PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σε άσκηση Ηλεκτρονικά με Τ.Ε.



RulerL0rd
19-08-13, 19:22
Καλησπέρα συνάνθρωποι. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει εν συντομία σε κάτι στα γρήγορα; Προσπαθώ να λύσω την άσκηση 3.13 στο πασίγνωστο βιβλίο Μικροηλεκτρονικά Κυκλώματα Sedra Smith και έχω κολλήσει σε κάτι.. Ζητάει να βρώ το L(jω). Αυτό είναι το κέρδος βρόχου σωστά; Το οποίο είναι L(jω)=A*β, όπου Α: κέρδος ανοικτού βρόχου και β: συντελεστής ανάδρασης. Ισχύει επίσης ότι L(jω)=Vo/Vi ; Και αν ναί τι διαφορά έχει τότε το κέρδος βρόχου από την συνάρτηση μεταφοράς η οποία επίσης είναι: T(s)=Vo/Vi ; Τώρα στην παρούσα άσκηση έχω φτάσει να βρώ με τους κανόνες του Kirchoff την τάση εισόδου. Αλλά έχω κολλήσει. Δεν ξέρω τι θα κάνω για να βρώ την τάση εξόδου και να συνεχίσω έπειτα να βρώ το κέρδος βρόχου. Δεν χρειάζεται κάποιος να έχει το βιβλίο για να μου απαντήσει συγκεκριμένα. Αρκεί και να μου απαντήσει γενικά στις απορίες μου. Αν υπάρχει κάποιος να με διαφωτίσει σε όλες αυτές τις απορίες θα το εκτιμούσα πολύ!!

Hary Dee
01-09-13, 23:30
Νίκο ποια έκδοση έχεις; Πάντως νομίζω ότι σε καμία δεν συναντάς jω και s σε 3ο μόλις κεφάλαιο.