PDA

Επιστροφή στο Forum : shift light βοήθεια



rkiller
10-08-13, 19:24
Καλησπέρα σε όλους, έχω βρει ένα σχέδιο shift light για αυτοκίνητο το οποίο λειτουργεί κανονικά αλλά σε οχήματα με ένα πολλαπλασιαστή το δικό μου όμως έχει δύο, το κύκλωμα δηλαδή βλέπει τις μισές στροφές από αυτές που έχει ο κινητήρας, αν αλλάξει κάτι στο κύκλωμα γίνετε να βλέπει τις κανονικές στροφές; (να αντιλαμβάνομαι εγώ τις πραγματικές, θέλω αντί να έχω επιλογή 4500rpm-7500rpm να έχω 2250rpm-3750rpm).
Τα έγραψα κάπως μπερδεμένα ελπίζω όσοι διαβάσουν να καταλάβουν τι εννοώ, το κύκλωμα είναι αυτό 45375.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

chip
10-08-13, 20:12
απ οτι καταλαβα για στροφομετρο μιλας...
αν κατάλαβα καλα το πρόβλημα... θα δοκίμαζα διπλάσια τιμή στον πυκνωτή που έχει στο ποδαρακι 2 το lm2907

rkiller
10-08-13, 20:40
απ οτι καταλαβα για στροφομετρο μιλας...
αν κατάλαβα καλα το πρόβλημα... θα δοκίμαζα διπλάσια τιμή στον πυκνωτή που έχει στο ποδαρακι 2 το lm2907
Θα το δοκιμάσω αύριο, με αυτή την αλλαγή θα το κάνω το lm2907 να βλέπει τις μισές στροφές από ότι θα έβλεπε κανονικά; (αυτό είναι που ζητάω)

chip
11-08-13, 00:01
στις μισες στροφες θα βγαζει διπλάσια ενδειξη απο οτι εβγαζε... αν θες το ανάποδο μειώνεις στο μισό τη χωρητικότητα...
(στην πρώτη περίπτωση τα 20nF τα κάνεις 39nf στη δεύτερη τα 20 τα κάνεις 10nf

rkiller
11-08-13, 09:22
στις μισες στροφες θα βγαζει διπλάσια ενδειξη απο οτι εβγαζε... αν θες το ανάποδο μειώνεις στο μισό τη χωρητικότητα...
(στην πρώτη περίπτωση τα 20nF τα κάνεις 39nf στη δεύτερη τα 20 τα κάνεις 10nf

Καλημέρα, έκανα και τις δυο περιπτώσεις αλλα δε λειτούργησε με καμία, άλλαξα και το τριμεράκι των 100Κ με ένα μεγαλύτερο (υποτίθεται πως από εκεί ρυθμίζεις τις επιθυμητές στροφές) άλλα πάλι τπτ.

chip
11-08-13, 10:34
όπως ειναι το σχεδιο δουλεύει αλλα δείχνει τη μισή ένδειξη?

tasos987
11-08-13, 10:42
Το δυναμο σου βγαζει D+ ? μηπως να δοκιμαζες να παρεις σημα απο εκει?

GeorgeVita
11-08-13, 11:19
α. Αν ψάξετε για "shift light" στο πεδίο ανεύρεσης του forum, δίνει αρκετά αποτελέσματα μεταξύ αυτών και παρουσίαση κατασκευών. Τα έχετε διαβάσει μήπως έχουν κάποιες καλές ιδέες;

β. τις δοκιμές τις κάνετε "on-line" (επιτόπου στη μηχανή); Θα ήταν σοφότερο να μετρήσετε τα σήματα και να κάνετε δοκιμές στον πάγκο. Μετά, αφού ρυθμιστεί το κύκλωμα πάτε πάλι στην ... πίστα δοκιμών!

γ. Το κύκλωμα του σχόλιου #1 αποτελείται από 2 τμήματα, τον μετατροπέα συχνότητας σε τάση (LM29x7) και τον συγκριτή "ορίου αλλαγής" (741). Αν το πρώτο μέρος λειτουργεί σωστά (άσχετα με το επίπεδο τάσης εξόδου), θα μπορούσε να γίνει ρύθμιση στην πλευρά του συγκριτή. Μετρήστε την τάση που βγάζει το κανονικό κύκλωμα και μετά στο εργαστήριο "πειράζετε" τις αντιστάσεις σύγκρισης.

δ. Εχετε διαβάσει το datasheet του LM29x7 (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2907-n.pdf); Βάζω πάλι το βασικό κύκλωμα (περιγραφή στη σελίδα 10 του datasheet):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various4/rpm2volt.jpg

rkiller
11-08-13, 13:41
όπως ειναι το σχεδιο δουλεύει αλλα δείχνει τη μισή ένδειξη?
Ο δημιουργός λέει ότι δουλεύει αλλά σε αμάξι με ένα πολλαπλασιαστή, το δικό μου έχει δύο, όταν ήθελα να βάλω στροφόμετρο έδειχνε τις μισές στροφές και τελικά αγόρασα το μαμίσιο, γι αυτό λέω ότι το shift light βλέπει κι αυτό τις μισές στροφές και γι αυτό δεν οπλίζει το relay, γιατί για να δει το κύκλωμα 4500rpm το αμάξι πρέπει να φτάσει στις 9000rpm το οποίο είναι αδυνατο.


α. Αν ψάξετε για "shift light" στο πεδίο ανεύρεσης του forum, δίνει αρκετά αποτελέσματα μεταξύ αυτών και παρουσίαση κατασκευών. Τα έχετε διαβάσει μήπως έχουν κάποιες καλές ιδέες;

β. τις δοκιμές τις κάνετε "on-line" (επιτόπου στη μηχανή); Θα ήταν σοφότερο να μετρήσετε τα σήματα και να κάνετε δοκιμές στον πάγκο. Μετά, αφού ρυθμιστεί το κύκλωμα πάτε πάλι στην ... πίστα δοκιμών!

γ. Το κύκλωμα του σχόλιου #1 αποτελείται από 2 τμήματα, τον μετατροπέα συχνότητας σε τάση (LM29x7) και τον συγκριτή "ορίου αλλαγής" (741). Αν το πρώτο μέρος λειτουργεί σωστά (άσχετα με το επίπεδο τάσης εξόδου), θα μπορούσε να γίνει ρύθμιση στην πλευρά του συγκριτή. Μετρήστε την τάση που βγάζει το κανονικό κύκλωμα και μετά στο εργαστήριο "πειράζετε" τις αντιστάσεις σύγκρισης.

δ. Εχετε διαβάσει το datasheet του LM29x7 (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2907-n.pdf); Βάζω πάλι το βασικό κύκλωμα (περιγραφή στη σελίδα 10 του datasheet):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various4/rpm2volt.jpg
α. τα έχω διαβάσει όμως δε λειτουργούν στο αμάξι μου.
β. δυστυχώς δεν έχω κατάλληλο εξοπλισμό για να πραγματοποιήσω μετρήσεις
γ.τις αντιστάσεις τις έχω πειράξει αλλά μόνο αυτές που αφορούν το lm2907
δ.έχω διαβάσει το datasheet αλλά έχει κυκλώματα που αφορούν 8 κύλινδρο κινητήρα με ένα πολλαπλασιαστή και 6-κύλινδρο κινητήρα πάλι με ένα πολλαπλασιαστή


Το δυναμο σου βγαζει D+ ? μηπως να δοκιμαζες να παρεις σημα απο εκει?

ναι βγάζει, δε δοκίμασα διότι γράφει ότι το σήμα το παίρνει από την εντολή του στροφόμετρου, αν το βάλω εκεί υπάρχει πιθανότητα να λειτουργήσει?

tasos987
11-08-13, 14:27
Το D+ ΕΙΝΑΙ εξοδος για στροφομετρο απο το δυναμο. Το αν το στροφομετρο σου παιρνει σημα απο το δυναμο η απο το pickup του στροφαλου η απο τον πολαπλασιαστη δεν το γνωριζω καθως δεν γνωριζω για ποιο αυτοκινητο μιλαμε.
Για του λογου το αληθες, αν το πολυμετρο σου εχει συχνομετρο μπορεις να μετρησεις το D+ για να πειστεις.

GeorgeVita
11-08-13, 14:31
Ο δημιουργός λέει ότι δουλεύει ...
β. δυστυχώς δεν έχω κατάλληλο εξοπλισμό για να πραγματοποιήσω μετρήσεις

Συγκρίνοντας το σχέδιο του datasheet (αυτό που έδειξα εγώ) με εκείνο που έδειξες εσύ (με το 741) βλέπουμε ότι είναι ίδιο στο τμήμα μετατροπής συχνότητας σε τάση. Αυτό σημαίνει ότι με είσοδο 400Hz (8 κύλινδροι, 6000rpm) θα δώσει έξοδο 6VDC στα πόδια 5 και 10 (είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους).

Η συχνότητα σπινθήρων είναι ίση με κύλινδροι / 120 x rpm δηλαδή ο 4-κύλινδρος σε 2250rpm δίνει 75Hz (στα 3750rpm -> 125Hz).
Στον δικό σου κινητήρα θα έχεις τη μισή συχνότητα, δηλαδή 37.5Hz (2250rpm) και 62.5Hz (3750rpm).

Αν θεωρήσουμε το LM29x7 γραμμικό, τότε θα έχεις έξοδο 0.5625V (2250rpm) και 0,9375V (3750rpm).
Βάλε ένα πολύμετρο στο πόδι 5 ή 10 για να επιβεβαιώσεις αυτή την τάση. Αν δεν την μετρήσεις τότε κάτι άλλο φταίει (λ.χ. το σήμα δεν είναι σωστό, η τροφοδοσία δεν είναι καθαρή, έχεις λάθος στο κύκλωμα ή κάηκε το LM29x7).

edit: καλύτερα να χρησιμοποιήσεις LM2917 που έχει εσωτερική zener για σταθερότερη λειτουργία

Alxnks
11-08-13, 15:07
Μήπως εάν αναφερθεί (εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να είχε αναφερθεί εξαρχης) και για τι αυτοκίνητο πρόκειται, να βοηθηθεί λίγο η ανεύρεση λύσης;

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

rkiller
11-08-13, 16:34
Μήπως εάν αναφερθεί (εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να είχε αναφερθεί εξαρχης) και για τι αυτοκίνητο πρόκειται, να βοηθηθεί λίγο η ανεύρεση λύσης;

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Fiat seicento s 0.9L

rkiller
11-08-13, 16:57
Συγκρίνοντας το σχέδιο του datasheet (αυτό που έδειξα εγώ) με εκείνο που έδειξες εσύ (με το 741) βλέπουμε ότι είναι ίδιο στο τμήμα μετατροπής συχνότητας σε τάση. Αυτό σημαίνει ότι με είσοδο 400Hz (8 κύλινδροι, 6000rpm) θα δώσει έξοδο 6VDC στα πόδια 5 και 10 (είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους).

Η συχνότητα σπινθήρων είναι ίση με κύλινδροι / 120 x rpm δηλαδή ο 4-κύλινδρος σε 2250rpm δίνει 75Hz (στα 3750rpm -> 125Hz).
Στον δικό σου κινητήρα θα έχεις τη μισή συχνότητα, δηλαδή 37.5Hz (2250rpm) και 62.5Hz (3750rpm).

Αν θεωρήσουμε το LM29x7 γραμμικό, τότε θα έχεις έξοδο 0.5625V (2250rpm) και 0,9375V (3750rpm).
Βάλε ένα πολύμετρο στο πόδι 5 ή 10 για να επιβεβαιώσεις αυτή την τάση. Αν δεν την μετρήσεις τότε κάτι άλλο φταίει (λ.χ. το σήμα δεν είναι σωστό, η τροφοδοσία δεν είναι καθαρή, έχεις λάθος στο κύκλωμα ή κάηκε το LM29x7).

edit: καλύτερα να χρησιμοποιήσεις LM2917 που έχει εσωτερική zener για σταθερότερη λειτουργία

Το βρίσκω απόλυτα λογικό αυτό που λες... θα το δοκιμάσω

rkiller
11-08-13, 17:16
Μόλις το έκανα, αυτό που μετράω είναι ένα ολοστρόγγυλο μηδενικό.... το κύκλωμα είναι σωστό το έχω κοιτάξει αρκετές φορές το σήμα το παίρνω από εκεί που σύνδεσα και το στροφόμετρο, λέτε να κάηκε?

GeorgeVita
11-08-13, 21:50
Μόλις το έκανα, αυτό που μετράω είναι ένα ολοστρόγγυλο μηδενικό.... το κύκλωμα είναι σωστό το έχω κοιτάξει αρκετές φορές το σήμα το παίρνω από εκεί που σύνδεσα και το στροφόμετρο, λέτε να κάηκε?

Είναι πολύ πιθανό να παίρνεις το σήμα από κάποιο αισθητήριο και όχι από τον πολλαπλασιαστή (όπως έκαναν παλαιότερα). Αν υπάρχει αισθητήριο, μπορεί να είναι απλή επαφή που ενεργοποιείται από μαγνητικό πεδίο ή κάποιο φως. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να "πολώσεις" το σήμα σου θετικά ή αρνητικά για να δημιουργηθεί ο παλμός εισόδου στο LM29x7. Αν το τελικό σήμα έχει μικρό πλάτος, ίσως θέλει αλλαγή η αντίσταση εισόδου.

Το κύκλωμα που βρήκες αναφέρει πως γίνεται η συνδεσή του; Εφόσον είναι ίδιο με αυτό του datasheet θα εννοεί όπως δείχνει το datasheet (πολλαπλασιαστής, πλατίνες, κλπ.). Ας σημειώσουμε ότι το LM29x7 ήταν high tech για την "προ-Uno" εποχή που φτιάχτηκε!

rkiller
12-08-13, 09:58
Το μόνο που αναφέρει ο δημιουργός είναι ότι το σήμα εισόδου συνδέετε εκεί που παίρνει και το στροφόμετρο κι εγώ εκεί το σύνδεσα (το σήμα το δίνει ο εγκέφαλος και καταλήγει στον ένα πολλαπλασιαστή και στο στροφόμετρο) ο εγκέφαλος έχει αντικατασταθεί με έναν της novitec αλλά έχει τα ίδια σήματα.

GeorgeVita
12-08-13, 10:21
... το σήμα το δίνει ο εγκέφαλος και καταλήγει στον ένα πολλαπλασιαστή και στο στροφόμετρο
Θα είναι "open collector" (σε σχέση με το GND). Σύνδεσε μια αντίσταση 10Κ από το "σήμα" προς το B+ και μέτρησε την έξοδο με το πολύμετρο στην κλίμακα 2VDC μεταξύ LM29x7 pin 5 και GND. Το ρεύμα μέσα από την αντίσταση θα είναι μικρό (1-1.5mA) και δε νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα κάπου αλλού.

rkiller
12-08-13, 10:53
Θα είναι "open collector" (σε σχέση με το GND). Σύνδεσε μια αντίσταση 10Κ από το "σήμα" προς το B+ και μέτρησε την έξοδο με το πολύμετρο στην κλίμακα 2VDC μεταξύ LM29x7 pin 5 και GND. Το ρεύμα μέσα από την αντίσταση θα είναι μικρό (1-1.5mA) και δε νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα κάπου αλλού.
Β+ τι εννοείς? στην μπαταρία? με μπερδεύει ο τρόπος που το έχεις διατυπώσει, να συνδέσω κανονικά το κύκλωμα και να συνδέσω και μία έξτρα αντίσταση 10Κ? (από το σήμα στο +)

GeorgeVita
12-08-13, 11:01
Β+ τι εννοείς? στην μπαταρία? με μπερδεύει ο τρόπος που το έχεις διατυπώσει, να συνδέσω κανονικά το κύκλωμα και να συνδέσω και μία έξτρα αντίσταση 10Κ? (από το σήμα στο +)

Γιάννη τα σχόλιά μου είναι σύμφωνα με την υπογραφή σου!
Αν έγραφες "Ζωγράφος Μηχανικός" μπορεί να σημείωνα "καφέ του van Dyck" εννοώντας απόχρωση του καφέ όπως την ζωγράφιζε εκείνος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9_%CE%B2%CE%B1% CE%BD_%CE%9D%CF%84%CE%AC%CE%B9%CE%BA). Εφόσον έχω παραθέσει σχέδιο που αναφέρει B+ εννοούμε το B+ (Battery+) όπως φαντάζομαι αναφέρεται και στα ηλεκτρικά σχέδια των οχημάτων. Επίσης έχω αναφέρει ότι ΔΕΝ γνωρίζω από ηλεκτρολογία οχημάτων. Απλά ακολουθώ τις οδηγίες του datasheet και εννοείται ότι έχω βάλει στροφόμετρο με 20 LED σε Vespa 125PX το 1981 (LM29x7 και 2xLM3914).

rkiller
12-08-13, 11:06
Γιάννη τα σχόλιά μου είναι σύμφωνα με την υπογραφή σου!
Αν έγραφες "Ζωγράφος Μηχανικός" μπορεί να σημείωνα "καφέ του van Dyck" εννοώντας απόχρωση του καφέ όπως την ζωγράφιζε εκείνος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9_%CE%B2%CE%B1% CE%BD_%CE%9D%CF%84%CE%AC%CE%B9%CE%BA). Εφόσον έχω παραθέσει σχέδιο που αναφέρει B+ εννοούμε το B+ (Battery+) όπως φαντάζομαι αναφέρεται και στα ηλεκτρικά σχέδια των οχημάτων. Επίσης έχω αναφέρει ότι ΔΕΝ γνωρίζω από ηλεκτρολογία οχημάτων. Απλά ακολουθώ τις οδηγίες του datasheet και εννοείται ότι έχω βάλει στροφόμετρο με 20 LED σε Vespa 125PX το 1981 (LM29x7 και 2xLM3914).
Η υπογραφή θα ισχύει όταν τελειώσω τη σχολή, στο σχέδιο που έχω ανεβάσει δεν υπάρχει Β+ πουθενά, δε χρειάζεται να εξάπτεσαι, είναι μεγάλο ρίσκο για τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου

GeorgeVita
12-08-13, 12:38
Η υπογραφή θα ισχύει όταν τελειώσω τη σχολή, στο σχέδιο που έχω ανεβάσει δεν υπάρχει Β+ πουθενά... είναι μεγάλο ρίσκο για τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου
Το B+ υπάρχει στο σχέδιο του datasheet το οποίο όπως προανέφερα είναι η πηγή όλων των σχεδίων που βρίσκεις στο internet γι' αυτή την εφαρμογή. Πάντα υπάρχει ποσοστό επικινδυνότητας στην "έρευνα" γι' αυτό ανέφερα ότι αυτή η αντίσταση μπορεί να δημιουργήσει ένα ρεύμα της τάξης του 1.5mA (θεωρώ ότι δεν θα "χαλάσει" τίποτα).
Καλή επιτυχία στις σπουδές σου!

rkiller
12-08-13, 15:05
Καλή επιτυχία στις σπουδές σου!
Σε ευχαριστώ