PDA

Επιστροφή στο Forum : ρευμα σε συναυλία...



Panοs
18-06-13, 11:55
αυτο παντα το ειχα απορια και μιασ και υπαρχουν πολυ επαγκελματιεσ στα ηχητικά εδω μεσα κάποιος θα ξερει....
λοιπον οταν γινετε μια συναυλία πχ σε ενα σταδιο και παίζουν μηχανήματα ισχύος 50kw και μπορει και παραπάνω...
για να παραξουν 50kw ηχου σίγουρα θα τραβανε παραπανω απο το δυκτιο...
αν υπολογίσουμε και τα φοτορυθμικα η κατανάλωση ανεβαίνει κι αλλο...
που βρίσκουν λοιπον ~70kw?
απο την δεη?
απο γενητριεσ?
απο που?:001_huh:

vasilllis
18-06-13, 11:58
αυτο παντα το ειχα απορια και μιασ και υπαρχουν πολυ επαγκελματιεσ στα ηχητικά εδω μεσα κάποιος θα ξερει....
λοιπον οταν γινετε μια συναυλία πχ σε ενα σταδιο και παίζουν μηχανήματα ισχύος 50kw και μπορει και παραπάνω...
για να παραξουν 50kw ηχου σίγουρα θα τραβανε παραπανω απο το δυκτιο...
αν υπολογίσουμε και τα φοτορυθμικα η κατανάλωση ανεβαίνει κι αλλο...
που βρίσκουν λοιπον ~70kw?
απο την δεη?
απο γενητριεσ?
απο που?:001_huh:



νοικιαζουν γεννητριες.

Sted
18-06-13, 12:07
Εγω εχω δει κυριως προσωρινές παροχες απο τη ΔΕΗ..

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Panοs
18-06-13, 12:36
αυτο με τισ γενητριεσ λογικο ακουγετε...
τοσο μεγαλη παροχη?

angel_grig
18-06-13, 13:01
αυτο με τισ γενητριεσ λογικο ακουγετε...
τοσο μεγαλη παροχη?

Nαι,νοικιαζουν γεννητριες μεγαλες σαν κονταινερ,οποτε δινουν τοση παροχη

bchris
18-06-13, 14:35
Χωρις να ειμαι στον χωρο, φανταζομαι οτι εξαρταται κι απο τις δυνατοτητες του χωρου στον οποιο θα διεξαχθει η συναυλια.

Αν δηλαδη η συναυλια γινεται στο ΟΑΚΑ (που φανταζομαι οτι εχει τις υποδομες για να δωσει τετοια ρευματα) τοτε μαλλον δεν θα συμφερει να νοικιασεις γεννητριες.

Αν απο την αλλη η συναυλια γινεται στο ξεφωτο της Ανω Λιγιτσας....

nitako
18-06-13, 16:54
ΣΕ όλες τις σοβαρές συναυλίες παίζουν με γεννήτρια, άσχετα αν εχει ρεύμα η οχι για ευνόητους λόγους, απλά φαντάζομαι ότι κάποιες παροχές οπως πχ φώτα είναι από δέη

lepouras
18-06-13, 20:11
αυτό που λέει ο Κώστας από πάνω. σε όλες τις μεγάλες (αλλά και στις μικρότερες)συναυλίες δουλεύουν με γεννήτριες. μάλιστα πολλοί μεγάλοι γνωστοί χώροι δεν τους συμφέρει να έχουν εγκαταστάσεις με μεγάλες παροχές για να φιλοξενούν μερικές συναυλίες τον χρόνο(ακομα και αρκετά γήπεδα) οπότε έχουν κάποια παροχή από την ΔΕΗ που καλύπτει την λειτουργία του χώρου και σε μεγάλα γεγονότα νοικιάζουν γεννήτριες. οι λόγοι διάφοροι που είναι άλλη συζήτηση. πάντως οι γεννήτριες αυτές που είναι στα κοντέινερ είναι από 150-200 KVA και φτάνουν μέχρι και τα 900 KVA.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
18-06-13, 20:14
-Πάντα σε κάθε συναυλία υπάρχουν γεννήτριες αν έχεις παρατηρήσει ένα ή δύο φορτηγά μεγάλα σαν κοντέινερ να στέκουν σε κάποια άκρη.

ioannischristo
19-06-13, 01:25
Και όταν οι απαιτήσεις είναι ακόμα μεγαλύτερες και το project σοβαρό κάνουν μέχρι και παραλληλισμό στα Η/Ζ. Μιλάμε όμως για πολλά KWA ή 1 με 2 ΜWA.

Σημείωση!!! Κανένα μεγάλο project δεν αφήνουν ούτε τα φώτα ούτε τον ήχο στην ΔΕΗ. Μια διακοπή έστω και 4" ισοδυναμεί με καταστροφή τόσο για το project όσο και για τις λάμπες.

vasilllis
19-06-13, 08:37
Οχι και ετσι ρε παιδια.Συνηθως ειναι 60-80Kva οι συναυλιες.Αφορα μονο τα ηχητικα και καποια λιγα φωτα στην σκηνη.Φωτισμος χωρου καλυπτεται απο την δεη .Ξεκινανε απο 40 kva .Εχω δει μεχρι 400 στο οακα (ηταν οι scorpions αν θυμαμαι καλα.)

mariosm
19-06-13, 11:44
Οπου υπαρχει σοβαρη δουλεια τιποτα δεν δουλευει με τη ΔΕΗ. Στο δυκτιο της ΔΕΗ δεν συνδεεται ουτε ενα απλο φις. Ολα με γεννητρια. Και σε μερικες περιπτωσεις υπαρχει συνδεμενη παραλληλα ολοϊδια γεννητρια και σε περιπτωση διακοπης της πρωτης δεν καταλαβαινει κανενας τιποτα οτι εγινε διακοπη.
Το ιδιο γινεται και στις μεγαλες πολιτικες εκδηλωσεις ασχετα με το χωρο που γινονται.
Επισης η NOVA καλυπτεται 100% με γεννητρια σε οποιαδηποτε τηλεοπτικη καλυψη γηπεδου ή αλλου χωρου εστω και αν το φορτιο της ειναι μονο οι καμερες.
Για μια μεση συναυλια Ελληνικου επιπεδου η γεννητρια δεν ειναι ποτε μικροτερη απο 125 Ampere ανα φαση.

Panοs
19-06-13, 12:50
αααα ειχα δει φορτηγά με container σε συναυλία αλλα δεν ηξερα οτι ηταν γενητριεσ.....
καταλαβα..
σασ ευχαριστώ ολουσ για τισ απαντήσεις....

lepouras
20-06-13, 00:51
Οχι και ετσι ρε παιδια.Συνηθως ειναι 60-80Kva οι συναυλιες.Αφορα μονο τα ηχητικα και καποια λιγα φωτα στην σκηνη.Φωτισμος χωρου καλυπτεται απο την δεη .Ξεκινανε απο 40 kva .Εχω δει μεχρι 400 στο οακα (ηταν οι scorpions αν θυμαμαι καλα.)

Βασίλη δεν έχεις δει σε συναυλία στον συνονόματο σου Παπακωνσταντίνου να έχεις 250Α και πάνω σε κάθε φάση(ήχος και φωτισμός σκηνής) χωρίς τα φωτά του χώρου.

aris285
20-06-13, 08:00
σιγα τις απαιτήσεις βρε παιδια εδω βιωμηχανιες με καταναλωσεις ΜW και εχουν γεννητριες που τα σηκωνουν ολλα.

vasilllis
20-06-13, 13:28
Βασίλη δεν έχεις δει σε συναυλία στον συνονόματο σου Παπακωνσταντίνου να έχεις 250Α και πάνω σε κάθε φάση(ήχος και φωτισμός σκηνής) χωρίς τα φωτά του χώρου.


Αφου Γιαννη εγραψα οτι εχω δει μεχρι 400Kva.600A δηλ...

lepouras
21-06-13, 02:39
Αφου Γιαννη εγραψα οτι εχω δει μεχρι 400Kva.600A δηλ...

ναι αλλά δεν είδες των Βασίλη:001_tt2:

bchris
21-06-13, 12:59
ναι αλλά δεν είδες των Βασίλη:001_tt2:

Ειδε ομως την μυτη του.
:lool:

giwrgosss
23-06-13, 01:09
εε νταξ για να είναι σαν κοντέινερ μιλάμε για πολλλα πολλά MW , δείτε στο παρακάτω σιτε , http://www.aggreko.co.nz/industries/event-services/ δίνει μέχρι 2MW γεννήτριες , εδω στην ελλάδα δεν νομίζω να εχει συμβει ποτε , αντε ενα τέτοιο http://www.kva.co.nz/generator το πολύ πολυ , τα κοντέινερ που βλέπετε απο εξω αδε να ειναι κανα εξωτερικο broadcast σαν τα παρακατω 44569 44570 τα υπόλοιπα κοντεινερ που ειναι στοιβαγμένα μαζι με νταλίκες και κλπ μεταφερουν τα καλαμπαλίκια τους ... μπορει να ειναι και κάποιο διαμορφωμένο ως καμαρινια κλπ κλπ ...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
23-06-13, 23:12
καλησπερα μια φορα γινοταν ενας γαμος καποιου φτωχου και ηρθαν τετοια φορτηγα να παρουν πετραιλαιο 500 λιτρα το καθε φορτηγο εβαζε-εβαζε και εβαλε και στο φορτηγο αλλα 100.