PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για μετασχηματιστη εξοδου



johnakos25
31-07-13, 16:49
Καλησπερα. Σαν μουσικος ειμαι στην αναζητηση του καλου ηχου και ετσι ξεκινησα να κατασκευαζω μηχανηματα για να πετυχω ενα καλυτερο αποτελεσμα. Εχω ενα home studio και γραφω μουσικη. Εχω φτιαξει μεχρι στιγμης ενα προενισχυτη για πυκνωτικο και ενα λαμπατο αλλα τον ηχο που "ψαχνω" δεν καταφερα να τον βρω ακομα. Σκεφτομαι να κατασκευασω ενα στερεο λαμπατο προενισχυτη που θα λειτουργει σαν προσεσορας για τον τελικο ηχο. Διαβαζα εχθες σε ενα αγγλικο φορουμ για τον τροπο που μπορει να "χρωματισει" ενας μετασχηματιστης εξοδου τον ηχο. Μιλουσαν για το υλικο κατασκευης του πυρηνα, για το παχος του συρματος κ.α.
Θα ηθελα λοιπον τα φωτα σας. Θελω ηχο "αναλογικο"(?), "χρωματισμενο"(?) , μεγαλη στερεοφωνια, και γενικα ζεστο ηχο.
Αυτο το βιντεο τα λεει ολα.

http://www.youtube.com/watch?v=a1J4YUmR6aU

Οι μετασχηματιστες θα μου δωσουν το συγκεκριμενο αποτελεσμα? Τους μετασχηματιστες θα τους παραγγειλω απο θεσσαλονικη. Οποτε τι μετασχηματιστες πρεπει να ζητησω?
Ευχαριστω.

spirakos
31-07-13, 17:30
Προτεινω να ασχοληθεις με το θεμα "ηχειο" για να βρεις τον ηχο που ψαχνεις
Η κατηγορια μετ/στης εξοδου παει πολυ προς τα πανω. Το σημαντικοτερο ειναι η αποκριση
Ακου μερικα υλοποιημενα σχεδια για να εχεις μια γνωμη γιατι μονος του ενας εξοδου δεν κανει θαυματα

johnakos25
31-07-13, 17:37
Προτεινω να ασχοληθεις με το θεμα "ηχειο" για να βρεις τον ηχο που ψαχνεις
Η κατηγορια μετ/στης εξοδου παει πολυ προς τα πανω. Το σημαντικοτερο ειναι η αποκριση
Ακου μερικα υλοποιημενα σχεδια για να εχεις μια γνωμη γιατι μονος του ενας εξοδου δεν κανει θαυματα

Το θεμα ειναι οτι με ενδιαφερει η ηχογραφηση. Με ενδιαφερει να ειναι "αναλογικος" ο ηχος οχι απλα να ακουγετε καλυτερα λογο ηχειων. Εχω μονιτορ για την μιξη. Ειναι για πειραμα και με ενδιεφερει να ξεκινησω απλα απο καπου.

p.gabr
31-07-13, 17:43
Γιάννη μην παραμυθιαζεσαι με μαγικές ιδιότητες των λυχνιων


Αυτα ίσως ισχύουν για μουσικούς καί για την άμεση παραγωγή ήχου απο κάποιο οργανο


Για την αναπαραγωγή μουσικής χρειαζόμαστε σωστα απαραμορφωτα, αχρωματιστα, εργαλεία
Τώρα εάν εσύ θες κάτι νά αλλάξεις ,αυτην την δουλειά θα την κάνει το equalizer

Διάβασε καί εδώ τα αναρτημένα άρθρα του σπέρτου απο τον σπυράκο

http://www.hlektronika.gr/forum/content.php

johnakos25
31-07-13, 18:01
Γιάννη μην παραμυθιαζεσαι με μαγικές ιδιότητες των λυχνιων


Αυτα ίσως ισχύουν για μουσικούς καί για την άμεση παραγωγή ήχου απο κάποιο οργανο


Για την αναπαραγωγή μουσικής χρειαζόμαστε σωστα απαραμορφωτα, αχρωματιστα, εργαλεία
Τώρα εάν εσύ θες κάτι νά αλλάξεις ,αυτην την δουλειά θα την κάνει το equalizer

Διάβασε καί εδώ τα αναρτημένα άρθρα του σπέρτου απο τον σπυράκο

http://www.hlektronika.gr/forum/content.php

Ο λογος που θελω να φτιαξω λαμπατο για την τελικη μιξη ειναι γιατι ο λαμπατος που εφτιαξα ακουγετε καλυτερα σε σχεση με ενα τελεστικο προσθετει στον ηχο μια "αναλογικουρα" αλλα το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι οτι δεν εχει παρασιτα(?), φυσηματα(?), βοριαδες(?). Ειναι φοβερο πλεονεκτημα να μπορω να "δωσω" πριμες χωρις να ενισχυθει κατα πολυ το "hisssssss".

Παρολαυτα δεν ειναι ακριβως αυτο που ψαχνω. Οποτε θελω να ψαχτω λιγο με τους μετασχηματιστες μηπως και πετυχω κατι καλυτερο. Η μετασχηματιστες εξοδου εχουν περισσοτερη αρμονικη παραμορφωση(?) THD και για αυτο ισως δινουν πιο ζεστο ηχο?

spirakos
31-07-13, 18:44
Η παραμορφωση δεν ειναι στον εξοδου, προκυπτει απο τη μη γραμμικοτητα καθε ενος σταδιου κερδους
Το αποτελεσμα του ηχου ειναι ποσοστα αρμονικων που πνιγονται ή δειχνουν εμφαση
Ποια αρμονικη υπερισχυει εχει να κανει με την υλικη φυση καθε εξαρτηματος
Ριξε μια ματια στα αρθρα του Κ.Σπερτου που ειπε και ο Παναγιωτης
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61115

CLOCKMAN
01-08-13, 12:04
Γεια σου Γιαννη
Δες αυτό το προενισχυτή που έχω φτιάξει
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58387 και εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58367
δουλεύει ήδη σε στούντιο και κάνει ηχογραφήσεις, ξέχνα τον μτ εξόδου και ασχολήσου με τον εισόδου.
Στον προτείνω, είναι αρκετά απλός και τα υλικά του είναι ματσαρισμένα, δουλεύει και με πυκνωτικό και με δυναμικό. Οι μετασχηματιστές εισόδου είναι λίγο ακριβοί αλλά το αποτέλεσμα είναι απίστευτο. Ούτε εκουαλάιζερ ούτε κομπρέσορας, μιλάμε για straight sound χωρίς τη παραμικρή παραμόρφωση.

johnakos25
01-08-13, 13:09
Γεια σου Γιαννη
Δες αυτό το προενισχυτή που έχω φτιάξει
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58387 και εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58367
δουλεύει ήδη σε στούντιο και κάνει ηχογραφήσεις, ξέχνα τον μτ εξόδου και ασχολήσου με τον εισόδου.
Στον προτείνω, είναι αρκετά απλός και τα υλικά του είναι ματσαρισμένα, δουλεύει και με πυκνωτικό και με δυναμικό. Οι μετασχηματιστές εισόδου είναι λίγο ακριβοί αλλά το αποτέλεσμα είναι απίστευτο. Ούτε εκουαλάιζερ ούτε κομπρέσορας, μιλάμε για straight sound χωρίς τη παραμικρή παραμόρφωση.

Μπραβο φιλε μου. Πολυ καλη δουλεια και "καθαρη". Πιστευεις οτι ο εισοδου κανει διαφορα στον ηχο? Προσθετει αυτην την "ζεστασια" στον ηχο? Η μηπως ειναι ο συνδυασμος εισοδου + Λαμπα που κανουν τη διαφορα? Παντως σε ξενα φορουμ υποστηριζουν οτι ο μετασχηματιστης εξοδου ειναι το κλειδι για τον καλο ηχο ο οποιος αναλογα με τα υλικα κατασκευης δινει και το αναλογο αποτελεσμα. Ηχο πιο τρισδιαστατο, μεγαλυτερη στερεοφωνια, κρυσταλλινες πριμες κ.α.
Κυκλωματικο υπαρχει?

aris285
01-08-13, 17:00
Εγω ξερω οτι την ζεστασια στον ηχο την προσφερει το οργανο και ο μουσικος που παιζει, απο εκει και περα αν τα μηχανηματα ειναι καλα εχει να κανει ο ηχολιπτης.

p.gabr
01-08-13, 18:15
Γιάννη θα ήθελα νά σε ρωτήσω
Πρώτον είσαι ηλεκτρονικός;
Διάβασες το άρθρο ήχος αναφοράς;
Καί τρίτον έχεις ξεκαθαρίσει οτι άλλο πράγμα η παραμόρφωση καί άλλο πράγμα η καμπύλη απόκρισης συχνοτήτων ενός ενισχυτή

Όλα αυτα σου τα λέω ,γιατί το να ωραιοποιούμε την παραμόρφωση, είναι απαράδεκτο
Όταν αγοράζουμε η κατασκευάσουμε ένα ενισχυτή ,δεν νομίζω κάποιος να επιλέγει αυτόν πού έχει την μεγαλύτερη παραμόρφωση ,αλλά το αντίστροφο

Χρησιμοποιείς όρους οι οποίοι δεν είναι ηλεκτρονικώς αποδεκτοί όπως κρυστάλλινα πρίμα
Ο χαρακτηρισμός καί η αξιολόγηση ενός ενισχυτή ,κρίνεται στις εργαστηριακές μετρήσεις καί όχι στο ακουστικό ερέθισμα του κάθε ακροατή που και αυτός βεβαίως είναι ένας παράγοντας, συγκρούσεων

Ξεκαθάρισε πρωτα αυτές τις έννοιες ,ώστε να μπορείς να προχωρήσεις πιο σωστά σε αυτό πού τόσο αγαπάς ,γιατί το νά σου πώ εγώ αγόρασε τον τάδε μετασχηματιστή πού κάνει 180 ευρό, απλώς σε κοροιδευω

Προσοχή δεν στηρίζω την άποψη οτι δεν παίζει ρόλο ο μετασχηματιστής


Υγ
Κάτι πού ξέχασα
Αν θες νά χαλασεις λεφτά τότε κοίταξε για ηχεία ,εκεί θα δείς τεράστια διάφορα

johnakos25
01-08-13, 21:23
Γιάννη θα ήθελα νά σε ρωτήσω
Πρώτον είσαι ηλεκτρονικός;
Διάβασε το άρθρο ήχος αναφοράς;
Καί τρίτον έχεις ξεκαθαρίσει οτι άλλο πράγμα η παραμόρφωση καί άλλο πράγμα η καμπύλη απόκρισης συχνοτήτων ενός ενισχυτη

Όλα αυτα σου τα λέω ,γιατί το να ωραιοποιούμε την παραμόρφωση, είναι απαράδεκτο
Όταν αγοράζουμε η κατασκευάσουμε ένα ενισχυτη ,δεν νομίζω κάποιος νά επιλεγεί αυτόν πού έχει την μεγαλύτερη παραμόρφωση ,αλλα το αντιστροφο

Χρησιμοποιείς όρους οι οποίοι δεν είναι ηλεκτρονικώς αποδεκτοί όπως κρυσταλινα πρίμα
Ο χαρακτηρισμός καί η αξιολόγηση ενός ενισχυτη ,κρίνεται στις εργαστηριακές μετρησεις καί όχι στο ακουστικό ερέθισμα του κάθε ακροατη

Ξεκαθαρισε πρωτα αυτές τις ενοιες ,ώστε να μπορείς να προχωρήσεις πιο σωστά σε αυτο πού τόσο αγαπάς ,γιατί το νά σου πώ εγώ αγόρασε τον τάδε μετασχηματιστη πού κάνει 180 ευρό, απλώς σε κοροιδευω

Προσοχή δεν στηρίζω την άποψη οτι δεν παίζει ρόλο ο μετασχηματιστης


Υγ
Κάτι πού ξέχασα
Αν θες νά χαλασες λεφτα τότε κοίταξε για ηχεία ,εκεί θα δείς τεράστια διαφορα

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος αλλα εχω φτιαξει ηδη 2 μηχανηματα και ο κριτης ειναι φυσικα τα αυτια μου. Ακουγοντας πολυ μουσικη εχω κατασταλαξει στο ποιον ηχο θελω στις μιξεις μου για αυτο εδωσα και το λινκ πιο πανω. Προσπαθω να πετυχω αυτο το αποτελεσμα και προσπαθω να καταλαβω πιο ηλεκτρονικο εξαρτημα κανει την μεγαλυτερη διαφορα. Δυστυχως τα περισσοτερα που διαβαζω ειναι στα αγγλικα οποτε δεν ξερω τις αναλογες ελληνικες ορολογιες. Π.χ. ο "ζεστος" ηχος προκυπτει απο το core saturation του μετασχηματιστη ή ο τρισδιαστατος ηχος απο το Phase shift του μετασχηματιστη εξοδου. Δεν ξερω πως λεγονται στα ελληνικα.
Το αρθρο ηχο αναφορας το διαβασα αλλα δεν υπαρχει κατι που να μου λυνει τις αποριες.
Οσο αναφορα τους χαρακτηρισμους πχ κρυσταλινες πριμες μπορει στα ηλεκτρονικα να ειναι ακαταλαβιστικοι στη μουσικη ομως ειναι αναγκαιοι για την περιγραφη ενος ηχου η ενος μηχανηματος. Δεν ξερω αν αυτο που ζηταω ειναι πολυ παραξενο. Να βαλω κανενα λινκ απο συζητηση απο αμερικανικο φορουμ για να καταλαβετε τι ζηταω? Η μηπως καταλαβετε τους χαρακτηρισμους και τους μεταφρασετε?

p.gabr
01-08-13, 21:31
ok Γιάννη κατάλαβα

Δυστυχως το θέμα αυτό δεν έχει επιλυθεί ακόμα,και υπάρχουν για αυτό ,άπειρες συζητήσεις και αναλύσεις και διαμάχες
Εγω μίλησα σαν ηλεκτρονικός,και όχι σαν μουσικός
Λάβε το μήνυμα μου ως προσπάθεια βοηθείας, περισσότερα δεν ξέρω γιατί μετά τα τεχνικά,μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια των οποίων δεν είμαι ειδικός

nick1974
15-08-13, 20:37
η αληθεια ειναι πως το θεμα "καλος ηχος" ειναι κατι εντελως υποκειμενικο.
Ενας ενισχυτης με λυχνιες, με μεασχηματιστες προσαρμογης και ολα αυτα τα "απαραδεκτα" ενωειται πως εχει πολυ μεγαλυτερη παραμορφωση απο ενα σωστα μελετημενο ενισχυτη με mosfets και προσαρμογες dc, αλλα ελα ντε που σε πολλους -γιατι να μην το παραδεχτω? και σε μενα- αρεσει περισσοτερο αυτος ο παραμορφωμενος ηχος!
Πολλοι μαλιστα εχουν προχωρησει σε ταξη Α, που θεωρητικα και πρακτικα ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα, οπως και σε ηχεια που χρωματιζουν αρκετα τον ηχο (με καμπυλες καθε αλλο παρα σωστες) αλλα ...αβυσος το αυτι του ανθρωπου.
Μερικες φορες ειναι και placebo (αυτο που ακους με λυχνιες και σου αρεσει θα μπορουσες να τ πετυχεις με ενα καλο equalizer, αλλα επιμενεις οτι με τις λυχνιες ακους καλυτερα) ...ε και? περι ορεξεος ουδεις λογος.
Αν και ηλεκτρονικος μπορω να πω οτι καταλαβαινω απολυτα αυτο τον υποκειμενισμο, αρκει να περιοριζεται σε πραγματα τα οποια οντως παραγουν ηχο κι οχι σε ...διαφορες καλωδιων, βυσματων, βασεων και αλλες ηλιθιοτητες