PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για κατασκευει μικρου φωτοβολταικου.



skin_dj
08-07-13, 19:04
Καλησπερα σε ολους θελω να κατασκευασω ενα στοιχειο με πανελ απο φωτοβολταικα αυτο που θελω να τροφοδοτησω ειναι εναν προβολεα led 20 η 30 βατ.
Θα ηθελα απο καποιον που εχει κατασκευασει καποιο παρομοιο να με βοηθησει να διαλεξω πια πανελ να διαλεξω εχω δει διαφορα στο ebay αλλα δεν μπορω να καταληξω.
Ενοειτε κατι αρκετα οικονομικο γιατι ειναι και για πειραματικο project.
Ευχαριστο πολυ ολους καλη συνεχεια.

vasilllis
09-07-13, 00:05
Μαλλον θες να κατασκευασεις ενα πανελ απο φωτοβολταικα στοιχεια.Ποσες ωρες θες να λειτουργει ο προβολεας και ποσα v θα ειναι

skin_dj
09-07-13, 12:05
Μαλλον θες να κατασκευασεις ενα πανελ απο φωτοβολταικα στοιχεια.Ποσες ωρες θες να λειτουργει ο προβολεας και ποσα v θα ειναι

λιγες ωρες μπορει και με ανιχνευτη κινησης να τον βαλω για να μην εχουμε μεγαλη καταναλωση.
θα ειναι 20 η 30 βατ και 12 η 230 βολτ δεν εχω αγορασει ακομα αναλογως τη θα βολεψει το πανελ,

skin_dj
09-07-13, 21:09
Kανεις?????

kostas2121
10-07-13, 23:40
ειμαι ακριβως στην ιδια φαση..κατι για να αρχισεις..αρχικα μαλλον θελεις μια μπαταρια για να αποθηκευει την ενεργεια του φ/β..αρα θες και ενα ρυθμιστη φορτησης για την μπαταρια σου. Το πανελ θα βγαζει λογικα περιπου 16-20 βολτ(για να φορτιζει την μπαταρια ο ρυθμιστης οπως πρεπει) οποτε καλυτερα να βαλεις 12 βολτ σποτ για να μη θες και ινβερτερ..αναλογα με την ισχυ και την ωρα που θα δουλευεις το σποτ σου θα παρεις και την μπαταρια(Αh) και το αναλογο φ/β(Watt/h)οσο περισσοτερα κελια τοσο μεγαλυτερη ισχυ..