PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια



BooM
20-08-13, 13:28
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια ασφάλεια που αναγράφει επάνω 250v 100ma και τη τοποθετώ σε κύκλωμα 9v με ρεύμα κατανάλωσης 95ma ! Αν ξεπεράσει για οποιοδήποτε λόγο τα 100ma και παει λογου χαρη στα 150 ma η ασφάλεια θα καεί η όχι;

GeorgeVita
20-08-13, 13:38
Κάθε εξάρτημα έχει datasheet, έτσι και οι ασφάλειες (παράδειγμα http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/0029/0900766b8002932b.pdf)
Ανάλογα με τον τύπο της ασφάλειας, το ρεύμα του κυκλώματος και το χρόνο παραμονής αυτού του ρεύματος η ασφάλεια θα καεί.
Λ.χ. μια "γρήγορη" ασφάλεια θα καεί σε μερικά δέκατα του δευτερολέπτου στο 200% της ονομαστικής τιμής ρεύματος ή σε μερικά δευτερόλεπτα για το 150%. Μπορεί όμως να αντέξει αρκετό χρόνο στο 110-120%. Αν βάλεις μια "αργή" ασφάλεια, μπορεί να αντέξει πολύ περισσότερο ρεύμα και χρόνο παραμονής εκεί.

bchris
20-08-13, 13:39
Εγω πιστευω πως ναι.

Κυριακίδης
20-08-13, 13:47
Ψηφίζω όχι .. πολυδιαβασμένος δεν είμαι αλλά νομίζω μπορούμε να το συγκρίνουμε και αλλιώς .. η ασφάλεια που θέλεις να βάλεις "συγκρίνεται " για συσκευή περίπου 25W .

Τα παραδείγματα που δίνεις για το κύκλωμα σου στα 9V και 95ma και στο άλλο .. λογικά βγαίνουν 8 και 13W αντίστοιχα . Οπότε δεν ξεπερνάει τα όρια τήξεως της ασφάλειας που θέλεις να βάλεις. Επειδή δεν θα καεί η ασφάλεια για το όποιο κύκλωμα έχεις ίσως το κύκλωμα που έχεις να πάει περίπατο. (την γνώμη μου είπα μην βαράτε κιόλας)

GeorgeVita
20-08-13, 13:48
Εγω πιστευω πως ναι.

Ερεύνα και πίστευε!

http://www.littelfuse.com/
> Technology : Fuses > Product Category : 5x20mm Fuses
>> Part #:2010100053 Series:201P Miniature 5x20mm Medium-Acting Glass Body Fuse
>>> datasheet: http://www.littelfuse.com/~/media/Files/Littelfuse/Technical%20Resources/Documents/Data%20Sheets/201P_LF_072106.pdf


Electrical Characteristics for Series 201P (50mA-1.25A)
% of Ampere Opening Time Rating
150% 1 Hour Minimum
210% 600 s Maximum
400% 40 ms Minimum 2 s Maximum
1000% 5 ms Minimum 90 ms Maximum

Για ρεύμα 150% της ονομαστικής τιμής θα καεί η ασφάλεια; "γρήγορη"=ναι, "μέτρια"=ναι σε >1 ώρα, "αργή"=όχι

BooM
20-08-13, 14:10
Καταρχάς ευχαριστώ ολουσ για τις άμεσες απαντήσεις σας !
Φίλε Georgevita δεν διαφωνώ σ΄αυτα που εγγραφές αλλά αυτά ειναι με την τάση σταθερή 250v σε σχέση με τον χρόνο ! Η ερώτηση μου ειναι αν τη βάζαμε σε κύκλωμα με πολυ μικρότερη τάση !
Εγω νομίζω πως του κυριακιδη η άποψη έχει λογική ...

john_b
20-08-13, 14:15
Πόσα θέματα άνοιξες; απάντησα στο άλλο.
Η τάση είναι το όριο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ασφάλεια. Το ρεύμα μας ενδιαφέρει εδώ. Η ταχείας φυσικά και θα καεί.

leosedf
20-08-13, 14:18
ENA θέμα είναι αρκετό. Το άλλο έχει διαγραφεί.

bchris
20-08-13, 14:19
Ερεύνα και πίστευε!

http://www.littelfuse.com/
> Technology : Fuses > Product Category : 5x20mm Fuses
>> Part #:2010100053 Series:201P Miniature 5x20mm Medium-Acting Glass Body Fuse
>>> datasheet: http://www.littelfuse.com/~/media/Files/Littelfuse/Technical%20Resources/Documents/Data%20Sheets/201P_LF_072106.pdf



Για ρεύμα 150% της ονομαστικής τιμής θα καεί η ασφάλεια; "γρήγορη"=ναι, "μέτρια"=ναι σε >1 ώρα, "αργή"=όχι


Εχεις δικιο, απλα απαντησαμε μαζι και μετα βαρεθηκα να κανω edit....

tasosmos
20-08-13, 14:27
H ασφαλεια δεν "βλεπει" καπου την ταση τροφοδοσιας της συσκευης.

2 επαφες εχει οποτε μονο την πτωση τασης στα ακρα της βλεπει κι αυτη εξαρταται μονο απο το ρευμα που την διαρρεει.

Dragonborn
20-08-13, 15:12
Όταν η ασφάλεια είναι ακέραια δεν βλέπει την τάση του κυκλώματος, μόνο το ρεύμα. Ως εκ τούτου διακόπτει στο ίδιο ρεύμα ανεξάρτητα από την τάση.

Το θέμα της τάσης εμφανίζεται στο κατά πόσον η ασφάλεια μετά την τήξη διαθέτει την απαιτούμενη μόνωση ώστε να μην σχηματισθει ηλεκτρικό τόξο στο περίβήμα, αφού τότε πια θα βλέπει στους ακροδέκτες της την πλήρη τάση του δικτύου.

BooM
20-08-13, 15:42
Καλώς παιδιά! Δεν θα επιμεινω άλλο! Απλός επειδή το δοκίμασα η ασφάλεια ζεστενεται αλλά δεν καίγεται!

Sted
20-08-13, 16:14
Το ίδιο ισχύει και για τους μικροαυτοματους ή μόνο για της τήξεως;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Dragonborn
20-08-13, 16:35
Ναι, το ίδιο, ακόμα και για τους απλούς διακόπτες. Η τάση που αναφέρουν είναι με τον διακόπτη ανοικτό, το ρεύμα με τον διακόπτη κλειστό. Τα δύσκολα αρχίζουν με διακόπτες και ασφάλειες σε κυκλώματα ισχύος, που μπορούν να δώσουν πολύ μεγάλα ρεύματα στο βραχυκύκλωμα. Στις περιπτώσεις αυτές χρειαζόμαστε πρόσθετα στοιχεία για την ικανότητα του στοιχείου κατά την διακοπή και την αποκατάσταση του κυκλώματος.

GeorgeVita
20-08-13, 18:00
... το δοκίμασα η ασφάλεια ζεστενεται αλλά δεν καίγεται!

Πως μέτρησες το ρεύμα του κυκλώματος; Γνωρίζεις τον τύπο της ασφάλειας; Βγάλτη και μέτρα με ένα ψηφιακό πολύμετρο την αντίστασή της.

BooM
20-08-13, 22:49
Λοιπόν η αντίσταση της ειναι 30Ω αναγράφει F 100ma L230v την δοκίμασα σε 9v μπαταρια με το maμετρο κοντά στα 200ma 20.λεπτα δεν κάηκε απλά κ λογικά έπεφταν τα ma της μπαταρίας! Την έβαλα στο τροδοδοτικο με 12v και την αντίστοιχη αντίσταση τα ma στα 150ma περίπου για κάποιο χρόνο δεν κάηκε( η ασφάλεια ειναι quick - acting) αύριο θα βρω αντίσταση ανάλογη για 24 v και θα τη δοκιμάσω !

Αποστόλης1
21-08-13, 10:25
Γράψε τι αντ/ση βάζεις και τι πτώση τάσης μετράς απάνω της.

ΥΓ Γιώργο απ'ότι θυμάμαι οι αμερικάνικες προδ/φές έχουν σημαντικές διαφορές με τις ευρωπαϊκές.

primeras
21-08-13, 10:48
Ωραίο θέμα και με ζωντανά πειράματα!

Τι ωραίο πραγματικά forum...

Σε μια κατασκευή μου που λειτουργεί στα 6V, και σύνηθες φορτίο στα 480mA, είχα βάλει ασφάλεια 500mA 250V. Κάποια στιγμή έβαλα φορτίο γύρω στα 700mA και την έκαψε. Ξανάβαλα παρόμοια και την ξανάκαψε φυσικά. Οπότε πήγα σε μεγαλύτερο νούμερο.

...Έτσι για την ιστορία...


Μ@λ@κί@!!!
Γράφοντας μόλις τώρα θυμήθηκα :ohmy:ότι πρέπει να βάλω πάλι την μικρή ασφάλεια!!!:scared:

Το γράφω και στην υπογραφή μου τι να κάνουμε...:hammer::hammer::hammer:

GeorgeVita
21-08-13, 14:03
... οι αμερικάνικες προδ/φές έχουν σημαντικές διαφορές με τις ευρωπαϊκές.
Σε μικρές γυάλινες ασφάλειες για χρήση σε συσκευές πρέπει να έχουν παρόμοια κατηγοριοποίηση (fast, medium, slow). Σε αυτές του ηλεκτρικού πίνακα ίσως έχουν άλλη προδιαγραφή με το σκεπτικό πόση ώρα επιτρέπεται να παραμείνει στο φορτίο η επιπλέον τάση (στο δικό τους δίκτυο).

Μια "fast" αναφέρει στο datasheet (http://www.mouser.com/ds/2/87/1df21f08-bf82-4bcd-9cd7-650d8d5cffdb-184127.pdf):


Cooper Bussmann - 5 x 15mm Glass Tube Fuses - 520 Series, Fast-Acting
100% - None
135% - 1 hours max.
200% - 2 seconds max.

Στην ίδια εταιρεία το datasheet για "medium/normal blow" (http://www.mouser.com/ds/2/87/97f03692-104e-46be-88dd-cff38581f811-7946.pdf) αναφέρει:


Cooper Bussmann - 5mm x 20mm Fuses - GMC Series Medium Time Delay, Glass Tube
ELECTRICAL CHARACTERISTICS (Opening Time at % of Amp Rating)
100% - None
135% - 60 minutes maximum
200% - 2 minutes maximum

Δηλαδή στο 135% έχουν παρόμοια συμπεριφορά (μέγιστο 1 ώρα) και στο 200% η "γρήγορη" καίγεται εντός 2 sec. ενώ η "μεσαία" εντός 2 λεπτών. Το άλλο datasheet (άλλη εταιρεία ή άλλη σειρά υλικού) μετρούν το 150% αντί του 135%.

Αν θέλει ο BooM ας αναφέρει γιατί το ψάχνει (τι κύκλωμα θα ασφαλίσει) μήπως υπάρχει άλλη τεχνική προσέγγιση.

BooM
21-08-13, 14:27
Φίλοι η κατασκευη μου δεν είναι και καμία σημαντική για να σας παιδεψω απλά επειδή και εγώ είχα την εντύπωση ότι θα επρέπε να είχε καεί και δεν κάηκε( και πήγε το μυαλό μου στην συνολική ισχύ) γιαυτο άνοιξα αυτό το θέμα για να το διευκρινίσω! Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας πάντως !

xrhstosmp
22-08-13, 16:08
Λοιπόν η αντίσταση της ειναι 30Ω αναγράφει F 100ma L230v την δοκίμασα σε 9v μπαταρια με το maμετρο κοντά στα 200ma 20.λεπτα δεν κάηκε απλά κ λογικά έπεφταν τα ma της μπαταρίας! Την έβαλα στο τροδοδοτικο με 12v και την αντίστοιχη αντίσταση τα ma στα 150ma περίπου για κάποιο χρόνο δεν κάηκε( η ασφάλεια ειναι quick - acting) αύριο θα βρω αντίσταση ανάλογη για 24 v και θα τη δοκιμάσω !
εμενα παντως αντισταση 30ωμ σε ασφαλεια μου φαινεται πολυ περιεργο,μαλλον η ασφαλεια πρεπει να πεταχτει.

tasos987
22-08-13, 16:21
Απο το link που παρεθεσε ο GeorgeVita:

http://www.littelfuse.com/technical-resources/faqs/fuse-ratings.aspx

BooM
22-08-13, 16:57
Ολες οι ασφάλειες της συσκευασίας ειναι 30Ω! Τάσο συμφωνα με το link που πάρεθεσες και σύμφωνα με το ΄΄πειράματακί΄ που έκανα δεν κατάλαβα τίποτα .... :p

GeorgeVita
26-08-13, 21:12
Ολες οι ασφάλειες της συσκευασίας ειναι 30Ω! Τάσο συμφωνα με το link που πάρεθεσες και σύμφωνα με το ΄΄πειράματακί΄ που έκανα δεν κατάλαβα τίποτα .... :p
Κάθε ασφάλεια, ιδίως οι μικρού ρεύματος, είναι σαν μια αντίσταση σε σειρά και αν τις χρησιμοποιήσεις σε κύκλωμα χαμηλής τάσης-χαμηλής αντίστασης σίγουρα θα αλλοιώσουν την λειτουργία του (λ.χ. αν συνδέσεις ασφάλεια 100mA σε σειρά με αντίσταση και LED θα μειωθεί η φωτεινότητα του). Στα datasheet αναφέρουν την μέγιστη πτώση τάσης επάνω στην ασφάλεια. Αν διαιρέσεις αυτή την πτώση τάσης δια το ονομαστικό ρεύμα θα βρεις την τάξη μεγέθους της αντίστασής της.

Σε ίδια σειρά ασφαλειών από τον ίδιο κατασκευαστή (FSP, σειρά 117.000 (http://www.fsp-pueschel.de/seiten/pdf-db/fsp117000.pdf), 5x20mm, quick acting) η αντίσταση της 160mA είναι 10.5Ω και της 315mA είναι 3.2Ω (ρεύμα μέτρησης από το πολύμετρο 1mA). Στο εργαστήριο η ασφάλεια των 160mA κάηκε μετά από 12 λεπτά σε ρεύμα 320mA (τάση τροφοδοσίας 5V μέσα από αντίσταση περίπου 3.8Ω). Η προδιαγραφή αναφέρει "κάψιμο έως 30 λεπτά".

Κυριακίδης
26-08-13, 23:29
Στο εργαστήριο η ασφάλεια των 160mA κάηκε μετά από 12 λεπτά σε ρεύμα 320mA (τάση τροφοδοσίας 5V μέσα από αντίσταση περίπου 3.8Ω). Η προδιαγραφή αναφέρει "κάψιμο έως 30 λεπτά".
Κάθε ασφάλεια γυαλάκι ανάλογα τα mA αλλά και στο πόσο χοντρό σύρμα έχουν επηρεάζεται διαφορετικά στην απόκριση και του χρόνου τήξης του.

Πάρε π.χ. 2 ίδιες ασφάλειες και προσπάθησε να τις "κάψεις " με τον ίδιο τρόπο που αναφέρεις παραπάνω (χρέωσε τα σε μένα) :001_tt2:. ... αλλά ...

αν είναι δυνατόν την 1 ασφάλεια βάλτην να καεί σε αρκετά ζεστό περιβάλλον (π.χ. σε καύσωνα πάνω από 45 βαθμούς κελσίου) και μέτρα τον χρόνο απόκρισης...

Βάλε την 2η ίδια ασφάλεια π.χ. μέσα σε κατάψυξη (που λέει ο λόγος ) και μέτρα τον χρόνο ... θα είναι το ίδιο? δεν νομίζω.. άλλωστε γιατί πολλές τέτοιες ασφάλειες σε όποια συστήματα είναι τοποθετημένες ως δια μαγείας καίγονται περισσότερο το καλοκαίρι?

Πάρε επίσης 2 ίδιες ασφάλειες και η μία είναι σκέτο "κούφιο γυαλάκι ή διάφανο με το σύρμα του "
και η άλλη από εκείνες που έχουν μέσα (ένα είδος χώμα άσπρο) .. θα έχουν τον ίδιο χρόνο απόκρισης?

Θέλω να καταλήξω ότι πέραν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή στον χρόνο απόκρισης υπάρχουν και οι παραπάνω παράγοντες που ανάφερα , που διαψεύδουν το απόλυτο του κατασκευαστή κατά κάποιον τρόπο.

tasosmos
26-08-13, 23:53
Προφανως και θα υπαρχει διαφορα στις συνθηκες που αναφερεις. Ακομα και ιδιες ασφαλεις απο το ιδιο batch να παρεις και να τις δοκιμασεις στις ιδιες συνθηκες παλι ειναι πιθανο να υπαρχει μη αμελητεα διαφοροποιηση (ειδικα αν ειναι... no name).



Για οτιδηποτε και να θελεις στον χωρο τον ηλεκτρονικων κανονικα στο datasheet πρεπει να αναγραφονται ολες οι παραμετροι δοκιμης και συνηθως υπαρχουν επαρκη δεδομενα αν προκειται για κατασκευαστη που σεβεται τον εαυτο του (το οποιο βεβαια αντικατοπτριζεται και στην τιμη, αλλο να κανεις μια δοκιμη σε οτι θερμοκρασια κατσει με ενα τροφοδοτικο των 200€ κι αλλο να εχεις πρακτικα πληρως ελεγχομενο περιβαλλον, να μετρας με οργανα ακριβειας 7-8 ψηφιων κλπ).

Θα γραφει πχ κατι σαν θερμοκρασια δοκιμης ταδε, τοσο ρευμα, ελαχιστος χρονος τοσο, μεγιστο τοσο.

Αν δεν γραφει τιποτα και εχει μια τιμη μονο τοτε υποθετεις οτι ειναι σε θερμοκρασια δωματιου. Αν γραφει ελαχιστη και μεγιστη υποθετεις οτι ειναι σε ολο το ευρος λειτουργιας που δινεται.



Ουτως η αλλως αν προκειται για καποια τοσο κρισιμη εφαρμογη ΔΕΝ θα βαλεις απλη ασφαλεια τηξης για προστασια ρευματος ή δεν θα βαλεις μονο αυτη.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις οι ασφαλειες ειναι απλα μια χοντρικη δικλειδα ασφαλειας και δεν μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος οτι επειδη εχει ασφαλεια κατι δεν θα παθει ζημια σε οποιαδηποτε περιπτωση. Απλα αν πχ βραχυκυκλωσει κατι με την ασφαλεια εχεις μειωμενες πιθανοτητες να παθει χοντρη ζημια ή να παρει φωτια το σπιτι σου.