PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασκήσεις Ψηφιακής Επεξεργασίας Σημάτων (Fourier, Γραφήματα, Ακολουθίες)



Heartl3ss
12-07-13, 01:44
Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα σε μάθημα της σχολής μου. Εϊναι το τελευταίο μάθημα που χρωστάω και αν το περάσω πέρνω πτυχίο πριν τα Χριστούγεννα. Έχει να κάνει με ψηφιακή επεξεργασία σήματος και είναι σχετικά πολύπλοκο με βάση τις γνώσεις μου και ακόμα και με το βιβλίο δεν μπορώ να καταλάβω πώς λύνονται οι ασκήσεις.
Θα γράψω κάποια παραδείγματα ασκήσεων και θα το εκτιμούσα αιώνια αν μπορούσε κάποιος να τα λύσει και αν έχω κάποια απορία να μου εξηγήσει.

1) Να υπολογιστεί ο DTFT (Mετασχηματισμός Fourier) της ακολουθίας x(n)={0 1 2 3}

2) Nα παραστήσετε γραφικά τα σήματα:

x1=2δ(n+3)-δ(n)-0.5δ(n-4), -5<=n<=5
x2=2[u(n)-u(n-3)], 0<=n<=3


Και μερικές πολλαπλής επιλογής.

3)Αν x(n)=

1,n=-4
0, αλλού


και y(n)=[1,2,0,1] τότε x*y=;
α)y(n+4)
β)[1,0,2,1]
γ)y(n-4)
δ)[1,2,0,1]

4)H ακολουθία u(n+10)
α)Είναι ίση με την μονάδα για n>=-10 και μηδέν οπουδήποτε αλλού
β)Είναι ίση με την μονάδα για n<=-10 και μηδέν οπουδήποτε αλλού
γ)Είναι ίση με την μονάδα για n=-10
δ)Είναι ίση με την μονάδα για n>=10 και μηδέν οπουδήποτε αλλού

5)Δίνονται οι σχέσεις:

-δ(n-k)=u(n-k-1)-u(n-k)
-δ(n-k)=u(m-k+1)-u(n-k)

Ποιές απο αυτές ισχύουν;

α)Η πρώτη
β)Η δεύτερη
γ)Καμία
δ)Και οι δύο


6)Ποιό απο τα συστήματα είναι χρονικά αμετάβλητο;
y(n)=2x(n)+x(1-n), z(n)=sin(2πx(n))

α)To y(n)
β)To z(n)
γ)Κανένα απο τα δύο

7)Έστω ψηφιακό σύστημα γραμμικό και χρονικά αμετάβλητο με h(n)=δ(n-2) και είσοδο x=[2 12]. Η έξοδος y(n)=;
α)x(n-2)
β)x(2-n)
γ)x(n)
δ)[0 0 2 12]

8)Το ψηφιακό σύστημα με h(n)=δ(n-1)-0.5δ(n-2) είναι:
α)ευσταθές και μη αιτιατό
β)ασταθές και αιτιατό
γ)αιτιατό και ευσταθές
δ)ασταθές

9)Το ψηφιακό σύστημα με h(n)=δ(n-1)+δ(n+1) είναι:
α)ευσταθές και αιτιατό
β)ευσταθές
γ)αιτιατό
δ)ασταθές

10)Αν x(n)=δ(n-1)+2δ(n-2) και h(n)=2δ(n-1)+δ(n-2) τότε {x*h}(n)=;
α)3δ(n-1)+3δ(n-1)
β)δ(n-1)+δ(n-2)
γ)2δ(n-2)+5δ(n-3)+2δ(n-4)

11)H σχέση u(n)=Σδ(k) (n πάνω απο το Σ, και k=-∞ απο κάτω απο το Σ):
α)Δεν ισχύει γενικά
β)Ισχύει μόνο για n<0
γ)Ισχύει μόνο για n>=0
δ)Ισχύει πάντα

12)Δίνεται το αναλογικό σήμα x(t)=2cos100πt. Λαμβάνουμε δείγματα με ρυθμό Fs=200Hz. Ποιό το σήμα του διακριτού χρόνου το οποίο θα προκύψει μετά την δειγματοληψία?
α)x(n)=2cos(π/4n)
β)x(n)=2cos(100πn)
γ)x(n)=cos(π/2n)
δ)x(n)=2cos(π/2n)

13)Για κάθε ψηφιακό σήμα η σχέση: x(n)=Σx(k)δ(n-k) (με +∞ πάνω απο το Σ και k=-∞ κάτω απο το Σ)
α)Ισχύει μόνο αν είναι πεπερασμένου μήκους
β)Ισχύει πάντα
γ)Δεν ισχύει
δ)Ισχύει αν π=k

14)Δίνεται ψηφιακό σύστημα που περιγράφεται απο τη σχέση: y(n)=x(n)-2x(n-1)
Για το σύστημα ισχύει:
α)Μόνο η αρχή της επαλληλίας
β)Μόνο ότι είναι χρονικά αμετάβλητο
γ)Όλα τα παραπάνω



Συγνώμη εκ' των προτέρων αν ζητάω πολλά αλλά έχει περάσει ο καιρός και πρέπει να τελιώνω(είναι και δύσκολοι οι καιροί δεν μου επιτρέπουν περαιτέρω καθυστέρηση). Είμαι απελπησμένος......

hurt30
12-07-13, 05:03
Τις σημειώσεις τις έχεις;

leosedf
12-07-13, 06:46
Έχω την εντύπωση ότι δεν θα τελειώσεις.

Heartl3ss
12-07-13, 09:37
Απο σημειώσεις έχω μόνο τα pdf του καθηγητή τα οποία είναι του στυλ powerpoint και δεν βοηθάνε πολύ....και το βιβλίο..

arkoudiaris
12-07-13, 10:22
τα θεματα δεν ειναι δυσκολα...αμα θελεις να διαβασεις και δεν βρισκεις τι ... μπορω να σε βοηθησω με ξενογλωσσο βιβλιο..

hurt30
12-07-13, 10:24
Ρε συ Heartl3ss ήμαρτον, τί άλλο θέλεις για να τα λύσεις; Ειδικά μέχρι την μέση πιο πολύ ώρα θα σου πήρε να τα γράψεις παρά να τα βρεις και να τα λύσεις. Εκτός και τα έκανες copy paste. Άσε που υποψιάζομαι ότι κάπου δεν είναι ολόκληρα...

Για να βοηθήσουν τα pdf και το βιβλίο πρέπει να τα ανοιξεις και λίγο τα ριμάδια.

hurt30
12-07-13, 10:28
τα θεματα δεν ειναι δυσκολα...αμα θελεις να διαβασεις και δεν βρισκεις τι ... μπορω να σε βοηθησω με ξενογλωσσο βιβλιο..
Ποιό ξενόγλωσσο βιβλίο... Στο google να τα βάλεις βγαινουν οι απαντήσεις.

Ειδικά όταν βλέπω : "H σχέση u(n)=Σδ(k) (n πάνω απο το Σ, και k=-∞ απο κάτω απο το Σ)"

Απορώ, δεν του έμαθε κανείς πως διαβάζεται αυτό; Αμα πω κρίμα στο πτυχίο που θα πάρει θα αρχίσει το κράξιμο.
Θα μπου πείτε πως κάνεις έτσι και γιατι το κράζεις το παιδί κλπ κλπ. Τον κράζω γιατί έτσι που κάνει υποβιβάζει και τα δικά μου πτυχία και πολλών άλλων εδώ.

arkoudiaris
12-07-13, 10:32
ενταξει το θεμα δεν ειναι απλα να μαθει πως λυνονται αλλα να μαθει και πεντε εξι πραγματα ..τεσπα απο λυσεις αλλο τπτ το νετ

Heartl3ss
12-07-13, 10:41
Παιδιά αν δεν είχα κενό στις γνώσεις μαθηματικών όπως το 80% των φοιτητών δεν θα ζητούσα βοήθεια..και ναι το ρημάδι το βιβλίο το άνοιξα και δεν έβγαλα άκρη. Δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει και είναι τόσο χαμηλό το επίπεδο στην Ελλάδα, αλλά τουλάχιστον σε έναν φόρουμ μαθηματικών πίστεψα οτι οι λάτρες του τομέα θα ήταν χαρούμενοι να με βοηθήσουν να βγώ από τον λάκο και όχι να με κράξουν κιόλας. Δεν είμαι απο τους φοιτητές που είναι όλοι μέρα για καφέ και παίζουν pro. Έχω καλό βαθμό πτυχίου απλά έχω μια αδυναμία στα μαθηματικά και οι καθηγητές μας στην σχολή ακόμα ασχολούνται να δέιξουν πως γίνεται η διαίρεση. Μάλλον έκανα λάθος που έγραψα εγώ γιατί στα 6 post, ούτε ένας δεν βοήθησε έστω λίγο και έφαγα περισσότερο κράξιμο για το χαμηλό μου επίπεδο παρά βοήθεια.

Τέσπα ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

hurt30
12-07-13, 10:44
Να'τα μας...

Heartl3ss
12-07-13, 10:51
Να'τα μας...

Δεν παρεξήγησα τα σχόλια σου, αλλά γενικά όλη αυτή την συμπεριφορά του Έλληνα, όπου θα προτιμήσει να κάνει περισσότερο κακό παρά λίγο καλό. Δέχομαι κάθε σου άποψη και σχόλιο...δικαίωμα σου να με κράξεις, δικαίωμα μου να αποχωρήσω για να μην φάω κιάλο. Εκτιμώ τουλάχιστον τον χρόνο σας που έστω μου απαντήσατε, δεν ειρωνεύομαι.

leosedf
12-07-13, 16:46
Σόρυ κιόλας αλλά και στο Κογκό να ήμασταν πάλι τα μαλλιά μας θα τραβούσαμε.
Δηλαδή αν σου έλεγε κάποιος ότι ΘΕΛΕΙ πτυχίο επειδή βαρέθηκε (η οι γονείς του βαρέθηκαν) να είναι φοιτητής, τι θα έλεγες?
1) Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνει άρα δε χρειάζεται πτυχίο.
2) Οι υπόλοιποι είναι ηλίθιοι.

Καταλαβαίνεις ότι είναι φυσικό το κράξιμο αφού οι περισσότεροι έχουν φτύσει αίμα εδώ μέσα και πολλοί άνθρωποι με γνώσεις καθημερινά παλεύουν για να τα βγάλουν πέρα όταν παιδιά του μπαμπά με διασυνδέσεις το παίζουν μάγκες.

Πίστεψε με πολλοί εδώ θέλουν να σε βοηθήσουν αλλά έχουν φτάσει στο αμήν.

Heartl3ss
12-07-13, 17:08
Ωραία ρε φίλε, το κατανοώ και το δέχομαι. Για πες μου όμως, για ποιόν λόγο υπάρχει αυτή η κοινότητα? Εφόσον όλοι έχουν φτάσει στο αμήν και αδιαφορούν ή δυσφορούν?
Και μετά σε ρωτάω εγώ. Όταν κάποιος σπούδαζε Δημόσιες σχέσεις, στην οποία σχολή πέρασε απο το λύκειο μέσω Θεωριτικής κατεύθυνσης και δεν έχει καμία σχέση με τέτοιου είδους μαθηματικά και ενώ σπουδάζει η κυβέρνηση, η οποία εκλέξατε όλοι εσείς(δεν μιλάω συγγεκριμένα σε σένα) με τα πτυχία σας που ιδρώσατε να πάρετε, μέσω σχεδίου Αθηνά αλλάζει την σχολή απο Δημόσιες σχέσεις σε Ψηφιακά Μέσα(πολύ σχετικός τομέας με τον προηγούμενο) και αλλάζει σχεδόν ολόκληρο το πρόγραμμα και εκεί πάει φταίει ο φοιτητής γιατί αράζει όλη μέρα στις καφετέριες, δεν διαβάζει, βγαίνει-πίνει-ξενυχτάει. Ακόμα και έτσι φαντάζομαι την ίδια αντιμετώπιση θα εισπράξει κανείς. Γιατί ακόμα και αν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, πάλι θα φταίει.

yanis
12-07-13, 17:14
και για ποιο λόγο υπάρχει τοτε η σχολή?

tasosmos
12-07-13, 17:30
Απ οσο ξερω μεχρι αυτη την στιγμη δεν εχει γινει καμια πρακτικη αλλαγη με βαση το σχεδιο Αθηνα εκτος απο μετονομασιες τμηματων και κατι τετοιες παπατζες. Οποτε και αν γινουν ουσιαστικες αλλαγες... το βλεπουμε.


Αν ειχες κανει μια ουσιαστικη προσεγγιση στο θεμα και δεν περιμενες τελευταια στιγμη προφανως για να διαβασεις το τελευταιο μαθημα δεν νομιζω οτι θα ειχε κανεις προβλημα να παρεχει μια βοηθεια.
Ειναι τελειως διαφορετικο να πεις "αυτο το εχω λυσει ετσι κι ετσι, ειναι σωστη η λυση;" με το "εχω αυτα τα θεματα, ποιος θα μου τα λυσει;"

Αν παρακολουθουσες τα μαθηματα κανονικα και παλι δεν βγαζεις ακρη και ο καθηγητης δεν σας εμαθε ουτε τι ειναι το Σ με διαφορα συμβολα πανω και κατω απο αυτο... εχεις καθε δικαιωμα να πας να τον πιασεις απο τον γιακα και να του πεις να στα εξηγησει απο την αρχη, αυτη ειναι η δουλεια του.
Αν δεν βγαζεις ακρη με αυτον κανε παραπονα στον προισταμενο του τμηματος.

ΥΓ: Κι εγω ειχα ενα θεμα με μαθηματα που ειναι 99% μαθηματικα μιας και τα βαριεμαι ολα αυτα τα θεωρητικα αλλα καποια στιγμη πρεπει να τα περασεις κι αυτα. Βεβαια οκ, δεν θα γραψεις 10 αλλα ενα 5-6 μπορεις να το παλεψεις ακομα και σε "δυσκολες" σχολες.

edgar
12-07-13, 17:49
Οι ερωτησεις σου περιεχουν βασικα στοιχεια, οπως ο ορισμος της ευσταθειας και της αιτιατοτητας ενος συστηματος, το δελτα του dirac (η του kronecker-αναλογως που δουλευεις), την βηματικη αποκριση. Αυτα εαν δεν μπορεις να κατσεις και να τα διαβασεις , δεν εχει νοημα να σου τα πουν οι αλλοι διοτι στην καλυτερη θα εισαι ενα παπαγαλακι και στις εξετασεις τετοιων μαθηματων, η παπαγαλια ειναι παντελως αχρηστη.

Επισης καταντα γελοιο καθε φορα που γινεται ενα τετοιο thread...Ειλικρινα δεν εχετε βαρεθει να κανετε την ιδια κουβεντα ξανα και ξανα?