PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφοδοτικο lm317 με τρανζιστορ



stelios_a
15-08-13, 09:24
επιδη το προηγουμενο θεμα εγινε σαλατα ανοιξα ενα νεο ποιο μαζεμενο ,
κατεληξα στο κυκλωμα που μου εδωσε ο τασος http://www.bowdenshobbycircuits.info/317pass.gif . το οποιο ειναι αρκετα καλο και δουλευει απο οτι ειδα . το δοκιμασα σε breadboard , και δουλεψε. η ερωτηση μου ειναι πως μπορω να μαθω το μεγιστο ρευμα που μπορω να τραβηξω απο αυτο μιας και χρησημοποιησα αλλο τρανζιστορ , οπως επισης και αν μπορω με καποιο τροπο σχετηκα ευκολο να μπορω να ρυθμισω και το ρευμα . δηλαδη κατι σαν περιοριστης ρευματος . ζηταω κατι ευκολο διοτι ολο το τροφοδοτικο θα φτιαχτει σε διατρητη πλακετα . ευχαριστω

john_b
15-08-13, 10:26
Ο Μ/Σ πόσα ρεύμα δίνει στο δευτερεύον;

stelios_a
15-08-13, 12:16
5 amper και 15 περιπου βολτ

john_b
15-08-13, 13:05
Οπότε η ασφάλεια του σχεδίου για το δικό σου μ/σ πρέπει να είναι 400 - 500 ma περίπου. Μέχρι έδώ μπορώ να σε βοηθήσω εγώ. Τα άλλα που ρωτάς θα σου πουν τα μαστόρια.

stelios_a
15-08-13, 13:25
εχω βαλει 500ma ασφαλεια, αυτο που ψαχνω ειναι ενα κυκλωμα για περιοριστη ρευματος απο 0 εως 5 αμπερ, οπως επισης πως μπορω να μαθω ποσα αμπερ μπορω να τραβηξω με το τρανζιστορ που εχω χρησημοποιησει ( 2SA1105 ).

john_b
15-08-13, 14:25
Χωρίς να είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσει, έχω την εντύπωση ότι πάνω από 2 αμπέρ δεν θα σου τα δώσει με ασφάλεια αυτό το τραντζίστορ. Αυτά που ζητάς αλάζουν τελείως το σχέδιο. Πρέπει να πάς σε άλλο κύκλωμα.