PDA

Επιστροφή στο Forum : Eκπομπη στα FM



jimis2708
29-06-13, 13:50
Καλησπερα χωρις να θελω να φανω ηλιθιος και ασχετος που δε θα λεγα οτι ειμαι τελειως διοτι εχω καποιες γνωσεις ηλεκτρονικων θα ηθελα να ρωτησω... αν παραγω εναν ημιτονικο σημα στα 90mhz και τον ενισχυσω με εναν ενισχυτη 3 watt(εικονικα νουμερα) και διαμορφοσω με ενα τρανζιστορ NPN τα 90mhz μαζι με μια εξοδο απο τον υπολογιστη δλδ ηχο...ενα τραγουδι δε θα μπορουσε να γινει εκπομπη σηματος αν συνεδεα μια κεραια στην εξοδο; Χωρις να θελω να φανω βλακας απλη ερωτηση :001_tt2::001_tt2:

leosedf
29-06-13, 15:05
Μεταφέρθηκε από τα κυκλώματα.

Γιατί δεν το δοκιμάζεις πρώτα??

jimis2708
29-06-13, 15:28
Μεταφέρθηκε από τα κυκλώματα.

Γιατί δεν το δοκιμάζεις πρώτα??

Απλα ηθελα πρωτα να ρωτησω αν εστω θεωρητικα ειναι εφικτο ετσι οπως τα λεω...

Blue
29-06-13, 16:22
Θεωρητικά, για να πετύχεις FM διαμόρφωση πρέπει να "επέμβεις" στο ταλαντωτή, δηλαδή στη πρώτη βαθμίδα της γεννήτριας συχνοτήτων. Εκεί η μουσική σου θα δημιουργήσει αποκλίσεις συχότητας με τη βοήθεια πχ μιας διόδου varicap στο κύκλωμα (LC) συντονισμού του ταλαντωτή.
Αν κατάλαβα καλά το με πείραμα που θέλεις να κάνεις, η διαμόρφωση που θα πετύχεις θα είναι AM. Το σήμα σου θα έχει σταθερή συχνότητα και εσύ με τη μουσική θα επηρεάσεις (κυρίως) το πλάτος του.

jimis2708
30-06-13, 00:34
Θεωρητικά, για να πετύχεις FM διαμόρφωση πρέπει να "επέμβεις" στο ταλαντωτή, δηλαδή στη πρώτη βαθμίδα της γεννήτριας συχνοτήτων. Εκεί η μουσική σου θα δημιουργήσει αποκλίσεις συχότητας με τη βοήθεια πχ μιας διόδου varicap στο κύκλωμα (LC) συντονισμού του ταλαντωτή.
Αν κατάλαβα καλά το με πείραμα που θέλεις να κάνεις, η διαμόρφωση που θα πετύχεις θα είναι AM. Το σήμα σου θα έχει σταθερή συχνότητα και εσύ με τη μουσική θα επηρεάσεις (κυρίως) το πλάτος του.

Αχα καταλαβα :) Ευχαριστω πολυ, αν το επιχειρισω θα σας ενημερωσω απλα το σκεφτομουν και μου φανηκε "λογικο" να συμβει κατι τετοιο...Ευχαριστω και παλι :)