PDA

Επιστροφή στο Forum : laser για cnc



vellamos
15-08-13, 15:47
καλησπερα παιδια. σκεφτομαι επιτελους να αρχισω την κατασκευη ενος μικρου leser cnc(μεγεθος Α4). αυτη η κεφαλη laser http://www.ebay.com/itm/laser-Diode-TO-5-9mm-808mn-1000mw-Burning-US-Seller-/251316909447?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a83a7b587 κανει για το πειραμα? μεχρι τι μπορει να κοψει? χαρτι ξυλο πλαστικο μεταλο???

chip
15-08-13, 16:25
χωρίς να έχω εμπειρία λογικά χαρτι, λεπτό πλαστικό, μπάλσα....
στο κόστος να συμπεριλάβεις και την αγορά κατάλληλων γυαλιών προστασίας ιδιαίτερα με αυτό το laser που ειναι στο υπερυθρο και δεν το βλέπεις.....

vellamos
15-08-13, 19:51
ευχαριστω για την απαντηση και την υποδειξη ασφαλειας που ομολογω δεν ηξερα. για μεταλλα ποσα w χρειαζονται?

nick1974
15-08-13, 20:14
τα cnc κοπης μεταλλου εχουν πολυ υψηλης ισχυος πανακριβες (πολλες φορες υδροψυκτες) κεφαλες, και αν θες απλα να πειραματιστεις με τα cnc δε νομιζω πως θα ηταν καταλληλη επιλογη.
Η κεφαλη που ανεβασες (οκ, και καμια λιγο ισχυροτερη δε θα ταν ασχημα) σιγουρα μπορει να κανει χαραξη σε πλαστικα και plexi και για αρχη ειναι μια χαρα κατι τετοιο (ισως να κανει και κοπη με σωστα οπτικα, αλλα με επιφυλλαξη).

Γυαλια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, και μονο αποκλειστικα για laser (ουσιαστικα φιλτραρουν απολυτα την ακτινα τοσο που δεν τη βλεπεις πως υπαρχει)

vellamos
15-08-13, 20:29
ευχαριστω παιδια. απο αυριο αρχιζω να κατασκευαζω το κουτι και θα υπαρξουν νεες αποριες σιγουρα με τον καιρο... ευχαριστω και παλι

chip
15-08-13, 21:21
για λεπτά μέταλα ίσως από 100W και πάνω. Τα μηχανήματα που κόβουν μέταλα είναι πάνω από 1ΚW

ironda19
15-08-13, 21:36
Γιατί θες laser ? Δουλειά μπορείς να κάνεις και απλά spindle και κονδύλια.
Ίσως θα πρέπει να σε απασχολήσει πρώτα η χρήση που θες για το cnc και κατά συνέπεια το μέγεθός του .Κατόπιν ανάλογα με τα παραπάνω επιλέγεις τριών ή τεσσάρων αξόνων και έπειτα έρχεσαι στο δύσκολο κομμάτι της επιλογής των μηχανισμών κίνησης.

chip
15-08-13, 21:53
η IDA control είναι μια ελληνική εταιρεία που κατασκευάζει συστηματα κοπής με laser...
ρίξε μια ματιά στο site της έχει πληροφορίες για την κοπή με laser που πιθανόν να τις βρεις πολύ χρησιμες... (δες εκει που λεει αρθρα)
http://www.idacontrol.gr/index.php

ironda19
15-08-13, 21:58
Γιατί θες laser ? Δουλειά μπορείς να κάνεις και απλά spindle και κονδύλια.
Ίσως θα πρέπει να σε απασχολήσει πρώτα η χρήση που θες για το cnc και κατά συνέπεια το μέγεθός του .Κατόπιν ανάλογα με τα παραπάνω επιλέγεις τριών ή τεσσάρων αξόνων και έπειτα έρχεσαι στο δύσκολο κομμάτι της επιλογής των μηχανισμών κίνησης.

Μην με παρεξηγήσεις μια εναλλακτική έθεσα. Όλοι γνωρίζουμε την ποιότητα κοπής με laser. Σκέφτεσαι και για κοπή μετάλλων?

nick1974
15-08-13, 22:46
αφου απο το πρωτο μυνημα γραφει για πειραματικη χρηση καλυτερα να φτιαξει κατι σχετικα απλο (ας τ αφησει τα μεταλλα για αργοτερα) ωστε να πειραματιστει χωρις τρελα εξοδα και με σχετικη ασφαλεια.
Αν μετα θελει να αναβαθμισει ευκολο ειναι ;)

τουλαχιστο αυτη ειναι η αποψη μου και η προταση μου, εκτος αν υπαχει ηδη αρκετη εμπειρια με cnc και απλα θελει να πειραματιστει και με laser κεφαλες

chip
15-08-13, 23:17
μόνο να θυμάται οτι το laser δεν αστιεύεται ακόμα και από αντανάκλαση μπορεί να κάνει μόνιμη βλάβη στα μάτια ή και τύφλωση!

info@kalarakis.com
16-08-13, 10:43
με 1W δεν θα κόψεις πάρα μόνο χαρτί άντε να χαράξεις και δέρμα ΑΛλα η ταχύτητα θα είναι τόσο μικρή που θα τα παρατήσεις
Μπορείς να βάλεις καμιά 50αρια μαζί και να τις εστιάσεις στο ίδιο σημείο και τότε θα κόβεις πλαστικά
PVC δεν θα κόψεις όχι επειδή δεν το κόβει αλλα λόγω της τοξικότητας των αερίων που προκύπτουν
Για τη συχνότητα που έχεις επιλέξει υποχρεωτικά γυαλιά προστασιας
με 60watt ξεκινάς για χάραξη και κοπή
για μέταλλα ξεκινάς από τα 300 με δίοδο στερεής κατάστασης
για τη λειτουργία της πρέπει να υπολογίζεις και την ψύξη της -τους αν βάλεις περισσότερες.
Για μέχρι 150w συνήθως η κατασκευή γίνεται με CO2 γιατί είναι πιο απλή και φτηνότερα τα οπτικά και ο φακός, το ίδιο και το τροφοδοτικό. το πρόγραμμα ειναι το ίδιο.

Γιατί λαζερ και όχι κοπτικά και κονδύλια.
Η φύρα στο υλικό είναι σχεδόν μηδενική
Δεν χρειάζεται δέσιμο του υλικού πάνω στο τραπέζι
Η κοπή είναι καθαρή και δεν χρειάζεται περεταίρω επεξεργασία
Κάνει κοπή με ελάχιστο 0,1 και αν το εστιάζεις σωστά μπορείς να φτάσεις και στο 0,01
Για σιδερένια λαμαρίνα μέχρι 1mm το πιο αργό λαζερ είναι γρηγορότερο και οικονομικότερο απο το πιο καλό cnc με κονδύλι

ironda19
16-08-13, 11:52
με 1W δεν θα κόψεις πάρα μόνο χαρτί άντε να χαράξεις και δέρμα ΑΛλα η ταχύτητα θα είναι τόσο μικρή που θα τα παρατήσεις
Μπορείς να βάλεις καμιά 50αρια μαζί και να τις εστιάσεις στο ίδιο σημείο και τότε θα κόβεις πλαστικά
PVC δεν θα κόψεις όχι επειδή δεν το κόβει αλλα λόγω της τοξικότητας των αερίων που προκύπτουν
Για τη συχνότητα που έχεις επιλέξει υποχρεωτικά γυαλιά προστασιας
με 60watt ξεκινάς για χάραξη και κοπή
για μέταλλα ξεκινάς από τα 300 με δίοδο στερεής κατάστασης
για τη λειτουργία της πρέπει να υπολογίζεις και την ψύξη της -τους αν βάλεις περισσότερες.
Για μέχρι 150w συνήθως η κατασκευή γίνεται με CO2 γιατί είναι πιο απλή και φτηνότερα τα οπτικά και ο φακός, το ίδιο και το τροφοδοτικό. το πρόγραμμα ειναι το ίδιο.

Γιατί λαζερ και όχι κοπτικά και κονδύλια.
Η φύρα στο υλικό είναι σχεδόν μηδενική
Δεν χρειάζεται δέσιμο του υλικού πάνω στο τραπέζι
Η κοπή είναι καθαρή και δεν χρειάζεται περεταίρω επεξεργασία
Κάνει κοπή με ελάχιστο 0,1 και αν το εστιάζεις σωστά μπορείς να φτάσεις και στο 0,01
Για σιδερένια λαμαρίνα μέχρι 1mm το πιο αργό λαζερ είναι γρηγορότερο και οικονομικότερο απο το πιο καλό cnc με κονδύλι

Μιχάλη (Καλαρακης) καλημέρα .Αναφορικά με την ακρίβεια θα την πετύχεις και απλά κοπτικά ,κονδύλια χρησιμοποιώντας για κίνηση όπως γνωρίζεις ball screw.

Αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο σε 2-2.5d σχεδίαση-αντικείμενα όλα καλά .Σε 3d με 4ο άξονα τι γίνεται με το laser?
Απλά χωρίς να γνωρίζω τις γνώσεις του και χωρίς να θέλω να τον αποθαρρύνω για την προσπάθεια του , μήπως λέω να ξεκινούσε από πιο χαμηλά και πειραματιζόμενος να κατέληγε στον τελικό του προορισμό γεμάτος πλέον γνώσεις και εμπειρία.
Τέλος Μιχάλη για τι κόστος μιλάμε για κεφαλή laser π.χ. 100watt?

makocer
16-08-13, 13:03
και μονο οι ball screw αρκουν για ν ανεβασουν το κοστος σε απαγορευτικο επιπεδο
υπολογισε ακομα το κοστος για να πετυχεις στιβαροτητα+ακριβεια και θα δεις οτι πορευονται παραλληλα οι 2 τεχνολογιες
βεβαια πολυ σωστα λες για 2-2.5-3D ,οπου φυσικα για τετοιες κατεργασιες (3δ) θες 4ο αξονα και spindle klp klp
αλλα καπως ετσι ξεφευγει η κουβεντα και στο cnchobby και καταληγουμε σε....θηρια!!
οποτε το βασικο ερωτημα παραμενει ....τι θελει ή ποιες ειναι οι προσδοκιες του thread starter (σε συναρτηση παντα με την τσεπη του!)

info@kalarakis.com
16-08-13, 17:07
Για τον ironda19
Με τα ball screw φυσικά και θα το κάνει αυτό Άλλα σκέψου και αυτό Εκτός από την περιμετρική κοπή μπορεί ταυτόχρονα να έχει και το απλούστερο μερικές τρύπες 3,2,4 κτλ χιλ Τότε πρέπει να αλλάζει κοντύλι ή να βάζει τρυπάνι να κάνει άλλα path . Με το lazer δεν το έχεις αυτό τα κόβεις όλα ταυτόχρονα και επειδή δεν είναι απαραίτητο να κρατάς το υλικό πάνω στο τραπέζι μπορείς να αφήνεις ένα περιθώριο 1χιλ ή και λιγότερο Εγώ όταν κόβω plexyglass αφήνω 0,1 απόσταση μεταξύ τους. Το ίδιο στο cnc άφηνα 1-2εκ γιατί το υλικό είναι μαλακό και παρουσιαζόταν στρέβλωση στη κοπή. Οι τρύπες είναι 4χιλ και το κοντύλι 3.5 δίπτερο.
Το λεϊζερ δεν κάνει 3d μόνο κοπή και χάραξη
3Δ κάνει άλλα μόνο για μικρό ύψος Κάτω απο 10χιλ Ρυθμίζει τη ισχύ και καίει ανάλογα το υλικό για να πετύχει το βάθος Πολύ χρονοβόρα μέθοδος σε σχέση με το cnc
Για το 4ο άξονα Βάζω το περιστροφικό στον άξονα Υ Στο cnc τον παίρνει ξεχωριστά και δεν χρειάζεται να αντικαταστήσω κάποιο άξονα.
Στα μεταλλικά χρησιμοποιώ το CNC και για 3D
Σε ορισμένες εφαρμογές είναι ακόμα καλύτερο το 3D printer (ορισμένα κομμάτια από pvc που δεν κόβονται στο laser, με το cnc στο κομμάτι βγάζω 24τεμ και πετώ το 60% του υλικού Στο 3D printer το ίδιο μου στοιχίζει 1/2 κάτω γιατί δεν πετάω υλικό)
Για τη "λαμπα" μαζί με τροφοδοτικό, ανακλαστήρες, φακούς εστίασης 2500. είχα βρει και με 1800 άλλα είχε λιγότερες ώρες λειτουργίας και δεν συνέφερε.
Τελικά το κοστολόγιο να το κατασκευάσω ήταν τριπλάσιο από το να το πάρω έτοιμο. (είχε και το πρόγραμμα μέσα στη τιμή)

για τον Thread starter
Διαβάζεις τς απόψεις μας Αν έχεις αποφασίζει τι θα το κάνεις το μηχάνημα θα πάρεις και τα αντίστοιχα υλικά
Υπάρχει και το http://www.cnchobby.gr/forum/ που ασχολείται αποκλειστικά με τα cnc ktl μηχανήματα

vellamos
16-08-13, 17:18
το cnc που θελω να φτιαξω ειναι για εντελως πειραματικη(-δεν εχω τι να κανω) κατασταση.:D δεν εχω καποιο σκοπο μιας και δεν εχω καμια εμπειρια αλλα και ουτε εχω δει απο κοντα. απλα μου αρεσει ο τροπος λειτουργειας. μου αρεσουν τα ηλεκτρονικα. τα χερια μου πιανουν.... οπως καταλαβα το λειζερ ειναι καπως δυσκολοκαι χωρις γνωσεις μαλλον ειναι επικυνδυνο. τι προτεινεται για αρχη?? εχω δει κατασκευη με dreamel που φαινεται καπως πιο ακυνδινη....

ironda19
16-08-13, 19:06
το cnc που θελω να φτιαξω ειναι για εντελως πειραματικη(-δεν εχω τι να κανω) κατασταση.:D δεν εχω καποιο σκοπο μιας και δεν εχω καμια εμπειρια αλλα και ουτε εχω δει απο κοντα. απλα μου αρεσει ο τροπος λειτουργειας. μου αρεσουν τα ηλεκτρονικα. τα χερια μου πιανουν.... οπως καταλαβα το λειζερ ειναι καπως δυσκολοκαι χωρις γνωσεις μαλλον ειναι επικυνδυνο. τι προτεινεται για αρχη?? εχω δει κατασκευη με dreamel που φαινεται καπως πιο ακυνδινη....
Μιχάλη (vellamos) για τί διαστάσεις μιλάμε και τι κοπές θέλεις να κάνεις ? Τί υλικό θέλεις να κόβεις ? Διότι το laser cnc και ένα απλό cnc με dremel όπως γράφεις απέχουν μεταξύ τους όσο η μέρα με την νύχτα

nick1974
16-08-13, 19:21
το cnc που θελω να φτιαξω ειναι για εντελως πειραματικη(-δεν εχω τι να κανω) κατασταση.:D δεν εχω καποιο σκοπο μιας και δεν εχω καμια εμπειρια αλλα και ουτε εχω δει απο κοντα. απλα μου αρεσει ο τροπος λειτουργειας. μου αρεσουν τα ηλεκτρονικα. τα χερια μου πιανουν.... οπως καταλαβα το λειζερ ειναι καπως δυσκολοκαι χωρις γνωσεις μαλλον ειναι επικυνδυνο. τι προτεινεται για αρχη?? εχω δει κατασκευη με dreamel που φαινεται καπως πιο ακυνδινη....

αν δεν εχεις καθολου εμπειρια φτιαξε ruterακι με dreamel.
Η αληθεια ειναι πω θα κανει πολα περισσοτερα απο την κεφαλη που επελεξες οποτε θα το ευχαριστηθει περισσοτερο, και αν τα καταφερεις στο μηχανολογικο κομματι (που ειναι εξαιρετικα δυσκολο για αρχαριο) μπορεις να κανεις ενα σωρω εφαρμογες ;)

vellamos
16-08-13, 22:16
οπως ειπα και πιο πανω δεν εχω προβλημα με το τι θα κανω με το cnc μιας και δεν προοριζεται για δουλεια. απλως σκεφτομαι να φτιαξω ενα απο καιρο και τωρα που εχω ευκαιρια ειπα να αρχισω.


αυριο πιστευω να τελειωσω με την βαση και θα ανεβασω φοτο να μου πειτε αν ειναι σωστα η λαθος...