PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης εγκεφαλικων κυματων



Magneto
24-08-13, 15:37
Αυτη η κατασκευη ειναι ενας ενισχυτης εγκεφαλικων κυματων με προβολη της εντασης και των μεταβολων των ηλεκτρικων σηματων στο οργανο κινητης βελονας/πηνιου.

Τα εγκεφαλικα κυματα πηγαζουν απο το αριστερο και το δεξιο ημισφαιριο του κρανιου και ονομαζονται κυματα Αλφα κ Βητα.
http://www.ypnotherapy.gr/2013-01-18-17-08-27
http://www.netclipping.gr/hm/de3i-hmisfairio-egkefaloy.html

Με αυτο το οργανο που ειναι εντελως ακινδυνο και λειτουργει με μια μπαταρια 9V μπορει καποιος να μετρησει την δραστηριοτητα του εγκεφαλου του. δηλαδη σκεφτομενος εντονα πχ μια μαθηματικη πραξη βλεπει την βελονα του οργανου να κινειται.

Στις φωτο βλεπετε ολα τα μερη της κατασκευης καθως και το σχηματικο που εχει τα στοιχεια των υλικων.

Ακομα θα χρειαστειτε:
.κουτι με θεση για μπαταρια 9V και κλιπ μπαταριας
.αρσενικο στερεοφονικο καρφι και θηλυκο υποδοχεα του καρφιου για πλακετα
.οργανο κινητου πηνιου μικρου μεγεθους καταλληλο για ενδειξη συχνοτητας ραδιοφωνου fm
.ελαστικο ιμαντα για το κεφαλι
.3 μεταλλικα ηλεκτροδια, καλωδιο 1μετρου για στερεφωνικο ηχο οπως των ακουστικων

βλεπετε πως εχω συνδεσει τα 3 ηλεκτροδια επανω στον κιτρινο ελαστικο ιμαντα για το κεφαλι.
αυτο τοποθετω στη θεση του μετωπου αφου πρωτα υγρανω το μετωπο για καλυτερη επαφη-αγωγιμοτητα.
το αριστερο ηλεκτροδιο ειναι αυτο που δινει μεγαλυτερο ηλεκτρικο σημα, με γειωση το ηλεκτροδιο στη μεση του μετωπου.

Η κατασκευη μου ειναι ενος καναλιου, δηλαδη δειχνει μονο το ενα απο τα δυο εγκεφαλικα κυματα. Για δυο καναλια η κατασκευη θα πρεπει να γινει δυο φορες.

Η λειτουργια του κυκλωματος ειναι βασισμενη στο ολοκληρωμενο διπλο τελεστικο ενισχυτη TLC272. το κυκλωμα εχει υψηλο συντελεστη ενισχυσης και χρησιμοποιει τον ενα μερος για ενισχυση και το αλλο για ρυθμιση του οργανου με το τριμμερ R2 που μπορει να ειναι ποτενσιομετρο. δεν εβαλα ποτενσιομετρο διοτι μετα βιας εβαλα τα εξαρτηματα στο μικρο κουτι.
οποιος θελει να το φτιαξει καλυτερα να βαλει ποτενσιομετρο για R2 4.7K ή 10K. Με την ρυθμιση του R2 μετακινουμε την βελονα του οργανου στην αρχικη θεση.

Ισως παρατηρησετε πως στο κυκλωμα που εχω κανει επανω στην διατρητη πλακετα δεν φαινονται καποια υλικα. για πρακτικους λογους εχω βαλει μερικα απο την κατω μερια της πλακετας.

\/\ \/\ \/\

Τα οφελη απο την μετρηση της εγκεφαλικης λειτουργιας ειναι αρκετα. καταρχην μπορουμε να δουμε εαν καποιος ειναι χαμηλου πνευματικου επιπεδου και να συγκρινουμε με αλλες ενδειξεις.

Απο προσωπικη εμπειρια αναφερω πως το αριστερο ηλεκτροδιο που αντιστοιχει στο αριστερο ημισφαιριο του εγκεφαλου ειναι αυτο που δειχνει μεγαλυτερη κινηση-δραστηριοτητα με εντονη σκεψη οπως επιλυση μαθηματικου προβληματος.

Υπαρχουν και καποιες κατασκευες/συσκευες που ανιχνευουν τα εγκεφαλικα κυματα και τα μεταφερουν σε η/υ για αναλυση.
τετοιες συσκευες χρησιμοποιουνται για ελεγχο προγραμματος η/υ με χειριστηριο μονο τον εγκεφαλο, απο ατομα που εχουν αναπηρια ή για πειραματικους σκοπους. ειδα βιντεο απο συσκευη που ελεγχει ενα απλο παιχνιδι με αυτον τον τροπο.

Ακομα πιστευω πως με αυτο μπορουμε να εκπαιδευσουμε τον εγκεφαλο μας να κινει το οργανο οταν σκεφτομαστε με ορισμενο τροπο.
αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο οταν προσπαθουμε να χαλαρωσουμε, να διαλογιστουμε ή να εξασκησουμε πνευματικες δυναμεις.
ισως αυτοι που κανουν τηλεκινηση να ειναι μεταλλαγμενοι οπως εγω και να εχουν εκπαιδευμενη εγκεφαλικη δραστηριοτητα.
μετρησα καποιους φιλους/φιλες μου με αυτο. μερικοι δεν μπορουν να κινησουν καθολου την βελονα και ομως δεν ειναι χαζοι.
καθε ατομο εχει διαφορετικη εγκεφαλικη δραστηριοτητα και ενδειξη στο οργανο.

manolena
24-08-13, 15:39
Ωραία συσκευούλα, αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι by Elektor, όχι by Magneto...

Magneto
24-08-13, 15:49
Ωραία συσκευούλα, αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι by Elektor, όχι by Magneto...

να μεινεις με την εντυπωση. κοιτα στο προφιλ μου που εχω παρουσιασει αλλες δυο κατασκευες με το ολοκληρωμενο TLC272.

και τι εχει δηλαδη το ελεκτορ; δεν ειναι καλο περιοδικο για μαθηση και κατασκευες;
εαν το περιοδικο ελεκτορ εχει παρουσιασει κατασκευη με το TLC272 ειναι πιθανο.

ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΛΕΚΤΟΡ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ/ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ

spyart
24-08-13, 16:58
ή να εξασκησουμε πνευματικες δυναμεις. ισως αυτοι που κανουν τηλεκινηση να ειναι μεταλλαγμενοι οπως εγω



Δηλαδή κάνεις τηλεκίνηση και είσαι και μεταλλαγμένος ;;... σε τι;;.... Για δώσε μας πληροφορίες!!

kpetros
24-08-13, 17:08
Δηλαδή κάνεις τηλεκίνηση και είσαι και μεταλλαγμένος ;;... σε τι;;.... Για δώσε μας πληροφορίες!!


αφου ειναι ο magneto!

Magneto
24-08-13, 17:28
Δηλαδή κάνεις τηλεκίνηση και είσαι και μεταλλαγμένος ;;... σε τι;;.... Για δώσε μας πληροφορίες!!

πριν μερικες μερες ειχα γραψει πολλες πληροφοριες σε αυτο το θεμα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71722

δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω...

spyart
24-08-13, 17:43
Νομίζω ότι το μόνο που μπορεί να μετρήσει αυτό το κύκλωμα είναι κάποια αγωγιμότητα μέσω της εφίδρωσης.
Τώρα για εγκεφαλικά κύματα Άλφα κ Βήτα, τι να πω... και συχνότητας 12 - 30 Hrz όπως αναφέρουν τα Links
που μας δίνεις, τι να ξαναπώ... Μάλλον υπάρχουν πολλοί μεταλλαγμένοι και δεν το ξέρουμε.

manolena
24-08-13, 17:51
να μεινεις με την εντυπωση. κοιτα στο προφιλ μου που εχω παρουσιασει αλλες δυο κατασκευες με το ολοκληρωμενο TLC272.

και τι εχει δηλαδη το ελεκτορ; δεν ειναι καλο περιοδικο για μαθηση και κατασκευες;
εαν το περιοδικο ελεκτορ εχει παρουσιασει κατασκευη με το TLC272 ειναι πιθανο.

ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΛΕΚΤΟΡ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ/ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ

Δεν κάνω καμμιά επίθεση εγώ, κατά πρώτον. Δεύτερον, συγνώμη, αλλά νομίζω οτι το σχέδιο που παρουσιάζεις και γράφει πάνω πάνω by Magneto, είναι του Ελέκτορ. Όλοι όσοι το διαβάζαμε, ξέρουμε και με κλειστά μάτια τις φιγούρες των εξαρτημάτων του θεωρητικού του Ελέκτορ. Δεν είναι κακό να παρουσιάζεται κάτι εδώ ως κατασκευή μοναδική, αλλά δεν είναι εξίσου κακό να μη λέμε και ποιανού είναι η πρωτότυπη; Εγώ θα έφτιαχνα το ίδιο σχέδιο με αυτό που βάζεις εδώ σε ένα Altium και θα το παρουσίαζα by Manos.

andreasmon
24-08-13, 18:07
http://www.neurosky.com/Products/MindWave.aspx

μετράει συγκέντρωση εγκεφάλου και παίζεις παιχνιδια με την σκέψη και μονο.Συνδεεται με τον υπολογιστή μεσω bluetooth usb adapter,επισης εχουν στα <<σκαριά>> αμα διαβασεις στο σαιτ τους ελικόπτερο που ελέγχεται απο την σκέψη και μόνο.

SV1EDG
24-08-13, 18:25
"καταρχην μπορουμε να δουμε εαν καποιος ειναι χαμηλου πνευματικου επιπεδου"

Δηλαδή αμα κουνιέται η βελόνα είναι Einstein αν δεν κουνιέται μπουμπούνας?...νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις μερικά πράματα για την ανθρώπινη νοημοσύνη...πες μας και το σχεδιαστικό που το έκανες για να βρεις και το δίκιο σου....

leosedf
24-08-13, 18:57
πριν μερικες μερες ειχα γραψει πολλες πληροφοριες σε αυτο το θεμα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71722

δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω...
Σορυ κιόλας αλλά το μόνο που είχε εκείνο το post ήταν αηδίες. Πραγματικά από τα πιο ελεεινά που έχω δει. Δεν είχε σχέση με τηλεκίνηση και μεταλλάξεις.
Οπότε είμαστε περίεργοι για παραπάνω πληροφορίες.

Magneto
24-08-13, 19:14
Σορυ κιόλας αλλά το μόνο που είχε εκείνο το post ήταν αηδίες. Πραγματικά από τα πιο ελεεινά που έχω δει. Δεν είχε σχέση με τηλεκίνηση και μεταλλάξεις.
Οπότε είμαστε περίεργοι για παραπάνω πληροφορίες.

Η αληθεια ειναι πως εκεινο το θεμα ηταν μια μεγαλη φαρσα. Για οσο ηταν αναρτημενο γελαγε ολη η ελλαδα.

προλαβα και εστειλα το λινκ και το διαβασαν ολοι οι φιλοι μου. χεστηκανε στα γελια.
τι νομιζες πως το εβαλα εκει γιατι ειμαι τρελος;

αφου εσυ κλειδωσες το θεμα "προβλεψεις για το μελλον" με το ετσι θελω διχως καμμια αφορμη και καμμια παρεξηγηση μεταξυ των μελων για να μην γινει δευτερο θεμα εξαερωσης, και εγω εκανα την πλακα μου.

πληροφοριες θα δινω οταν το θελω και εαν εχω ορεξη. ξεκλειδωσε το θεμα "προβλεψεις για το μελλον" να γραψω εκει

john_b
24-08-13, 19:29
Χαχαχαχαχαχα, Μαγκνέτο, από ποιό κεφάλι διαβάζει τα μαγνητικά κύματα, το πάνω ή το κάτω;

leosedf
24-08-13, 19:36
Η αληθεια ειναι πως εκεινο το θεμα ηταν μια μεγαλη φαρσα. Για οσο ηταν αναρτημενο γελαγε ολη η ελλαδα.

προλαβα και εστειλα το λινκ και το διαβασαν ολοι οι φιλοι μου. χεστηκανε στα γελια.
τι νομιζες πως το εβαλα εκει γιατι ειμαι τρελος;

αφου εσυ κλειδωσες το θεμα "προβλεψεις για το μελλον" με το ετσι θελω διχως καμμια αφορμη και καμμια παρεξηγηση μεταξυ των μελων για να μην γινει δευτερο θεμα εξαερωσης, και εγω εκανα την πλακα μου.

πληροφοριες θα δινω οταν το θελω και εαν εχω ορεξη. ξεκλειδωσε το θεμα "προβλεψεις για το μελλον" να γραψω εκει
Πλάκα και φάρσες μπορείς να κάνεις στο προσωπικό σου blog και υποδείξεις επίσης.

tasos987
24-08-13, 19:52
Ε Χ Ο Υ Μ Ε Ξ Ε Φ Υ Γ Ε Ι Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ

45584

Με νοσταλγια αναπολει κανεις threads με αεικινητα......
Το μονο παρηγορο ειναι πως Αυγουστος ειναι, θα περασει....

Glaz
25-08-13, 14:10
απο τις πιο αχρηστες κατασκευες που εχω δει...
νομιζω πως κανεις δεν ενθουσιαστηκε απο αυτη την αναρτηση σου...
sorry :saad:

Magneto
25-08-13, 16:23
απο τις πιο αχρηστες κατασκευες που εχω δει...
νομιζω πως κανεις δεν ενθουσιαστηκε απο αυτη την αναρτηση σου...
sorry :saad:

ναι ενταξει αφου δεν αρεσει σε εσενα την διαγραφω.

και αξιζει να γινω ρατσιστης.
σε οποιον κανω μετρηση εγκεφαλικης δραστηριοτητας και δεν κουναει την βελονα, θα τον εχω για να μαζευει τα σκουπιδια.

ειμαι σιγουρος πως αυτοι που εγραψαν σε αυτο το θεμα κανεις δεν εφτιαξε και δεν δοκιμασε την κατασκευη.
ο μονος λογος που εγραψαν εδω ειναι για να κανουν τους πονηρους.
εαν κανω λαθος ας παρουσιασει ενας φωτογραφια της κατασκευης με το ονομα του.

manolena
25-08-13, 18:00
...
ειμαι σιγουρος πως αυτοι που εγραψαν σε αυτο το θεμα κανεις δεν εφτιαξε και δεν δοκιμασε την κατασκευη.
ο μονος λογος που εγραψαν εδω ειναι για να κανουν τους πονηρους.
εαν κανω λαθος ας παρουσιασει ενας φωτογραφια της κατασκευης με το ονομα του.


Επειδή βλέπω μια σύγχιση, μήπως θα ήταν καλό να τη δοκιμάσεις σε σένα;
Κι επειδή νομίζω επίσης οτι γράφεις χωρίς να σκέφτεσαι και πολύ, κανείς δεν
ξύπνησε προχθές το πρωί και είπε: "...κάτσε να του την πέσω λίγο γιατί είμαι πονηρός..."
Όμως, δεν μπορείς να λές οτι έστω και αυτή εδώ η σούπερ ντούπερ κατασκευή είναι δική σου
αφού παρουσιάζεις ένα σχέδιο του Ελέκτορ, ρετουσαρισμένο στο mspaint ως δικό σου
και τρελαίνεσαι κιόλας όταν στο επισημαίνουν. Αυτό είναι το αντίθετο της πονηριάς
που λές εσύ και λέγεται κουτο-πονηριά. Και είναι όοοοοολη δική σου.-

Magneto
25-08-13, 18:48
δεν με αφορουν καθολου αυτα που γραφεις. σου επιστρεφω την αρνητικη σου ενεργεια.

τωρα που διεγραψα την κατασκευη να την παρουσιασεις εσυ που ξερεις πως ειναι απο το ελεκτορ.

κακος κανω που αχολουμαι με παρουσιαση κατασκευων, δεν θα το ξανακανω.

leosedf
25-08-13, 18:54
δεν με αφορουν καθολου αυτα που γραφεις. σου επιστρεφω την αρνητικη σου ενεργεια.

Καθρεφτάκι ΝΑ ΝΑ ΝΑ!:001_tt2:

manolena
25-08-13, 18:56
Ούτε αρνητική ενέργεια έχω, ούτε και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με τέτοια. Κι αν δεν ήταν έτσι όπως στα γράφω, δεν θα τα ξήλωνες απο 'δώ μέσα. Και ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα, η κατασκευή είναι του Ελέκτορ. Τελεία.

Μου θυμίζεις κάτι παλιοδημοσιογράφους που έχουν αυτές τις φράσεις-κλισέ με ανεμιστήρες και λάσπες, με επιστροφές ενεργειών και τα ρέστα.

Αποστόλης1
25-08-13, 18:58
Μια και έχεις τον μετρητή φιάξε ή πάρε μια αντίστοιχη γεννήτρια να μας πεις αποτελέσματα, αυξάνει τη σεξουαλικότητα και
τη δημιουργικότητα.
http://www.multimedmonde.gr/index.php/syskeves-ozontos-filtra-nerou-ozonistis.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=38&category_id=6

p.gabr
25-08-13, 19:11
δεν με αφορουν καθολου αυτα που γραφεις. σου επιστρεφω την αρνητικη σου ενεργεια.

τωρα που διεγραψα την κατασκευη να την παρουσιασεις εσυ που ξερεις πως ειναι απο το ελεκτορ.

κακος κανω που αχολουμαι με παρουσιαση κατασκευων, δεν θα το ξανακανω.



φίλε magneto

Το να υπερηφανευόμαστε για την εξυπνάδα μας είναι η μεγαλύτερη βλακεία
ΒΑΣΤΑ και καμιά πισινή, γιατί ίσως υπάρχει και κάποιος πιο έξυπνος από εσένα


το σχέδιο της elektorianis κατασκευής σου είναι εδώ και σε χαιρετά, για να αποδεικνύει τα γεγονότα

45600

......... Αφαίρεσε τώρα και αυτό

spyart
25-08-13, 19:25
Βρε Magneto δεν δοκιμάζεις και αυτό το κύκλωμα, ποιος ξέρει, μπορεί να εντοπίσεις κάτι, αφού είσαι και μεταλλαγμένος
ίσως να μιλάτε και την ίδια γλώσσα.


45601

chris73
25-08-13, 20:40
http://www.youtube.com/watch?v=IWW4pmyibU4

Brain Salad Surgery
It will murder you, it murdered me
We made it for our enemy
Brain Salad Surgery

We've got a ballad
About a salad brain
with assurgence
in a dirty bit again.

Brain Salad Surgery
It will work for you, it works for me
Brain rot perversity
Brain Salad Surgery

We've got a ballad
About a salad brain
with assurgence
in a dirty bit again.

Magneto
25-08-13, 21:05
φίλε magneto

Το να υπερηφανευόμαστε για την εξυπνάδα μας είναι η μεγαλύτερη βλακεία
ΒΑΣΤΑ και καμιά πισινή, γιατί ίσως υπάρχει και κάποιος πιο έξυπνος από εσένα


το σχέδιο της elektorianis κατασκευής σου είναι εδώ και σε χαιρετά, για να αποδεικνύει τα γεγονότα

45600


σας προκαλω. φτιαξτε αυτο το σχεδιο και προσπαθηστε να το κανετε να λειτουργει με τον τροπο που περιγραφω.

στοιχημα πως δεν θα κουναει την βελονα. μηπως ειναι ενα αχρηστο σχεδιο και ασχολειστε διχως λογο;

εαν δεν τα καταφερετε να κανετε τον δεικτη-βελονα να κουνηθει να τα βαλετε οχι με εμενα αλλα με
το περιοδικο ελεκτορ που δεν εχει παρουσιασει ποτε αυτη την εφαρμογη.

τις κατασκευες μου θα προβαλω στο youtube για να μπορω να κανω και πωλησεις. εδω δεν εχω κανενα οφελος να παρουσιαζω.

σε αυτο το θεμα δεν υπαρχει παρουσιαση κατασκευης και εαν παραμεινει ως εχει θα ειναι θεμα για εξαερωση-κλασιμο :001_tt2:

Magneto
25-08-13, 21:12
Μια και έχεις τον μετρητή φιάξε ή πάρε μια αντίστοιχη γεννήτρια να μας πεις αποτελέσματα, αυξάνει τη σεξουαλικότητα και
τη δημιουργικότητα.
http://www.multimedmonde.gr/index.php/syskeves-ozontos-filtra-nerou-ozonistis.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=38&category_id=6

εχω κανει τετοια συσκευη και στο παρατριχα ημουν να την παρουσιασω εδω.

μαλιστα ειχα γραψει πως θα παρουσιαζα το "ηλεκτρικο ερωτικο παιχνιδι 2" που ειναι σαν αυτο που δειχνεις.

οποιος θελει μπορει να μου στειλει π.μ. για να αγορασει το κυκλωμα ή την συσκευη απο εμενα σε πολυ μικροτερη τιμη

passer07
26-08-13, 11:07
Γράφω σπάνια καθώς μπαίνω συνήθως για να διαβάσω , υπάρχουν πολλοί γνώστες που ανεβάζουν ή δίνουν γνώση χωρίς κάποιο όφελος (ή έστω άμεσο ) εδω μέσα


Οταν μπαίνεις και μας λές οτι θα βγάλεις λεφτά (σε διαφ. σαιτ είμαστε?) και οτι ο σκοπός που ασχολείσαι μαζί μας είναι για να βρείς πελάτες τα λέει όλα ...

manolena
26-08-13, 11:24
σας προκαλω. φτιαξτε αυτο το σχεδιο και προσπαθηστε να το κανετε να λειτουργει με τον τροπο που περιγραφω.στοιχημα πως δεν θα κουναει την βελονα. μηπως ειναι ενα αχρηστο σχεδιο και ασχολειστε διχως λογο;εαν δεν τα καταφερετε να κανετε τον δεικτη-βελονα να κουνηθει να τα βαλετε οχι με εμενα αλλα με το περιοδικο ελεκτορ που δεν εχει παρουσιασει ποτε αυτη την εφαρμογη.τις κατασκευες μου θα προβαλω στο youtube για να μπορω να κανω και πωλησεις. εδω δεν εχω κανενα οφελος να παρουσιαζω.σε αυτο το θεμα δεν υπαρχει παρουσιαση κατασκευης και εαν παραμεινει ως εχει θα ειναι θεμα για εξαερωση-κλασιμο :001_tt2:

Βρε άνθρωπε, δεν έχεις την παραμικρή πρόθεση να καταλάβεις... Δεν πα' να μη δουλεύει, δεν πα' να είναι και ο controller πυρηνικού αντιδραστήρα, δεν πα' να κουνάει όχι βελόνες αλλά και κολώνες της ΔΕΗ... Ούτε και με νοιάζει. Αυτό που σου λέω είναι οτι το σχέδιο που μόστραρες ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΕΚΤΟΡ, όσο και να χτυπιέσαι. Τελεία.

Magneto
26-08-13, 14:34
εσυ δεν χρειαζεσαι τους μπατσους για να σε χτυπησουν, χτυπιεσαι μονος σου :001_tt2:

δεν θα σου χαλασω το χατηρι, ειναι διασκεδαστικο να σε βλεπω να σκοτωνεις τον χρονο σου χωρις λογο

45608

manolena
26-08-13, 15:27
Καθόλου δεν χτυπιέμαι. Γελάω τόσο πολύ... Πιο πολύ απο όλους όσους έχουν δεί όλο ετούτο το γελοίο θέμα. Για το μόνο που ίσως μετανιώνω είναι που ασχολήθηκα με εσένα.

GeorgeVita
26-08-13, 15:51
[διαφημιστικό σχόλιο]


... Όλοι όσοι το διαβάζαμε, ξέρουμε και με κλειστά μάτια τις φιγούρες των εξαρτημάτων του θεωρητικού του Ελέκτορ.
Κάντε click εδώ! (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58103&p=598809&viewfull=1#post598809)
[/διαφημιστικό σχόλιο]

Magneto
26-08-13, 15:59
Καθόλου δεν χτυπιέμαι. Γελάω τόσο πολύ... Πιο πολύ απο όλους όσους έχουν δεί όλο ετούτο το γελοίο θέμα. Για το μόνο που ίσως μετανιώνω είναι που ασχολήθηκα με εσένα.

μα σε παρακαλω μη μου το χαλας, γραψε μερικες φορες ακομα με μεγαλα γραμματα πως το σχεδιο ειναι του ελεκτορ.

γραφω για τελευταια φορα πως δεν εχω παρουσιασει σε αυτο θεμα το δικο μου κυκλωμα που λειτουργει σωστα οπως το περιεγραψα στο μηνυμα #1 και οποιο αλλο σχεδιο ειναι απο το ελεκτορ μαλλον δεν θα λειτουργει

45608

manolena
26-08-13, 16:13
[διαφημιστικό σχόλιο]


Κάντε click εδώ! (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58103&p=598809&viewfull=1#post598809)
[/διαφημιστικό σχόλιο]

Ναι βρε Γιώργο μου, μοιάζουν πάρα πολύ τα εξαρτήματα του KiCad αλλά δεν είναι αυτά του Ελέκτορ!!!

Magneto
27-08-13, 00:20
Ε Χ Ο Υ Μ Ε Ξ Ε Φ Υ Γ Ε Ι Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ

45584


Τωρα καταλαβαινω τι εννοει ο αναστασης με αυτη την εικονα. αυτη η ιστοσελιδα ειναι κοινοτητα τρελων.

αυτο δεν μπορουσα να το φανταστω. οτι δηλαδη θα εγραφαν τοσοι πολλοι σε αυτο το θεμα τοσες βλακειες, οτι κανεις δεν θα ειχε το ενδιαφερον να βαλει επανω σε ενα μπραντμπορντ το TLC272 και να δοκιμασει το κυκλωμα.
θα μπορουσε καποιος να το δοκιμασει σε λιγοτερο απο 10 λεπτα.

αντι να κανουνε αυτο οι "ηλεκτρονικοι" σπαταλησαν φαια ουσια για να γραψουν σωρο αχρηστα μηνυματα.
κανεις δεν δοκιμασε το κυκλωμα, τους ενδιαφερει μονο πως ειναι του ελεκτορ.

και το αποκορυφωμα της τρελας ειναι οτι σε αυτο το θεμα που δεν υπαρχει παρουσιαση κατασκευης και το σχεδιο "του ελεκτορ" δεν λειτουργει καποιος σκεφτηκε να βαλει ενα αστερι για αξιολογηση.

ολες οι κατασκευες που εχουν παρουσιασει τα μελη σε αυτη την ενοτητα και δεν εχουν αστερι αξιολογησης ειναι για τα μπαζα μπροστα σε αυτο το θεμα που δεν εχει παρουσιαση κατασκευης...

καλα εκανα που αφαιρεσα ολα τα συνημμενα απο εδω. στο εξης θα παρουσιαζω κατασκευες στο καναλι μου σε youtube.

spyart
27-08-13, 01:37
Για πες μας, τι θεωρείς βλακείες από ότι γράφτηκε και από ποιους;
Καλύτερα να αναλογιστείς,πώς θες να σε πάρουμε στα σοβαρά με αυτά που έγραψες από το πρώτο post.
( Τηλεκίνηση, Πνευματικές Δυνάμεις,είσαι Μεταλλαγμένος, κάπου αλλού ανέφερες για Αρνητική Ενέργεια.)


Συγνώμη φίλε αλλά με κάτι τέτοια το μυαλό μου πάει σε χαρτορίχτρες και τσαρλατάνους.

Αλήθεια πιστεύεις ότι με έναν τελεστικό και μερικές αντιστάσεις μπορείς να ανιχνεύσεις τα μυστήρια του εγκεφάλου σου τόσο εύκολα;
Με κάποια παρόμοια κυκλώματα το Ελέκτορ έχει δημοσιεύσει ανιχνευτές ψευδούς,
πιστεύεις ότι και αυτά δουλεύουν; …..και μη μας πεις ότι δεν έχεις δει κανένα….
προσωπικά πιστεύω ότι θα το έχεις ήδη δοκιμάσει…..

Και όσο για την Αρνητική Ενέργεια (προσωπικά το μεταφράζω Αντιπάθεια) εσύ φίλε μου ξεχειλίζεις από Αρνητική Ενέργεια
φαίνεται πεντακάθαρα με τον τρόπο που γραφείς – απαντάς– αντιδράς.


ΥΓ. και κάτι τελευταίο, ειλικρινά και χωρίς ειρωνεία:
Τι εννοούσες Μεταλλαγμένος;

pet
27-08-13, 02:22
Το έφτιαξα το κύκλωμα και η βελόνα πετάχτηκε και πήγε να χτυπήσει το γατί μου, Προσοχή.
Για τροφοδοσία χρησιμοποίησα κύματα συκωτιού και τα ανόρθωσα με ημιαγώγιμα νεφρά (για την εξομάλυνση δεν θα σου πώ τι έβαλα).

john_b
27-08-13, 08:36
Αμάν, στο τσακ την γλίτωσε ο τσιτσίκος, χαχαχαχα.

TSAKALI
27-08-13, 08:58
Σαν ιδεα ειναι πολυ καλο και πολυ ενδιαφερον, δουλευει δεν δουλευει , και ας ειναι και απο το elektor,
η απο οποιονδηποτε αλλον, το δυσαρεστο ειναι οτι δεν ειδα καμια κριτικη επι του κυκλωματος.

manolena
27-08-13, 11:22
... αυτη η ιστοσελιδα ειναι κοινοτητα τρελων...

Αυτό συνιστά προσβολή για όλους τους υπόλοιπους εκτός απο σένα τον λογικό.


...και το αποκορυφωμα της τρελας ειναι οτι σε αυτο το θεμα που δεν υπαρχει παρουσιαση κατασκευης και το σχεδιο "του ελεκτορ" δεν λειτουργει...

Τότε γιατί είναι παρουσιασμένο στην ενότητα "Παρουσίαση Κατασκευών";


...ολες οι κατασκευες που εχουν παρουσιασει τα μελη σε αυτη την ενοτητα και δεν εχουν αστερι αξιολογησης ειναι για τα μπαζα μπροστα σε αυτο το θεμα που δεν εχει παρουσιαση κατασκευης...

Εδώ μέσα υπάρχουν κατασκευές που ούτε έχεις ονειρευτεί ποτέ να παραγματοποιήσεις. Αυτό συνιστά επίσης προσβολή για όλους εδώ, εκτός απο σένα τον λογικό.


...καλα εκανα που αφαιρεσα ολα τα συνημμενα απο εδω. στο εξης θα παρουσιαζω κατασκευες στο καναλι μου σε youtube...

Άντε και καλά χιλιόμετρα. Εκεί μπορεί να εκτιμηθούν και αναλόγως, οπότε σίιιιιγουρα θα έχεις πολλά κέρδη.-

leosedf
27-08-13, 13:41
Αφού κάποιοι δεν θέλουν να κλειδώνουμε θέματα και με αποκαλούν μπάτσο ας μείνει ανοιχτό να το φάει στα μούτρα τότε και αντιμετωπίστε την κατάσταση μόνοι σας (ξέρει αυτός).
Μη βγούμε και φταίχτες και μας τη λένε ότι κλείνουμε άδικα θέματα με το έτσι θέλω...

Το λέω για τα report και τα μηνύματα για κλείδωμα κλπ.

Magneto
27-08-13, 14:57
Καθόλου δεν χτυπιέμαι. Γελάω τόσο πολύ... Πιο πολύ απο όλους όσους έχουν δεί όλο ετούτο το γελοίο θέμα. Για το μόνο που ίσως μετανιώνω είναι που ασχολήθηκα με εσένα.

αφου γραφεις πως το θεμα ειναι γελοίο τοτε εισαι εσυ περισσοτερο γελοίος που εχεις γραψει τοσα μηνυματα εδω για να προβαλεις την εμονη και την κακοηθια σου. ασχοληθηκες πολυ διχως νοημα και διχως οφελος :001_tt2:

καλα κανει ο συντονιστης που δεν κλειδωνει το θεμα.

αυτο το θεμα ειναι προσβλητικο για αυτη την ιστοσελιδα καθως κανεις δεν εκανε τον κοπο να κατασκευασει και να δοκιμασει ενα απλο κυκλωμα που το κανει ενας ερασιτεχνης σε δεκα λεπτα επανω σε μπραντμπορντ.

οσοι εχουν γραψει ασχετα σε αυτο το θεμα ειναι ολοι χαβαλεδες πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

manolena
27-08-13, 15:16
...Αφού κάποιοι δεν θέλουν να κλειδώνουμε θέματα και με αποκαλούν μπάτσο ...

Η αστυνομία πρέπει να γ!@#ει και να δέρνει!

GeorgeVita
27-08-13, 15:20
Ας θυμηθούμε την 1η απάντηση στο θέμα:

Ωραία συσκευούλα, αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι by Elektor, όχι by Magneto...

Magneto, θεωρείς ότι η παραπάνω τοποθέτηση που αφορά το σχέδιο που ανέβασες (του Elektor με την ένθεση "by Magneto") δικαιολογεί τις επόμενες προσβλητικές διατυπώσεις σου; Αν είχες διορθώσει εκείνο το σχέδιο για καλύτερα αποτελέσματα ας μας το επισήμαινες.

Να θυμίσω και την άλλη σου τοποθέτηση από τα "ηλεκτρικά βοηθήματα #1", χωρίς να τη σχολιάσω:


Η αληθεια ειναι πως εκεινο το θεμα ηταν μια μεγαλη φαρσα. Για οσο ηταν αναρτημενο γελαγε ολη η ελλαδα.

προλαβα και εστειλα το λινκ και το διαβασαν ολοι οι φιλοι μου. χεστηκανε στα γελια.
τι νομιζες πως το εβαλα εκει γιατι ειμαι τρελος;

leosedf
27-08-13, 15:23
Το αφήνω σε σας να αποφασίσετε τι θα γίνει με το θέμα.
Μια στιγμή να προσθέσω κάτι μήνες στο μπλοκάκι μου και συνεχίζουμε.

Magneto μην είσαι προσβλητικός, συζήτηση κάνουμε δεν είναι ανάγκη να αντιδράς έτσι.

GeorgeVita
27-08-13, 15:25
Το αφήνω σε σας να αποφασίσετε τι θα γίνει με το θέμα.

Τελικά υπάρχει Δημοκρατία!
Προτείνω να μπει στη "Γενική Συζήτηση" μιας και δεν έχει τα βασικά στοιχεία υλοποίησης κατασκευής.

leosedf
27-08-13, 15:34
Έγινε.

Ερώτηση, μπορεί ο ενισχυτής εγκεφαλικών κυμάτων να λειτουργήσει μαζί με τον συγχρονιστή εγκεφαλικών κυμάτων?

katmadas
27-08-13, 16:09
Σιγουρα υπαρχει καποια εμπαθεια εδω περα.....
Τελωσπαντων...

Προχθες εβλεπα στις ειδησεις για τις πρωτες δοκιμες απο ρομποτικο χερι το οποιο κινητε με την σκεψη...
Ειχαν τοποθετησει αισθητηρια σε διαφορα σημεια στον εγκεφαλου σε εναν αναπηρο και αυτος εδεινε εντολες στο τεχνητο του χερι.....
ελπιζω να το θες για κατι τετοιο....

leosedf
27-08-13, 16:30
Δεν ξέρω αν τα παρακολουθούσατε αλλά μια μαϊμού κινούσε ένα χέρι απομακρυσμένα για μπανάνα με τη σκέψη. Έχουμε χρόνια ακόμη αλλά η τεχνολογία τρέχει.

GeorgeVita
27-08-13, 16:44
Πρόσφατο νέο:

Τομογράφος διαβάζει εικόνες απευθείας στον εγκέφαλο (TO BHMA) (http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=526871)
Αμστερνταμ
Ένα νέο μαθηματικό μοντέλο που αναλύει δεδομένα από μαγνητικές τομογραφίες επέτρεψε σε oλλανδούς ερευνητές να αποκρυπτογραφήσουν τις εικόνες που κοιτούσαν οι εξεταζόμενοι. Ο αλγόριθμος, εκτιμά η ερευνητική ομάδα, μιμείται τον τρόπο λειτουργίας του ίδιου του εγκέφαλου.
Ο Μαρσέλ βαν Γκέρβεν και οι συνεργάτες του στο Πανεπιστήμιο Ράντμπουντ χρησιμοποίησαν την τεχνική του λειτουργικού μαγνητικού συντονισμού (fMRI), μια παραλλαγή της μαγνητικής τομογραφίας, η οποία παρακολουθεί την εγκεφαλική δραστηριότητα μετρώντας τη ροή του αίματος.
Ο τομογράφος συνδέθηκε σε έναν υπολογιστή, ο οποίος ταυτόχρονα φωτογράφιζε και σάρωνε τις εικόνες που έβλεπε και ο εθελοντής την ώρα της εξέτασης -εικόνες χειρόγραφων γραμμάτων.
Το μαθηματικό μοντέλο που έτρεχε στον υπολογιστή χώρισε τον εγκέφαλο σε μικρές περιοχές, διαστάσεων 2x2x2 χιλιοστά, τις οποίες οι ερευνητές ονομάζουν «voxel» κατ΄αντιστοιχία με το «pixel».

Επί του θέματος:
Ολοι οι κατασκευαστές αναλογικών IC (TI, Analog, Maxim, κλπ) έχουν κατηγορία τελεστικών ενισχυτών και A/D για ιατρικές εφαρμογές. Μια από αυτές είναι και το EEG/ECG amplifier ή Analog Front End. Επίσης πολλά πανεπιστήμια έχουν αναπτύξει "πειραματικά κυκλώματα". Φαντάζομαι το σημαντικότερο σημείο θα είναι η ανάλυση των μετρήσεων και όχι η απλή μέτρηση/ένδειξη ύπαρξής τους.

katmadas
27-08-13, 17:37
Απλα το θεωρω λογικο να χρειαστει ενισχυση των σηματων αυτων...

Παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι εγινε αυτος ο πολεμος στην αρχη...
ισως γιατι θεωρηθηκε το κυκλωμα κλεμενο δεν ξερω τι να πω....

Ενα σημαντικο που ακουσα ακομα ειναι για διαφορες ακτινοβολιες που εκπεμπονται απο το μετωπο...
αυτο το τελευταιο το πιστευω αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου....

Σε γενικες γραμμες νομιζω οτι μονο κερδισμενος βγαινεις απο τετοια πειραματα...
Ειναι μαλακια να κραζεις γενικα....
δεν υπαρχει λογος θελω να πω για αντιπαραθεση...
υμαρτον δηλαδη....

Magneto
27-08-13, 18:22
Για πες μας, τι θεωρείς βλακείες από ότι γράφτηκε και από ποιους;
Καλύτερα να αναλογιστείς,πώς θες να σε πάρουμε στα σοβαρά με αυτά που έγραψες από το πρώτο post.
( Τηλεκίνηση, Πνευματικές Δυνάμεις,είσαι Μεταλλαγμένος, κάπου αλλού ανέφερες για Αρνητική Ενέργεια.)


Συγνώμη φίλε αλλά με κάτι τέτοια το μυαλό μου πάει σε χαρτορίχτρες και τσαρλατάνους.

Αλήθεια πιστεύεις ότι με έναν τελεστικό και μερικές αντιστάσεις μπορείς να ανιχνεύσεις τα μυστήρια του εγκεφάλου σου τόσο εύκολα;
Με κάποια παρόμοια κυκλώματα το Ελέκτορ έχει δημοσιεύσει ανιχνευτές ψευδούς,
πιστεύεις ότι και αυτά δουλεύουν; …..και μη μας πεις ότι δεν έχεις δει κανένα….
προσωπικά πιστεύω ότι θα το έχεις ήδη δοκιμάσει…..

Και όσο για την Αρνητική Ενέργεια (προσωπικά το μεταφράζω Αντιπάθεια) εσύ φίλε μου ξεχειλίζεις από Αρνητική Ενέργεια
φαίνεται πεντακάθαρα με τον τρόπο που γραφείς – απαντάς– αντιδράς.


ΥΓ. και κάτι τελευταίο, ειλικρινά και χωρίς ειρωνεία:
Τι εννοούσες Μεταλλαγμένος;

τωρα που ο ενοχλητικος manolena ηρεμισε, να ξεκαθαρισω μερικες εννοιες που ειναι ασαφης.
θα μπορουσα να μην γραψω τιποτα, σημερα ομως τυχαινει να εχω διαθεση να γραψω γι αυτα.

καταρχην δεν εχω φιλους. δεν θελω κανεναν για φιλο ειδικα τους αγνωστους ανθρωπους που δεν εχουν προσωπο.
ειναι φανερο οτι ο spyart εβαλε το παραπανω κειμενο με κοκκινο χρωμα γιατι δεν πιστευει σε αυτα ή τα θεωρει λαθη.

δικαιωμα του καθε ενος ειναι να πιστευει οτι θελει. μπορει ενα μελος να γραφει χαζομαρες για καποιους και για αλλους να ειναι εξυπνα ή ενδιαφεροντα αυτα που γραφει.

εξηγω τι εννοω πνευματικες δυναμεις και μεταλλαξη.
για εμενα και αρκετους αλλους οι ταινιες X-men δεν ειναι μονο φαντασια αλλα αντανακλουν ενα μερος της πραγματικοτητας.
στον κοσμο σημερα αλλα και στο παρελθον υπηρχαν, υπαρχουν ανθρωποι με ειδικες ικανοτητες.
για εμενα που το ξερω ειναι δεδομενο, για αλλους ισως ειναι παραμυθια.
δεν μπορουν ολοι οι ανθρωποι να καταλαβουν αυτους με τις ειδικες ικανοτητες, ειναι λιγοι αυτοι που τους πιστευουν ετσι οι "μεταλλαγμενοι" συνηθως κρυβουν τις πνευματικες δυναμεις.

δυο ειναι οι βασικοι τυποι ανθρωπων με πνευματικες δυναμεις, οι πομποι και οι δεκτες. θα εξηγησω αυτες τις ιδιοτητες.
εχω συναντησει αρκετους τετοιους ανθρωπους και τους αναγνωριζω ευκολα εαν βρισκονται σε κοντινη αποσταση λιγων μετρων.
δεν εχω ομως βρει ποτε κανεναν που να μπορει να ειναι ταυτοχρονα πομπος και δεκτης.

δεκτες ειναι συναισθηματικα ευαισθητοι ανθρωποι που νοιωθουν εντονα τις αιθερικες εκπομπες. συνηθως οι δεκτες ειναι γυναικες που ονομαζουν μεντιουμ αλλα δεν ειναι απαραιτητα μονο γυναικες.

πομποι ειναι ανθρωποι που μπορουν να επηρεαζουν αλλους και να εκπεμπουν πνευματικα ηλεκτρομαγνητικα πεδια. συνηθως ειναι χαρακτηρες ψυχροι διχως συναισθηματα και καπου, καποτε τους αποκαλουν μαγους.

ενας πομπος μπορει να επηρεασει με την θεληση του νου αλλα πλασματα ανθρωπους και ζωα. λεγεται πως καποιοι μπορουν να μετακινουν υλικα -τηλεκινηση.
συνηθες ειναι πως οι πομποι μπορουν και μεταβαλλουν κατα βουληση τα συναισθηματα αλλων ανθρωπων.
ακομα μπορουν να εκπεμψουν θετικα ως ευλογια ή αρνητικα ως καταρα. οι πνευματικες μεταβολες δεν γινονται αντιλιπτες απο τους περισσοτερους ανθρωπους ομως οι ανθρωποι δεκτες καταλαβαινουν τους πομπους.

οι πομποι δεν ειναι απαραιτητα κακοι. αρκετοι πομποι ειναι θεραπευτες.
υπαρχουν ομως περιπτωσεις που ενας πομπος αρχικα εκπεμπει θετικα αλλα μετα αλλαζει γνωμη και διαθεση και εκπεμπει αρνητικα.
αυτο λοιπον που γραφω για αρνητικη ενεργεια και καποιοι καταλαβαινουν ως αντιπαθεια ειναι αρνητικη εκπομπη.

ειναι δυνατον με εναν τελεστικο ενισχυτη και ενα οργανο κινητης βελονας-πηνιου να εξασκησει καποιος τις πνευματικες του ικανοτητες;
γι αυτο εχω γραψει στο ποστ #1, δεν επαναλαμβανω.

NoElectronics
28-08-13, 12:20
Απο περιεργια το εψαξα λιγο και βρηκα αυτο http://openeeg.sourceforge.net/doc/ που ισως ειναι σχετικο...
Δεν εχω αποψη για το θεμα (ουτε για το λινκ που στελνω), ειμαι παντελως ασχετος... το λεω επειδη βλεπω οτι ολοι ειναι με το πιστολι στο χερι και εχω βαλει το αλεξισφαιρο στο πλυντηριο :-)

valis
28-08-13, 14:22
Απο περιεργια το εψαξα λιγο και βρηκα αυτο http://openeeg.sourceforge.net/doc/ που ισως ειναι σχετικο...
Δεν εχω αποψη για το θεμα (ουτε για το λινκ που στελνω), ειμαι παντελως ασχετος... το λεω επειδη βλεπω οτι ολοι ειναι με το πιστολι στο χερι και εχω βαλει το αλεξισφαιρο στο πλυντηριο :-)

Το OpenEEG είναι το καλύτερο σημείο για να ξεκινήσει καποιος να ασχολείται.
Τα υλικά όμως είναι σχετικά ακριβά και είναι μονόδρομος γιατι κυκλώματα με ένα διπλό τελεστικό δεν κάνουν για σήματα 1 με 10μV
Κατα κανόνα, για κάθε σετ ηλεκτροδίων χρησιμοποιείται ένας insrumentation amplifier μαζι με ενα ακόμα ενισχυτή ο οποιος αφαιρει σήματα common mode
45632

Magneto
28-08-13, 19:50
Τα υλικά όμως είναι σχετικά ακριβά και είναι μονόδρομος γιατι κυκλώματα με ένα διπλό τελεστικό δεν κάνουν για σήματα 1 με 10μV
Κατα κανόνα, για κάθε σετ ηλεκτροδίων χρησιμοποιείται ένας insrumentation amplifier μαζι με ενα ακόμα ενισχυτή ο οποιος αφαιρει σήματα common mode


πολυ σωστα

οπως o AD620
http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/AD620.pdf

εγραψα στο #33 πως το σχεδιο αυτο δεν ειναι εκεινο που εχω στην κατασκευη μου και πως αυτο που φαινεται/μοιαζει σχεδιο του ελεκτορ μαλλον δεν λειτουργει.

Για τον κοκαρ στο #53
Την μια βαζεις κερατα επανω στο κρανος, τωρα βαζεις τον χασικλη και τις καναβουριες, εκφραζεις ετσι τους καημους και τα παθη σου

manolena
29-08-13, 09:34
Έλα Κώστα, σε ψάχνουνε....

Magneto
25-09-13, 13:46
οριστε ο κοσμος προοδευει
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=63893295

και κανενας απο εσας δεν δοκιμασε ενα απλο κυκλωμα να δει εαν λειτουργει.
μονο να κανετε ισχυρισμους διχως αποδειξεις πως δηθεν το κυκλωμα ειναι του ελεκτορ, που ποτε το ελεκτορ δεν εχει παρουσιασει αυτη την εφαρμογη.

εγω δεν εχω προβλημα, αποσυρα την παρουσιαση και εχω το κυκλωμα μου να λειτουργει.

ποιος θα βρει το κυκλωμα του ελεκτορ να το κανει να λειτουργει; :001_tt2:

leosedf
25-09-13, 15:54
Επειδή αυτό δεν έχει καμία σχέση με τη μλκια που πόσταρες εσύ και επειδή πάλι έχεις σκοπό τη φασαρία.
Σε καλή μεριά.