PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια κουλή απορία...



midakos
07-07-13, 21:08
Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, μου δημιουργήθηκε μια κουλή απορία μόλις...
Έχω ένα tablet της Turbo-x το οποίο απο πίσω γράφει. INPUT 5V 2A DC.
όλα ωραία ως εδώ... το συνδέω στον υπολογιστή στη θύρα usb και ξεκινάει να φορτίζει!
Η usb θύρα δεν αποδίδει μέχρι 0,5Α στα 5V? πώς γίνεται να το φορτίσει???

.::Nikos::.
07-07-13, 21:23
Θα παρατηρησεις ότι το φορτίζει πολύ πιο αργά από ότι με το φορτιστή του (έχει φορτιστή έτσι δεν είναι; )

midakos
07-07-13, 21:49
ναι ισχύει αυτό. Απλά με παραξένεψε αρκετά... αμα φτιάξω εναν ηλιακό φορτιστή με το ολοκληρωμένο 7805 (1,5Α) θα μπορώ και πάλι να το φορτίσω απλά πιο αργά?

tasosmos
07-07-13, 22:18
Την φορτιση ουσιαστικα την ρυθμιζει το ιδιο το ταμπλετ εσωτερικα.
Απλα θελει μια πηγη τασης 5V κι αυτο ειναι ολο οποτε ναι, θα παιξει κ με το 7805.

midakos
07-07-13, 22:31
ωραία, καλό αυτό... να σε ρωτήσω, ξέρεις τι ρόλο παίζουν οι πυκνωτές στην συνδεσμολογία του 7805. Απο ηλεκτρονικά δεν σκαμπάζω και πολλά, απλά είδα για τον 7805 έχει ένα πυκνωτή στην είσοδο και ένα στην έξοδο, εγώ πως μπορω να βρω τι πυκνωτες πρέπει να βάλω?

nestoras
07-07-13, 23:08
ωραία, καλό αυτό... να σε ρωτήσω, ξέρεις τι ρόλο παίζουν οι πυκνωτές στην συνδεσμολογία του 7805. Απο ηλεκτρονικά δεν σκαμπάζω και πολλά, απλά είδα για τον 7805 έχει ένα πυκνωτή στην είσοδο και ένα στην έξοδο, εγώ πως μπορω να βρω τι πυκνωτες πρέπει να βάλω?

Ρίξε μια ματιά στο pdf του 7805 (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=7805%20datasheet&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCsQFjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.sparkfun.com%2Fdatasheets%2F Components%2FLM7805.pdf&ei=8sjZUY6OOMOVO7zEgagH&usg=AFQjCNFdzvuLsLKWscerrXYnVsqhUPg-Cg&bvm=bv.48705608,d.ZWU) αλλά κι εδώ (http://electronics.stackexchange.com/questions/8121/capacitor-sizes-for-7805-regulator).
Αν η πηγή σου είναι κοντά στον σταθεροποιητή δε χρειάζεται ο πυκνωτής εισόδου.

midakos
07-07-13, 23:17
είναι σαν αυτά που είχα διαβάσει και γω, δηλαδή είναι τυπικά απ ότι λένε... έχει και μια πρόταση μεσα στο datasheet του, οπότε λέω να χρησιμοποιήσω αυτή τη λύση... ξέρεις μήπως αν στο κύκλωμα χρειάζεται κάποια αντίσταση πριν τον σταθεροποιητή ως προστασία? όπως η βάση του τρανζιστορ π.χ. κατα τα άλλα εύκολη θα είναι η κατασκευή απ ότι κατάλαβα...

spiroscfu
07-07-13, 23:21
Οι πυκνωτές μόνο, και προερετικά αν θέλεις ένα κυκλωματάκη που να κόβει την τάση (προς το tablet) όταν η είσοδος του 7805 γίνει μικρότερη από 7V.

midakos
07-07-13, 23:29
άμα πέσει η είσοδος κάτω απο 7V τι γίνεται πεφτει η τάση εξόδου? γιατί λέει ότι δουλεύει απο 5-18 και βγάζει 5 (4,8-5,2) και το κύκλωμα αυτό τι κάνει ακριβώς? είναι κάποιος συγκριτής?

spiroscfu
07-07-13, 23:36
Ναι και με συγκριτή μπορεί να γίνει, το 7805 θέλει στο περίπου 2 με 3V παραπάνω στην είσοδο του.

midakos
07-07-13, 23:41
άρα αυτό που λέει στο datasheet μούφα δηλαδή.καλά που μου το πες για να υπολογίσω για τα πανελάκια που θα βάλω... εάν δεν βάλω συγκριτή και απλά βάλω μια δίοδο στην έξοδο ώστε να μήν επιτρέπει αντίθετη ροή ρεύματος σε περίπτωση που πέσει η τάση εξόδου δεν θα χω τα ίδια αποτελέσματα?

midakos
07-07-13, 23:43
ώπα λάθος, θα χω πτώση τάσης στην δίοδο μετά...μπέρδεμα τα ηλεκτρονικά... έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκριτή γιατί δεν ξέρω? επίσης αν μπορείς να μου πεις και την συνδεσμολογία του...σόρρυ που σας ζάλισα απλά ηλεκτρολόγος σπουδάζω και δεν ξέρω πολλά απο ηλεκτρονικά, αλλα είχαμε ένα μάθημα (Ηλεκτρονικές Κατασκευές) και μου διέγειρε το ενδιαφέρον...

spiroscfu
07-07-13, 23:53
Μισό Γιώργο σου φτιάχνω ένα με το lm317

midakos
08-07-13, 00:01
καταρχάς, να σαι καλά που 12 το βράδυ κάθεσαι και φτιάχνεις κύκλωμα για τις παλαβομάρες μου :001_smile:. Κατα δεύτερον, ο 317 είναι ο μεταβλητός σωστά? καλή επιλογή και θα μου είναι και χρήσιμος για άλλες εφαρμογες σε περίπτωση που το διαλύσω κάποια στιγμη!!!

spiroscfu
08-07-13, 02:07
Ήρθαν κάτι φίλοι, sorry γιώργο.

Κάτι τέτοιο έλεγα αλλά δεν έβαλα το 317 για να λιγοστέψουν τα υλικά

χωρίς τελεστικό ή συγκριτή μου έβγαινε μεγαλύτερο, περίμενε μην σου δώσει κάποιος συνφορουμίτης κάποια καλύτερη ιδέα

44794

midakos
08-07-13, 12:16
καλά μην αγχώνεσαι, καταλαβαίνω, μπύρες κτλ κτλ (καλοκαίρι είναι, τραβιούνται :001_tt2:).
Πολύ ωραίο το σχεδιο σου, έχω κάποιες απορίες όμως... στην είσοδο του συγκριτή στο - έχεις ενα διαιρέτη τάσης με μια αντίσταση και μια δίοδο ανάστροφα πολωμένη 3,9V. σε τι μας χρησιμεύει αυτή και τι σημαίνει το 3,9V?
Επίσης στην έξοδο του συγκριτή έχεις ένα IGBT? δεν θυμαμαι και καλά τι είναι... που είναι καμια 40Α απ ότι είδα.. δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάτι πιο μικρο?

spiroscfu
08-07-13, 17:09
καλά μην αγχώνεσαι, καταλαβαίνω, μπύρες κτλ κτλ (καλοκαίρι είναι, τραβιούνται :001_tt2:).
με έπιασες :biggrin:
Πολύ ωραίο το σχεδιο σου, έχω κάποιες απορίες όμως... στην είσοδο του συγκριτή στο - έχεις ενα διαιρέτη τάσης με μια αντίσταση και μια δίοδο ανάστροφα πολωμένη 3,9V. σε τι μας χρησιμεύει αυτή και τι σημαίνει το 3,9V?
το 3,9V είναι η τιμή της (είναι μια ζένερ), στην μην αναστρέφουσα υπάρχει ένας διαιρέτης που ρίχνει την τάση στο μισό,
δηλαδή από τα 8V και κάτω θα ενεργοποιείτε
Επίσης στην έξοδο του συγκριτή έχεις ένα IGBT? δεν θυμαμαι και καλά τι είναι... που είναι καμια 40Α απ ότι είδα.. δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάτι πιο μικρο?

δεν είναι igbt αλλά ένα mosfet n καναλιού, φυσικά μπορεί να μπει και μικρότερο απλά έβαλα αυτό γιατί είναι εύκολο να το βρείς
(σε μέγεθος είναι όσο το 7805)

midakos
08-07-13, 17:15
πολύ ωραία... να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο... τι τάση εισόδου προυποθέτει το συγκεκριμένο κύκλωμα ώστε να βγάζει 5V? εννοώ θέλει κάποια πρόσθετη τάση λόγω του συγκριτή? και επίσης το κύκλωμα σε τι πρόγραμμα το έκανες? έχω το multisim 11 και δεν βρίσκω το 7805 εκεί...

spiroscfu
08-07-13, 17:58
Ο lm358 δουλεύει με μονή τροφοδοσία από 3 έως 32VDC, το 7805 δουλεύει από τα ~8 έως τα ~30VDC.

Δεν θέλει κάποια πρόσθετη τάση δηλαδή, επιπλέον το tablet πρέπει να έχει εσωτερικό ρυθμιστή φόρτισης και έτσι δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Το κύκλωμα το σχεδίασα με το isis.

midakos
08-07-13, 19:18
άρα με μία τάση 9 V πχ εισόδου θα είμαι καλυμένος...να σαι καλά για τις γνώσεις που μου μετέδωσες, αμα μπορείς να μου στείλεις και το link για το isis αν το χεις θα με υποχρέωνες...όσα βρήκα ήταν μουφα...

spiroscfu
08-07-13, 22:13
Σκόρπια πράγματα όχι γνώσεις, ευχαριστώ γιώργο αλλά αν θέλεις κάτι ποιο σωστό είναι αυτό.

από το datasheet http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/lt1173.pdf

44829
παλμοτροφοδοτικό για αρκετά μεγαλύτερη απόδοση
και συνδέοντας τις κυψέλες για 24V θα είσαι μια χαρά.

midakos
08-07-13, 23:40
καλό μου φαίνεται κι αυτό, αλλα πολύπλοκο :001_tt2:. Επίσης ρεύμα εξόδου είναι τα 500mA ενώ στο άλλο μπορούμε να έχουμε μέχρι 1,5Α, άρα θα φορτίζει πιο γρήγορα η συσκευή.