PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με προγραμματισμό Atmega168 με USBASP και avrdude



netpumber
27-07-13, 21:04
Καλησπέρα σας.

Ακολουθόντας αυτό (http://www.micahcarrick.com/tutorials/avr-microcontroller-tutorial/getting-started.html#section_1) το site έφτιαξα το δικό μου σε μια breadboard. Το πρόβλημα έιναι οτι όταν πάω να φορτώσω το hex αρχείο στον μικροελεγκτή με το avrdude μου επιστρέφει αυτό το σφάλμα:


# avrdude -p m168 -c usbasp -e -U flash:w:blink.hex

avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
avrdude: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.




avrdude done. Thank you.




Έψαξα στο ιντερνετ αλλά δεν έβγαλα και πολύ ακρη όντας καινούριος στον τομέα αυτό.

Έχετε να προτείνετε κάτι ;

Ευχαριστώ πολύ.

vmanos
27-07-13, 22:39
99% οταν πεταει αυτο το σφαλμα ειναι κακη συνδεσμολογια .Τσεκαρε ξανα την συνδεσμολογια τοu ICSP με τον AVR.

firewalker
27-07-13, 22:47
Ο ATmega που έχεις, είναι καινούριος;

Οusbasp έχει κάποιο ενδεικτικό LED που να δείχνει πως υπάρχει επικοινωνία με τον υπολογιστή;

netpumber
28-07-13, 01:24
99% οταν πεταει αυτο το σφαλμα ειναι κακη συνδεσμολογια .Τσεκαρε ξανα την συνδεσμολογια τοu ICSP με τον AVR.

Θα το ξανακοιτάξω αν είναι και βλέπουμε.


Ο ATmega που έχεις, είναι καινούριος;

Οusbasp έχει κάποιο ενδεικτικό LED που να δείχνει πως υπάρχει επικοινωνία με τον υπολογιστή;

Ναι πριν λίγες μέρες ήρθε.
Έχει δυο λαμπάκια ένα κόκκινο και ένα πράσινο. Όταν το συνδέω ανάβει το κόκκινο.

firewalker
28-07-13, 14:47
Όταν δίνεις την εντολή για προγραμματισμό με το avrdude ανάβει το πράσινο;

netpumber
28-07-13, 15:27
Τα αποσυναρμολόγισα και τα ξαναέβαλα αλλά πάλι το ίδιο μήνυμα παίρνω.

Εβγαλά και κάποιες φωτογραφίες μπας και παρατηρήσετε κάποιο λάθος (όσο φαίνεται)

http://imageshack.us/a/img713/4504/dovi.jpg
http://imageshack.us/a/img18/1575/m9tu.jpg
http://imageshack.us/a/img547/312/hfz2.jpg
http://imageshack.us/a/img62/1199/lp1h.jpg

firewalker
28-07-13, 17:14
Νομίζω πως έχεις το Reset (pin 1) μόνιμα στα 5 volts και όχι μέσω της αντίστασης των 10k. Επίσης γιατί στέλνεις τα 5 volt του breadboard και στον programmer;

netpumber
28-07-13, 18:34
Νομίζω πως έχεις το Reset (pin 1) μόνιμα στα 5 volts και όχι μέσω της αντίστασης των 10k. Επίσης γιατί στέλνεις τα 5 volt του breadboard και στον programmer;

Εντάξει το έβαλα πίσω απο την αντίσταση το reset.
Τα 5volt τα στέλνω γιατί ένα απο τα 10 pins του header λέει πως είναι για το VTG συμφωνα με το site που είπα παραπάνω.

Πάντως το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

firewalker
29-07-13, 15:17
Το άλλο led ανάβει καθόλου όταν στέλνεις εντολή για προγραμματισμό;

netpumber
29-07-13, 17:30
Το άλλο led ανάβει καθόλου όταν στέλνεις εντολή για προγραμματισμό;

Ναι. Οταν τρέχω το avrdude ανάβει για λίγο και μετά σβήνει. Κάνει ένα flash δηλαδή.

firewalker
30-07-13, 17:46
Ή κάνεις κάτι λάθος στις συνδέσεις ή έχει πρόβλημα ο Atmega. Έχεις άλλον μικροελεγκτή να δοκιμάσεις;

netpumber
30-07-13, 19:22
Αν μόνο αυτές οι δύο είναι οι πιθανότητες κάτι να συμβαίνει τότε κάτι κάνω λάθος με τις συνδέσεις γιατί άλλαξα όπως είπες μικροελεγκτή και πάλι τα ίδια.

firewalker
30-07-13, 21:20
Μπορεί αν φταίει ο programmer; Τον έχεις χρησιμοποιήσει άλλη φορά επιτυχώς;

tasosmos
30-07-13, 22:13
1)Ποιον προγραμματιστη εχεις αγορασει ακριβως; Στειλε ενα link.
2)Δες στο manual την παραμετρο που κατεβαζει το sck (νομιζω -Β και ενα νουμερο) και κατεβασε το κατω απο 250KHz.
3)Μετρα τροφοδοσια στα pins του μΕ (7-8 και 20-22).
4)Ανεβασε ενα σχηματικο με το κυκλωμα οπως το εχεις στησει, απο τις φωτογραφιες εξ αποστασεως δεν μπορει να βγαλει κανεις ακρη.

netpumber
30-07-13, 22:24
Μπορεί αν φταίει ο programmer; Τον έχεις χρησιμοποιήσει άλλη φορά επιτυχώς;

Δεν μπορεί να φταίει αυτός γιατί μόλις τώρα τον πήρα (εκτός και αν είναι χαλασμένος)
Όχι δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ξανά.


1)Ποιον προγραμματιστη εχεις αγορασει ακριβως; Στειλε ενα link.
2)Δες στο manual την παραμετρο που κατεβαζει το sck (νομιζω -Β και ενα νουμερο) και κατεβασε το κατω απο 250KHz.
3)Μετρα τροφοδοσια στα pins του μΕ (7-8 και 20-22).
4)Ανεβασε ενα σχηματικο με το κυκλωμα οπως το εχεις στησει, απο τις φωτογραφιες εξ αποστασεως δεν μπορει να βγαλει κανεις ακρη.

1) Απο έδώ τον πήρα http://www.protostack.com/accessories/usbasp-avr-programmer
Για τα υπόλοιπα θα απαντήσω άλλη στιγμή γιατί τώρα δεν προλαβάινω. Το σχηματικό πως να το φτιάξω ; Υπάρχει πρόγραμμα ή να το ζωγραφίσω ;

Ευχαριστώ πολύ.

tasosmos
30-07-13, 22:39
Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο βαλε ενα τζαμπερακι εκει που εχει την θεση JP3 (κοντα στο βυσμα usb) και βραχυκυκλωσε το. Κατοπιν δοκιμασε παλι να διαβασεις τον M168 οπως ειναι.
Αν δεν δουλεψει βλεπε το #3 απο το προηγουμενο ποστ μου.

Για το σχηματικο υπαρχουν απειρα προγραμματα ακομα και δωρεαν, πχ express pcb, geda, kicad, eagle... Αν δεν εχεις χρησιμοποιησει κανενα μαλλον ευκολοτερο ειναι να φτιαξεις ενα πινακακι με τις συνδεσεις.

netpumber
31-07-13, 00:34
H θέση JP3 δεν έχει pins για τζαμπεράκι. Η μόνη θέση που έχει pins είναι η JP1 οπου επιλέγεις την τάση 5 ή 3.3 Volts. Εγώ το έχω στο 3.3 Volts.

tasosmos
31-07-13, 00:37
E εννουσα να κολλησεις και πινς εκει ή να κολλησεις 1 κομματακι συρμα τεσπα και να το βραχυκυκλωσεις.

dade
31-07-13, 09:11
H θέση JP3 δεν έχει pins για τζαμπεράκι. Η μόνη θέση που έχει pins είναι η JP1 οπου επιλέγεις την τάση 5 ή 3.3 Volts. Εγώ το έχω στο 3.3 Volts.
Να το βάλεις στα 5 βολτ και όχι στα 3,3

tasosmos
31-07-13, 10:59
Να το βάλεις στα 5 βολτ και όχι στα 3,3

Δεν ειναι εκει το προβλημα, οποιοσδηποτε συγχρονος AVR συμπεριλαμβανομενου του Μ168 στις διαφορες εκδοσεις του μπορει να δουλεψει/προγραμματιστει στα 3,3V.
Μπορει βεβαια να δοκιμασει να αποσυνδεσει τελειως την τροφοδοσια απο το usbasp και να συνδεσει ενα εξωτερικο τροφοδοτικο μπας και...

netpumber
01-08-13, 19:42
-Λοιπόν με το JP3 δεν δούλεψε κάτι.
-Τροφοδοσία δεν μπόρεσα να μετρήσω γιατί χάλασε (αν είναι δυνατόν) το πολύμετρο. Θα πάω να πάρω άλλο.
-Το πινακάκι:



PINS μΕ
PINS ISP Header
CABLE


1
5
αντίσταση + Reset


7
2
Vcc


8

Ground


9-10

Crystal 20.000 mhz


14

Αντίσταση + led


17
1 (MOSI)



18
9 (MISO)



19
7 (SCK)