PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστέρηση τάσης..



lebofski
28-07-13, 21:45
σε ενισχυτή/ αύξηση αρνητ. ανάδρασης...
Παιδιά γεια σας, μετά την κατασκευή του ενισχυτή μου, με τρώει ότι η υψηλή τάση (500V) παρέχεται άμεσα με την έναυση, κι όχι μετά τη θέρμανση των νημάτων, όπως πρέπει και όπως θάθελα. Οτι τρόπους σκέφτηκα τους απέριψα στη συνέχεια, μιας και η υψηλή τάση είναι... υψηλή, και δεν μου βγαίνουν οι σχεδιασμοί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει πως να γίνει?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, αν θέλει κανείς να Αυξήσει λίγο την αρνητική ανάδραση, μειώνει απλά την αντίσταση (είναι 10ΚΩ) προς την προενισχύτρια, ας πούμε στα 8ΚΩ, η θα πρέπει να μειώσει και την τιμή του παράλληλου πυκνωτή του δικτυώματος,(που είναι 150pf)? Ευχαριστώ πολύ, Νικόλας.

lebofski
29-07-13, 13:49
Βοήθεια κανείς???

Nightkeeper
29-07-13, 15:30
σε ενισχυτή/ αύξηση αρνητ. ανάδρασης...
Παιδιά γεια σας, μετά την κατασκευή του ενισχυτή μου, με τρώει ότι η υψηλή τάση (500V) παρέχεται άμεσα με την έναυση, κι όχι μετά τη θέρμανση των νημάτων, όπως πρέπει και όπως θάθελα. Οτι τρόπους σκέφτηκα τους απέριψα στη συνέχεια, μιας και η υψηλή τάση είναι... υψηλή, και δεν μου βγαίνουν οι σχεδιασμοί. Μπορεί κανείς να βοηθήσει πως να γίνει?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, αν θέλει κανείς να Αυξήσει λίγο την αρνητική ανάδραση, μειώνει απλά την αντίσταση (είναι 10ΚΩ) προς την προενισχύτρια, ας πούμε στα 8ΚΩ, η θα πρέπει να μειώσει και την τιμή του παράλληλου πυκνωτή του δικτυώματος,(που είναι 150pf)? Ευχαριστώ πολύ, Νικόλας.

Α)Ενα απλο κυκλωματακη χρονικου με ρελε για καθυστερηση στην Υ/Τ 1-2 λεπτα μετα το γενικο ΟΝ πχ.
Β)Λογικα μειωνης την αντισταση ή βαζεις καποια μεταβλητη,δεν πειραζης τον πυκνωτη.

teo_GR
29-07-13, 15:37
Για ψάξε κάπου μέσα στο φόρουμ υπάρχει μια κατασκευή του kentar που είναι ο pp el34 elector. Έχει μια μικρή πλακετουλα με ένα 555 που δίνει χρόνο στα νήματα και μετά από περίπου 30 δευτέρα δίνει και την υψηλή.