PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχείο μπουτονίερας



gatokratoras
04-06-13, 11:41
Καλημέρα, άλλαξα ενα τροφοδοτικο θυροτηλεορασης γιατι ειχε καει και περασα καινουρια καλωδια απο το τροφοδοτικο μεχρι την μπουτονιερα. Οταν δοκιμασα το τροφοδοτικο δουλευαν ολα μια χαρα εκτος οτι οταν πατας κουμπι στην μπουτονιερα για να καλεσεις καποιο διαμερισμα δε ακουγεται ο χαρακτηριστικος ηχος απο την μπουτονιερα δε ακουγεται τιποτα, πανω στο διαμερισμα ακουγεται κανονικα ο ηχος οτι καποιος τους καλει. Γιατι δε εχω ξανασχοληθει με τετοια πραματα μηπως ετσι και αλλιως δε βγαζει καποιο ηχο η μπουτονιερα ή εχει κανα buzzer που μπορει να εχει χαλασει. Επισης μπορειτε να μου εξηγησετε το κυπρι πως λειτουργει? Δηλαδη τι γινεται οταν εφαρμοστει πανω του και πως μπορω να καταλαβω αν εχει καει?

lepouras
04-06-13, 11:50
πες και μάρκα, μοντέλο.

gatokratoras
04-06-13, 12:56
farfissa 1181e τροφοδοτικο, μπουτονιερα farfisa mody. Επισης στο συγκεκριμενο επειδη η πορτα ειναι εξωτερικη την εχουν και με τα χερουλια πανω δε μπορεσα να δοκιμασω αν δουλευει το κυπρι. Οταν πατας απο τα διαμερισματα να ανοιξει η πορτα ακουγεται ο ηχος που κανει το κυπρι αλλα δε μοου φαινεται να ανοιγει, αν ηταν αναποδα τοποθετημενα τα καλωδια θα ακουγοταν το κυπρι ή δε θα εκανε κανεναν ήχο?

hurt30
04-06-13, 12:56
... Επισης μπορειτε να μου εξηγησετε το κυπρι πως λειτουργει? Δηλαδη τι γινεται οταν εφαρμοστει πανω του και πως μπορω να καταλαβω αν εχει καει?

Τυχερός είσαι γιατί μόλις ξήλωσα ένα. Φωτογραφίες και εξήγηση σε λίγο :)

hurt30
04-06-13, 13:04
Ο ήχος στα κυρπί συνήθως είναι ένα μπζζζζζζζζζζ και προέρχεται απο το σήμα 12VAC που τροφοδοτούνται για να ανοίξουν. Οπότε αν το ακούς αυτό μάλλον έχει κολλήσει εσωτερικά το κυπρί από έλλειψη λίπανσης (πολύ συχνό φαινόμενο).

leosedf
04-06-13, 13:06
www.howtofixit.gr