PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλές για 'κουρτίνα' και εγκατάσταση



pixelsprite
24-05-13, 15:21
Γεια σας, παιδιά!

Κάνουμε έρευνα για την προστασία του χώρου εργασίας μας (βρίσκεται σε διαμέρισμα, στην Θεσσαλονίκη) και έχω δύο-τρεις ερωτήσεις.

Να πω πρώτα ότι στον χώρο υπάρχει ήδη προεγκατεστημένη καλωδίωση συναγερμού (έτσι τον βρήκαμε). Επίσης σκοπεύουμε να προμηθευτούμε τα προιόντα από εξωτερικό μιας και τα βρίσκουμε σε αρκετά καλύτερη τιμή από αυτά που μας έχουν πει εδώ. Ενδεικτικά το σύστημα θα βασιστεί ως επι το πλείστον σε Texecom grade 2-3 υλικά πχ με premier ή premier elite , 3-4 εσωτερικούς pir & 4 κουρτίνες.

1. Από curtain detectors τι μάρκες και μοντέλα θεωρούνται τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα; Υπολογίστε για προστασία 2 μπαλκονιών και όχι κάτι μεγαλύτερης απόστασης. Το υπόλοιπο κύκλωμα όπως είπα θα είναι βασισμένο σε Texecom, στην οποία δεν κατάφερα να βρω detectors τετοιου τύπου.

2. Θα ήθελα να ζητήσω τις συμβουλές/προτάσεις σας για αξιόπιστη εταιρεία/εξειδικευμένο τεχνικό που να κάνει μελέτες/εγκαταστάσεις συναγερμών στην περιοχή της Θεσσαλονίκης. Σημειώνω την σημασία της λέξης ‘εγκατάστασης’ γιατί όπως είπα θα προτιμούσαμε να προμηθευτούμε τα υλικά από εξωτερικό. Κατανοώ ότι κάποια δημόσια απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση μπορεί να θεωρηθεί ως διαφήμιση οπότε μπορείτε να μου στείλετε και pm αν είναι ΟΚ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

σεατ 2
26-05-13, 01:42
Μαρια μπες εδω http://www.texecomhellas.gr/index.php?option=com_jforms&view=form&id=1&Itemid=6
παρε τηλ και ζητα τον πασχαλη ζητα τιμες γιαυτα που θες και δες αν σε συνφερει να τα παρεις απο εδω να στα περασει και ολλας. αλιος παρτα απο εξω και τοτε θε σε βρω μαστορα να τα περασει.
η μαρκα εινε πολυ καλη παντος να ξες.ανιχνευτες κουρτινας δεν εχει η τεξεκομ.
http://www.euroalarm.gr/el/products.asp?proPG=detailList&int1=3&int2=13&int3=10 μπες και δω δεν εχεις να χασεις και τιποτα
παρε και ενα ξενο
http://www.diy-alarms.co.uk/catalog/index.php?cPath=125_136

pixelsprite
26-05-13, 22:47
Ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη! Νομίζω έχουμε ήδη μιλήσει με την αντιπροσωπεία (όχι όμως με τον Πασχάλη) και οι τιμές που μας ανέφεραν ήταν αρκετά πιο υψηλες σε σχέση με εξωτερικό. Θα τον ρωτήσω όμως μήπως κάνουν απλά μελέτες/εγκαταστάσεις. Σε ευχαριστώ και πάλι.

vasilllis
26-05-13, 23:04
μελετη με βασικο αιτημα καποιο συγκεκριμενο προιον-μαρκα,θα πρεπει ο εγκαταστατης να το δουλευει αυτο,να ξερει τις απαιτησεις του και τις δυνατοτητες του.
Οποτε η αντιπροσωπεια πιστευω θα σε κατευθυνει να βρεις εγκαταστατη.κανε και αναζητηση google texecom θες/νικη να σου βγαλει καποιες εταιριες που τα δουλευουνε.
Αν και απο οτι βελεπω ,εχεις επιλεψει κεντρο,ποσους ανιχνευτες θα βαλεις κλπ.Την μελετη την εχετε κανει ηδη.Μαλλον για καποιον εγκαταστατη-μεροκαματο ψαχνετε.

Nightkeeper
26-05-13, 23:07
Καλησπέρα.
Θεωρό αδιανόητο το να προμηθευτείς υλικά από το εξωτερικό ,ειδικά για μια εγκατάσταση τύπου ‘’γραφειου’’,αν ηταν πχ για μια βιομηχανία το αντιλαμβάνομαι λόγο του μεγέθους του έργου πως θα ήταν μεγάλο το όφελος ,αλλά για 2 μπαλκόνια και μια είσοδο κατ’εμένα είναι τέλειος ΄΄ατοπο΄΄..
1)Όπως και νάνε όμως καλοί και οικονομικοί ανιχνευτές για την περίπτωση σου είναι οι OUTGATE από την γειτονική Ιταλία. Για κάτι καλύτερο πας κατευθείαν σε ΟΡΤΕΧ.
2)Άποψη μου βέβαια αλλά το καλύτερο είναι να πάρεις προσφορές από κάποιους τοπικούς εγκαταστάτες/εταιρείες που να παρέχουν τα υλικά και την εγκατάσταση μαζί. Κανένας σοβαρός εγκαταστάτης/εταιρία δεν νομίζω να αναλάβει την περίπτωση σου για πολλούς και διαφόρους λόγους.

Πάντα Φιλικά.

σεατ 2
27-05-13, 00:21
αν καταλαβα καλα πρεπει να θες κεντρικη μοναδα με 8ζωνες υπαρχει η σειρα
veritas με 5 μοντελα
η σειρα premier με 4 μοντελα
premier elite εινε ο τυπος πληκτρολογιου που εινε σχετικα πολυ ακριβως και νομιζω δεν συνφερει εινε κουκλι ομως η αληθεια να λεγετε. OUTGATE εινε καλες κουρτινες για την τιμη τους απο 60 ξεκινανε .αλλιως πας σταPrestige Εξωτερικά αλλα ξεκινανε απο 130 το ζευγαρι.πες μας τι τιμες σε ειπαν και τι τιμες εχεις βρει απο εξω;;

pixelsprite
27-05-13, 01:13
Σας ευχαριστώ πολύ Βασίλη, Γιάννη και Δημήτρη για τις συμβουλές σας και τις προτάσεις σας. Η αλήθεια είναι πως έχουμε κάνει κάποια έρευνα και απο μόνοι μας για το τι περίπου θα θέλαμε να έχουμε από άποψη ποιότητας υλικών και υποστήριξης μετά την εγκατάσταση. Για αυτό και προσανατολιζόμαστε προς την Texecom.

Στο θέμα που ανέφερε ο Γιάννης/nightkeeper, έχουμε ήδη πάρει 1-2 προσφορές από τις οποίες δεν μας διευκρίνησαν από την αρχή:
1) τι υλικά θα μπουν και τι μάρκα/τύπο θα έχει το καθένα
2) ποιο το κόστος των υλικών
3) ποιο το κόστος της εγκατάστασης/μελέτης.

Μετά από αρκετές νύξεις μας έδωσαν το 2) χωρίς το 1) και είπαν οτι το 3) για να γίνει, προυποθέτει τα υλικά. Και ερωτώ: Εαν κάποιος έχει ήδη συναγερμό στον χώρο του και θέλει να μετακομίσει, θα πρέπει να προμηθευτεί ξανά υλικά;

Δεν κατανοώ γιατί κανένας 'σοβαρός εγκαταστάτης/εταιρεία' δεν θα αναλάβει την περίπτωσή μας εαν δεν αγοράσει τα υλικά αυτός. Ειλικρινά, θα ήθελα να ξέρω τους λόγους που λες γιατί δεν τους καταλαβαίνω, αλήθεια. Επίσης δεν κατανοώ γιατί είναι 'αδιανόητη' η αγορά από το εξωτερικό.Με τα λεφτά που μας ζητάνε (ως τώρα) εδώ μπορούμε να αγοράσουμε σαφέστατα καλύτερα pirs+control με τα ίδια λεφτά από Αγγλία. Το 'οφελος' που αναφέρεις μπορεί να είναι άτοπο για εσένα, αλλά ίσως δεν είναι για εμάς. Θα προτιμήσω να πληρώσω παραπάνω έναν αξιόλογο και σοβαρό επαγγελματία για την εγκατάσταση που θα μου κάνει παρά να πληρώσω 2χ φορές τα υλικά γιατί...έτσι.

Δημήτρη/seat 2 προς premier και πάνω κοιτάζουμε, ως τώρα έβλεπα την Premier elite 24 metal που είναι grade 3 (όχι μόνο το lcd rkp αλλα με control + communicator γιατί δεν έχει εσωτερικό) αλλά δεν βλέπω να υπάρχει στην Ελλάδα (ενδεικτικά http://www.diy-alarms.co.uk/catalog/product_info.php?products_id=915).

Η εναλλακτική θα ήταν το 412 ή 816 που είναι όμως grade 2.

Να΄στε καλά όλοι και πάλι και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

σεατ 2
27-05-13, 02:07
μαλλων γιανα βγαλει κατι και απο τα υλικα ;;; παρτα απο εξω αν θες να με ακουσεις να γλυτοσεις και 10 φραγκα. κανε ερευνα και θα δεις το τελικο οφελος. ο 4-12 δεν σου κανει εχει μονο 4 ζωνες ο 8-16 σου κανει εχει 8ζωνες ο Premier elite 24 metal εινε υπεβολικος με 24 ζωνες. grade 2 εινε μια χαρα γιατο γραφειο. αν ηξερα-γνωριζα το 2005-2006 απο ιντερνετ και γω απο κει θα τα περνα οχι απο εδω που εδωσα και 500 μονο για υλικα.ειπαμε να υποστιρηζουμε τα δικα μας μαγαζια αλλα οχι και τοση διαφορα;;;

mjtir
27-05-13, 08:08
Μαρια αν ανατρεξεις σε παλαιοτερες καταχωρησεις θα δεις την κλιμακωση της δικας μου αγωνιας.

Θελοντας να καλυψω την ασφαλεια του σπιτιου μου το οποιο ειχε καλωδιωση δεκαετιας + ,

και μετα απο αρκετη μελετη αποφασισα την προμηθεια του εξοπλισμου απο το εξωτερικο ( λογοι οικονομιας)

για να ανακαλυψω πως τα 200 + € για μια μερα δουλειας δεν ειναι αρκετα για τον κλαδο των εγκαταστατων .

Το αποτελεσμα ηταν να κανω μονος μου την τοποθετηση - προγραμματισμο με την βοηθεια των manuals καθως και με την

συμβολη φιλων του forum που με ξεκολησαν εκει που ειχα κολησει ...

Για το θεμα των ανιχνευτων κουρτινας ,σου προτενω να περιοριστεις σε αυτα που καλυπτουν πορτες και μπλακονοπορες και οχι αυτους που ογκομετρικα ελεγχουν

μια στενη λωριδα χωρου ...

Nightkeeper
27-05-13, 12:46
Σας ευχαριστώ πολύ Βασίλη, Γιάννη και Δημήτρη για τις συμβουλές σας και τις προτάσεις σας. Η αλήθεια είναι πως έχουμε κάνει κάποια έρευνα και απο μόνοι μας για το τι περίπου θα θέλαμε να έχουμε από άποψη ποιότητας υλικών και υποστήριξης μετά την εγκατάσταση. Για αυτό και προσανατολιζόμαστε προς την Texecom.

Στο θέμα που ανέφερε ο Γιάννης/nightkeeper, έχουμε ήδη πάρει 1-2 προσφορές από τις οποίες δεν μας διευκρίνησαν από την αρχή:
1) τι υλικά θα μπουν και τι μάρκα/τύπο θα έχει το καθένα
2) ποιο το κόστος των υλικών
3) ποιο το κόστος της εγκατάστασης/μελέτης.

Μετά από αρκετές νύξεις μας έδωσαν το 2) χωρίς το 1) και είπαν οτι το 3) για να γίνει, προυποθέτει τα υλικά. Και ερωτώ: Εαν κάποιος έχει ήδη συναγερμό στον χώρο του και θέλει να μετακομίσει, θα πρέπει να προμηθευτεί ξανά υλικά;

Δεν κατανοώ γιατί κανένας 'σοβαρός εγκαταστάτης/εταιρεία' δεν θα αναλάβει την περίπτωσή μας εαν δεν αγοράσει τα υλικά αυτός. Ειλικρινά, θα ήθελα να ξέρω τους λόγους που λες γιατί δεν τους καταλαβαίνω, αλήθεια. Επίσης δεν κατανοώ γιατί είναι 'αδιανόητη' η αγορά από το εξωτερικό.Με τα λεφτά που μας ζητάνε (ως τώρα) εδώ μπορούμε να αγοράσουμε σαφέστατα καλύτερα pirs+control με τα ίδια λεφτά από Αγγλία. Το 'οφελος' που αναφέρεις μπορεί να είναι άτοπο για εσένα, αλλά ίσως δεν είναι για εμάς. Θα προτιμήσω να πληρώσω παραπάνω έναν αξιόλογο και σοβαρό επαγγελματία για την εγκατάσταση που θα μου κάνει παρά να πληρώσω 2χ φορές τα υλικά γιατί...έτσι.

Δημήτρη/seat 2 προς premier και πάνω κοιτάζουμε, ως τώρα έβλεπα την Premier elite 24 metal που είναι grade 3 (όχι μόνο το lcd rkp αλλα με control + communicator γιατί δεν έχει εσωτερικό) αλλά δεν βλέπω να υπάρχει στην Ελλάδα (ενδεικτικά http://www.diy-alarms.co.uk/catalog/product_info.php?products_id=915).

Η εναλλακτική θα ήταν το 412 ή 816 που είναι όμως grade 2.

Να΄στε καλά όλοι και πάλι και ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Κοίταξε καθένας βλέπει το θέμα απότη δικια του σκοπιά,άλλο θεμα το ‘’μετέφερε μου το σύστημα που έχω καιΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ από εδώ,εκει’’ και άλλο θέμα ’’ πάρε αυτά τα πράγματα και στήσε μουτο σύστημα να δουλέψει’’.
Λογικό επίσης είναι να βρεις υλικάαπό οπουδήποτε και σε χαμηλότερες τιμές. Σκέψου όμως ότι και καλά καινούργια ,επώνυμαυλικά μπορεί να έχουν και αυτά κάποιο πρόβλημααστοχίας υλικού που είναι σύνηθες φαινόμενο(ειδικά τα τελευταία χρόνια που σχεδόν το 90% είναι Made in China) . Αν πρωκυψη κατι τέτοιο Θα στείλεις το υλικό επιστροφή(Αγγλίαπχ) και θα περιμένεις πότε θα έρθει πίσωαφήνοντας το χώρο σου ακάλυπτο με ότι αυτό συνεπάγεται ?
Επίσης σε τέτοια κατάσταση μπορείςνα επικαλεστείς και το εξής ’’έκανε ζημία στο υλικό ο εγκαταστάτης’’ χρεώνονταςτον με το πρόβλημα του υλικού κλπ κλπ….
Δεν είναι λοιπόν τόσο απλά τα πράγματαόταν έχεις να κάνεις με θέματα ασφαλειας ,Για αυτούς και για άλλους πολλούς λόγους λοιπόν πιστεύω πως κανένας σοβαρός εγκαταστάτης δεν θα αναλάβει μια τέτοια δουλειά.
Φυσικά υπάρχει κόσμος που κάθεται και δεν εχειδουλειά και θα σε εξυπηρετήσει μόνο και μόνο για ένα μεροκάματο ,και είμαι σίγουροςότι αυτό ψάχνεις από εδώ..Καλή Επιτυχία σου εύχομαι.

vasilllis
27-05-13, 13:09
Κοίταξε καθένας βλέπει το θέμα απότη δικια του σκοπιά,άλλο θεμα το ‘’μετέφερε μου το σύστημα που έχω καιΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ από εδώ,εκει’’ και άλλο θέμα ’’ πάρε αυτά τα πράγματα και στήσε μουτο σύστημα να δουλέψει’’.
Λογικό επίσης είναι να βρεις υλικάαπό οπουδήποτε και σε χαμηλότερες τιμές. Σκέψου όμως ότι και καλά καινούργια ,επώνυμαυλικά μπορεί να έχουν και αυτά κάποιο πρόβλημααστοχίας υλικού που είναι σύνηθες φαινόμενο(ειδικά τα τελευταία χρόνια που σχεδόν το 90% είναι MadeinChina) . Αν πρωκυψη κατι τέτοιο Θα στείλεις το υλικό επιστροφή(Αγγλίαπχ) και θα περιμένεις πότε θα έρθει πίσωαφήνοντας το χώρο σου ακάλυπτο με ότι αυτό συνεπάγεται ?
Επίσης σε τέτοια κατάσταση μπορείςνα επικαλεστείς και το εξής ’’έκανε ζημία στο υλικό ο εγκαταστάτης’’ χρεώνονταςτον με το πρόβλημα του υλικού κλπ κλπ….
Δεν είναι λοιπόν τόσο απλά τα πράγματαόταν έχεις να κάνεις με θέματα ασφαλειας ,Για αυτούς και για άλλους πολλούς λόγους λοιπόν πιστεύω πως κανένας σοβαρός εγκαταστάτης δεν θα αναλάβει μια τέτοια δουλειά.
Φυσικά υπάρχει κόσμος που κάθεται και δεν εχειδουλειά και θα σε εξυπηρετήσει μόνο και μόνο για ένα μεροκάματο ,και είμαι σίγουροςότι αυτό ψάχνεις από εδώ..Καλή Επιτυχία σου εύχομαι.



Το καταλαβα απο την αρχη.Η αληθεια φιλε ειναι οτι και 200€ σημερα αν του ζηταγαν ειναι υπερβολη,αν δεν περιεχει φπα φορους κλπ.Αν αναρωτηθουν απο τα 200 ποσα θα πανε στην τσεπη θα αναιρεσουν πολλα.
Αν και για το θεμα οτι το ελλατωματικο(ή θα φαει ο εγκαστατης την εργασια ,πηγαινε δες,ξαναδες,ρυθμισε ξαναρυθμισε,ξηλωσε το για επιστροφη ,βαλε παλι το καινουργιο,δεν θα το πληρωθει,ασε που θα λενε οπως σωστα γραφεις,αυτος το χαλασε ή ειναι ασχετος.

αλλα δεν θεωρω και σωστο ομως κατι που το βρισκεις με 300€ πχ.να ερχεται εδω ο πονηρος (ειδικα σε τετοιες εποχες) και να λεει .θελω 450 υλικα και 200 εργασια αρα εχουμε 750€ που ζητησαν της κοπελας.
ας ριξουμε ολοι νερο στο κρασι μας.

seat http://www.electron-stores.gr/catalog/index.php?cPath=25_200

εχει μεγαλες διαφορες?ριξε μια ματια σε παρακαλω..

turist
27-05-13, 14:18
Επίσης κάτι σχετικά με το αν ο πίνακας είναι grade 2 ή 3 για να πάρει μία εγκατάσταση grade 3 πrρέπει όλα τα υλικά και αισθητήρες να είναι grade 3. Αν είναι μόνο ο πίνακας grade 3 και εσύ βάλεις μια μαγνητική grade 1 τότε έχεις grade 1.

σεατ 2
27-05-13, 14:59
βασιλη δεν βλεπεις διαφορα που κοιτας;;; Ελλαδα=σειρηνα odyssey 2 στα 115 dB τιμη 80. εξωτερικο 47ευρω. ανιχνευτες reflex εδω 22,5 εξωτερικο 15ευρω. τα εξωτερικα ρανταρ τις texecom εδω απο 110. εξωτερικο 63ευρω. και αλλα πολλα οι πινακες 8ζ εδω 130 με 150 . εξωτερικο δεν εχουν την ιδια σειρα εχουν την επομενη που εινε πιο καινουρια τιμη φυσικα πιο κατω απο δω;; απο την μια συνφωνεις οτι δεν εινε καιρος για παραπανω εξοδα και απο την αλλη λες ε σιγα τις διαφορες;;; κατι δεν καταλαβενω μαλλον.ο Νικος τα λεει σωστα για το grade

σεατ 2
27-05-13, 15:08
που λεει θελω 450 υλικα και 200 εργασια αρα εχουμε 750 που ζητησαν της κοπελας;;

giwrgosss
27-05-13, 15:10
εγω πιστεύω οτι η " Μαρία " ( τ να πιστεύω δηλ ειμαι σίγουρος ... ) οτι μπήκε για μαλλί και θα βγει κουρεμένη ? αν οχι τώρα σε βάθος χρόνου και σύντομου μάλιστα ... αντί να ψάχνει εγκαταστάτες εντός να συνενωθεί ... ψάχνει υλικά απ την άλλη άκρη ... και το κακό είναι οτι μπερδεύει και τους υπολοίπους ... άσε μας κουκλίτσα μου ... θες και την συνέχεια μιας και είσαι απο θεσσ ? μιας και είσαι του τεξεκομ ... (... ) θα στον συνδέσω "τζάμπα" επειδή όπως λες υπάρχουν τα καλώδια ... τι θα μου δώσετε απ το εκεί μαγαζί που έχετε ? ( εδώ είναι το τζάμπα σε " -" ) καράτια θέλω να βλέπω , αφήστε τς σαχλαμάρες και πάρτε κάνα εγκαταστάτη να σας τελειώνει την δουλειά , εμπορικό κατάστημα είσαι " Μαρία " και ΟΧΙ ιδιώτης , αν θέλετε μπορείτε να βάλετε και σπασμένα γουιντνοους απ το ιντερνετ στα κομπιούτερ σας ... αυτά ...

vasilllis
27-05-13, 17:04
βασιλη δεν βλεπεις διαφορα που κοιτας;;; Ελλαδα=σειρηνα odyssey 2 στα 115 dB τιμη 80. εξωτερικο 47ευρω. ανιχνευτες reflex εδω 22,5 εξωτερικο 15ευρω. τα εξωτερικα ρανταρ τις texecom εδω απο 110. εξωτερικο 63ευρω. και αλλα πολλα οι πινακες 8ζ εδω 130 με 150 . εξωτερικο δεν εχουν την ιδια σειρα εχουν την επομενη που εινε πιο καινουρια τιμη φυσικα πιο κατω απο δω;; απο την μια συνφωνεις οτι δεν εινε καιρος για παραπανω εξοδα και απο την αλλη λες ε σιγα τις διαφορες;;; κατι δεν καταλαβενω μαλλον.ο Νικος τα λεει σωστα για το grade

Seat δεν εγραψα πουθενα σιγα τις διαφορες.απλα οπως λες εσυ επειδη εχουν την επομενη σειρα και δεν βρηκα ιδια προιοντα να συγκρινω ρωταω εσενα που ξερεις τις σειρες.


που λεει θελω 450 υλικα και 200 εργασια αρα εχουμε 750 που ζητησαν της κοπελας;;

Δεν το λεει καπου.το φανταστηκα.ας μας πει ποσο μεσα επεσα .

εγω πιστεύω οτι η " Μαρία " ( τ να πιστεύω δηλ ειμαι σίγουρος ... ) οτι μπήκε για μαλλί και θα βγει κουρεμένη ? αν οχι τώρα σε βάθος χρόνου και σύντομου μάλιστα ... αντί να ψάχνει εγκαταστάτες εντός να συνενωθεί ... ψάχνει υλικά απ την άλλη άκρη ... και το κακό είναι οτι μπερδεύει και τους υπολοίπους ... άσε μας κουκλίτσα μου ... θες και την συνέχεια μιας και είσαι απο θεσσ ? μιας και είσαι του τεξεκομ ... (... ) θα στον συνδέσω "τζάμπα" επειδή όπως λες υπάρχουν τα καλώδια ... τι θα μου δώσετε απ το εκεί μαγαζί που έχετε ? ( εδώ είναι το τζάμπα σε " -" ) καράτια θέλω να βλέπω , αφήστε τς σαχλαμάρες και πάρτε κάνα εγκαταστάτη να σας τελειώνει την δουλειά , εμπορικό κατάστημα είσαι " Μαρία " και ΟΧΙ ιδιώτης , αν θέλετε μπορείτε να βάλετε και σπασμένα γουιντνοους απ το ιντερνετ στα κομπιούτερ σας ... αυτά ...

Αν και δεν πολυκαταλαβα,ας ειμαι στε ευγενικοι :)

elettronica
27-05-13, 17:09
Ο καθένας όπως στρώνει κοιμαται .Το σύστημα συναγερμού το παντρευεσαι η έχετε την εντύπωση πως αυτός που θα κάνει απλως την εγκατάσταση θα τρέχει στις 03.00 πμ να σας φτιάξει το σύστημα όπως έκανα χθες βράδυ ? Για ποιο λόγο να το κάνει για τα 50 € μεροκάματο που θέλει να πληρώνει ο καθένας χαρτζιλίκι δλδ?Αν δεν έχεις τις γνώσεις καλό είναι να μην επεμβαίνεις όπως εγώ δεν θα καθίσω να φτιάξω το αυτοκίνητο (αν και έχω μερικές γνώσεις ) θα το πάω στον ειδικό και θα πληρώσω το ανάλογο τίμημα παρά να πάρω καμιά φωτιά στα καλά καθούμενα. Όσον αφορά το επίπεδο ασφαλείας όπως ορθά αναφέρει και κάποιος παραπανω πρέπει όλη η εγκατάσταση να είναι επιπέδου Grade 3. Σε αυτό το επίπεδο μια επαφή μόνον έχει 40 € χωρίς τοποθέτηση και παίρνει αρκετή ώρα να την τοποθετήσεις.

mjtir
27-05-13, 17:42
Εχετε δει πουθενα αναρτημενο καταλογο παροχης υπηρεσιων η μηπως εχουν ολες οι εταιριες , που ειναι υποχρεωμενες βασει του νομου να εχουν η κανω λαθος.

Κοστολογω οτι θελω οσο θελω κατα περιπτωση και κατα αποκοπη , κανω επιλογη πελατων ...

Συντασεται κανενα συμβολαιο - συμφωνητικο υποστηριξης μετα την τοποθετηση, ρε τι ακουμε .....

pixelsprite
27-05-13, 18:12
Γεια σας παιδιά.

Για να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις, γιατί δεν θέλω να δημιουργήσω θέμα

1) Ναι όντως με λενε Μαρία (αγνοώ το ασε μας κουκλίτσα μου και τις ειρωνίες.) Προσανατολιστήκαμε προς
Texecom λόγω του ότι φτιάχνονται στην Ευρώπη και υπάρχει (απο όσο ξέρω) καλή αντιπροσωπεία.

"αν θέλετε μπορείτε να βάλετε και σπασμένα γουιντνοους απ το ιντερνετ στα κομπιούτερ σας ... αυτά"
Μάλιστα... Μιλάμε για την πλέον κατάλληλη σύγκριση..Pirated software + αγορά αυθεντικών προιόντων.

2) Δεν ζητάω με τίποτα κανέναν να έκανε κατι τζάμπα και δεν θέλω να ακούω διάφορα. Αυτό που ρώτησα ήταν κάτι πολύ απλό:
Εαν γνωρίζετε κάποιον αξιόλογο επαγγελματία για εγκατάσταση συναγερμού. Ξαναλέω αυτό που είπα και πάνω
δεν έχω θέμα να πληρώσω κάποιον για την δουλειά του αλλά βρήκα απαράδεκτα κάποια 'quotes' που περιλαμβάνουν και τα υλικά μέσα.
Και όταν τα διαχωρίσαμε είδα ότι τα υλικά χρεωνόντουσαν 2 φορές παραπάνω. Γιατί χρεώνονται τόσο;

Είναι απορίας άξιον πως (χωρίς τα εργατικά) μου ζητάνε πχ 40 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) για ενα amqd ενώ το βρίσκω 20.

3) Δεν είπα ποτέ ότι αν χρειαστεί να κουβαλήσω κάποιον στην νύχτα δεν θα τον πλήρωνα κιόλα. Πού ακούστηκε αυτό!

4) Γνωρίζω ότι για το grade 3 χρειάζονται όλα να είναι grade 3 τα υλικά.

5) Δεν ανέφερα πουθενά τιμή για τίποτα σε σχέση με τον επαγγελματία. Αυτό με τα 200 + 450 ευρώ δεν ξέρω από που προέκυψε..

Όπως είπα δεν θέλω να δημιουργήσω θέμα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

Πάντα φιλικά

moicanos
28-05-13, 10:40
γιατι τι εχουν τα σπασμενα windows?(ασχετο)
για να καταλαβω κατι, αν αγορασω εγω τα υλικα ποιο το προβλημα του εγκαταστατη?
ο,τι τα αγορασα φθηνοτερα απο το εξωτερικο?
εκανα ερευνα αγορας συνεκρινα τιμες και προδιαγραφες και μετα θα του πω να κανει την εγκατασταση με υλικα που θελω εγω και θα πληρωθει για την δουλεια του,
που ειναι το λαθος?

mjtir
28-05-13, 11:10
γιατι τι εχουν τα σπασμενα windows?(ασχετο)
για να καταλαβω κατι, αν αγορασω εγω τα υλικα ποιο το προβλημα του εγκαταστατη?
ο,τι τα αγορασα φθηνοτερα απο το εξωτερικο?
εκανα ερευνα αγορας συνεκρινα τιμες και προδιαγραφες και μετα θα του πω να κανει την εγκατασταση με υλικα που θελω εγω και θα πληρωθει για την δουλεια του,
που ειναι το λαθος?


Συμφωνω μαζι σου .

Η μεγιστοποιηση του κερδους ομως με το λιγοτερο δυνατο κοπο ειναι η αμεση πρωτεραιοτητα καθε <<επαγγελματια>> και οχι η εξυπηρετηση του πελατη .

Εχεις δει σχεδον παντου κοστος εγκαταστασης Χ € και σε παρενθεση (προυποθεση η αγορα του εξοπλισμου απο εμας) , ολοι οι αλλοι να πατε να ....

Ξερεις ποσες προσφορες ελαβα για το κοστος καλωδιωσης απο εταιριες του χωρου μετα απο επισκεψη αυτοψια ?

0 μηδεν και αυτο γιατι εκανα το λαθος και τις δυο φορες να αναφερω οτι η αγορα του εξοπλισμου

δεν θα γινει μαζι με την καλωδιωση λογω οικονομικης στενοτητας.

Και σε αυτο συμβαλουν και αρκετες αντιπροσωπειες που προκειμενου να μεγαλωσουν το κομματι της πιτας τους στην αγορα εχουν ριξει αρκετα τα standards.

To προβλημα ακομα οξυνεται και απο το οτι το επαγγελμα θεωρειται κλειστο , προκειμενου να μην <<μεταφερθει>> τεχνογνωσια ανεξελεγκτα , κανοντας ερμαιο τον τελικο

καταναλωτη στις διαθεσεις του εμπορου-επαγγελματια ....

stinger
28-05-13, 13:40
βασικη προυποθεση αν θελεις να αγορασεις τετοιου ειδους υλικα απο το εξωτερικο ειναι να εχεις βρει και εγκαταστατη που να ξερει να τα τοποθετει και να χειριζεται...αντε και βρηκες πιο φθηνα στο εξωτερικο και τα αγορασες ..τι θα το κανεις αν δεν ξερει καποιος να στο τοποθετησει σωστα?? εξασκηση σπιτι σου θα κανει ο εγκαταστατης μαλλον..οι εταιριες που σου δινουν προσφορα εστω και ακριβη (αλλη συζητηση αυτη) τουλαχιστον εχουν τεχνογνωσια σε αυτο το συστημα που δουλευουν και δινουν και εγγυηση..
θελωνα καταληξω οτι οι αγορες απο εξωτερικο εχουν και κινδυνο καθωςμπορει να υπαρχει ελλατωματικο υλικο η θραυση υλικου κατα την μεταφορα..τοτε βαλε κοπο και χασιμο χρονου για αποστολη παλι πισω κτλ..
εχω αγορασει κι εγω πολλα πραγματα απο εξωτερικο αλλα τετοιου ειδους υλικα δεν θα εμπιστευομουν ποτε να φερω..ευτυχως υπαρχουν και εδω μαγαζια που εχουν καλες τιμες και μπορεις να συνενοηθεις και μαζι τους..λιγο ψαξιμο θελει..
δυσκολα θα βρεις καποιον για την δουλεια που θελεις εγω πιστευω αλλα αξιζει να προσπαθησεις..
τελος θα σου προτεινα να κοιταξεις και κατι αλλο εκτος απο texecom διοτι υπαρχουν και αλλες πολυ καλες μαρκες..π χ η sigma που ειναι και ελληνικη και αξιοπιστη και εχει πολυ καλη υποστηριξη και κυριως θα μεινουν εδω τα χρηματα σου...

φιλικα παντα και ελπιζω να μην παρεξηγηθω

vasilllis
28-05-13, 14:16
βασικη προυποθεση αν θελεις να αγορασεις τετοιου ειδους υλικα απο το εξωτερικο ειναι να εχεις βρει και εγκαταστατη που να ξερει να τα τοποθετει και να χειριζεται...αντε και βρηκες πιο φθηνα στο εξωτερικο και τα αγορασες ..τι θα το κανεις αν δεν ξερει καποιος να στο τοποθετησει σωστα?? εξασκηση σπιτι σου θα κανει ο εγκαταστατης μαλλον..οι εταιριες που σου δινουν προσφορα εστω και ακριβη (αλλη συζητηση αυτη) τουλαχιστον εχουν τεχνογνωσια σε αυτο το συστημα που δουλευουν και δινουν και εγγυηση..
θελωνα καταληξω οτι οι αγορες απο εξωτερικο εχουν και κινδυνο καθωςμπορει να υπαρχει ελλατωματικο υλικο η θραυση υλικου κατα την μεταφορα..τοτε βαλε κοπο και χασιμο χρονου για αποστολη παλι πισω κτλ..
εχω αγορασει κι εγω πολλα πραγματα απο εξωτερικο αλλα τετοιου ειδους υλικα δεν θα εμπιστευομουν ποτε να φερω..ευτυχως υπαρχουν και εδω μαγαζια που εχουν καλες τιμες και μπορεις να συνενοηθεις και μαζι τους..λιγο ψαξιμο θελει..
δυσκολα θα βρεις καποιον για την δουλεια που θελεις εγω πιστευω αλλα αξιζει να προσπαθησεις..
τελος θα σου προτεινα να κοιταξεις και κατι αλλο εκτος απο texecom διοτι υπαρχουν και αλλες πολυ καλες μαρκες..π χ η sigma που ειναι και ελληνικη και αξιοπιστη και εχει πολυ καλη υποστηριξη και κυριως θα μεινουν εδω τα χρηματα σου...

φιλικα παντα και ελπιζω να μην παρεξηγηθω


για το 1.μην ορκιζεσαι.Εχω δει προγραμματισμο απο το τηλ.που παει συννεφο.
2. Πιστεψε με απο εξωτερικο,σε βλεπουν σαν ανθρωπο που ετυχε να αγορασεις κατι ελλατωματικο και σκιζονται να στο αντικαταστησουν .Στην ελλαδα σε βλεπουν σαν τον πρηξα....δα που το χαλασε.
3.εισαι ωραιος... Εβγαλε και η menvier ελληνικο συναγερμο (ειναι οντως? )

moicanos
28-05-13, 15:13
1)εννοειται ο,τι πρεπει να βρεις εγκαταστατη που να γνωριζει το κεντρο και να σου δωσει μια λογικη τιμη..
και εννοειται ο,τι αν κατι βγει ελλατωματικο δεν φταιει ο εγκαταστατης αλλα η αγορα που εκανε ο πελατης στην συγκεκριμενη περιπτωση..
2)δηλαδη το circuit board που χρησιμοποιει η sigma ειναι ελληνικο?(απλα ρωταω για να μαθω και εγω)
3)αυτο που λεει ο Βασιλης ειναι μεγαλη αληθεια και θα παραθεσω αλλη μια εμπειρια απο αντιπροσωπεια στην Ελλαδα,
αγορασα μια βιντεοκαμερα toshiba camileo h30, το 2011,
αρχισε να εχει προβληματα στον ηχο μετα απο λιγο καιρο, δεν ηταν κατι το σοβαρο και το αφησα για αργοτερα(παραλιγο ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ)
οταν πηρα την αποφαση να την στειλω στην αντιπροσωπεια στο τηλεφωνο που πηρα μου εξηγησαν ο,τι η toshiba ΔΕΝ εχει σερβις στην Ελλαδα για τις βιντεοκαμερες.
το μονο που κανουν ειναι να στην αντικαταστησουν αν χαλασει στο διαστημα που βρισκεται σε εγγυηση(2 ετη)
μετα πρεπει να βρεις ακρη με τον μεταπωλητη(media markt στην περιπτωση την δικια μου) για να δουν τι μπορουν να κανουν..
δηλαδη πεταξε την καλυτερα αν εχει ληξει η εγγυηση(ποιος θα φερει ανταλλακτικα και σε τι τιμη)..
εγω προλαβα και την αντικατεστησα με αλλλη μαρκα ευτυχως..
αρα μην αυταπαται κανεις ο,τι αν αγορασει κατι απο Ελλαδα θα εχει και σιγουρο το σερβις εφ όρου ζωης..
αν δεν το ψαξεις τι γινεται με την αντιπροσωπεια μπορει μετα την παροδο της διετους εγγυησης να εισαι μονος και ας το αγορασες απο εδω..
τωρα,
οσο αφορα την αντικατασταση ελλατωματικου προιοντος απο το εξωτερικο απο οσα εχω ακουσει και διαβασει (εμενα δεν μου εχει τυχει να αλλαξω κατι)
ειναι αμεση οσο το επιτρεπουν οι αποστασεις..

elettronica
28-05-13, 16:43
οσο αφορα την αντικατασταση ελλατωματικου προιοντος απο το εξωτερικο απο οσα εχω ακουσει και διαβασει (εμενα δεν μου εχει τυχει να αλλαξω κατι)
ειναι αμεση οσο το επιτρεπουν οι αποστασεις..
Αν δεν κάνω λάθος και αυτός μέσα στα πλαίσια της εγγύησης θα στο αλλάξει και όχι εφ'ορου ζωής . Αν του το στειλεις μετά από "Χ" χρόνια όχι μόνο δεν θα σου το αλλάξει θα σου ζητάει και χρήματα να το πετάξει.

moicanos
28-05-13, 18:51
φιλε μου απο το εξωτερικο θα το εχω παρει αρκετα φθηνοτερα και θα ξερω το ρισκο εξ αρχης, ο,τι μετα την διετια θα ειμαι μονος..
εγω ειπα ο,τι θα δεχτω να το πληρωσω ακριβοτερα στην Ελλαδα για να εχω σερβις κατα την διαρκεια της εγγυησης και μετα απο τα δυο χρονια της εγγυησης ..
πχ ας πουμε ο,τι περασαν τα 2 χρονια και χαλασε η υποδοχη της τροφοδοσιας στην βιντεοκαμερα της toshiba και της καθε toshiba,(για να μην μενουμε σε ενα ονομα και σε μια εταιρεια) ποιος θα εχει την τεχνογνωσια και τα ανταλλακτικα να την επισκευασει? τα media markt που ειναι ο μεταπωλητης?
δεν το νομιζω, και τι θα με χρεωσουν σαν τριτος και οχι σαν επισημο σερβις?
δηλαδη το πληρωνω ακριβοτερα επειδη το αγοραζω απο εδω και μετα απο 2 χρονια ψαχνω στο εξωτερικο για τα ανταλλακτικα επειδη η εταιρεια δεν θελει να εχει σερβις.. για ποιον λογο?
αν συμβαινει αυτο δηλαδη μετα να σε κρεμανε οι εισαγωγεις, ε, τοτε σε αυτην την περιπτωση το τονιζω σε αυτη την περιπτωση σαφως και το αγοραζω απο το εξωτερικο..
για αυτο πρεπει να ψαχνουμε σαν καταναλωτες τι γινεται με τις αντιπροσωπειες τα σερβις την τεχνογνωσια και τα ανταλλακτικα στην Ελλαδα..
καλες οι προσφορες, οι πολλες δοσεις και οι αξιολογησεις αλλαπολυ μεγαλο ρολο παιζει σε μια αγορα η after sales υποστηριξη γιατι μια φορα να σου κατσει η στραβη πανε ολα αυτα..