PDA

Επιστροφή στο Forum : Εύρεση λύσης για διακόπτη



PCMan
11-06-13, 01:17
Καλησπέρα παιδιά.
Έβαλα ένα διακοπτάκι για την μίζα στο μηχανάκι, το οποίο είναι αυτό (http://www.ebay.com/itm/1pc-Blue-Led-Dia-10mm-Cap-12V-Momentary-Tact-Push-Power-Button-Switch-BB-/290866774751?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43b902c2df).
Η μίζα τραβάει 16Α στον αέρα, άρα περισσότερο όταν ζορίζεται. Τέλος πάντων, δεν μας ενδιαφέρει γιατί έχει το ρελέ της.
Το πηνίο του ρελέ της μίζας, τραβάει 3Α, άρα δεν μπορώ να βάλω απευθείας το διακοπτάκι από το οποίο μπορούν να περάσουν μόνο 50mA. Έτσι σκέφτηκα να βάλω ένα μικρό ρελεδάκι (http://www.basileiadis.gr/eshop/images/s_old/SRD-S-112D.jpg) για το πηνίο του ρελέ της μίζας.
Το έκανα και δούλευε κανονικά. Σε κάποια φάση όμως άρχισε να κολλάει ο διακόπτης, που σημαίνει ότι τραβάει πάνω απο 50mA το πηνιάκι του μικρού ρελέ.
Πριν τον χαλάσω τελείως, μήπως έχετε να προτείνετε καμία λύση?

Σκεφτόμουν για ρελέ με τρανζίστορ αλλά δεν έχω χαμπάρι πως και τι...

nestoras
11-06-13, 01:56
Έβαλες την απαραίτητη αντιπαράλληλη δίοδο στα άκρα του τυλίγματος του ρελέ;

PCMan
11-06-13, 02:29
Όχι. Γιατί είναι απαραίτητη?

Εδώ (http://79.129.109.217/Working/Downloads/Files/97b8423701dc404fa54e73f92a48d6d9.pdf) είναι το datasheet του ρελέ που έβαλα.

lepouras
11-06-13, 20:36
υπάρχει και το ενδεχόμενο να σου ψόφησε γιατί δεν είναι κατασκευασμένος για να αντέξει στις συνθήκες που αντιμετωπίζουν οι διακόπτες στα μηχανάκια(βροχή, σκόνη, κλπ)

PCMan
11-06-13, 20:55
Γιάννη τώρα τον έβαλα.. Ούτε μια μέρα δεν έκλεισε και δεν βράχηκε ποτε

lepouras
11-06-13, 21:18
οκ Νίκο οπότε αλλού το πρόβλημα, καλή τύχη στην λύση.

selectronic
11-06-13, 21:26
Αν το διακοπτάκι είναι για 50mΑ ΜΑΧ, τότε για σου κρατήσει θα πρέπει να του βάλεις πολύ λιγότερα, πχ 20-30mA.

Ή απλώς βάζεις πιο νταβραντισμένο διακόπτη, ώστε να μην έχεις ολόκληρη αλυσίδα "διακόπτης σε πολύ μικρό ρελέ->σε μικρό ρελέ->σε μεγάλο ρελέ->σε μίζα, ή βάλε κανένα μικρό SSR (http://grobotronics.com/solid-state-relay-8a.html?sl=EL#.UbdoH9hSy40). Ή ίσως optocoupler σε τρανζίστορ για 5-6Α...

kotsos___
11-06-13, 21:28
44325Αυτή είναι η συνδεσμολογία.. Βάλε ένα τρανζίστορ ΒC547 αν το ρελέ τραβάει μέχρι 100mA, αλλιώς βάλε ένα ΒD139.. Με μια αντίσταση 4,7Κ θα είσαι οκ.. (φαντάζομαι μιλάμε για 6βολτ τροφοδοσία)
και ένα διοδακι παράλληλα στο ρελε 1Ν4148..

kotsos___
11-06-13, 21:34
44326Επίσης μπορείς να ελέγξεις κατευθείαν το ρελέ που έχει (που τραβάει 3Α)..
Το φετ IRF530 που αντέχει 10Α αν θυμάμαι καλά, και η αντίσταση 10Κ..
Διοδάκι βαλε 1Ν4007..

PCMan
12-06-13, 02:27
Αν το διακοπτάκι είναι για 50mΑ ΜΑΧ, τότε για σου κρατήσει θα πρέπει να του βάλεις πολύ λιγότερα, πχ 20-30mA.

Ή απλώς βάζεις πιο νταβραντισμένο διακόπτη, ώστε να μην έχεις ολόκληρη αλυσίδα "διακόπτης σε πολύ μικρό ρελέ->σε μικρό ρελέ->σε μεγάλο ρελέ->σε μίζα, ή βάλε κανένα μικρό SSR (http://grobotronics.com/solid-state-relay-8a.html?sl=EL#.UbdoH9hSy40). Ή ίσως optocoupler σε τρανζίστορ για 5-6Α...
Άλλος διακόπτης αποκλείεται. Το ξέρω ότι είναι λίγο κουλή ή συνδεσμολογία που έκανα αλλά αυτό μου κατέβηκε! Το σκέφτηκα και το ssr αλλά τσούζουν λίγο τα άτιμα...


44325Αυτή είναι η συνδεσμολογία.. Βάλε ένα τρανζίστορ ΒC547 αν το ρελέ τραβάει μέχρι 100mA, αλλιώς βάλε ένα ΒD139.. Με μια αντίσταση 4,7Κ θα είσαι οκ.. (φαντάζομαι μιλάμε για 6βολτ τροφοδοσία)
και ένα διοδακι παράλληλα στο ρελε 1Ν4148..
Όχι. Μιλάμε για 12V.


44326Επίσης μπορείς να ελέγξεις κατευθείαν το ρελέ που έχει (που τραβάει 3Α)..
Το φετ IRF530 που αντέχει 10Α αν θυμάμαι καλά, και η αντίσταση 10Κ..
Διοδάκι βαλε 1Ν4007..

Αυτό μου φαίνεται πιο σωστό. Θα φύγει και το ένα ρελέ το οποίο είναι άχρηστο στην ουσία.. Ξαναλέω, μιλάμε για 12V. Έχω μερικές ερωτήσεις.

1)Τώρα διακόπτω το + με τον διακόπτη και το μικρό ρελέ. Αν κάνω το σχέδιο που λες, τότε το + θα είναι μόνιμα συνδεμένο στην μπαταρία και θα διακόπτεται το -. Θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό?
2)Τι τιμή και πόσα W θα έχει η αντίσταση για 12V?
3)Τι κατανάλωση έχει αυτό το κύκλωμα?
4)Τα ποδαράκια του fet είναι G=διακόπτης, S=γείωση, D=πηνίο?
5)Θα χρειαστεί ψήκτρα?
6)Είναι ευαίσθητο? Δηλαδή αν μπει νερό στον διακόπτη, θα ενεργοποιηθεί ή πρέπει οπωσδήποτε να πατηθεί ο διακόπτης?

kotsos___
12-06-13, 06:38
1)Τώρα διακόπτω το + με τον διακόπτη και το μικρό ρελέ. Αν κάνω το σχέδιο που λες, τότε το + θα είναι μόνιμα συνδεμένο στην μπαταρία και θα διακόπτεται το -. Θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό? Δεν υπάρχει πρόβλημα.. Αν θέλεις μπορείς να αντιστρέψεις όλο το σχέδιο, και με ένα αντίστοιχο φετ π καναλιού όμως να κόβεις το +.. Δεν βρίσκω τον λόγο όμως..
2)Τι τιμή και πόσα W θα έχει η αντίσταση για 12V? Η αντίσταση είναι απλά για να ξεφορτίζει το Φετ
3)Τι κατανάλωση έχει αυτό το κύκλωμα? Εκτός της κατανάλωσης του ρελέ-μίζα κλπ, θα έχεις μια κατανάλωση 144/R W όσο είναι πατημένος ο διακόπτης.. Δηλαδή αν βάλεις 10Κ αντίσταση 14,4mW κατανάλωση
4)Τα ποδαράκια του fet είναι G=διακόπτης, S=γείωση, D=πηνίο? Ναι
5)Θα χρειαστεί ψήκτρα? Ψύκτρα σίγουρα όχι.. Ίσως χρειαστεί να μπει καμιά λαμίτσα ίσα ίσα, ή να βιδωθεί στο κουτί, ή κάτι τέτοιο..
6)Είναι ευαίσθητο? Δηλαδή αν μπει νερό στον διακόπτη, θα ενεργοποιηθεί ή πρέπει οπωσδήποτε να πατηθεί ο διακόπτης?όπως σου έγραψα και στο 2 η αντίσταση είναι για να κλείνει το φετ όταν αφήσεις τον διακόπτη, γι αυτό η τιμή της δεν έχει μεγάλη σημασία..
Έχει όμως σημασία για την ευαισθησία..
Όσο πιο μικρή είναι, τόσο πιο 'αναίσθητο' θα είναι το φετ, και τόσο πιο μεγάλη η κατανάλωση..
Τώρα συγκεκριμένα πόσο ευαίσθητο θα είναι, και πόσες σταγόνες θα πρέπει να πέσουν, δεν το ξέρω..
Με 10Κ 1/4W πιθανότατα δεν θα υπάρχει πρόβλημα..

PCMan
12-06-13, 12:27
όπως σου έγραψα και στο 2 η αντίσταση είναι για να κλείνει το φετ όταν αφήσεις τον διακόπτη, γι αυτό η τιμή της δεν έχει μεγάλη σημασία..
Έχει όμως σημασία για την ευαισθησία..
Όσο πιο μικρή είναι, τόσο πιο 'αναίσθητο' θα είναι το φετ, και τόσο πιο μεγάλη η κατανάλωση..
Τώρα συγκεκριμένα πόσο ευαίσθητο θα είναι, και πόσες σταγόνες θα πρέπει να πέσουν, δεν το ξέρω..
Με 10Κ 1/4W πιθανότατα δεν θα υπάρχει πρόβλημα..
Θέλω να το κάνω ανάποδα. Τώρα έχω τραβηγμένο ένα καλώδιο στον χώρο το μεγάλου ρελέ. Την γείωση την παίρνω απευθείας απο την μπαταρία. Τα υπόλοιπα είναι μέσα στο φανάρι. Αν το κάνω όπως το σχεδίασες, πρέπει να προσθέσω κι άλλο καλώδιο. Για να το αποφύγω αυτό, καλύτερα να φτιάξω το ανάποδο.
Σίγουρα είναι λάθος. Για δες το:
http://imageshack.us/scaled/medium/600/asdfmp.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/600/asdfmp.jpg/)

kotsos___
12-06-13, 14:17
Είναι σωστό, αλλά το φετ πρέπει να είναι π καναλιού, και η αντίσταση να συνδέι το g με το +12..
νομίζω το αντίθετο του IRF530 είναι το IRF9530..44335

PCMan
13-06-13, 17:46
Είναι σωστό, αλλά το φετ πρέπει να είναι π καναλιού, και η αντίσταση να συνδέι το g με το +12..
νομίζω το αντίθετο του IRF530 είναι το IRF9530..44335

Κώστα δεν βλέπω να δουλεύει.
Του δίνω 16,5V και στην έξοδο δίνει 14V. Μόλις πατήσω τον διακόπτη δίνει 15V.
Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά αντί για πηνίο έβαλα ένα led 10W

kotsos___
13-06-13, 20:44
τι φετ εβαλες?
To σύνδεσες σωστά?

PCMan
14-06-13, 02:36
τι φετ εβαλες?
To σύνδεσες σωστά?

Το irf9530. Τι να σου πω. Το κοίταξα, το ξανακοίταξα... Όλα σωστά φαίνονται..
Για να μην μπερδευόμαστε, το σχέδιο στο ποστ 13 έκανα.

vasilllis
14-06-13, 09:02
γιατι δεν βαζεις κατι τετοιο?? http://www.eta.com.gr/more_files/rp1d.pdf

selectronic
14-06-13, 09:46
Ρίξε και μια ματιά σε αυτό (http://www.zeropointfuel.com/Docs/DC_Solid_State_Relay.pdf) (How to build a Solid State Relay for DC).

Ένα FET και ένα optocoupler είναι...

kotsos___
14-06-13, 10:21
To led είναι με την σωστή φορά?
τροφοδοσία σωστά?
αν μετρησεις το gate του φετ είναι 0 οταν πατας τον διακοπτη, και 12 οταν τον αφηνεις?
Αν τσεκαρεις τα παραπάνω και είναι εντάξι, και δεν δουλεύει, βάλε ανάποδα τα D S..
Αν και πάλι δεν δουλεύει κάτι είναι καμένο..

PCMan
15-06-13, 06:08
To led είναι με την σωστή φορά?
τροφοδοσία σωστά?
αν μετρησεις το gate του φετ είναι 0 οταν πατας τον διακοπτη, και 12 οταν τον αφηνεις?
Αν τσεκαρεις τα παραπάνω και είναι εντάξι, και δεν δουλεύει, βάλε ανάποδα τα D S..
Αν και πάλι δεν δουλεύει κάτι είναι καμένο..

Ναι αλλά δεν έχει σημασία. Το δοκίμασα και με λάμπα αλογόνου.
Όταν μετράω το gate, και στις 2 περιπτώσεις είναι γύρω στα 15V.
Τα ξανατσέκαρα όλα και είναι οκ. Δεν ξέρω τι φταίει.
Έβαλα και ανάποδα τα d s και κάηκε το irf.

Τι να κάνω? Να πάρω καινούριο ή να δοκιμάσω με optocoupler? Μου έσπασε τα νεύρα αυτό...

kotsos___
15-06-13, 09:33
Όπα όπα.. Το gate πρέπει να πάει 0 βόλτ για να ανάψει η λάμπα.. δοκίμασε με ένα καλωδιάκι να παρακάμψεις τον διακόπτη, και να το συνδέσεις στην γη..
Μήπως ο διακόπτης δεν?

PCMan
15-06-13, 15:19
Όπα όπα.. Το gate πρέπει να πάει 0 βόλτ για να ανάψει η λάμπα.. δοκίμασε με ένα καλωδιάκι να παρακάμψεις τον διακόπτη, και να το συνδέσεις στην γη..
Μήπως ο διακόπτης δεν?

Το κύκλωμα το έχω σε διάτρητη. Δεν έχω βάλει διακόπτη ακόμα. Έχω δύο καλωδιάκια που τα γεφυρώνω.

kotsos___
15-06-13, 23:20
Τότε κάτι πάει στραβά στο ράστερ, ή σ αυτό που κατασκεύασες..
Πώς γίνετε να ενώνεις το gate με το 0, και να μετράς 15 βολτ???? κάτι κάνεις λάθος..

44379Φτιάξε αυτό με το λεντ ισχύος που έχεις.. Θα πρέπει όταν συνδέεις το gate με το +12 να σβήνει, και όταν το συνδέεις με το 0 να ανάβει..

kotsos___
19-06-13, 00:21
To παρατησες?

PCMan
19-06-13, 18:23
To παρατησες?

Κώστα χίλια συγνώμη αλλά έχουμε τον παππού με ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν έχω χρόνο τώρα για τέτοια.
Θα επανέλθω σε λίγες μέρες.

PCMan
07-07-13, 14:17
Κώστα το δοκίμασα πάλι με το δεύτερο σχέδιο που λες αλλά το μόνο που κάνει είναι να κόβει μόνο 3-4V όταν συνδέω το gate με το +12. Δηλαδή έχει γύρω στα 12V από τα 16 που του δίνω. Όταν Το συνδέω με το 0, τότε έχω περίπου 16V. Δοκίμασα και με δεύτερο irf αλλά πάλι το ίδιο κάνει. Και με πολύμετρο που μετράω χωρίς φορτίο, το ίδιο κάνει περίπου.

Καλύτερα να βάλω ένα solid state ρελε και να τελειώνω.. Με τα λεφτά που έδωσα στα irf, καλύτερα να έπαιρνα ένα ssr απο την αρχή! :P

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

kotsos___
07-07-13, 21:41
Χωρίς φορτίο προφανώς και δεν θα μετρήσεις κάτι, αφού το φετ είναι στον αέρα..
εβαλες το λεντ και δεν δουλευει?

kotsos___
07-07-13, 21:43
Κώστα το δοκίμασα πάλι με το δεύτερο σχέδιο που λες αλλά το μόνο που κάνει είναι να κόβει μόνο 3-4V όταν συνδέω το gate με το +12. Δηλαδή έχει γύρω στα 12V από τα 16 που του δίνω. Όταν Το συνδέω με το 0, τότε έχω περίπου 16V. Δοκίμασα και με δεύτερο irf αλλά πάλι το ίδιο κάνει. Και με πολύμετρο που μετράω χωρίς φορτίο, το ίδιο κάνει περίπου.

Καλύτερα να βάλω ένα solid state ρελε και να τελειώνω.. Με τα λεφτά που έδωσα στα irf, καλύτερα να έπαιρνα ένα ssr απο την αρχή! :P

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!Σύμφωνα με την περιγραφή σου, και με δεδομένο οτι έκανες σωστά το κυκλωματάκι στο #23, μήπως έβαλες το n φετ?? γιατί το κύκλωμα είναι για p

PCMan
08-07-13, 04:35
Σύμφωνα με την περιγραφή σου, και με δεδομένο οτι έκανες σωστά το κυκλωματάκι στο #23, μήπως έβαλες το n φετ?? γιατί το κύκλωμα είναι για p
Το irf9530 βάζω. P channel είναι. Το σχέδιο είναι σωστο.

kotsos___
08-07-13, 10:34
δεν γίνεται να εχεις αυτό και να ανάβει το λεντ-ρελε-φορτιο 44796
ούτε να έχεις αυτό και να μην ανάβει44797

PCMan
09-07-13, 03:15
δεν γίνεται να εχεις αυτό και να ανάβει το λεντ-ρελε-φορτιο 44796
ούτε να έχεις αυτό και να μην ανάβει44797

Κατ αρχήν με το που του δίνω ρεύμα με ασύνδετο το gate, το led ανάβει. Μόλις ακουμπήσω το gate στο 12V(πρώτο σχέδιο, ποστ 30), τότε απο 16V πάει στα 12V. Μόλις ακουμπήσω το gate στο 0V(δευτερο σχέδιο, πόστ 30) τότε η τάση στα άκρα του λεντ είναι 16V. Δεν έχει σημασία τι θα είναι το φορτίο.

Τα πόδια του irf9530 είναι GDS. G είναι το μεσαίο ποδαράκι στο σχέδιο, S είναι το ποδαράκι που είναι συνδεμένο στο led και το D πάει στα 12V.

kotsos___
09-07-13, 10:08
s στα 16 και d στο λεντ..

και αφού το κύκλωμα σου δουλεύει στα 16 βολτ και στο gate θα δίνεις 0 ή 16, όχι 0 και 12..

kotsos___
09-07-13, 10:20
Tώρα που ξαναβλέπω το θέμα, βλέπω ότι από δικό μου λάθος σύνδεσες τα ds ανάποδα..
Όταν όμως σου είπα να τα βάλεις σωστά (ποστ 13-14), μου είπες οτι κάηκε το φετ, οπότε το άφησα..
Μήπως το φετ κάηκε απλά από το ρεύμα που πέρασε (χωρίς ψύξη)? γιατι ή συνδεσμολογία είναι το s στα 16 και το d στο λεντ..
Με μια μικρή αναζήτηση στο google θα το δεις και συ..

PCMan
11-07-13, 13:01
Tώρα που ξαναβλέπω το θέμα, βλέπω ότι από δικό μου λάθος σύνδεσες τα ds ανάποδα..
Όταν όμως σου είπα να τα βάλεις σωστά (ποστ 13-14), μου είπες οτι κάηκε το φετ, οπότε το άφησα..
Μήπως το φετ κάηκε απλά από το ρεύμα που πέρασε (χωρίς ψύξη)? γιατι ή συνδεσμολογία είναι το s στα 16 και το d στο λεντ..
Με μια μικρή αναζήτηση στο google θα το δεις και συ..
Δεν κάηκε από θεροκρασία και σιγά το ρεύμα(1Α). Τσάφ έκανε με τη μία και μετά βραχυκύκλωνε συνέχεια. Όσο δούλευε πάντως, δεν ζεσταινόταν καθόλου.

kotsos___
21-07-13, 14:23
Φίλε νίκο δεν ξέρω τι έκανες τελικά και αν βρήκες λύση, αλλά μόλις το έφτιαξα και δουλεύει μια χαρά..
Μιλάω για το κύκλωμα στο ποστ 13, αλλά με το S στα 12 βολτ, και το D στο ρελέ..
Για αντίσταση έβαλα μια 22k

spiroscfu
21-07-13, 16:43
Φυσικά και δεν θα δουλέψει ρε Νίκο, το drain όπως σου είπε και ο Κώστας πρέπει να συνδεθεί στο φορτίο (δες το σαν pnp τρανζίστορ)

44967

επίσης επί το πλείστον τα φετ έχουν δίοδο μεταξύ εκροής και πηγής (γιαυτό σου άναβε από μόνο του), όπως και μια μέγιστη τάση που μπορεί να δεχτούν στην πύλη (περίπου +-20V με σημείο αναφοράς την πηγή).

με την ζένερ που σου έβαλα περιορίζεις την τάση στην πύλη (αν έχεις τροφοδοσία πάνω από 20V)