PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για σώμα και γίωση



acmilangr
02-06-13, 19:32
Πρόκειται να κατασκευάσω μία μεγάλη επιγραφή LED σε προφίλ αλουμινίου.η επιγραφή θα έχει 2 τροφοδοτικά των 5V.

Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω το σώμα της επιγραφής για το gnd(-) κάτι ανάλογο δηλαδή με την λειτουργία των αυτ/των
Εν ολίγης η συνδεμολογία της θα είναι ως εξής:

α). Τα τροφοδοτικά θα τοποθετηθούν στο κέντρο της επιγραφής. θα συνδέσω τα πλίν (gnd) των τροφοδοτικών τους με χοντρό καλώδιο στο σώμα του αλουμινίου .(με βίδες και κονέκτορες)
β). τα πλίν (gnd) της κάθε πλακέτας θα συνδεθούν στο σώμα του αλουμινίου.
γ). Οι μισές πλακέτες θα παίρνουν ρεύμα (+) απο το 1 τροφοδοτικό και οι υπόλοιπες απο το άλλο τροφοδοτικό. Κάθε πλακέτα θα έχει δικό της καλώδιο για τροφοδοσία

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτός ο τρόπος ειναι σωστός και αν ναί, αν θα πρέπει να συνδέσω και την γίωση του τροφοδοτικού της εισόδου (220v) στο σώμα της επιγραφής

sakisr
02-06-13, 19:39
Νομιζω οτι δε χρειαζεται, ειδικα αν θα εχεις led.Ακομα και παλια με τις Νεον ή με τις φθοριου δε βαζαμε γειωση στο μεταλλικο τελαρο της επιγραφης.
Ασε που αν πεσει κανενας κεραυνος μπορει να σου κανει καμμια ζημια αν περασει ρευμα απο τη γειωση.Για μενα το καλυτερο ειναι να εχεις καλα μονωμενο το τροφοδοτικο, και απο τη κατω πλευρα του τελαρου μερικες τρυπες για να αεριζεται η επιγραφη και να φευγουν τυχον υγρασιες. Απλα ανεφερε τι τροφοδοτικο θα χρησιμοποιησεις?Με μετασχηματιστη ή παλμοτροφοδοτικο?

acmilangr
02-06-13, 19:42
Νομιζω οτι δε χρειαζεται, ειδικα αν θα εχεις led.Ακομα και παλια με τις Νεον ή με τις φθοριου δε βαζαμε γειωση στο μεταλλικο τελαρο της επιγραφης.
Ασε που αν πεσει κανενας κεραυνος μπορει να σου κανει καμμια ζημια αν περασει ρευμα απο τη γειωση.Για μενα το καλυτερο ειναι να εχεις καλα μονωμενο το τροφοδοτικο, και απο τη κατω πλευρα του τελαρου μερικες τρυπες για να αεριζεται η επιγραφη και να φευγουν τυχον υγρασιες.

μιλάς για την γίωση πρίν το τροφοδοτικό έτσι;στην είσοδο των 220v.

Τρύπες θα έχω σίγουρα με περσίδες και ανεμιστήρες εξαερισμού

lepouras
02-06-13, 19:43
δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι η γείωση του τροφοδοτικού είναι ενωμένη με το (-)στα παλμοτροφοδοτικά. αν είναι έτσι τότε δεν έχεις πρόβλημα αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό(από ηλεκτρονικής πλευράς) αυτό που σκέφτεσαι.

acmilangr
02-06-13, 19:50
δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι η γείωση του τροφοδοτικού είναι ενωμένη με το (-)στα παλμοτροφοδοτικά. αν είναι έτσι τότε δεν έχεις πρόβλημα αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό(από ηλεκτρονικής πλευράς) αυτό που σκέφτεσαι.

Δεν έχω πρόβλημα να τραβήξω καλώδιο ξεχωριστά για το πλίν. Απλά θέλω να κάνω τον πιο σωστό τρόπο

george Mp
02-06-13, 19:57
Εαν τα δυο τροφοδοτικα μπουν μεσα στην επιγραφη τοτε πρεπει να ενωσεις τα πλην με καλωδιο και να γειωσεις το σωμα της επιγραφης.

sakisr
02-06-13, 21:27
Δεν ξεκαθαρισες αν θα βαλεις παλμοτροφοδοτικο ή συμβατικο τροφοδοτικο με μετασχηματιστη.Παντως το ξαναλεω δεν χρειαζεται γειωση.Ουτε στα 220 ουτε μεσα.Ασε που αν το βιδωσεις σε τοιχο ειναι σχεδον γειωμενο.Υπαρχει ενα ενδεχομενο αν βαλεις παλμοτροφοδοτικα και εχουν γειωση.Σ'αυτη τη περιπτωση να τη συνδεσεις γιατι αλλιως μπορει να μη δουλεψουν σωστα.
Το μονο που χρειαζεται ειναι μια ασφαλεια στο πινακα μονο για την επιγραφη και οχι μια μπριζα.Ασχετως του ποση καταναλωση θα κανει η επιγραφη χρειαζεται δικη της ασφαλεια.(Τουλαχιστον η νομοθεσια ετσι οριζε για το ηλεκτρολογικο σχεδιο των μαγαζιων, και την αδειοδοτηση απο το δημο).

acmilangr
02-06-13, 22:03
παλμοτροφοδοτικό θα βάλω.

το θέμα μου δεν ειναι η γίωση του τροφοδοτικού. αν δεν χρειάζεται οκ δεν βάζω. ρωτάω για την ιδέα να χρησιμοποιήσω το σώμα για το - του τροφοδοτικού αντί για καλώδιο

hurt30
02-06-13, 22:20
Επειδή από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει θέμα να περάσεις εξετάσεις EMC LVD και τέτοια, ότι και να κάνεις το ίδιο θα είναι.
Μόνο προς θεού βάλε γείωση ασφαλείας στο προφίλ μην σκοτωθεί κανένας άνθρωπος... Δεν υποννοώ ότι δεν κάνεις σωστές κατασκευές αλλά είναι εξωτερικός χώρος με όλα τα κομφόρ του, υγρασίες-αράχνες και άλλα έντομα, μην δημουργηθεί καμμιά διαρροή στα τροφοδοτικά και ο πρώτος που θα την πιάσει μείνει στον τόπο...

sakisr
02-06-13, 23:34
Θα ηταν πολυ κακη ιδεα να χρησιμοποιησεις το προφιλ για γειωση.Πιο καλα ενα καλωδιο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Θα σου παρει ισως λιγο παραπανω κοπο, αλλα δε θα σκεφτεσαι αν γειωθηκαν σωστα τα κυκλωματα σου.