PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΓΟΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΩΝ



Papas00zas
19-07-13, 23:30
Όλοι μας σίγουρα έχουμε δει ανεμιστήρες με 3 καλώδια-κυρίως στους υπολογιστές.
Το τρίτο καλώδιο είναι ο έλεγχος στροφών του ανεμιστήρα που προσαρμόζει αυτόματα την ταχυτητα του ανάλογα με τη θερμοκρασία του ψυχόμενου αντικειμένου που ελέγχεται με αισθητήρα.
Επειδή λοιπόν ενδιαφέρομαι για ενα τέτοιο κυκλωματάκι καλώς-έχω μια καλή κατασκευή για self-made σύστημα ψύξης για laptop. Κάθε ιδέα δεκτή. Αρκεί μόνο να μην απαιτεί εξειδικευμένα υλικά-και αν γίνεται κάτι απλό σε σχέδιο-όχι ότι με πειράζει το πιο σύνθετο, απλα να μη θέλει πολλές εξειδικευμένες γνώσεις.


ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΟΝΟ: ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΜΠΑΤΣΟΣ ΤΟΥ FORUM (LEOSEDF) ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

leosedf
22-07-13, 17:48
Για να δεις ότι θέλω να βρίσκεσαι εδώ και να σε βλέπω κάθε μέρα μετέφερα το θέμα σου σε σωστή κατηγορία για να μπορούν να απαντήσουν όλοι.

Να σου κάνω και μια ερώτηση, ξέρεις πόσα θέματα σου κλείδωσα???


ΕΝΑ
Και ξέρεις γιατί? Γιατί δεν άνηκε εδώ αλλά στο howtofixit και δεν είσαι ο μόνος, είναι πολλά θέματα από πολλούς χρήστες που πήγαν εκεί. Αντί να πας εκεί και να δημιουργήσεις ένα θέμα τι έκανες? Κλαίγεσαι και μιλάς για μπάτσους κλπ.
Ελπίζω την επόμενη φορά να κάτσεις να σκεφτείς τους πραγματικούς λόγους που ουδεμία σχέση έχουν συγκεκριμένο στόχο και λοιπές ΠΑΠΑΡΙΕΣ.
Κι εγώ άνθρωπος είμαι κάνω λάθη αλλά κάνεις κι ΕΣΥ.

Papas00zas
24-07-13, 12:56
Λοιπόν, επειδή μας βλέπω να μαλώνουμε παλι-και δεν εχω καμια διαθεση-θα σε πω το εξης. Αυτό που ειδα εγω απο σενα ειναι οτι κλεινιες παρα πολλα θεματα, πολλες φορες ισως με το ετσι θελω. Εξού και το μπατσος. Τωρα, αν κανω λάθος, θα δειξει.
Δεν θελω να το συνεχισω το θεμα.
Πάλι καλα που δεν ειδα μπαν, περιμενα τα χειρότερα.

bchris
24-07-13, 14:25
Ο φοβος και ο τρομος του hlektronika,GR εχεις γινει...

:hahahha::hahahha::hahahha::hahahha::hahahha:

Αποστόλης1
24-07-13, 14:41
Όλοι μας σίγουρα έχουμε δει ανεμιστήρες με 3 καλώδια-κυρίως στους υπολογιστές.
Το τρίτο καλώδιο είναι ο έλεγχος στροφών του ανεμιστήρα που προσαρμόζει αυτόματα την ταχυτητα του ανάλογα με τη θερμοκρασία του ψυχόμενου αντικειμένου που ελέγχεται με αισθητήρα.
................................... πολλές εξειδικευμένες γνώσεις.


Όχι φίλε μου, αυτό το κάνει το 4/το αν υπάρχει.

leosedf
24-07-13, 14:48
Λοιπόν, επειδή μας βλέπω να μαλώνουμε παλι-και δεν εχω καμια διαθεση-θα σε πω το εξης. Αυτό που ειδα εγω απο σενα ειναι οτι κλεινιες παρα πολλα θεματα, πολλες φορες ισως με το ετσι θελω. Εξού και το μπατσος. Τωρα, αν κανω λάθος, θα δειξει.
Δεν θελω να το συνεχισω το θεμα.
Πάλι καλα που δεν ειδα μπαν, περιμενα τα χειρότερα.
Το πρόβλημα σου εσένα είναι ότι κλείνω θέματα? Σε άλλους? Είσαι ο ζορό ο υπερασπιστής?
Τότε γιατί συμμετέχεις αφού έχεις το φόβο ότι θα σε κλείσουν οι μπάτσοι?

tasosmos
24-07-13, 15:39
Όχι φίλε μου, αυτό το κάνει το 4/το αν υπάρχει.

+1, το 3ο (συνηθως κιτρινο καλωδιο) ειναι απλα εξοδος που δειχνει ποσες στροφες εχει το ανεμιστηρι.
Ο ελεγχος γινεται ειτε με το 4ο καλωδιο (τυπικα μπλε ή ασπρο) ειτε με απευθειας ελεγχο της τροφοδοσιας του ανεμιστηρα (κοκκινο καλωδιο).

Για να φτιαξεις ενα κυκλωμα ελεγχου με βαση την θερμοκρασια χρειαζεσαι εναν εξωτερικο αισθητηρα (στην απλουστερη περιπτωση θερμιστορ) και καποιο κυκλωματακι με τρανζιστορ/τελεστικο που θα ελεγχει την τροφοδοσια (με γραμμικο τροπο αν θες το απλουστερο δυνατο, υπαρχουν ετοιμα κυκλωματακια στο φορουμ). Μπορεις φυσικα να βαλεις οποιονδηποτε ανεμιστηρα 12V, δεν χρειαζεται να ειναι 3 ή 4 καλωδιων.

katmadas
24-07-13, 17:08
Απαραδεκτος ο χαρακτηρισμος...

αλλα μου αρεσει το θεμα...

Εγω θα πηγαινα με εναν τελετσικο +θερμιστορ για να παρω μια αναφορα τασης .
Τωρα αν αυτην την ταση την οδηγησουμε στο πιν 5 ενος 555 θα εχουμε ενα πολυ ωραιο pwm κυκλωμα με feedback την θερμοκρασια...

Γενικα θα πηγαινα με pwm και ανεμιστηρα με 2 καλωδια κλασικο....

agis68
24-07-13, 19:52
Συμφωνώ αλλά αν μιλάμε για λαπτοπ τότε εχουμε πρόβλημα χώρου για το κυκλωματάκι ή εστω για την εγκατάσταση του θερμίστορ ? Ακόμη και SMD να είναι ολα είναι τσίμα τσιμα

tasosmos
24-07-13, 20:59
Συστημα ψυξης για λαπτοπ... νομιζω εννοει κατι εξωτερικο σαν τα κλασικα που καθεται το λαπτοπ πανω τους.

Για να επεμβεις στο εσωτερικο του λαπτοπ και να αλλαξεις το κυκλωμα ρυθμισης στροφων...νομιζω με λιγο στριμωγμα θα μπορουσες μεν να χωρεσεις ενα απλο κυκλωματακι αλλα προσωπικα δεν θα το εκανα.
Κατι παραπανω θα ξερουν οι μηχανικοι που εχουν σχεδιασει το λαπτοπ για την ροη αερα που χρειαζεται για επαρκη ψυξη απο εναν απλο χρηστη.

JOUN
24-07-13, 21:12
Κατι παραπανω θα ξερουν οι μηχανικοι που εχουν σχεδιασει το λαπτοπ για την ροη αερα που χρειαζεται για επαρκη ψυξη απο εναν απλο χρηστη.
Για αυτο συγγνωμη αλλα υπαρχουν πολλα παραδειγματα για το αντιθετο..(Μεγαλυτερο παραδειγμα το DV6000).
Oποτε σκεφτεσαι η το σχεδιασαν πολυ " στο ποδι" η επιτηδες για να χαλασει.Πιστευω οτι ισχυει το πρωτο.
Επισης πολλες φορες καταλαβαινουν οτι καναν πατατα και βγαζουν πατσαρισματα για το bios που δουλευουν τον ανεμιστηρα σε περισσοτερες στροφες,μπας και σωσουν την κατασταση.

tasosmos
24-07-13, 21:26
Ok, εχεις δικιο αλλα κατα κανονα... δεν νομιζω οτι συγκρινονται οι γνωσεις μου (μας) με καποιον που καθε μερα ασχολειται με αυτο το αντικειμενο.

Αρκετα συνηθισμενο βεβαια στην βιομηχανια ειναι το να λεει ο μηχανικος χρειαζομαστε "αυτο" για να δουλευει σωστα το μηχανημα και ο project manager να τον γραφει στα @@ του και να χρησιμοποιειται τελικα κατι υποδεεστερο για να γλυτωσουν 0,10€ κοστος ανα μηχανημα.

leosedf
24-07-13, 21:34
Δε ρώτησες που καταλήγουν αυτοί οι project manager όταν γυρνάνε με φορτηγά πίσω οι συσκευές :lool:
Σωστά τα λέει ο Γιώργος, τραγικές περιπτώσεις τα dv και fujitsu siemens

tasosmos
24-07-13, 22:19
Μπα... μαλλον παλι ο μηχανικος τα ακουει στο τελος. "Επειδη δεν εξηγησε επαρκως οτι χρειαζεται να προβουν στην αλλαγη" or sth.

Kiriakos_ITTSB.EU
25-07-13, 00:44
Όλοι μας σίγουρα έχουμε δει ανεμιστήρες με 3 καλώδια-κυρίως στους υπολογιστές.
Το τρίτο καλώδιο είναι ο έλεγχος στροφών του ανεμιστήρα που προσαρμόζει αυτόματα την ταχυτητα του ανάλογα με τη θερμοκρασία του ψυχόμενου αντικειμένου που ελέγχεται με αισθητήρα.


Ναι η σωστή ταυτοποίηση ενός ανεμιστήρα δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά θα δώσω ένα χεράκι.

Οι ανεμιστήρες με την παραπάνω ιδιότητα έχουν πέντε καλώδια.

1) Τροφοδοσία +
2) Τροφοδοσία –
3) Έξοδος παλμού όπου δηλώνει περιστροφές ανα δευτερόλεπτο.
4) Επαφή ρύθμισης στροφών Νο1
5) Επαφή ρύθμισης στροφών Νο2

Στο συγκεκριμένο ανεμιστήρα έχει αντικατασταθεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας με ποτενσιόμετρο προκείμενου να υπάρχει χειροκίνητος έλεγχος στροφών.

Στον παλμογράφο απεικονίζεται η έξοδος του συστήματος στροφών, ότι βλέπει δηλαδή η μητρική το οποίο έπειτα μεταφράζει σε αριθμό στροφών.

Λόγο του ότι τα ηλεκτρονικά που εμπλέκονται στην διαδικασία είναι σύνθετα, δεν πιστεύω ότι είσαι στο επίπεδο να τα κάνεις με το χέρι ώστε να φτιάξεις κάτι δικό σου.

Βέβαια κανένας δεν σε σταματάει από το να κανιβαλίσεις έναν τέτοιο ανεμιστήρα,
παίρνοντας την πλακέτα και προσαρμόζοντας έναν άλλο απλό ανεμιστήρα που θα είναι στις επιθυμητές διαστάσεις.

Papas00zas
25-07-13, 12:31
Όχι φίλε μου, αυτό το κάνει το 4/το αν υπάρχει.
Ναι, ξερω οτι υπάρχουν και ανεμιστήρες με 4, αλλά εγω εχω στη διαθεση μου εναν των 5 ιντσών νομιζω και εναν των 7, θα σας γελάσω με τις διαστασεις γιατί τωρα ειμαι διακοπες και δεν θυμαμαι, σε κανα 2 μερες που θα γυρίσω, θα ξερω τις διαστασεις

Το πρόβλημα σου εσένα είναι ότι κλείνω θέματα? Σε άλλους? Είσαι ο ζορό ο υπερασπιστής?
Τότε γιατί συμμετέχεις αφού έχεις το φόβο ότι θα σε κλείσουν οι μπάτσοι?
Ό,τι είχα να σου πω στο είπα. Χαρακτηρισμούς ζορο ο υπερασπιστης και τετοια δεν ισχυουν. Αλλά θα σε ρωτησω το εξής απλο: Πόσοι λες να μπαινουν στο φιξιτ μονο και μονο για να δουνε θεματα;
Τωρα περι μπάτσων νομίζω τα ειπαμε.



Ναι η σωστή ταυτοποίηση ενός ανεμιστήρα δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά θα δώσω ένα χεράκι.

Οι ανεμιστήρες με την παραπάνω ιδιότητα έχουν πέντε καλώδια.

1) Τροφοδοσία +
2) Τροφοδοσία –
3) Έξοδος παλμού όπου δηλώνει περιστροφές ανα δευτερόλεπτο.
4) Επαφή ρύθμισης στροφών Νο1
5) Επαφή ρύθμισης στροφών Νο2

Στο συγκεκριμένο ανεμιστήρα έχει αντικατασταθεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας με ποτενσιόμετρο προκείμενου να υπάρχει χειροκίνητος έλεγχος στροφών.

Στον παλμογράφο απεικονίζεται η έξοδος του συστήματος στροφών, ότι βλέπει δηλαδή η μητρική το οποίο έπειτα μεταφράζει σε αριθμό στροφών.

Λόγο του ότι τα ηλεκτρονικά που εμπλέκονται στην διαδικασία είναι σύνθετα, δεν πιστεύω ότι είσαι στο επίπεδο να τα κάνεις με το χέρι ώστε να φτιάξεις κάτι δικό σου.

Βέβαια κανένας δεν σε σταματάει από το να κανιβαλίσεις έναν τέτοιο ανεμιστήρα,
παίρνοντας την πλακέτα και προσαρμόζοντας έναν άλλο απλό ανεμιστήρα που θα είναι στις επιθυμητές διαστάσεις.
Για 4 καλώδια ξερω, τώρα για 5 δεν έχω δει ποτέ μου. Αλλα πιστεύω ότι ενα κυκλωματακι με τελεστικο και θερμιστορ ισως να γινεται.Αλλωστε ο ανεμιστηρας εχει 3 και οχι 4 καλωδια. Εγω τουλαχιστον αυτό ξερω, ότι το 3ο ειναι ο ελεγχος ταχύτητας. Άλλωστε,θα είναι εξωτερκιό σε βάση.
Leosedf, τόσο μαπα ειναι τα pavillion? Με HP έχω δουλεψει και δε με εκανε κολπα.

agis68
26-07-13, 11:38
τόσο μαπα ειναι τα pavillion? Με HP έχω δουλεψει και δε με εκανε κολπα.


Δυστυχώς ναι έχουν πολλές αστοχίες σε υλικά οι DV με πολλά προβλήματα κυρίως σε GPU ελλειπέσαστατη ψύξη και τροφοδοσία μητρικής.

Papas00zas
26-07-13, 12:26
Δυστυχώς ναι έχουν πολλές αστοχίες σε υλικά οι DV με πολλά προβλήματα κυρίως σε GPU ελλειπέσαστατη ψύξη και τροφοδοσία μητρικής.
Pavillion θυμάμαι ότι έχει εδώ και μια τριετία ένας φίλος μου. Προσωπικά όμως δε θυμάμαι να μου είπε ποτέ τίποτα για πρόβλημα θερμοκρασίας-ακόμα και στην προβολή ταινίας δεν είχε το παραμικρό.

aktis
26-07-13, 15:46
@Δημητρη , συνήθως οι ρυθμιστές στροφών σε ανεμιστήρες χρησιμοποιούνται για να κάνουν πιο "πολιτισμένο" το σύστημα ψύξης ,
κάνοντας το πιο αθόρυβο με λιγότερες στροφές από τις ονομαστικές του κινητήρα .
( πχ http://www.zalman.com/eng/product/Product_Read.php?Idx=206 που ειναι ένα απλό voltage regulator ....
είτε πιο εξελιγμένοι που εχουν και θερμοκρασιακή ανάδραση , αν και κατι τέτοιο συνηθως πρέπει να το εχει το motherboard )

Φοβάμαι οτι άμα έχεις ήδη πρόβλημα με το υπάρχον σύστημα ψύξης , ίσως πρέπει να ψαξεις και να βάλεις καλύτερο ανεμιστηρακι .
Οταν το χειμώνα δεν έχεις ανάγκη απο τόση ψύξη , εξετάζεις τότε πως θα μειώσεις τις στροφές , τώρα (καλοκαίρι ) πρέπει να είναι στο ΤΕΡΜΑ !!!