PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΑΜΠΑΤΟ AUDIO MIXER 4 ΕΙΣΟΔΩΝ ΜΕ MONITOR



apog
16-07-13, 23:15
Μετά από πολύ καιρό δουλειάς και με τη βοήθεια αρκετών μελών του φόρουμ ολοκλήρωσα την κατασκευή μου, ένα mixer με ενισχυτη ακουστικών, εξ'ολοκλήρου λαμπάτο. Παραθέτω αρχικά κάποιες φωτογραφίες. Να σημειώσω ότι στο εσωτερικό του θέλει λίγο συμμάζεμα ακόμη αλλά αυτό είναι το λιγότερο.

44918 44919 44920

Πάνω αριστερά οι τέσσερις λυχνίες (6922/6dj8) είναι του μίξερ (δύο ανά κανάλι) ενώ πάνω δεξιά οι δύο λυχνίες (6922-6AS7G) είναι του ενισχυτή ακουστικών (μισές σε κάθε κανάλι).
Τα 2 μπλε κουμπιά χρησιμοποιούνται ως εξής: το ένα είναι το volume των ακουστικών και το άλλο είναι σε έναν περιστροφικό διακόπτη που επιλέγει την είσοδο η οποία θα "βγει" στα ακουστικά. τα τέσσερα κόκκινα κουμπιά είναι ποτενσιόμετρα τα οποία βρίσκονται πριν τα συρόμενα ποτενσιόμετρα της κάθε εισόδου έτσι ώστε να ρυθμίζεται η στάθμη εισόδου πριν "βγει" από τα συρόμενα. Καθε ένα από αυτα είναι συνδεδεμένο με ένα κύκλωμα vu-meter led έτσι ώστε να φαίνεται η στάθμη εισόδου. Η έξοδος βγαίνει σε αναλογικά vu-meter όπως φαίνεται.
Το κύκλωμα που χρησιμοποιήθηκε για το mixer είναι το aikido
44921

Το κύκλωμα του ενισχυτή ακουστικών:

44922
Στην πίσω μεριά του κουτιού φαίνονται τα rca των 4 εισόδων καθώς και 2 rca εξόδου.

Στην υψηλή του μίξερ έγινε σταθεροποίηση 150v με χρήση ζενερ-τρανζίστορ, ενώ στα 150v του ενισχυτή ακουστικών χρησιμοποιήθηκε αντί για τσοκ ένα μπαλαστ φθορίου. Τα νήματα όλων των λυχνιών τροφοδοτήθηκαν με σταθεροποιημένη τάση 6,3v
Όλες οι γειώσεις καταλήγουν σε ένα σημείο όπου και γίνεται το ground lift με τη βοήθεια μιας γέφυρας 35Α, ετσι ώστε να αποφευχθούν ground loops κατά τη σύνδεση με τον τελικό ενισχυτή. οι πυκνωτες που χρησιμοποιηθηκαν είναι vishay, ενώ οι λυχνίες electro-harmonix (θα αλλαχτούν με amperex γιατι όπως πολλοί υποστηρίζουν είναι οι πιο μουσικές 6922 λυχνίες)

Να πω ότι το αποτέλεσμα είναι παρα παρα πολύ καλό. Δεν υπάρχει καθόλου βόμβος και τα ποτενσιόμετρα του μίξερ αποκρίνονται τέλεια. Ο ενισχυτης ακουστικών είναι πολύ δυνατός ακόμα και με 32Ω ακουστικά.

Να ευχαριστήσω παρα πολυ όλα τα μέλη του φόρουμ για τις συμβουλές που μου έδωσαν στην κατασκευή και ιδιαίτερα τους Costis Ni και Dimitris AR για τον χρόνο που αφιέρωσαν και για την πολύτιμη βοήθειά τους, καθώς επίσης και τον φίλο μου τον Σάββα για τα τέλεια κοψίματα στο σασί.

Ορίστε και ένα βίντεο από τις πρώτες δοκιμές της κονσόλας!

http://www.youtube.com/watch?v=JysmbNZaWhY

spirakos
16-07-13, 23:47
Δεν εχω λογια Δημητρη, τα συγχαρητηρια ειναι λιγα
44923
Καλες ακροασεις!

chris73
17-07-13, 01:23
Καλές ακροάσεις, χαρά στο κουράγιο σου:001_smile:

apog
17-07-13, 09:33
Ευχαριστω πολύ παιδιά. Όταν το βλέπεις να παίζει σε αποζημιώνει και λες "χαλαλι ο κοπος" :)

KOKAR
17-07-13, 09:42
εύγε Δημήτρη !!!!

ikaros1978
17-07-13, 10:08
μπραβο κι απο μενα! αν και θα παρεις πολλα ακομα
Καλοδουλευτο!

bchris
17-07-13, 10:10
Μπραβο κι απο εμενα.

Πολυ ομορφο. Καλοδουλευτο.

AKHS
17-07-13, 10:22
Πολύ ωραία κατασκευή και πρωτότυπη συνηθίσαμε λαμπάτους ενισχυτές και προενισχυτές. Να χαίρεσαι να τον ακούς και να τον βλέπεις μπράβο…

crown
17-07-13, 13:29
Μπραβο σου αγορι μου......!!!!!!!!!!!!!τι αλλο να πει κανειs,καποτε και εγω ωs νεοs τωρα 50αρηs ειχα κουραγιο για αυτα,τωρα πια τοπο στουs νεουs,kai pali EYΓΕ

Hulk
17-07-13, 14:21
Μπράβο Δημήτρη! Πολύ καλή δουλειά και μερακλήδικη!
καλοδούλευτος!!!

p.gabr
17-07-13, 18:44
Ευχαριστω πολύ παιδιά. Όταν το βλέπεις να παίζει σε αποζημιώνει και λες "χαλαλι ο κοπος" :)

Δημήτρη πραγματικά ειπες μιά μεγάλη κουβεντα


Καλές ακροάσεις

Dimitris AR
17-07-13, 18:55
Πολλα μπραβο και απο εμενα , καλες μιξεις και ακροασεις :biggrin: .

ΖΑΧΟΣ
17-07-13, 22:00
πολυ ωραια κατασκευη μπραβο κι απο εμενα.
μια ερωτηση,τα ακουστικα δουλευουν στο out χωρις μετασχηματιστη εξοδου?
εαν θελεις βαλε και το σχεδιο του τροφοδοτικου

sakisr
18-07-13, 00:01
Μπραβο κι απο μενα.Πολυ πρωτοτυπη κατασκευη και κατι διαφορετικο απο οποιοδηποτε λαμπατο μηχανημα που παρουσιαστηκε στο φορουμ.Και ειναι και πολυ ομορφο εξωτερικα.Καλα ακουσματα και να πιασει τοπο.
Ευχη και καταρα σου δινω μη πειραξεις το εσωτερικο αν δεν εχεις προβληματα με βομβους και θορυβους.Κλειστο απο κατω με ενα αλουμινιο, βαλε και τεσερα ποδαρακια λαστιχενια να παταει και απολαυσε το!

ultra
18-07-13, 00:37
Μπραβο Δημητρη, πολυ πρωτοτυπη η κατασκευη σου.
Αν θες μονο, γραψε τι εχεις συνδεσει στο mixer σου και κυριως το πως ακουγεται.
Εχει αυτον τον "ηχο της λαμπας" που ζητανε πολλοι?

teo_GR
18-07-13, 17:03
αριστος λεμε

apog
18-07-13, 20:19
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα καλά λόγια.. Είναι και αυτό μια ανταμοιβή για τους κόπους μου!


πολυ ωραια κατασκευη μπραβο κι απο εμενα.
μια ερωτηση,τα ακουστικα δουλευουν στο out χωρις μετασχηματιστη εξοδου?
εαν θελεις βαλε και το σχεδιο του τροφοδοτικου

Τα ακουστικά δουλεύουν χωρίς μετασχηματιστή εξόδου και σε πληροφορώ ότι δουλεύουν απρόσμενα καλα!! Δες εδώ αναλυτικά το κύκλωμα αλλά και το τροφοδοτικό. το έχω φτιάξει έτσι ακριβώς, μόνο που έχω προσθέσει ακομα ένα τύλιγμα 9v επειδή δεν ήθελα να τροφοδοτήσω και τις 6 συνολικά λυχνίες από το ίδιο τύλιγμα. http://headwize.com/?page_id=427
Παραθέτω και ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα "στησίματος" της κονσόλας:
44945

και ένα πρόχειρο σχέδιο τροφοδοσίας των νημάτων: οι δύο "πάνω" λυχνίες του μίξερ μαζί με την 6AS7G του ενισχυτή ακουστικών και οι δύο "κάτω" του μίξερ μαζί με την "μικρή" του ενισχυτή ακουστικών:
44946

παρακάτω είναι και τα κυκλώματα του αναλογικου vumeter αλλά και των vumeter με τα led σε κάθε είσοδο

44947 44948


Μπραβο κι απο μενα.Πολυ πρωτοτυπη κατασκευη και κατι διαφορετικο απο οποιοδηποτε λαμπατο μηχανημα που παρουσιαστηκε στο φορουμ.Και ειναι και πολυ ομορφο εξωτερικα.Καλα ακουσματα και να πιασει τοπο.
Ευχη και καταρα σου δινω μη πειραξεις το εσωτερικο αν δεν εχεις προβληματα με βομβους και θορυβους.Κλειστο απο κατω με ενα αλουμινιο, βαλε και τεσερα ποδαρακια λαστιχενια να παταει και απολαυσε το!

Σάκη, ακριβώς αυτό έκανα. Το σασί βίδωσε και μπήκαν ποδαράκια. Εκλεισε το μηχάνημα :)


Μπραβο Δημητρη, πολυ πρωτοτυπη η κατασκευη σου.
Αν θες μονο, γραψε τι εχεις συνδεσει στο mixer σου και κυριως το πως ακουγεται.
Εχει αυτον τον "ηχο της λαμπας" που ζητανε πολλοι?

Στο βιντεάκι έχω συνδέσει ενα cd-player και ένα laptop. O μίκτης συνδέεται σε ένα τελικό push-pull el34. Όλο μαζί είναι μια πανδαισία!!! Ο ήχος ειναι αυτός ακριβώς που περιγράφεις. Ο "ήχος της λάμπας" ;-)

savoulis
19-07-13, 13:48
Μπράβο Δημητράκη!!!!!!! Σάββας από Χαλκίδα!:biggrin:

apog
22-07-13, 21:00
Μπράβο Δημητράκη!!!!!!! Σάββας από Χαλκίδα!:biggrin:

Σε ευχαριστώ ρε Σάββα. Άντε περιμενουμε και το δικο σου...

Costis Ni
16-05-14, 11:40
Ωχ τωρα το ειδα!

Αν και καθυστερημενα, να σου δωσω συγχαρητηρια που εφτιαξες κατι λειτουργικο και με ιδιαιρτερο λουκ. Αντε βαρεθηκα να βλεπω ενισχυτες-κασονια.
Ειδικη μνεια στις σταθεροπιημενες τασεις .


Sent from my Jiayu-G3 using Tapatalk 2

SeAfasia
16-05-14, 12:23
ωραίος....τα σχέδια απο που τα πηρες;

xsterg
16-05-14, 17:12
μπραβο σου. πρωτοτυπη και ωραια κατασκευη. ειναι κατι το διαφορετικο. δυο σημεια που ειναι λιγο μελανα. αυτη η βιδα στο κεντρο που ειναι πιθανον για τον τοροειδη μετασχηματιστη. βγαζει ματι εκει. και δευτερο ο διακοπτης πανω δεξια. διαλεξες οτι πιο χαλια υπαρχει. βγαλε τον και βαλε εναν ωραιο πλαστικο που δεν θα φαινεται καν.

apog
17-05-14, 09:34
Ωχ τωρα το ειδα!

Αν και καθυστερημενα, να σου δωσω συγχαρητηρια που εφτιαξες κατι λειτουργικο και με ιδιαιρτερο λουκ. Αντε βαρεθηκα να βλεπω ενισχυτες-κασονια.
Ειδικη μνεια στις σταθεροπιημενες τασεις .


Sent from my Jiayu-G3 using Tapatalk 2

Σε ευχαριστώ πολύ, η βοηθειά σου στην κατασκευή μου ήταν πολύ σημαντική. όσο για τις σταθεροποιημένες τάσεις στα νήματα τις θυμάμαι κάθε φορά που ακουμπάω το χέρι μου στα σημεία που έχω βιδώσει για ψύξη από το σασί :)
Κ πάλι σε ευχαριστώ πολύ γιατί με βοήθησες να φτιάξω ένα μηχάνημα το οποιό λειτουργικά είναι άψογο χωρίς βόμβους.


ωραίος....τα σχέδια απο που τα πηρες;

Σε ευχαριστώ.. Τα σχεδια τα βρήκα στο δίκτυο ψάχνοντας και με τη βοήθεια των φίλων στο φόρουμ κατάφερα να τα "συνδέσω" όλα μεταξύ τους.. Τα έχω παραθέσει όλα σε προηγούμενα post.


μπραβο σου. πρωτοτυπη και ωραια κατασκευη. ειναι κατι το διαφορετικο. δυο σημεια που ειναι λιγο μελανα. αυτη η βιδα στο κεντρο που ειναι πιθανον για τον τοροειδη μετασχηματιστη. βγαζει ματι εκει. και δευτερο ο διακοπτης πανω δεξια. διαλεξες οτι πιο χαλια υπαρχει. βγαλε τον και βαλε εναν ωραιο πλαστικο που δεν θα φαινεται καν.

Για τη βίδα έχεις δίκιο.. Πρέπει γενικά να τη φτιάξω τη φάτσα της κονσόλας.. Να βάλω ταμπελάκια για τις εξόδους και για το monitor και γενικά να το φτιάξω λίγο.. Μπυ ανάβεις φωτιές τώρα πάλι μετά από τόσο καιρό... Για ρίξε και καμμιά ιδέα :)
Όσο για τον διακόπτη επίτηδες έβαλα τετοιον... Ήθελα λίγο vintage εμφάνιση... Προσωπικά μου αρέσει αυτό το "κλακ" που ακούγεται πάνω στο σασί όταν τον σηκώνεις :)

haris_216
17-05-14, 10:00
Αναφορικά με τον διακόπτη, συμφωνώ κι εγώ με το vintage look.
Εκείνο νομίζω που "χαλάει" λίγο την εικόνα είναι το "on" ταμπελάκι, ειδικά αφού τα παλιά μηχανήματα δεν είχαν τέτοιο (ειδικά on-off-on).
Θα σου πρότεινα (καθαρά για λόγους αισθητικής και μόνο) να βγάλεις το ταμπελάκι και να βάλεις ένα ενδεικτικό λαμπάκι για να δείχνει ότι είναι αναμμένο (ιδανικά λαμπάκι νέον και όχι κάνα ledάκι)

apog
20-05-14, 15:00
Αναφορικά με τον διακόπτη, συμφωνώ κι εγώ με το vintage look.
Εκείνο νομίζω που "χαλάει" λίγο την εικόνα είναι το "on" ταμπελάκι, ειδικά αφού τα παλιά μηχανήματα δεν είχαν τέτοιο (ειδικά on-off-on).
Θα σου πρότεινα (καθαρά για λόγους αισθητικής και μόνο) να βγάλεις το ταμπελάκι και να βάλεις ένα ενδεικτικό λαμπάκι για να δείχνει ότι είναι αναμμένο (ιδανικά λαμπάκι νέον και όχι κάνα ledάκι)

Έχεις δίκιο.. Θα βάλω ένα λαμπάκι.... Γενικά ψάχνω τρόπους για να γράψω πάνω διάφορα (όπως το μόνιτορ και τις εξόδους ch1 ch2 ch3 ch4)

Costis Ni
20-05-14, 15:04
Γυαλοχαρταρισμένο λεντάκι να θαμπώσει, σκέφτομαι, γιατί υπάρχουν κατι ωραίες βάσεις πρόσοψης για λεντ νικελέ. Μπορεί και να βρείς λεντ θαμπό κάπου.

Pmccx
21-06-15, 16:57
Συγχαρητήρια και από εμενα!!
Προβλήματα συνακρόασης (crosstalk)αντιμετώπισες ,ρωτάω γιατί κατασκευάζω και εγώ ένα mixer και έχω αυτό το πρόβλημα.
Φοβάμαι ότι το λάθος βρίσκετε στα ποτενσιόμετρα μου που είναι 50k και οι αντιστάσεις στα 47k.

apog
22-06-15, 09:53
Συγχαρητήρια και από εμενα!!
Προβλήματα συνακρόασης (crosstalk)αντιμετώπισες ,ρωτάω γιατί κατασκευάζω και εγώ ένα mixer και έχω αυτό το πρόβλημα.
Φοβάμαι ότι το λάθος βρίσκετε στα ποτενσιόμετρα μου που είναι 50k και οι αντιστάσεις στα 47k.

crosstalk δεν εχω καθολου.. υποψιαζομαι οτι καπου εκει ειναι το προβλημα σου.. δοκιμασε να αλλαξεις αντιστασεις πρωτα κ μετα ποτενσιομετρα

Pmccx
22-06-15, 15:00
και κάτι άλλο όταν έχω κλειστά τα ποτενσιόμετρα μου τσιμπάει λίγο σήμα ακούω μουσική από κάτω...

Stratocaster
22-06-15, 17:56
Μπράβο ρε Δημήτρη, φοβερός!!

apog
23-06-15, 09:44
μηπως ευθυνονται οι αντιστασεις γι αυτο;

Pmccx
05-01-16, 18:17
Δημήτρη καλησπέρα μπορούμε να υπολογίσουμε ποσο gain σε db βγάζει η προενίσχυση του μικτή
φιλικά Πάνος.

apog
06-01-16, 21:13
Δημήτρη καλησπέρα μπορούμε να υπολογίσουμε ποσο gain σε db βγάζει η προενίσχυση του μικτή
φιλικά Πάνος.

Καλησπέρα, σου παραθέτω τα σχόλια που έχει κάτω από το κύκλωμα στη σελίδα που το είχα δει..
Απ ότι καταλαβαίνω, δεν υπάρχει gain αλλά βγάζει ότι ακριβώς παίρνει στην είσοδο. Για να έχεις gain θα πρέπει μάλλον να αυξήσεις την τάση τροφοδοσίας των 150v.

The above Aikido Cascode tube-based mixer accepts each of its three input signals via a 100k resistor, which finds it match in a 100k NFB resistor. The result is that the mixer delivers a gain of unity, 1V in, 1V out. At the same time, the high negative feedback ensures that the nexus of all four 100k resistors is very low in impedance, only about 1kohms, which means that very little signal bleed-through between input signals occurs. Speaking of low impedances, the output impedance of the above mixer is only around 5 ohms, which for an entirely-tube-based circuit is amazingly low. In addition, the PSRR and THD are supremely fine.Note the low 150Vdc B+ voltage. Of course, a higher voltage could be used, say 300Vdc, but the advantage of running a B+ lower than 200Vdc is that 200V power-supply capacitors can be used, which are much more volumetrically efficient than 400Vdc capacitors. The advantage of running a 300Vdc B+ voltage is that much more open-loop signal gain can be realized, which will power the negative feedback loop, thereby further lowering the Zo and distortion.

Costis Ni
09-01-16, 10:09
Καλησπέρα, σου παραθέτω τα σχόλια που έχει κάτω από το κύκλωμα στη σελίδα που το είχα δει..
Απ ότι καταλαβαίνω, δεν υπάρχει gain αλλά βγάζει ότι ακριβώς παίρνει στην είσοδο. Για να έχεις gain θα πρέπει μάλλον να αυξήσεις την τάση τροφοδοσίας των 150v.

The above Aikido Cascode tube-based mixer accepts each of its three input signals via a 100k resistor, which finds it match in a 100k NFB resistor. The result is that the mixer delivers a gain of unity, 1V in, 1V out. At the same time, the high negative feedback ensures that the nexus of all four 100k resistors is very low in impedance, only about 1kohms, which means that very little signal bleed-through between input signals occurs. Speaking of low impedances, the output impedance of the above mixer is only around 5 ohms, which for an entirely-tube-based circuit is amazingly low. In addition, the PSRR and THD are supremely fine.Note the low 150Vdc B+ voltage. Of course, a higher voltage could be used, say 300Vdc, but the advantage of running a B+ lower than 200Vdc is that 200V power-supply capacitors can be used, which are much more volumetrically efficient than 400Vdc capacitors. The advantage of running a 300Vdc B+ voltage is that much more open-loop signal gain can be realized, which will power the negative feedback loop, thereby further lowering the Zo and distortion.

Δεν λέει αυτό. Λέει ότι με μεγαλύτερη τάση τροφοδοσίας θα μπορουσε να έχει περισσότερη ανάδραση. Το gain ρυθμίζεται απο την αντίσταση 100Κ κάτω αριστερά, Έτσι όπως είναι έχει περίπου μηδέν. Με μεγαλύτερη αντίσταση. , περισσότερο gain.

apog
09-01-16, 11:35
Δεν λέει αυτό. Λέει ότι με μεγαλύτερη τάση τροφοδοσίας θα μπορουσε να έχει περισσότερη ανάδραση. Το gain ρυθμίζεται απο την αντίσταση 100Κ κάτω αριστερά, Έτσι όπως είναι έχει περίπου μηδέν. Με μεγαλύτερη αντίσταση. , περισσότερο gain.

Ευχαριστω πολυ για τις παρατηρήσεις σου. Πολύ χρήσιμες!!

apog
10-01-16, 21:25
Δεν λέει αυτό. Λέει ότι με μεγαλύτερη τάση τροφοδοσίας θα μπορουσε να έχει περισσότερη ανάδραση. Το gain ρυθμίζεται απο την αντίσταση 100Κ κάτω αριστερά, Έτσι όπως είναι έχει περίπου μηδέν. Με μεγαλύτερη αντίσταση. , περισσότερο gain.

Εννοείς ότι το gain ρυθμίζεται από την 100k της αναδρασης;

p.gabr
10-01-16, 21:40
61821

Aκριβως αυτό .
Οσο μεγαλύτερη η τιμή της τόσο λιγότερη αρνητική ανάδραση ,άρα μεγαλύτερο gain
Nα μην κάτσω και το ψάξω τώρα στο περίπου , χωρίς ανάδραση εχει 30db ενίσχυση

apog
11-01-16, 09:04
61821

Aκριβως αυτό .
Οσο μεγαλύτερη η τιμή της τόσο λιγότερη αρνητική ανάδραση ,άρα μεγαλύτερο gain
Nα μην κάτσω και το ψάξω τώρα στο περίπου , χωρίς ανάδραση εχει 30db ενίσχυση

Καλημέρα! Σ ευχαριστω πολυ. Θα πειραματιστώ λίγο με την ανάδραση.

Pmccx
19-01-16, 18:32
Και εγώ προσπάθησα το ''ίδιο'' project με τρια line πριν καιρό και το παράτησα,έκανα λάθος επιλογή προενίσχυσης,χρησιμοποίησα ένα σχέδιο με 2 12au7 (12db) με αποτέλεσμα να μην έχω αρκετό gain σε χαμηλά κομμάτια.Για αυτό ρώτησα για το gain του.Λέω να προχωρήσω το συγκεκριμένο του aikido μιας και έχει 30db όπως γράψατε παραπάνω.Τώρα όσον αφορά τα volt που διάβασα στο post, πιο θεωρείτε εσείς ότι θα παίξει καλύτερα με 150v η με 300v.Δημήτρη αν θεωρείς ότι χαλάω το post σου να μεταφέρω την συζήτηση αλλου.
Ευχαριστώ.

apog
19-01-16, 19:16
Και εγώ προσπάθησα το ''ίδιο'' project με τρια line πριν καιρό και το παράτησα,έκανα λάθος επιλογή προενίσχυσης,χρησιμοποίησα ένα σχέδιο με 2 12au7 (12db) με αποτέλεσμα να μην έχω αρκετό gain σε χαμηλά κομμάτια.Για αυτό ρώτησα για το gain του.Λέω να προχωρήσω το συγκεκριμένο του aikido μιας και έχει 30db όπως γράψατε παραπάνω.Τώρα όσον αφορά τα volt που διάβασα στο post, πιο θεωρείτε εσείς ότι θα παίξει καλύτερα με 150v η με 300v.Δημήτρη αν θεωρείς ότι χαλάω το post σου να μεταφέρω την συζήτηση αλλου.
Ευχαριστώ.

Όχι, αντιθέτως ειναι χαρά μου να παρακολουθω τα σχόλια που γίνονται, γιατί σε αυτό το φόρουμ συμμετέχουν πολλά έμπειρα και αξιόλογα μέλη. Είμαι σιγουρος οτι θα βρεις οτι ψαχνεις κ ευχαρίστως να σε βοηθήσω κ εγώ κάπου αν μπορω

Costis Ni
20-01-16, 00:31
Και εγώ προσπάθησα το ''ίδιο'' project με τρια line πριν καιρό και το παράτησα,έκανα λάθος επιλογή προενίσχυσης,χρησιμοποίησα ένα σχέδιο με 2 12au7 (12db) με αποτέλεσμα να μην έχω αρκετό gain σε χαμηλά κομμάτια.Για αυτό ρώτησα για το gain του.Λέω να προχωρήσω το συγκεκριμένο του aikido μιας και έχει 30db όπως γράψατε παραπάνω.Τώρα όσον αφορά τα volt που διάβασα στο post, πιο θεωρείτε εσείς ότι θα παίξει καλύτερα με 150v η με 300v.Δημήτρη αν θεωρείς ότι χαλάω το post σου να μεταφέρω την συζήτηση αλλου.
Ευχαριστώ.


Δεν κατάλεβες καλά τί είπε ο Παναγιώτης . Εχει 30db ΧΩΡΙΣ την ανάδραση, αλλά ειναι απαραίτητη η ανάδραση γιατι χωρίς την ανάδραση δεν ειναι μείκτης. (Θα κάνουν παρεμβολή οι εξόδοι μεταξυ τους)
Αυτή η τοπολογία λέγεται virtual earth. Oσο για τα βολτ, , όσο πιό πολλά τόσο πιό καλά συνήθως. (Με το κατάλληλο κύκλωμα.)
Και τί θα ta κάνεις 30db gain άλλωστε.

Μάλλον κάποιο άλλο θέμα είχες με το gain,

Pmccx
20-01-16, 00:46
Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα ,το θέμα που έχω με το gain είναι ότι δεν μου είναι αρκετό με
τις 12au7,Η εξασθένιση του σήματος που έχω με τα ποτενσιόμετρα και τις αντιστάσεις που παρεμβάλλονται στο κύκλωμα του μικτή πριν την ενίσχυση ρίχνουν πολύ το σήμα.
Kαι δεν μου φτάνουν τα 10db ενίσχυσης που έχω.
Ναι έχεις δίκιο για την ανάδραση, δεν το κατάλαβα...
Έχω όρεξη να ασχοληθώ και να πειραματιστώ με το συγκεκριμένο σχέδιο μιας και υπάρχουν αρκετά υλικά για να το υλοποιήσω.