PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπιλογή τει ηλεκτρολογίας κοζάνης ή καβάλας



ermes
09-06-13, 02:27
για χαρά παιδιά είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πω πως εχθές έγραψα το τελευτεο πανελαδiκος εξεταζόμενο μάθημα ( ηλεκτρικές μηχανές ):biggrin: και θα ήθελα να πάρω τη γνώμη σας στο πιο τει να επιλέξω τει ηλεκτριλογίας κοζάνης η' τει ηλεκτρολογίας καβάλας ποιο τει θεωρήτε καλητερο και γιατί. Σαν πόλη ποια είναι ποιο οικονομική. Α! να συμιώσω ότι είμαι κατικός της θεσσαλονίκης . Ευχαριστώ εκ τον πρωτέρων

vasilllis
09-06-13, 13:25
περασες και στα δυο???τοσο σιγουρος εισαι?????

Sted
09-06-13, 13:46
Σαν πόλη οικονομικότερη είναι η Κοζανη. Βέβαια επειδή έχει πολλούς προορισμούς για έξοδο τελικά σου βγαίνει πιο ακριβά, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Σαν τει λένε είναι καλύτερο της Καβάλας αλλά δεν ξέρω γιατί.

Αν με έλεγες να διαλέξω ξανά τώρα θα πήγαινα Κοζάνη. Δυστυχώς εγω από την Χαλκιδική πηγα Καβάλα και καλα για την θάλασσα όμως το καλοκαίρι που είναι υπέροχη η Καβάλα ήμουν στην ακομα καλύτερη Χαλκιδική... Μου φαίνεται καλύτερη η Κοζάνη σαν επιλογή...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

ermes
09-06-13, 16:58
100% πέρασα και στα δύο :wiink:

ermes
09-06-13, 17:26
δε μου λές RyDeR όλα τα τει ηλεκτρολογίας κάνουν τα ίδια μαθήμτα?:confused1: γιατί απότι είδα σαν να είχαν κάποιες μικρό διαφορες.
και απ ότι πρόσεξα στο έκτο εξάμηνο το τει κοζάνης χωρίζεται σε δύο τομείς 1 ( ισχυρων ρευμάτων ) και 2 ( ασθενών ρευμάτων) και το τει καβάλας σε αλά 3 ( ηλεκτροτεχνίας και μετρήσεων) , (ηλεκτρονικών και αυτοματισμού ) και (ισχυρών ρευμάτων) παίζουν κανένα ρόλο αυτά στο πτυχίο (αν το πάρω με το καλό) ανάφέρte πουθενά το τη επέλεξα

Sted
09-06-13, 17:38
Δεν ξερω αν εχει ετσι τομεις της Κοζανης αλλα εμας τουλαχιστον δεν μας ρωτησαν τι θελουμε να ακουληθησουμε.. Που ακριβως το ειδες αυτο για να σου πω; Νομιζω οτι απλα μιλάς για διαχωρισμό - κατηγοριοποίηση των μαθηματων καθως εμεις καναμε και συστήματά μετρήσεων και ισχυρα ρευματα (συστηματα ηλεκτρικης ενεργειας) οπως και ηλεκτρονικα γενικα. Ισως λες παλι για τα προαιρετικά μαθηματα...

Τα μαθηματα σε γενικες γραμμες ειναι ιδια ωστε ολοι να εχουμε σχεδον ιδιες γνωσεις. Π.χ. εγω δεν εκανα φωτοτεχνια, ειχε κατεργηθει. Στο κοζανης μπορει να διδασκουν ακομα. Εγω ακομα δεν εμαθα autocad, καναμε ενα σχεδιο τις πλακας, δεν μαθαμε καλα καλα τα συμβολα, γιατι δεν ηταν ακομα έτοιμη η αιθουσα η/υ. Γενικα υπαρχουν διαφοροποιήσεις, το πτυχιο ειναι ενα ομως.



Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

thomaslar
09-06-13, 17:51
Κοζανης,ειδικα σε μαθηματα ΑΠΕ εχει ξεφυγει πολυ μπροστα.Εκει σπουδαζω εγω τωρα.

ermes
09-06-13, 23:41
εδώ τα είδα http://ee.teikoz.gr/?page=1&showid=77&sub=1 τη εναι τα μαθηματα ΑΠΕ? και πως σας φενετε η είναι δύσκολη?

Sted
09-06-13, 23:44
ΑΠΕ = ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί είναι μπροστά το Κοζάνης σε αυτό το θέμα;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

kpetros
09-06-13, 23:53
Εγω ειμαι Αθηνα , ηλεκτρολογια ΤΕΙ πειραια . , και εχουμε λιγο απολα . Το μοναδικο που αλλαζει ειναι ορισμενα μαθηματα επιλογης . Απο ποτε υπαρχουν κατηγοριες ρε ?

vampiris
10-06-13, 04:51
Φίλε ermes,

Ξέχνα τις θάλασσες, τα καλοκαίρια και τις λοιπές βλακείες! Αυτά είναι για τα πρώτα 2-4 εξάμηνα. Όταν θα αρχίσεις να "ξεμένεις" από χρόνο και χρήμα, τότε έλα να μιλήσουμε για ακρογιαλιές και καλοκαίρια...

Το μόνο ερώτημα που έχεις μπροστά σου είναι "Τι γνώσεις θα λάβω και τι επαγγελματικά δικαιώματα μου προσφέρει το πτυχίο του κάθε Τ.Ε.Ι;"!!

Κάποτε είχε έρθει κάποιος τύπος, προφανώς από το κράτος, να μας ενημερώσει σχετικά με τις σπουδές μας! Συγκεντρωθήκαμε ηλεκτρολόγοι, μηχανικοί και λοιπές ειδικότητες σε μια αίθουσα, και αρχίσαμε να θέτουμε ερωτήσεις. Μπουρδελοκατάσταση, αλλά πρόλαβα και τον ρώτησα για το ποιο θεωρείται καλύτερο Τ.Ε.Ι Ηλεκτρολογίας, εάν υπάρχει δηλαδή κάποια κατάταξη. Η απάντησή του ήταν πως όσο παλαιότερο τόσο καλύτερο είναι ένα Τ.Ε.Ι, καθώς διαθέτει πιο έμπειρο προσωπικό, πιο οργανωμένα εργαστήρια, λιγότερες ελλείψεις και πολλά άλλα! Δεν ξέρω κατά πόσο η απάντησή του ισχύει σήμερα, πόσο μάλλον σε σύγκριση των δύο αυτών σχολών, αλλά εκείνη την εποχή ξεπηδούσαν Τ.Ε.Ι και τμήματα σε διάφορα μέρη της Ελλάδος... Ίσως θα πρέπει να το λάβεις υπόψιν σου στην επιλογή σου καθώς πολλά τμήματα μετακινήθηκαν, συγχωνεύθηκαν ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Όσον αφορά το δεύτερο μέρος της ερώτησης, εάν θυμάμαι καλά το Τ.Ε.Ι της Καβάλας είχε κάτι στον τίτλο του σχετικό με υπολογιστές! Κάτι σαν Ηλεκτρολόγος Δικτύων και Υπολογιστών, εάν θυμάμαι καλώς. Το Τ.Ε.Ι της Κοζάνης, από το οποίο και αποφοίτησα, σου δίνει το Πτυχίο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού Τ.Ε.! Με αυτό το πτυχίο μπορείς να κάνεις εγκαταστάσεις σε κτίρια, να εργαστείς ως συντηρητής ηλεκτρολόγος σε βιομηχανίες, μέχρι και άδεια ψυκτικού παίρνουμε (;;;!!!), βάσει κάποιον kW. Εδώ τώρα ανοίγει μεγάλη συζήτηση για τα επαγγελματικά δικαιώματα των "Αυτοματιστών" και των "Μηχανικών" και ίσως βρεις συζητήσεις πάνω στο θέμα σε διάφορα τεχνικά fora. Πάντως είναι μια παράμετρος που θα πρέπει να σε απασχολήσει και εάν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας δώσει περισσότερες πληροφορίες! Όταν δίναμε βιογραφικά για της θέση στο εργοστάσιο πολλοί "αυτοματιστές" κόπηκαν, καθώς δεν είχαν δικαίωμα να επέμβουν στα ισχυρά ρεύματα και τους υποσταθμούς... Με λίγα και απλά λόγια δες τι πτυχίο παίρνεις από κάθε Τ.Ε.Ι και τι επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει!

Τα παραπάνω τα γράφω με κάθε επιφύλαξη, αφού έχω χάσει επαφή με τις εξελίξεις στην Παιδεία, αλλά και με τις εξελίξεις στα επαγγελματικά δικαιώματα. Ίσως βρεθούν άτομα να προσθέσουν ή να διορθώσουν κάποια από τα γραφόμενά μου.

Τέλος δεν ξέρω πόσο πιο φθηνό είναι το ρεύμα στην Κοζάνη από ότι στην Καβάλα, το γάλα, το τυρί, τα ποτά και οι καφέδες, για να σου πω ποια είναι η πιο φθηνή πόλη. Τα ίδια σκατά είναι όλη η Ελλάδα... Μια τελευταία παράμετρος είναι και η απόσταση από την πόλη που μένεις! Φαντάσου να χρωστάς ένα με δύο μαθήματα. Πρέπει να ξενοικιάσεις και να πηγαίνεις να δίνεις τα μαθήματα στην κάθε Εξεταστική. Φαντάσου να διαλέξεις Κρήτη για ζωή και καλοκαίρια και έλα μετά να τα πούμε...

Ψάξου αρκετά τώρα για να μην το μετανιώσεις αργότερα! Καλά κάνεις και ρωτάς εδώ, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και στο σχολείο σου, κάποιον γνωστό σου και να συλλέξεις όλες τις πληροφορίες που θα σε οδηγήσουν στην σωστή απόφαση! Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένα Τ.Ε.Ι δεν θα σε βγάλει έτοιμο ηλεκτρολόγο...

Sted
10-06-13, 08:22
Καλυτερα δεν θα μπορούσε να τα πει ο vampiris.

Ειδικα οσοι ηρθαν απο (σοβαρα) επαλ γελουσαν με το τι μαθαιναμε. Ενας συμφοιτητης που κανουμε παρεα μου εμαθε περισσοτερα πραγματα που θα χρειαστω καθημερινά απο αυτα που μου εμαθε το τει.

Δυστυχως είναι μονο το χαρτί, αντε και το θεωρητικό υποβαθρο..



Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

ermes
10-06-13, 10:57
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά νομίζω πως Κοζάνη με βλέπω να πηγαίνω αλλά θα ψαχτω λίγο ακόμα να πάρω και μια παραπάνω γνώμη μεχρη να δηλώσω το μηχανογραφικό.

Mίλησα και με κάτι καθηγητές μου και κάναμε ένα γρήγορο και πιθανό υπολογισμό μορίων και μου βγενουν γύρω στα 1600 με 1700 :biggrin:(an πάρω κανένα δεκαράκι στην έκθεση)
πόσο μπορεί να ανεβουν ποια οι βάσεις

htsopelas
10-06-13, 12:12
αντε με το καλο..

Sted
10-06-13, 13:24
Παντως ο,τι και να περασεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε... καλη επιτυχια.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

thomaslar
04-07-13, 22:41
Το Κοζανης στα ΑΠΕ εχει εργασιες πανω σε ηλεκτρικο αυτοκινητο(Tazzari zero),ηλεκτρικο μηχανακι,ηλεκτρικο ποδηλατο,φωτοβολταικο ποδηλατο,κυψελες καυσιμου με υδρογονο,τα βλεπεις στην πραγματικοτητα(αυτοκινητο,μηχανακι κτλ)Εχει 2 smart grid και ειδικα το ενα ελεγχεται με πρωτοτυπο συστημα που αναπτυχθηκε στο εργαστηριο,εχει δυο εγκαταστασεις φωτοβολταικων και μια ανεμογεννητρια.

xsterg
04-07-13, 23:25
τωρα εγω θα το πω και ακουγεται ασχημα. φιλε μου δημοτικο εχεις παει? δεν μπορει μεσα σε μια παραγραφο με κοινες λεξεις της ελληνικης ολες σχεδον οι λεξεις σου να ειναι ανορθογραφες. αν δεν μπορεις να γραψεις και να συνταξεις σωστα πως θα ανταποκριθεις στις αυξημενες αναγκες που εχει μια σχολη του τει? οπως εχεις ελλειψεις στην γραμματικη ειμαι βεβαιος οτι εχεις ελλειψεις και στα μαθηματικα, και στην φυσικη, και στην ξενη γλωσσα και παει λεγοντας. εχεις αναρωτηθει πως θα ανταποκριθεις σε ολο αυτον τον φορτο των μαθηματων? και αντε. το πρωτο μαθημα το περασες με πολιτικο μεσο. το δευτερο γιατι ο καθηγητης βρεθηκε γνωστος. το τριτο γιατι αντεγραψες. ειναι δυνατον να περασεις ολα τα μαθηματα απο τυχη? καπου θα τα βρεις μπαστουνια! και αργοτερα, στον εργασιακο στιβο. οταν θα αναζητησεις εργασια. πως θα συνταξεις και θα γραψεις σωστα? τι εικονα θα δωσεις στον μελλοντικο σου εργοδοτη? ενα η δυο λαθη συγχωρουνται. αλλα εικοσι και πλεον λαθη σε μια παραγραφο ε αυτο δεν το κανει ουτε παιδι της τριτης δημοτικου. βελτιωσε τις βασικες σου γνωσεις και οταν μετα απο καιρο νιωσεις δυνατος τοτε κοιτα αν και σε ποιο τει η ιεκ θα πας.

johnnyb
04-07-13, 23:40
Μπα τυχερος ειναι δεν εχει Σουβλιτσα (για οσους ξερουν :lool:) το ΤΕΙ οπως η ΣΕΛΕΤΕ :001_rolleyes:

vasilllis
05-07-13, 08:39
τωρα εγω θα το πω και ακουγεται ασχημα. φιλε μου δημοτικο εχεις παει? δεν μπορει μεσα σε μια παραγραφο με κοινες λεξεις της ελληνικης ολες σχεδον οι λεξεις σου να ειναι ανορθογραφες. αν δεν μπορεις να γραψεις και να συνταξεις σωστα πως θα ανταποκριθεις στις αυξημενες αναγκες που εχει μια σχολη του τει? οπως εχεις ελλειψεις στην γραμματικη ειμαι βεβαιος οτι εχεις ελλειψεις και στα μαθηματικα, και στην φυσικη, και στην ξενη γλωσσα και παει λεγοντας. εχεις αναρωτηθει πως θα ανταποκριθεις σε ολο αυτον τον φορτο των μαθηματων? και αντε. το πρωτο μαθημα το περασες με πολιτικο μεσο. το δευτερο γιατι ο καθηγητης βρεθηκε γνωστος. το τριτο γιατι αντεγραψες. ειναι δυνατον να περασεις ολα τα μαθηματα απο τυχη? καπου θα τα βρεις μπαστουνια! και αργοτερα, στον εργασιακο στιβο. οταν θα αναζητησεις εργασια. πως θα συνταξεις και θα γραψεις σωστα? τι εικονα θα δωσεις στον μελλοντικο σου εργοδοτη? ενα η δυο λαθη συγχωρουνται. αλλα εικοσι και πλεον λαθη σε μια παραγραφο ε αυτο δεν το κανει ουτε παιδι της τριτης δημοτικου. βελτιωσε τις βασικες σου γνωσεις και οταν μετα απο καιρο νιωσεις δυνατος τοτε κοιτα αν και σε ποιο τει η ιεκ θα πας.

Mπορει Μπορει! τοσοι και τοσοι περασαν,ΤΟ δυσκολο στην Ελλαδα ειναι να μπεις,αφου μπεις να εισαι σιγουρος σε 2-3 5 χροννια θα βγει.

xsterg
05-07-13, 21:16
κοιταζα και ξανακοιταζα το κειμενο και δεν το πιστευα. νομιζα οτι εγραφε τοσο ανορθογραφα για αστειο! αλλα τελικα απο οτι ειδα δεν ηταν αστειο! εγω απορω πως περασε το γυμνασιο και το λυκειο με τετοια γραμματικη και τετοιο συντακτικο! οι καθηγητες του τοσα χρονια δεν παρατηρουσαν οτι δεν γνωριζει τα βασικα? και φτασαμε τωρα να διεκδικουμε με αυτο το επιπεδο θεση και σε τει. και μην πει κανεις οτι δεν χρειαζεται να γνωριζει καποιος γραμματικη και ορθογραφια για να γινει καλος ηλεκτρονικος. ολα τα μαθηματα χρειαζονται και ειναι υπευθυνα για την διαμορφωση του σωστου χαρακτηρα και της γενικοτερης μορφωσης.
παντως εγω αμφιβαλλω αν μπορει να χειριστει και καποιο προβλημα ηλεκτρονικης η ηλεκτρολογικης φυσεως. αν τον ρωτησει καποιος κατι απλο οπως τον νομο του ωμ η αν του βαλει καποιο απλο θεμα ηλεκτισμου μεσα απο τα λυκειακα βιβλια ειμαι βεβαιος οτι δεν θα μπορεσει να ανταποκριθει. η ελλειψη γνωσης ειναι καθολικη! τσαντιζομαι γιατι ειχα συμφοιτητες που ενω δεν ειχαν ιδεα περασαν τα μαθηματα και τελικα βρηκαν και θεσεις βυσματικες στο δημοσιο λογω του πτυχιου! ανθρωποι που δεν ηξεραν να γραψουν το ονομα τους μπηκαν σε βυσματικες θεσεις του δημοσιου. οχι. δεν ειμαι και δεν ημουν καλος μαθητης. ημουν μια ζωη μετριος. αλλα δεν ημουν και ασχετος!