PDA

Επιστροφή στο Forum : LM393 και οδήγηση ρελέ



kobogia
09-07-13, 20:00
Παιδιά καλησπέρα έχω φτιάξει το κύκλωμα της φωτογραφίας και δουλεύει κανονικά απλά μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα που δεν το είχα προβλέψει.
Καταρχάς να εξηγήσω λίγο την φιλοσοφία του.
Όπως οι περισσότεροι γνωρίζουν το LM393 είναι ένας συγκριτής τάσεων. Λοιπόν, στην μια είσοδο (+) δίνω μια τάση 24V που μέσω του ποτενσιόμετρου την κάνω πχ 20V και στην άλλη είσοδο (-) δίνω 24V από μπαταρίες. Έτσι ελέγχω ένα ένα ρελέ που το οδηγεί ένα τρανζιστοράκι.
Το πρόβλημα είναι ότι επειδή οι μπαταρίες φορτίζουν και ξεφορτίζουν με αργό ρυθμό η έξοδος του LM είναι γραμμική και όχι 0-1 με αποτέλεσμα το τρανζίστορ μέχρι να φτάσει από το 0V στα 0,6V στο σημείο που θα άγει 100% οι επαφές του ρελέ κάνουν ένα παίξιμο. Πως θα μπορούσα να το αποφύγω αυτό;
Κάποιος μου είπε ότι θα μπορούσα να οδηγήσω το ρελέ με ένα ULN2003 αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπει το ολοκληρωμένο εκεί…
Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ.


44841

GR_KYROS
09-07-13, 21:30
Βαλε μια αντίσταση 50-100κ pin 1,2

kobogia
09-07-13, 22:43
Τι θα γινει με αυτό; Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις γιατι δεν καταλαβαινω;

kobogia
10-07-13, 02:07
φιλε σε ευχαριστώ πολύ... Δεν το έχω κάνει ακόμα στην πράξη αλλά διάβασα για την υστέρηση - ανάδραση και κατάλαβα για ποιο λόγο να βάλω την αντίσταση...

kobogia
14-07-13, 15:05
Λοιπον το θεμα εχει ως εξης...
αυτος ο συγκριτης δουλευει με ενα απλο τροφοδοτικο μια χαρα...

Να εξηγησω.. Εχω 2 μπαταριες 12V 100Ah η καθε μια συνδεδεμενες σε σειρα...
Έχω ενα τροφοδοτικο / charger, switching 27V 37Α output που μου φορτιζουν τις μπαταριες.

Το θεμα ειναι το εξης... Οταν θα διαβασει ο συγκριτης την ταση των μπαταριων 24V θα κλεισει το ρελε που σημαινει πως ο φορτιστης θα ξεκινησει να δουλευει...
Αυτοματος η ταση στις μπαταριες (παραλληλα με τον φορτιστη) θα παει 27V τιμή που εχω ορισει να κλεινει ο φορτιστης μεσω του συγκριτη παντα. Σαν αποτελεσμα απλα να ανοιγοκλεινει ο φορτιστης.

Αυτο προφανως δημιουργειται γιατι ο φορτιστης ειναι switching και δεν υπαρχει πτωση τασης για να μπορει να δουλεψει σωστα ο συγκριτης...

Μπορω να ορισω το on/off του φορτιστη με βαση το ρευμα φορτισης; και πως;
Οταν ξεκιναει με καλες μπαταριες το ρευμα ειναι περιπου 5Α και σιγα σιγα πεφτει στο 1Α ισως και λιγοτερο.

Ευχαριστω πολυ.

chip
14-07-13, 15:37
Η διακοπή φόρτισης δεν πρεπει να γίνεται με βάση την τάση των μπαταριών γιατί γινεται ακριβώς αυτο που λες, αλλά με βαση το ρευμα.
Στην πραγματικότητα ο φορτιστής είναι αυτός που αναλαμβάνει να μετραει το ρεύμα φορτισης και οταν αυτο πάει πάνω από μια τιμη θεωρει τις μπαταριες αφορτιστες και αυξάνει την τάση εξόδου του για να φορτιστούν, οταν οι μπαταρίες ειναι φορτισμένες μειώνεται το ρεύμα και αυτός καταλαβαίνει οτι πρέπει να σταματήσει την φόρτιση οπότε μειώνει την τάση (δεν την κόβει) στην τάση συντήρησης....

kobogia
14-07-13, 16:02
Γινετε αυτο που λες με την διαφορα οτι την ταση δεν την αυξομειωνει σε καμια περιπτωση... με το μονο που παιζει ειναι το ρευμα εξοδου.
Εχω βαλει ενα shunt και βλεπω το ρευμα και την ταση με το πολυμετρο και παρατηρω το παραπανω.

Κατι που βρηκα ειναι αυτο αλλα ακομα διαβαζω...

http://www.mglavionics.co.za/Docs/Magnetic%20current%20monitor.pdf