PDA

Επιστροφή στο Forum : Tablet computer



fm344
20-08-13, 13:47
καλησπερα.
μπορει καπιος,να μου πει,τι ακριβος ειναι το
Tablet computer (http://www.google.com.cy/url?sa=t&rct=j&q=tablet&source=web&cd=2&cad=rja&sqi=2&ved=0CEQQFjAB&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FTablet_ computer&ei=eUQTUo-mOcPm7Aaw74HoCQ&usg=AFQjCNGrq5qPTv3OiPzT5IXXfqpuJRfTgw&bvm=bv.50952593,d.d2k)και αν μπορει να συνδεθει πληκτρολογιο,με το διαδυκτιο και αν μπορει να εχει προγραματα,word,excel point.

toni31
20-08-13, 14:33
Ναι σε όλα
και
Tablet (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%C F%84%CE%AE%CF%82_%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE %AD%CF%84%CE%B1)

agis68
20-08-13, 15:43
Να δώσω μια καλύτερη απάντηση λιγότερο συνοπτική.


Ενας Η/Υ ταμπλετ είναι ενας φορητός υπολογιστής με ενα ταχύτατο επεξαργαστη (εκεί διακρίνονται κυρίως και οι τιμές) που μπορειις να συνδεθεις με Internet, streaming για παιξιμο HD ταινείας ( εφοσον υποστηρίζει HD) να παιξεις παιχνίδια και να κάνεις όλες τις απαραίτητες εργασίες γραφείου που θα έκανε ενα οιοδήποτε λαπτοπ ή desctop. Τα σημαντικά στοιχεία που διακρίνουν τα ταμπλετ τα καλα απο τα κακα είναι
1.Αναλυση Οθόνης τα μετρια και κακα΄υποστήρίζουν όλα 680χ860 και δεν είναι High Definition (HD) ενώ τα καλά εχουν ανάλυση 1280χ 1600 κλπ και είναι HD
2. H κάμερα ή οι κάμερες. Ενα tablet της σειράς έχει κάμερα 680χ460 ή ακόμη και 320χ320 όταν ενα ακριβό εχει πίσω μια κάμερα 5 Mpx (Samsun Galaxy) ή 8 Mpx (Apple I Pad) (eδώ μπορέι να λανθάνω τα νουμερα των αναλύσεων γιατί δεν τα θυμάμαι αλλά εν πάσει περιπτώσει δεν μιλάμε για φτωχές αναλύσεις που προανέφερα) και επίσης μποροστα μια κάμερα μικρότερης ανάλυσης (πχ 1,3Μpx) για Skype και Video camera για online συνδιαλέξεις
3. Η Οθόνη πέρα απο ανάλυση είναι η κατασκευή της τέτοια που στα φτωχά tablet θα πικραθείς και θα κλαις τα λεφτά. Στο ΙPAd (xωρις να κάνω διαφήσμιση ή στο Samsun Galaxy Note η οθόνη είναι τετοια που βλεπεις υπο οιοσδήποτε καιρικές συνθήκες και ειδικά κατεργασμένη να είναι σχετικά πιο ανθεκτική απο τα φτηνα μοντέλα
4. ΜΝΗΜΗ ενας λόγος είναι η κύρια μνήμη και η επεκτάσιμη με μικροκάρτα μνήμης. Εδώ σίγουρα σε ενδιαφέρει η επεκτασιμότητα να είναι προς συμφέρον σου
5. Συνδέσεις. ¨Ολα ερχονται με συνδέσεις USB για μεταφορά δεδομένων, φόρτιση κλπ και σίγουρα Sony Jack για μεταφορά Audio (2χin 2xout 1x mic)
6. Μπορεί να είναι έκτο αλλά μόνο για ιεράρχιση. Μεγάλη σημασία παίζει το Λειτορουργικο σύστημα. Οσο πιο νεώτερο λειτουργικό συστημα έχει τόσο πιο πολύ θα σου κρατήσει η συσκευή απο αποψη χρήσης εφαρμογών. καθώς τα ΟS βγαίνουν καινούργια οι παλιές εφαρμογές πάυουν να λειτουργούν γιατί επεξεργαστικά ΔΕΝ υποστηρίζονται απο το tablet Οσο νεωτερο OS τόσο πιο επιμηκύνεται η χρήση στα χρόνια.
Παράδειγμα...εχω ενα IPod touch 2G και εχει βγει 4g (generation) με καλύτερο επεξεργαστή και γραφικά Ετσι δεν μου υποστηρίζει όχι μόνο τις νεες εφαρμογές αλλά και τις παλιές γιατι αυτές εχουν αναβαθμιστει για τη νεα εκδοση. Ετσι ιο εταιρείες σε ΠΙΕΖΟΥΝ να αγοράζεις ΝΕΕΣ συσκευές γιατί απλά τιθενται μόνες τους λόγω μικρότερων επιδόσεων σε ΑΧΡΗΣΤΙΑ
7. Πιθανή χρήση ως 3G mobile phone (Ipad)
8. GPS
9. Πληθώρα εφαρμογών αναλόγως του λειτουργικού. Εδώ συστήνω και android και Apple OS. Θα απέφευγα Microsoft αλλά εδώ θα σε διαφωτίσουν και άλλα μέλη

Νομίζω να σε κάλυψα. Κατα τη γνώμη μου οτι ακριβότερο αγοράζεις θα ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ σε σχέση χρόνου λειτουργίας και Απόδοσης