PDA

Επιστροφή στο Forum : μια γνωμη..μερεμετια..



xifias
04-06-13, 22:41
Γεια χαρα παιδια..εχω ενα θεμα μερεμετικης φυσεως..οπως βλεπετε στο σχεδιο,εχω ενα ανοιγμα που χωριζει 2 δωματια (σαλονι χωλ).
δεν εχει καποια πορτα,απλα μια τεχνοτροπια με γυψινη καμαρα (η οποια φτανει μεχρι την κοκκινη γραμμη).

θελω να βαλω καποια πορτα,κατι σε ακορντεον,αλλα δε θελω να χαλασω το γυψινο.σκεφτηκα να κλεισω την καμαρα με γυψοσανιδα κ απο κει κ κατω να βαλω την πορτα με καποιο σιδερο/προφιλ/τεξον.

αριστερα ειναι ο αλλος τοιχος,ενω δεξια το κοκκινο κουτακι ειναι τα φωτα.

με προβληματιζει οτι ισως γινει λιγο χαμηλη ενω ειναι ηδη 1,40 φαρδος.


καποια συγκεκριμενηγνωμη?καποια λυση καλυτερη?ευχαριστω προκαταβολικα.

44178

SV1JRT
05-06-13, 08:10
Χμμμμμμ..... Σε ένα φόρουμ που ονομάζετε "Ηλεκτρόνικα", σου φαίνεται οτι ταιριάζει μια τέτοια ερώτηση ??
Αν το έβαζες στο "FixIT" ισως να ήταν πιο λογικό. Προσωπικά, θα σου έλεγα να βάλεις ένα mosfet Ν357 με 15V στο drain και οδήγηση στο Gate 5V, με μια αντίσταση 2K........

xifias
05-06-13, 11:50
νταξει ρε φιλε,γιαυτο το εβαλα στα διαφορα.ειμαι μελος καιρο ειχα κ αλλο acc εχω συμμετασχει αρκετα,κ ειναι μια κοινοτητα που σκεφτηκα οτι θα με βοηθησει.υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα που ειναι πρακτικοι ανθρωποι κ το ματι τους κοβει αλλα κ το χερι τους πιανει.σαυτους απευθυνομουν.

αληθεια δεν εχεις μια γνωμη?μονο ειρωνικα μπορουσες να απαντησεις?δεν εχεις ασχοληθει ποτε με τετοιας φυσης θεματα?

SV1JRT
05-06-13, 12:14
Συγνώμη, δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ.... Απλά εκανα λίγη πλάκα.
Δυστηχώς δεν εχω καμία σχέση με μερεμέτια...
Γιατι δεν βάζεις την ερώτηση σου στο Fixit οπως σου είπα προηγουμένως ??

xifias
05-06-13, 14:04
οκ δε τρεχει κατι.το σκεφτηκα να το ποσταρω εκει αρχικα,αλλα ειδα λευκες συσκευες κλπ κ σκεφτηκα δε κουμπωνει κα8ολου.τεσπα αν καποιος admin μπορει ας κανει αυτο κολπο με το λινκ.. :)

vasilllis
05-06-13, 14:16
Γεια χαρα παιδια..εχω ενα θεμα μερεμετικης φυσεως..οπως βλεπετε στο σχεδιο,εχω ενα ανοιγμα που χωριζει 2 δωματια (σαλονι χωλ).
δεν εχει καποια πορτα,απλα μια τεχνοτροπια με γυψινη καμαρα (η οποια φτανει μεχρι την κοκκινη γραμμη).

θελω να βαλω καποια πορτα,κατι σε ακορντεον,αλλα δε θελω να χαλασω το γυψινο.σκεφτηκα να κλεισω την καμαρα με γυψοσανιδα κ απο κει κ κατω να βαλω την πορτα με καποιο σιδερο/προφιλ/τεξον.

αριστερα ειναι ο αλλος τοιχος,ενω δεξια το κοκκινο κουτακι ειναι τα φωτα.

με προβληματιζει οτι ισως γινει λιγο χαμηλη ενω ειναι ηδη 1,40 φαρδος.


καποια συγκεκριμενηγνωμη?καποια λυση καλυτερη?ευχαριστω προκαταβολικα.

44178

Πορτα εσωτερικη πανως γινεται.Με κασα κανονικα και να μεινει η καμαρα.αλλα κοστιζει.

xifias
05-06-13, 14:25
ρωτησα σε ενα μαραγκο,μου ειπε κατι αναλογο,αλλα μου πε κ ενα χιλιοπεντακοσαρι..αυτος εννοουσε συρομενη με 4-5 φυλλα κ πανω κατι σταθερο για την καμαρα.

μηπως να μικρυνω το πλατος με γυψοσανιδα,να το κανω γυρω στο μετρο 80 ποντους κ να βαλω κανονικη πορτα με κασα οπως λες?

atlaspc
05-06-13, 16:21
Με Π αυτο που βάζουν στο τελειωμα της γυψωσανίδας μπορεις να φτιάξεις μια ψευτόκασα οσο θές για την πόρτα σου, την καμάρα κλειστην με γυψωσανίδα αν στοκαριστή και βαφτη δεν θα φένεται τίποτα, θα σου πρότεινα να βάλεις φυσαρμόνικα 80-120€ εχουν περίπου καλής ποιότητας.
Αν μεταφέρεις ογκόδες αντικείμενα απο αυτήν την πόρτα μετρα πρώτα το ανοιγμα πριν κάνεις οτιδήποτε.

xifias
05-06-13, 18:12
κατι τετοιο σκεφτομουνα,κ επειδη ακριβως θα ριξω ενα βαψιματακι ειπα να κανω κ την πορτα.

για φυσαρμονικα σκεφτομουνα μεχρι που ειχα παει να τις δω απο κοντα κ αυτες του πρακτικερ ηταν το πολυ για καμια αποθηκουλα πισω απο καμια σκαλα.παναλαφρες κ με τζογο.
οι πιο σοβαρες που ειχε μετα πηγαιναν με το φυλλο αλλα ξεφευγε η τιμη θυμαμαι κ το εγκατελειψα.

οποτε σκεφτηκα το εξης,να παρω γυψοσανιδα κ προφιλ,να κλεισω την καμαρα ετσι οπως λες (με διπλη μπρος πισω ωστε ναρθει προσωπο) κ να βαλω μια κανονικη πορτα 75 cm περιπου ειτε τερμα δεξια ειτε τερμα αριστερα.κ το υπολοιπο κενο να το κλεισω με γυψοσανιδα επισης.