλι)

νεο προβληματακι... το gps εχει και το δικο του αρχειο για να ξεκιναει αυτοματα το yfshell.exe / yfloader.exe ..το κακο ειναι οτι δεν μπορω να επεξεργαστω στην επιφανεια εργασιας...και το ακομα χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω να το κλεισω καν με task manager ...αυτο ειναι μονιμα ανοιχτο η μπορω να κλεισω(με καποιον τροπο; )....εψαξα λιγο στο registry στα windows ce του gps στο boot.hv και σε κατι αλλα αλλα δεν ειδα καποια εντολη που να ανοιγει το συγκεκριμενο προγραμματακι και ειναι σπαστικο...

υπαρχει τροπος να το κλεισουμε ναι η ου;

ευχαριστω

DIMITRIS______TH______
23-05-13, 01:45
Φουντούνια σαλάμ, φουντούνια φατάχ, ουλουαχατ ουλουάχατα.
desktop.zip (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=43895&d=1369242367)


Κωνσταντινε βοηθειααααααα!!!!(και παλι)

νεο προβληματακι... το gps εχει και το δικο του αρχειο για να ξεκιναει αυτοματα το yfshell.exe / yfloader.exe ..το κακο ειναι οτι δεν μπορω να επεξεργαστω στην επιφανεια εργασιας...και το ακομα χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω να το κλεισω καν με task manager ...αυτο ειναι μονιμα ανοιχτο η μπορω να κλεισω(με καποιον τροπο; )....εψαξα λιγο στο registry στα windows ce του gps στο boot.hv και σε κατι αλλα αλλα δεν ειδα καποια εντολη που να ανοιγει το συγκεκριμενο προγραμματακι και ειναι σπαστικο...

υπαρχει τροπος να το κλεισουμε ναι η ου;

ευχαριστω

ΩΧ νομιζω οτι τωρα θα αρχισει τα ΑΜΠΡΑ ΚΑΤΑΜΠΡΑ ο ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ :) :) :)

tzo
23-05-13, 09:27
Κωστα Κωστα εισαι 'δω;;

Λοιπον η επειφανεια εργασιας(λεμε τωρα) του gps (pna οπως θες πες το) φαινεται καπως ετσι
43903

εχω δοκιμασει με δυο task manager που κατεβασα να το κλεισω αλλα τζιφος...αυτο μενει παντα ανοιχτο...και να το διεγραφα το αρχειο ειναι κλειδωμενο και δεν μου επιτερεπει ουτε καν να το αντιγραψω η να το διαγραψω η να το ανοιξω.Επισης οταν εχω φακελο ανοιχτο και πατησω κατω δεξια το εικονιδιακι για να παω στην επιφανεια εργασιας παλι με βγαζει αυτη τη βλακεια.Φαινεται οτι αυτο αντικαθιστα την επιφανεια εργασιας αλλα πρεπει αν γινεται να το βγαλουμε.

Παντως καλη συσκευουλα με windows δεν πετιεται αλλα πρεπει κατι να κανω με το ρημαδι το yfshell.exe με χει πεθανει και δεν γινεται να δω το desktop μου!

καμια λυση(Κωνσταντινε)...;;;

ευχαριστω...

mariosinsuex
23-05-13, 11:47
Φουντούνια σαλάμ, φουντούνια φατάχ, ουλουαχατ ουλουάχατα.
43895

Χοχοχοπου το θυμήθηκες;;;;

Scotty
23-05-13, 14:12
Γεια σας παιδια,

Εχω μια mls destinator συσκευη με windows ce core 5.0 και θελω να μπω στα windows του και να εχω προσβαση σε αυτα(επειδη το gps εχει την δικια του εφαρμογη για φωτογραφιες βιντεο ρυθμισεις μουσικη και gps μονο και θελω να κανω περισσοτερα πραγματα με την συσκευη αυτη). Καμια ιδεα για να μπω; χρειαζομαι αλλα αρχεια;

ευχαριστω εκ των προτερων. . .

Mια και κατεχω το σχετικο αθλημα , και αρθογραφουσα απο την αρχη της λειτουργιας του Ναvimania , θα σου πω μερικα πραγματα ..
Οι περισσότερες συσκευες gps που τρεχουν win ce , ξεκλειδωνουν , σχετικα ευκολα αν ξερεις τον τροπο , με σκοπο να τρεξεις και να δοκιμασεις και αλλα προγραμματα πλοηγησης .
Τα υπολοιπα που εχει μεσα , δηλαδη προγραμματα για φωτο , μουσικη κλπ Δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα-αξιολογα και τρεχουν καποια φορματ και σχετικα μικραμεγεθη.
Αυτες οι συσκευες , κοινως PNA (Personal Navigation assistant ) ειναι φτιαγμενες κατα το πλειστον για να τρεχουν αξιολογα μονο το προγραμμα Gps , ειτε destinator , igo8 κλπ . Οι επεξεργαστες και οι μνημες και ειδικα σε παλαιοτερα μηχανηματα ειναι μικρης ισχυος και αν το παραφορτωσεις κολαει σχεδον παντα .
Το αρχειο desktop.exe , ειναι ενα αρχειακι ουτως ωστε να μπορεις να μπεις στα win και να δεις σχετικα την δομη της ολης συσκευης.
Δεν εχουν καμμια σχεση μετα win που τρεχουμε στο Pc , δηλαδη δεν μπορεις να διαβασεις καποιο αρχειο που θελεις , πρεπει να εχεις και το καταλληλο προγραμμα και αν ανταποκριθει .
Με λιγα λογια περιορισου στο προγραμμα πλοηγησης και αν θελεις να κανεις και κατι αλλο , χρησιμοποιησε καλυτερα κατι σε tablet .
Πες μου αν θες ποιο Mls εχεις να σου πω τι μπορεις να κανεις ..

tzo
23-05-13, 14:30
Mια και κατεχω το σχετικο αθλημα , και αρθογραφουσα απο την αρχη της λειτουργιας του Ναvimania , θα σου πω μερικα πραγματα ..
Οι περισσότερες συσκευες gps που τρεχουν win ce , ξεκλειδωνουν , σχετικα ευκολα αν ξερεις τον τροπο , με σκοπο να τρεξεις και να δοκιμασεις και αλλα προγραμματα πλοηγησης .
Τα υπολοιπα που εχει μεσα , δηλαδη προγραμματα για φωτο , μουσικη κλπ Δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα-αξιολογα και τρεχουν καποια φορματ και σχετικα μικραμεγεθη.
Αυτες οι συσκευες , κοινως PNA (Personal Navigation assistant ) ειναι φτιαγμενες κατα το πλειστον για να τρεχουν αξιολογα μονο το προγραμμα Gps , ειτε destinator , igo8 κλπ . Οι επεξεργαστες και οι μνημες και ειδικα σε παλαιοτερα μηχανηματα ειναι μικρης ισχυος και αν το παραφορτωσεις κολαει σχεδον παντα .
Το αρχειο desktop.exe , ειναι ενα αρχειακι ουτως ωστε να μπορεις να μπεις στα win και να δεις σχετικα την δομη της ολης συσκευης.
Δεν εχουν καμμια σχεση μετα win που τρεχουμε στο Pc , δηλαδη δεν μπορεις να διαβασεις καποιο αρχειο που θελεις , πρεπει να εχεις και το καταλληλο προγραμμα και αν ανταποκριθει .
Με λιγα λογια περιορισου στο προγραμμα πλοηγησης και αν θελεις να κανεις και κατι αλλο , χρησιμοποιησε καλυτερα κατι σε tablet .
Πες μου αν θες ποιο Mls εχεις να σου πω τι μπορεις να κανεις ..

εχω ενα mls destinator 3855 με windows ce 5.0....εχει 64 mb ram και δεν πιστευω να κολλαει πολυ επειδη και οι μικρες εφαρμογες windows ce πιανουν το πολυ 1 mb δεν νομιζω παραπανω...παντως αυτο που θελω να βγαλω ειναι η εφαρμογη yfshell.exe επειδη ενω μπορεσα και ξεκλειδωσα τα windows,βλεπω μονο το taskbar την επιφανεια εργασιας την κρυβει το προγραμμα του gps και δεν μπορω να επξεργαστω την επιφ.εργασιας επειδη αυτη η εφαρμογη δεν την επιτρεπει να την δειξει και την αντικαθιστα...δοκιμασα να το κλεισω (το yfshell.exe) με task manager αλλα τζιφος δεν εκλεινε και θελω με καποιον τροπο να τον κλεισω και να μην ανοιγει οταν ανοιγουν τα windows ....δεν θα το γεμισω αλλα μπορω να βαλω μικρες και χρησιμες εφαρμογες.....τωρα δεν γνωριζω που ειναι το αρχειο που ρυθμιζεις το ξεκινημα των windows για να βγαλω απο την διαδρομη εντολων το ανοιγμα του yfshell.exe

η οθονη εμφανιζεται καπως ετσι
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=43903&d=1369289937
προτεινεις καμια ιδεα;

ευχαριστω...

Scotty
23-05-13, 14:43
Το αρχειο που λες , τρεχει το shell της συσκευης που εχει κατασκευαστει απο το εργοστασιο .
Πρεπει να συνδεσεις το μηχανημα με το Pc και να βρεις το αρχειο shell.ini που βρισκεται στην διαδρομη \ResidentFlash .
Αυτο το αρχειο δινει την εντολη ουτως ωστε οταν πατησεις πλοηγηση τρεχει κατευθειαν το Destinator .
Mε το μενου ξεκλειδωματος , παρακαμπτεις το προγραμμα και μπορεις απο εκει και μετα να μπεις στα win χωρις προβλημα..Το αρχειο yfshell.exe ΔΕΝ πρεπει να το πειραξεις μιας και κανεις το αρχικο boot της συσκευης , απλως παρακαμπτετε αφου μπουταρει η συσκευη .
Το παρακατω μενου ειναι ενα παραδειγμα για το τι μπορεις να κανεις και να τρεξεις .
Αυτο ειναι για συσκευες με αναλυση 480χ272σε 4 ιντσων συσκευες ..το δικο σου τρεχει σε αναλυση 320χ240 και γινεται και τροποποιηση

43906

το κατω αριστερα κουμπι (7) ειναι για να μπεις στα win και να κανεις οτι θελεις απο εκει και μετα . Τα αλλα κουμπια στην κατω μπαρα ειναι διαφορα μικροπρογραμματα για ενδειξεις , οπως η ωρα , η κατασταση της μπαταριας μνημης , ενας μικρος music player κλπ

tzo
23-05-13, 14:53
Το αρχειο που λες , τρεχει το shell της συσκευης που εχει κατασκευαστει απο το εργοστασιο .
Πρεπει να συνδεσεις το μηχανημα με το Pc και να βρεις το αρχειο shell.ini που βρισκεται στην διαδρομη \ResidentFlash .
Αυτο το αρχειο δινει την εντολη ουτως ωστε οταν πατησεις πλοηγηση τρεχει κατευθειαν το Destinator .
Mε το μενου ξεκλειδωματος , παρακαμπτεις το προγραμμα και μπορεις απο εκει και μετα να μπεις στα win χωρις προβλημα..Το αρχειο yfshell.exe ΔΕΝ πρεπει να το πειραξεις μιας και κανεις το αρχικο boot της συσκευης , απλως παρακαμπτετε αφου μπουταρει η συσκευη .
Το παρακατω μενου ειναι ενα παραδειγμα για το τι μπορεις να κανεις και να τρεξεις .
Αυτο ειναι για συσκευες με αναλυση 480χ272σε 4 ιντσων συσκευες ..το δικο σου τρεχει σε αναλυση 320χ240 και γινεται και τροποποιηση

43906

το κατω αριστερα κουμπι (7) ειναι για να μπεις στα win και να κανεις οτι θελεις απο εκει και μετα . Τα αλλα κουμπια στην κατω μπαρα ειναι διαφορα μικροπρογραμματα για ενδειξεις , οπως η ωρα , η κατασταση της μπαταριας μνημης , ενας μικρος music player κλπ

Δηλαδη μου λες οτι δεν μπορω να κανω κατι για μην ανοιγει το shell και να με παει αμεσως οπως ξεκινανε ολα τα windows ce και να ξεκιναει με την επιφανεια εργασιας;; Γιατι αυτο το shell δεν μπορει να κλεισει με οτιδηποτε task manager δοκιμασεις ....αποτι ειδα....τωρα αμα εχει κατι για να μπορω να επεξεργαστω τις εντολες ....

Scotty
23-05-13, 15:06
Οχι ..δεν λεω αυτο , το shell.ini ειναι η εντολη που λεει ποιο προγραμμα θα τρεξει πρωτο ..το κατασευαστικο μενου τρεχει απο αλλου δεν μπορεις να το πειραξεις , και αν προσπαθησεις να πειραξεις το registry θα κλειδωσει και μετα παπαλα .
Δεν σε πειραζει εσενα αυτο για την δουλεια πουθελεις , απλα σου λεω μεγαλη προσοχη σε οτι κανεις και αν δεν ξερεις τι κανεις μην το σκαλισεις κατι που ισως σου φερει μπελαδες ..
Απλα ....βρες που ειναι το αρχειο shell.ini ,μπορει να ειναι και μεσα στην καρτα , η στην μνημη Flash του μηχανηματος .Απο εκει και μετα σου στελνω καποια αρχεια που μπορεις να ξεκελιδωσεις το μηχανημα χωρις πολλα λογια και πραξεις , απλα με μια εντολη απο το shell.ini..
Βρεστο , που ειναι , καντο κοπια στο Pc ανοιξετο και πες μου τι λεει

tzo
23-05-13, 15:09
ενταξει το καταφερα το ξεκλειδωμα το ειχα κανει προηγουμενως και ευχαριστω τον Κωνσταντινο, τον Πανο απο το navimania και το navimania γενικα.
τωρα ομως η εφαρμογη του gps το shell δεν μπορει να κλεισει και ανοιγει οταν ανοιγουν και τα windows και θελω να το κλεισω.... ξερεις καποιον τροπο; αμα ξες τροπο και μου τον πεις θα με βοηθουσες πολυ και θα το εκτιμουσα...

ευχαριστω

Scotty
23-05-13, 15:20
Κοιτα ..καπου εχεις μπερδευτει ..εσυ , υποθετω, εβαλες το desktop.exe στην καρτα και το τρεξες απο εκει και μπηκες στα win ..σωστα..αν Ναι ..απο και μετα δεν μπορει να κλεισει το αρχικο μενου του συστηματος , θελει καποια εντολη που εχουν τα μενου , οταν ανοιγει το μενου να κλεινει το μενου του μηχανηματος και δεν τρεχει μονο του ..
Ο σωστος τροπος ειναι να βαλεις στην καρτα σου τα αρχεια ξεκλειδωματος , να τροποποιησεις το αρχειο shell.ini που δινει την εντολη εκκινησης του ολου μενου .Απο εκει και μετα κανεις αυτα που θελεις , δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος

tzo
23-05-13, 15:23
Κοιτα ..καπου εχεις μπερδευτει ..εσυ , υποθετω, εβαλες το desktop.exe στην καρτα και το τρεξες απο εκει και μπηκες στα win ..σωστα..αν Ναι ..απο και μετα δεν μπορει να κλεισει το αρχικο μενου του συστηματος , θελει καποια εντολη που εχουν τα μενου , οταν ανοιγει το μενου να κλεινει το μενου του μηχανηματος και δεν τρεχει μονο του ..
Ο σωστος τροπος ειναι να βαλεις στην καρτα σου τα αρχεια ξεκλειδωματος , να τροποποιησεις το αρχειο shell.ini που δινει την εντολη εκκινησης του ολου μενου .Απο εκει και μετα κανεις αυτα που θελεις , δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος


σου εστειλα μηνυμα να τα πουμε απο κει