PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλωμα ελεγχου μπεκ



ktm25089
18-06-13, 02:17
Καλημερα,
θελω να φτιαξω ενα μικρο κυκλωματακι,οι γνωσεις μου στα ηλεκτρονικα ειναι βασικες εως μετριες αλλα θα ηθελα λιγο την εξειδικευμενη βοηθεια σας.
Θελω σαν αρχη να εχει μια γεννητρια τετραγωνου σηματος με μεγιστη τα 100hz και ελαχιστο το 1hz και εαν γινεται να ελεγχεται με ενα ποτενσιομετρο η εαν ειναι δυσκολο να μπορεσω βα βαλω 8-10 σταθερες συχνοτητες με εναν μεταγωγο.Μεχρι εδω ειναι το σχετικα ευκολο.Αυτη η γεννητρια θα ηθελα στην συνεχεια να ελεγχει καποιου ειδους τρανζιστορ η οτι θεωρειται καταλληλο εσεις ωστε να μπορει να ανοιγοκλεινει τα 4 μπεκ (4 τρανζιστορ-χωριστο κυκλωμα σε καθε μπεκ).Η τροφοδοσια του ειναι 12v.Εδω σας εχω ενα datasheet με τα χαρακτηριστικα του.
http://www.bosch-motorsport.de/pdf/components/injection_valves_hp/hdev_5.pdf

Ευχαριστω
Γιωργος

Ξεχασα να πως πως θα χρησιμοποιηθει σε μηχανημα καθαρισμου μπεκ και οχι σε κινητηρα!!

ktm25089
19-06-13, 01:04
Καποια βοηθεια σας παρακαλω???
αποφασισα πως μια απλη γεννητρια με ενα 555 μπορει να κανει την δουλεια,το θεμα ειναι τι να χρησιμοποιησω για να ανοιγοκλεισω τα μπεκ??καποιο τρανζιστορ?καποιο mosfet??

ευχαριστω

ioannischristo
19-06-13, 01:16
Μπορείς να βάλεις τρανζίστορ για να οδηγείς ρελέ και απο εκεί ηλεκτροβάνες. ή τρανζίστορ σε triac για χρήση καθαρά ηλεκτρονικού υλικού χωρίς αναλογικά τμήματα. Ξανά δες τι γράφει για τις τροφοδοσίες γιατί είδα στα γρήγορα κάτι για 90 volt και 9,5 Α.

Το θέμα είναι ότι αυτό ψεκάζει βενζίνη (Μάλλον το θες σε κάποιο καυστήρα να το βάλεις;). Προσοχή με τους σπινθήρες λοιπόν. Κύνδυνος Φωτιάς!!!!

mihalas2
19-06-13, 07:42
εγω εκανα δουλεια με Ν μοσφετ irfz44n .
ειναι λιγο τερας αλλα εκανε αυτο που ηθελα.

ktm25089
19-06-13, 23:03
οχι δεν θελω βενζινη,καθαριστικο υγρο θα ψεκαζει σε εναν δοκιμαστικο σωληνα.μη εφλεκτο,δοκιμασμενο,
αυτο το irfz44n πως θα μπορεσω να το συνδεσω σε εναν 555?
οχι ειναι 12v αλλα 10-12A οποτε θελει κατι μεγαλο στην εξοδο.

mihalas2
20-06-13, 20:49
ανετα το οδηγει το 555
και ανετα θα στα δωσει τα 12Α το μοσφετ

μιχαλης