PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοστολόγηση επισκευής κινητών



leeperik
16-06-13, 23:07
Καλησπέρα σε όλο το forum. Άσχολούμε με την επισκευή κινητών τα τελευταία χρόνια, είτε σε καταστήματα είτε απο γνωστούς. Μένοντας στην ανεργία αρκετό καιρό, βρήκα ενα κατάστημα επισκευής κινητών να εργαστώ. Όχι στο κατάστημα αλλά σαν φασόν με ΤΕΒΕ, θα μου δίνει τις συσκευές και τα ανταλλακτικά και θα προχοράω στην επισκευή. Το ερώτημα μου είναι πόσο κοστολογείται τι φασόν στα κινητά ανα τεμάχιο; Επίσης έχει πολλά tablet που θέλουν επανακόληση κονέκτορα φόρτισης. Σε αυτά τί κοστολόγιο παίζει ανα τεμάχιο χωρις χρήση ανταλλακτικού; Όπου ρώτησα ο καθένας λέει ότι να ναι,για κινητά απο 2,50 ως 5,00€/τμχ και για την κόλληση κονέκτορα φόρτισης στα tablet απο 10 ως 15€/τμχ. Τελικά τί ισχύει; ευχαριστώ πολύ.

rep
16-06-13, 23:27
φιλε η επισκευη τέτοιων συσκευων δεν ειναι λουκουμας....διαφορετικες βλαβες αλλος χρονος σε καθε μια, αλλες με χαμηλο και αλλες με υψηλό βαθμο δυσκολιας και κινδύνου .οποτε καταλαβενεις οτι η τιμη δεν μπορει να ειναι σταθερη.

xlife
16-06-13, 23:40
Τώρα τι να πω? Φίλε προτού προχωρήσεις να είσαι σίγουρος οτι βγαίνουν τα έξοδα τεβε κτλ γιατί στο κάτω κάτω της γραφής αν ειναι να πληρώνεις τεβε για να βγάζεις 100 ευρώ το μήνα ... άστο. Απ οτι ξέρω μπορεί να σου κόψει απόδειξη παροχής υπηρεσιών απο ιδιώτη μέχρι του ποσού των 2500-3000 ευρώ το χρόνο. Ξεκινα έτσι και αν δεις οτι υπάρχει ψωμί άνοιξε και τεβε. Τώρα όπως είπε κι ο φίλος από πάνω δεν είναι ίδια πράγματα, αλλαζει αρκετά ο χρόνος ασχολίας απο συσκευή σε συσκευη

leeperik
17-06-13, 00:06
Το θέμα χρόνου αναλόγως της βλάβης το γνωρίζω απλά ρωτάω μπας και γνωρίζετε σχετικά με την κοστολόγηση. Ενοείται οτι δεν την ψάχνω απο την αρχή για ΤΕΒΕ. ΦΠΑ,φοροι,περαίωση κτλ κτλ δεν θα βγαίνει και τίποτα να μείνει στην τσεπη. Γι αυτό ψάχνομαι να δώ αν αξίζει και περίπου πόσο παιζουν οι τιμές.

xlife
17-06-13, 00:52
Αυτός δεν σου έκανε πρόταση τιμής? Αυτός είναι στην αγορά και ζητάει συνεργασία και σίγουρα ξέρει τι να ζητήσει. Από την εμπειρία μου πάντως με συνεργασίες μπλοκάκια σε παρόμοια δουλειά θα σου πω το εξής. Θα υπολογίσεις 2 πράγματα για να βγει η τελική τιμή. Πρώτον πόσα εσύ μπορείς να φτιάξεις σε ένα οκτάωρο. Δηλαδή εάν εσύ μπορείς να φτιάξεις 10 με άνεση τότε εαν πχ έχει 4 το τεμ τότε είναι 40 ευρώ ανα ημέρα επι 22 εργάσιμες = 880 ευρώ - 250 τεβε = 630 - εισφορές επαγγελματία και φορολόγηση 23% απο το πρώτο ευρώ που λογικά θα ισχύσει φέτος.... περίπου 200 με 400 καθαρά. 2ον πρέπει οπωσδήποτε να εχει πάντα να σου δινει αρκετή δουλειά γιατι αν για δυο μήνες εχει μονο 2 τεμάχια την ημέρα τότε .. 2 επι 4 ευρώ ανα ημέρα επι 22 εργάσιμες = 176 ευρώ - 250 το τεβε σου αστα βραστα. Ακόμη και αν τους πρώτους μήνες πάει καλά δεν ξέρεις αν θα έχει δουλειά τους επόμενους. Σε παρόμοια δουλειά είχα βάλει όρο να βγάζω τουλάχιστον 6 πελάτες για να μην μπαίνω μέσα και το αφεντικό συμφώνησε. Δηλαδή ενα μήνα που δεν ειχε δουλειά εγω πληρώθηκα σαν να έκανα μέτρια δουλειά ... Τώρα για τις τιμές αν δεν κάνεις τους υπολογισμούς σου να δεις εσύ με πόσα βγαίνεις δεν μπορεί να σε βοηθήσει πιστεύω κάποιος. Εκεί που δούλευα για τέσσερα χρόνια μάλιστα έπαιρνα 2 ευρώ παραπάνω το κομμάτι απ τους άλλους τεχνικούς. Τόσα ζήτησα τόσα πήρα. Βέβαια το αφεντικό δεν είχε ποτέ παράπονο και ακόμη τώρα που παραιτήθηκα και αποφάσισα να επαναπατριστω μιλάμε που και που

leeperik
17-06-13, 01:04
Τηλεφωνικά μηλήσαμε, θα κανονήσουμε συνάντηση απο κοντά μες την εβδομάδα για λεπτομέρειες απλά ρωτάω για να ξέρω τι περίπου παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις ώστε να έχω μια εικόνα. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

leosedf
17-06-13, 08:00
Όπως λέει και ο Χρυσόστομος.... Θα δουλεύεις σαν αράπης την εποχή των σκλάβων χωρίς αποτέλεσμα. Δεν είναι τιμές αυτές, μου θυμίζουν όταν ήμουν επίσημος και τους έκανα μάγκες.