PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για κυκλωμα με reset button...



kobogia
03-06-13, 22:12
Παιδιά καλησπέρα φτιάχνω ένα κυκλωματάκι και θέλω την βοήθεια σας.
Το κύκλωμα είναι απλό... θα παίρνει 2 τάσης και μόλις κοπεί η μια από τις δυο θα ανάβει ένα led και θα ηχεί και ένα buzzer...
και εδώ έχω κολλήση, θέλω με ένα reset switch να σταματάω το buzzer.

Το μόνο κύκλωμα που έχω βρει και δουλεύει (στο multisim) είναι αυτό της photo αλλά θέλω και άλλες γνώμες...

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για την σπαζοκεφαλιά που σας έβαλα... :-)

αλπινιστης
03-06-13, 22:36
Κωστα καλως ηρθες στο φορουμ!
Οταν θα πατας το reset, θα σταματαει απλα το buzzer ή θα επανερχεται η "χαμενη" ταση?
Θα επανερχεται καποια στιγμη απο μονη της?

kobogia
03-06-13, 22:53
Καλως σας βρηκα φιλε μου... :-)
Οχι οχι απλα θα σταματαει το buzzer...
Ναι θα επανερχεται απο μονη της... Oταν θα ξανακοπει μια απο τις 2 τοτε θα ξαναβαραει το buzzer.

αλπινιστης
05-06-13, 01:46
Σαν κυκλωμα δεν μπορω να πω οτι βρηκα κατι. Θα σκεφτοσουν την λυση να χρησιμοποιησεις μικροεπεξεργαστη?
Κανενα arduino ισως?

KOKAR
05-06-13, 12:43
μπορείς να το κάνεις με ενα ρελε με αυτοσυγκρατηση, βέβαια το μόνο που θα κάνει ειναι να σου σταματά το buzzer και τίποτα παραπάνω

kobogia
05-06-13, 12:47
Φίλε μου δεν θέλω να μπερδευτώ με arduino, να έχω προγραμματισμούς και να πρέπει να κάτσω να διαβάσω τόσο πολύ για να resetαρω απλά ένα buzzer σε μια τόσο απλή κατασκευή…
Βρήκα ακόμα μια λύση (εκτός το κύκλωμα με τα bjt που ανέβασα) απλά με ένα ρελεδάκι…
Έσπασα το κεφάλι μου αλλά το βρήκα… :-)
Ανέβασα και το κυκλωματάκι…

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.

44195

kobogia
05-06-13, 12:51
μπορείς να το κάνεις με ενα ρελε με αυτοσυγκρατηση, βέβαια το μόνο που θα κάνει ειναι να σου σταματά το buzzer και τίποτα παραπάνω


Ναι φιλε μου μετα μου εκοψε... :-)

Αυτό ήθελα μόνο, το buzzer. Αυτό είναι ένα κομμάτι του κυκλώματος χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις… Σε ευχαριστω…

αλπινιστης
05-06-13, 13:42
Και πως θα συνεχισει να επιτηρει μετα την "σιγαση" του ρελε?

FILMAN
05-06-13, 14:15
Και γιατί πρέπει να υπάρχει ήδη κάτι έτοιμο;
Να ένα κύκλωμα. RL1 και RL2 είναι τα φορτία που τροφοδοτεί το υπό επιτήρηση τροφοδοτικό. Η τάση τροφοδοσίας είναι από 5...12V. Οι επιτηρούμενες τάσεις μπορούν να είναι από 5...12V (όσο και η τάση τροφοδοσίας), μέχρι 48V, και οπωσδήποτε θετικές.

kobogia
05-06-13, 17:32
Και πως θα συνεχισει να επιτηρει μετα την "σιγαση" του ρελε?

Στο συγκεκριμένο κυκλωματάκι που έβαλα η τροφοδοσία του είναι μια μπαταρία, στην πραγματικότητα το κύκλωμα αυτό οδηγείτε από τρανζίστορ και ποιο πίσω από πύλες.
Οπότε για να αφοπλιστεί το ρελέ και να ξαναδουλέψει το buzzer θα κοπεί τελείως η τροφοδοσία που σημαίνει ότι και οι δυο τάσεις θα είναι ΟΚ.

Αν κατάλαβα καλά αυτό δε ρωτάς…;

αλπινιστης
05-06-13, 17:45
Ετσι οπως ειναι το σχεδιο, για να σταματησει να χτυπαει το buzzer πρεπει να αποκατασταθει η ταση του κυκλωματος (η επιτηρουμενη που "χαθηκε").
Εαν ισχυει αυτο τοτε ολα καλα.
Εαν, ομως, θελεις να σταματας το buzzer και μετα απο λιγο να επανελθει η επιτηρουμενη ταση, τοτε δεν θα λειτουργησει.

kobogia
05-06-13, 17:50
Και γιατί πρέπει να υπάρχει ήδη κάτι έτοιμο;
Να ένα κύκλωμα. RL1 και RL2 είναι τα φορτία που τροφοδοτεί το υπό επιτήρηση τροφοδοτικό. Η τάση τροφοδοσίας είναι από 5...12V. Οι επιτηρούμενες τάσεις μπορούν να είναι από 5...12V (όσο και η τάση τροφοδοσίας), μέχρι 48V, και οπωσδήποτε θετικές.

Έχω κάνει κάτι παρόμοιο, όχι όμως με NAND και FET.
Η διαφορά είναι ότι οι επιτηρούμενες τάσεις είναι και τάσεις τροφοδοσίας του όλου κυκλώματος.
Το σχέδιο σου φαίνεται σωστό αν και θα πρέπει να κάτσω να το δω ποιο προσεκτικά για να καταλάβω πως θα διατηρηθεί η σιγή του buzzer και δεν θα ξεκινήσει να βαράει μετά από λίγο.

kobogia
05-06-13, 17:54
Ετσι οπως ειναι το σχεδιο, για να σταματησει να χτυπαει το buzzer πρεπει να αποκατασταθει η ταση του κυκλωματος (η επιτηρουμενη που "χαθηκε").
Εαν ισχυει αυτο τοτε ολα καλα.
Εαν, ομως, θελεις να σταματας το buzzer και μετα απο λιγο να επανελθει η επιτηρουμενη ταση, τοτε δεν θα λειτουργησει.

Λαθος μηνυμα...
Πιστευω πως θα σταματαει το buzzer και οταν η χαμενη ταση δεν θα εχει ερθει...
Οταν θα ερθει απλα δεν θα εχει καθολου τροφοδοσια το κυκλωμα και σαν συνεπεια θα αφοπλιζεται και το ρελε.

αλπινιστης
05-06-13, 18:02
Τοτε εισαι οκ. Καλη επιτυχια!

kobogia
05-06-13, 18:14
Τοτε εισαι οκ. Καλη επιτυχια!

Σε ευχαριστω πολυ.