PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέγιστο ρεύμα φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου



dirfys
30-06-13, 17:00
Έχω φτιάξει ένα φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου (http://users.otenet.gr/~athsam/car_12v_battery_charger.htm) αλλά έχω την ακόλουθη απορία – πρόβλημα:
Τι καθορίζει το μέγιστο ρεύμα που θα δώσει ο φορτιστής; Εννοώ τι είναι αυτό σε αυτό το κύκλωμα που θα περιορίσει το ρεύμα που θα τραβήξει η μπαταρία;

Στην πράξη έχει γίνει το εξής:
Συνέδεσα μια αφόρτιστη μπαταρία (~8,5 V στους πόλους της) και παρατήρησα ότι στην αρχή το ρεύμα ήταν μικρό (1 – 1,5 Α) και καθώς φορτιζόταν και η τάση αύξανε στους πόλους της, αύξανε αντίστοιχα και το ρεύμα που τράβαγε ώσπου ξεπέρασε τα 5 Α. Τον φορτιστή δεν τον είχα ρυθμίσει με το τρίμερ ακόμη.

Στην συνέχεια ρύθμισα με μια φορτισμένη μπαταρία το τρίμερ ώστε να κόβει το ρεύμα όταν φορτιστεί μια μπαταρία και προσπάθησα να φορτίσω αμέσως μετά μια άλλη μπαταρία (11,5 V στους πόλους της) αλλά μόλις συνέδεσα την μπαταρία τράβηξε πάνω από 5 Α (και μου έκαψε την ασφάλεια). Να αναφέρω ότι η μπαταρία αυτή ήταν πάνω στο αυτοκίνητο και απλά είχα βγάλει τον θετικό πόλο από το κύκλωμα του αυτοκινήτου. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτό με το μέγιστο ρεύμα που τραβάει μια μπαταρία;

leosedf
30-06-13, 18:23
Χμμμ και οι δυο οι μπαταρίες που είχες είναι για τα σκουπίδια.

dirfys
30-06-13, 23:39
Η πρώτη μπαταρία μπορεί να είναι χαλασμένη, γιατί την πήρα απο αυτοκίνητο που είχαν ξεχάσει τα φώτα ανοιχτά, αλλά η δεύτερη ήταν σε αυτοκίνητο που ναι μεν ήταν ακινητοποιημένο κανά 6μηνο και είχαν αποσυνδέσει τον θετικό πόλο, ήταν όμως ικανή να ξεκινήσει την μηχανή (οπότε δεν νομίζω να ήταν χαλασμένη).
Έχει σημασία που δεν είχα αποσυνδέσει και τον αρνητικό πόλο του αυτοκινήτου απο την μπαταρία;

Αλλά ανεξάρτητα τώρα απο τις μπαταρίες, υπάρχει κάτι που να καθορίζει το μέγιστο ρεύμα που θα περνάει κατά την διάρκεια της φόρτισης (είτε απο την πλευρά της μπαταρίας είτε απ'την πλευρά του φορτιστή); Έχω και έναν φορτιστή του εμπορίου με προδιαγραφές 10 Α μέγιστο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν συνδέσω την ίδια μπαταρία και στους δύο φορτιστές γιατί στον ένα φορτιστή να τραβάει μέχρι π.χ. 5 Α ενώ στον άλλο να μπορεί να φτάσει μέχρι τα 10 Α (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά υποθέτω).

Κυριακίδης
01-07-13, 00:47
Από έτοιμους φορτιστές μπαταρίας . είχα παρατηρήσει (με έναν μετρητή που είχα βάλει) ότι γίνεται το ανάποδο ! δηλαδή στην άδεια μπαταρία αρχικά φόρτιζε π.χ. με 3Α (σταθερά και συνεχώς και ήταν το όριο του φορτιστή τα 3Α ) και μετά από κάποιες ώρες αρχίζει σταδιακά να πέφτει , αφού έχει φορτίσει στο 80% περίπου και από εκεί και πέρα τραβάει αποσπασματικά 2,5 Α .... 2Α ... 1,5 ... μέχρι και που θα φτάσει στο 0,2Α και παραμένει μόνιμα εκεί.
Το ίδιο μου κάνει και σε άλλους παρόμοιους εργοστασιακούς φορτιστές . δεν ξέρω τι να πω , αυτό που εσύ έκανες (ανάποδα στα αμπέρ δηλαδή) κάτι μου λέει ότι έχεις αστοχία στο σωστό αποτέλεσμα.