PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για συνδεση Optocoupler



bill.lask
23-08-13, 14:20
γεια σασ παιδια θα ηθελα μια βοηθεια
θα ηθελα να μ βοηθησετε για το πωσ να συνδεσω ενα Optocoupler γτ κατι δεν κανω σωστα
λοιπον εχω το Optocoupler tlp620 και θελω να του δινω 24v και για να το συνδεσω μ το arduino δλδ στην ουσια να τα κανω 5
ευχαριστω εκ τον προτερων

bchris
23-08-13, 14:54
Ετσι:
Αριστερα τα 24V (προσεξε ομως να μην του τα δωσεις χυμα, πρεπει να βαλεις μια αντισταση για να περιορισεις το ρευμα στα 20mA κοιτα στην δευτερη φωτο, "recommended operating conditions")
Και δεξια το arduino soy

45557


recommended:
45558

bill.lask
23-08-13, 15:42
αυτο κανω και εγω και δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθοσ
στα 24 βαζω μαι αντισταση 1kohms και στο vcc απο το arduino αλλη μια 1kohms δλδ οπωσ στο σχεδιο απλα μ αντιστασεισ 1κ αλλα ποτε δεν περνς 5 και 0 αντιστιχα στο vce

bchris
23-08-13, 15:56
Φταιω κι εγω, που δεν στο εξηγησα οσο επρεπε....


Φανταζομαι οτι το στο arduino εχεις ενα port ινπθτ ετσι?


Το αριστερο κομματι ειναι μια χαρα.

Στο δεξια τωρα, συνδεσε το Vcc στο επανω (δεξια) pin του optocoupler και το κατω (δεξια) στο port του arduino.
Η 1Κ παντα για το δεξι κομματι, ειναι καπως μεγαλη. Βαλε καμμια 360Ω

bill.lask
23-08-13, 16:09
οποτε οπωσ ειναι το σχημα στην αριστερη αντισταση να βαλω 1κ
και στο δεξια μεροσ μετα το vcc να βαλω μια 360Ω και μετα να το συνδεσω στο οπτοκαπλερ και στο αλλο ποδαρακι να βαλω μια πορτ σωστα?
κατι ασχετο στα ακρα του led πρεπει να μετραω 1,2v σωστα?

bill.lask
23-08-13, 16:23
τελικα το βρηκα ενταξη δουλεψε μ τησ 2 1κ
κατι αλλο π ηθελα να ρωτησω γινετε να λειτουργισει ενα optocoupler σαν ρελε δλδ τωρα που του δινω τα 24 και αναβει τ led απο την αλλη μερια να αγει?
το λεω γτ θελω να βαλω 3 optocoupler μ διαφορετικεσ αντιστασεισ στο καθενα και ετσι να τα συνδεσω ολα σε αναλογικη πορτ του arduino και απο μια πορτ να καταλαβενω ποιο απο τα 3 ειναι (διαβαζοντασ την αντισταση)
γινετε κατι τετοιο μ optocoupler?η να βαλω καποιο ρελε?

bchris
24-08-13, 11:38
Τσκ τσκ τσκ!
Τα relay ειναι λιγο ακομψα...

Κατι τετοιο ομως, πιστευω οτι μπορει να να δουλεψει:

45573

(Με καθε επιφυλαξη)