Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : 5 λαμπακια led αυτόματα το ενα μετα το αλλο



paulos2610
11-07-13, 12:16
ειμαι νεος στο forum και εντυπωσιασμένος με της κατασκευές σας :w00t::w00t:


θελω να κανω μια κατασκευή η οποία θα εχει 5 led και θα δουλεύουν το ενα μετα το αλλο ξεχωριστά με ενα μπουτον
να ανάβουν λεω εγω τωρα πανω κατω 1 sec :bored:


το θέλω για να εχω μια χρονική ένδειξη και με το τελευταίο led να βαλω παράλληλα ενα reley
το οποίο θα οπλίζει και θα δουλεύει ενας σταθερός τροχός κοπής για ασφάλεια αλλα εγω το θέλω για προετοιμασία :001_tt2:

ευχαριστώ

plouf
11-07-13, 12:28
απο ηλεκτρονικα τι ξερεις ?

ενας καταχωρητης ολισθησης (shift register) πχ 74LS595. κανει τη δουλεία σου
απλως βαζεις τα Led και πληκτρα για ρεσετ, καθως και παλμο 1 sec με 555 πχ

kotsos___
11-07-13, 12:47
ή το 4017
http://www.eleccircuit.com/7-led-light-running-adjust-speed-by-4017-and-555/

chip
11-07-13, 13:16
χμ... οτι και να χει θελει μεγάλη προσοχή και προτείνω να υπάρχει επιτηρητής τάσης στο ρεσετ... γιατι κατα την εκκινηση η στο σβήσιμο του κυκλώματος μπορεί να δωσει τυχαια ρευμα στην τελευταία εξοδο να παρει μπροστά το τροχός και να υπάρξει κάποιο ατυχημα....

nestoras
11-07-13, 13:22
το θέλω για να εχω μια χρονική ένδειξη και με το τελευταίο led να βαλω παράλληλα ενα reley
το οποίο θα οπλίζει και θα δουλεύει ενας σταθερός τροχός κοπής για ασφάλεια αλλα εγω το θέλω για προετοιμασία :001_tt2:

ευχαριστώ

Τι εννοείς όταν λες προετοιμασία;
Μια τέτοια "πατέντα" μόνο ασφάλεια δεν προσθέτει πάντως. Ίσα-ίσα το αντίθετο, αν κάποιος που δε γνωρίζει τη λειτουργία του πατήσει το ON, θα δει ότι ο τροχός δε δουλεύει και μπορεί να βάλει κανένα χέρι κατά τη διάρκεια των 5 δευτερολέπτων. Καλύτερα να βάλεις ένα buzzer να σφυρίζει για 5 δευτερόλεπτα. Είναι και πιο απλό το κύκλωμα είναι και πιο ασφαλές...

paulos2610
11-07-13, 14:45
Τι εννοείς όταν λες προετοιμασία;


να εχω ετοιμο αυτο που θελω να κόψω με ακρίβεια γιατι κουνάει λιγο



Μια τέτοια "πατέντα" μόνο ασφάλεια δεν προσθέτει πάντως. Ίσα-ίσα το αντίθετο, αν κάποιος που δε γνωρίζει τη λειτουργία του πατήσει το ON, θα δει ότι ο τροχός δε δουλεύει και μπορεί να βάλει κανένα χέρι κατά τη διάρκεια των 5 δευτερολέπτων. Καλύτερα να βάλεις ένα buzzer να σφυρίζει για 5 δευτερόλεπτα. Είναι και πιο απλό το κύκλωμα είναι και πιο ασφαλές...

δεν θα το αφήσω ετσι χύμα ολο και κατι θα βάλω

ευχαριστώ πάντως για το σχόλιο σου

paulos2610
11-07-13, 14:57
απο ηλεκτρονικα τι ξερεις ?


ηλεκτρολόγος ειμα .....
απλα το παλέυω μονος μου με τα ηλεκτρονικά πολυ λιγα πράγματα ξερω

ευχαριστώ για την βοήθεια

paulos2610
11-07-13, 15:01
ή το 4017
http://www.eleccircuit.com/7-led-light-running-adjust-speed-by-4017-and-555/


δεν μου ανοίγει την σελίδα αλλα το βρήκα σε αλλη

ευχαριστώ πολυ ...
ετσι θα ειναι και πολυ εύκολο να το κανω

paulos2610
11-07-13, 15:04
σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια οταν το κανω θα το ανεβάσω για να μου πείτε τα σχόλια σας:biggrin:

leosedf
11-07-13, 15:31
Μεταφέρθηκε στα διάφορα κυκλώματα.

nestoras
11-07-13, 15:58
να εχω ετοιμο αυτο που θελω να κόψω με ακρίβεια γιατι κουνάει λιγο




δεν θα το αφήσω ετσι χύμα ολο και κατι θα βάλω

ευχαριστώ πάντως για το σχόλιο σου

Καλύτερα να βάλεις έναν ποδοδιακόπτη με τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας για τυχόν αθέμιτη ενεργοποίηση του πριονιού. Π.χ. να τον ενεργοποιείς τον ποδοδιακόπτη με έναν δεύτερο διακόπτη σε σειρά. Και μιας και θα κάνεις τον κόπο να το ανοίξεις βγάλε και κάνενα emergency stop (μανιτάρι).
Καλή επιτυχία!