PDA

Επιστροφή στο Forum : Video Analytics CCTV



CYBERNETICS
22-06-13, 01:55
Χαιρετώ την παρέα :)

Σε μια εγκατάσταση με αναλογικές κάμερες και 16άρι DVR, αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω κάτι για να γίνει το σύστημα ποιό "έξυπνο". Θα ήθελα πχ αν ξαφνικά υπήρχε κίνηση σε κάποια από τις σταθερές εικόνες, να μου έδινε ένα alarm, ή η εικόνα από τα 16 καρέ στο μονιτορ, να εμφανίζεται ως κύρια. Σκέφτηκα την λύση video analytics software... αλλά δεν έχω υπόψιν μου κάποια συγκεκριμένη λύση. Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

nestoras
22-06-13, 02:25
Δε χρειάζεται να αναρωτιέσαι πολυ. Τα περισσότερα καταγραφικά υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία κι εκτός από spot screen έχουν και ρελέ που μπορεί να ενεργοποιηθεί με την ανίχνευση κίνησης.

CYBERNETICS
26-06-13, 13:40
Δε χρειάζεται να αναρωτιέσαι πολυ. Τα περισσότερα καταγραφικά υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία κι εκτός από spot screen έχουν και ρελέ που μπορεί να ενεργοποιηθεί με την ανίχνευση κίνησης.

To ξέρω για τα καταγραφικά, αλλά ήδη υπάρχει κάποιο κ δεν μπορώ να το αλλάξω.

Γι' αυτό κι αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, με κάποιο software πχ, να περάσω την εικόνα από τις κάμερες σε υπολογιστή κ να τις επεξεργαστώ-αναλύω σε πραγματικό χρόνο...

nestoras
26-06-13, 17:47
Δεν ξέρω πόσες κάμερες έχει η εγκατάστασή σου αλλά αν είναι κάτω από 16 τότε σχεδόν σίγουρα σε συμφέρει να αλλάξεις καταγραφικό (πχ να βάλεις ενα H264 της HIKVISION) και να μην μπλέξεις με πατέντες και προγράμματα που μόνο σε επιπλέον μπελάδες θα σε βάλουν.

Αν πρόκειται για ειδική εγκατάσταση (πχ τράπεζα κτλ) τότε η πρόταση μου δεν ισχύει και θα πρέπει να βρεθεί άλλη λύση (συνήθως πιο ακριβή) :biggrin:.

Το software που ψάχνεις είναι σίγουρα εξιδεικευμένο και το κόστος του φαντάζομαι ότι θα υπερβαίνει αρκετά την τιμή ενός απλού καταγραφικού.

RNR
26-06-13, 18:15
τι καταγραφικό έχεις?