PDA

Επιστροφή στο Forum : μοτερ σε κκονφλερ



john87
27-08-13, 00:46
Καλησπέρα και απο εμενα εχω ενα θεμα για συζητηση και βοηθεια προς εμενα , θα ηθελα να βρω επιτελους μια λυση χωρις να κανω ασκοπες αγορες και στο τελος να μην εχω απο αποτελεσμα .

Λοιπον , εχω ενα κομπρεσερ υψηλης πιεσης αυτο (http://www.lw.com.sg/product-detail.php?catid=25&subcatid=22&prodid=99) και θα ηθελα να αλλαξω το βενζινοκινητηρα με ηλεκτρικο μοτερ , το μεγαλο μου θεμα ειναι οτι δεν εχω τριφασικο ρευμα στο σπιτι μου και εκει αρχιζουν ολα τα προβληματα .
Εχω μιλησε με αρκετους ηλεκτρολογους και ηλεκτρονικους και ο καθενας μου λεει και απο ενα πραγμα που δεν μου το ειχε πει ο αλλος χωρις να μου πει καποιος οτι ναι αυτο παρε και θα εισαι κομπλε .
Τι μπορω να κανω εγω με οσο το δυνατον λιγοτερα λεφτα και να κανω τη δουλεια μου .
Να πω επισης τι υλικα εχω σπιτι μου μηπως και γλυτωσω κανενα ευρω , εχω ενα ρελε ραγας 4 επαφων εχω θερμικο διακοπτη και τα δυο νομιζω ειναι ή στα 25 ή στα 30 αμπερ , εχω επισης και ενα τριφασικο μοτερ 6 hp .
Ευχαριστω Γιαννης .

stratos111
27-08-13, 02:11
Το πιο απλο είναι να κάνεις αίτηση στην ΔΕΗ να σου βάλει τριφασικό ρεύμα.

john87
27-08-13, 22:07
για ποιο λογο ?

stratos111
27-08-13, 22:35
για ποιο λογο ?


..............το μεγαλο μου θεμα ειναι οτι δεν εχω τριφασικο ρευμα στο σπιτι μου και εκει αρχιζουν ολα τα προβληματα ..........
.............Τι μπορω να κανω εγω με οσο το δυνατον λιγοτερα λεφτα και να κανω τη δουλεια μου ..........
.......... εχω επισης και ενα τριφασικο μοτερ 6 hp . .
Γι' αυτον τον λόγο

Κυριακίδης
28-08-13, 00:42
Τι μπορω να κανω εγω με οσο το δυνατον λιγοτερα λεφτα και να κανω τη δουλεια μου .

Με όσο το δυνατόν λιγότερα λεφτά?
http://www.megabazaar.gr/sites/default/files/styles/full_node/public/field/image/trompa_podioy_55_trompa_podioy_t_me_kofler_kod._41 997.jpg

Γιάννη για επαγγελματική χρήση προορίζεται? μεγάλες απαιτήσεις και τέτοια ? δεν κατέχω το άθλημα στα κοφλέρ , αλλά ένα μικρότερο δηλαδή κοφλέρ σε επίπεδα μονοφασικού ρεύματος αλλά συμβιβασμό σε διάρκεια χρόνου λειτουργίας δεν κάνει τίποτα? Σε ρωτάω επειδή ακριβώς δεν κατέχω το άθλημα. έτσι να μαθαίνω και εγώ 2 πράγματα

blero
28-08-13, 01:16
το βενζινοκινητο σου ειναι 8 αλογατα
το μεγιστο που μπορεις να βγαλεις απο το τριφασικο μοτερ σου εχοντας μονοφασικο ρευμα ειναι 60%
δηλαδη 4 τα μισα αλογα

john87
04-09-13, 19:34
σορρυ για την απουσια μου τοσες μερες ημουν στο χωριο :)
δεν θελω να μπω στη διαδικασια αλλαγης ρευματος σε τριφασικο
βρηκα αυτο ( http://www.ebay.com/itm/VFD-Inverter-4HP-3KW-for-Spindle-Motor-220V-1-3Phase-input-220V-3Phase-Output-A1-/300957497999?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item461276fa8f ) θα μου κανει τη δουλεια που θελω και ας μην μου δουλευει ολη την αποδοση του μοτερ

tasos987
04-09-13, 20:17
Γιαννη καλησπερα,
Απο το συνδεσμο που παραθετεις, αντιγραφω:

Options
>> Additional filling hose
>> Automatic stop at final pressure
>> 200/300 bar switch over device
>> Conversion set petrol/electric drive

Αυτο το τελευταιο μηπως ρωτησες ποσο στοιχιζει, απο τι αποτελειται, αν ειναι διαθεσιμο, μηπως τυχον και σε συμφερει. Λεω....

Επεισης

Technical Data


LW 190 B


Type:
Air cooled, reciprocating piston compressor


Capacity [litre/min] / [Nm³/h] / [cfm]:
190 / 11.4 / 6.7


Max. Pressure [bar]:
330 (set at the final stage safety valve)


RPM [1/min]:
1900


No of cylinders / No of stages:
3 / 3


Prime mover type:
4 stroke gasoline engine, hand start


Drive power [kW] / [HP]:
6.6 / 9.0


Cooling air requirement [Nm³/h]:
1800


Lubrication type:
Plunger/Splash oil


Oil capacity [litre]:
0.8


Air outlet temperature [°C]:
8 - 10°C above ambient


Filter capacity [m³ at +20°C] 2):
180


Dimensions L x W x H [cm]:
92 x 43 x 57


Weight [kg]:
99


Noise level [dB]:
93 dB[A] measured at 1 m





Με λιγα λογια το βασικοτερο που πρεπει να σε απασχολει ειναι πως οτι και αν βαλεις σαν κινητηρα (μοτερ,ποδηλατο,μανιβελα με ταλιμπαν) θα πρεπει οι στροφες σου να ειναι 1900.
Αν εισαι λιγο μαζοχα ,με την καταστατικη εξισωση των αεριων μπορεις να διαπιστωσεις πως περιπου το 90% της ισχυος που δινεις σε ενα αεροσυμπιεστη τελικα το πετας με τη μορφη θερμοτητας. Τελικα κατι λιγοτερο απο το 10 % σου μενει σαν μηχανικη ενεργεια (συμπιεσμενος αερας).
Εαν δεις την τροχαλια του συμπιεστη εχει πτερυγια για την ψυξη του αερα απο stage σε stage ,των κυλινδρων κλπ. Την απαραιτητη παροχη σε αερα ψυξης (1800 Νm^3 /h) υποθετω την εχεις στις στροφες λειτουργειας.
Εαν βρεις τροπο να παρακαμψεις αυτο το εμποδιο (πχ ηλεκτρικο βεντιλατερ) ριξε οσο θελεις τις στροφες.
ΠΡΟΣΟΧΗ επισης στη σχεση μεταδοσης (διαμετρος τροχαλιων μοτερ & κομπρεσερ).
Συγνωμη για το σεντονι - παπλωμα αλλα σοφον το σαφες που ελεγε και ενας παλιοτερος (Ξεφτιλισα και την υπογραφη απο κατω:lool:)

vasilllis
04-09-13, 20:59
σορρυ για την απουσια μου τοσες μερες ημουν στο χωριο :)
δεν θελω να μπω στη διαδικασια αλλαγης ρευματος σε τριφασικο
βρηκα αυτο ( http://www.ebay.com/itm/VFD-Inverter-4HP-3KW-for-Spindle-Motor-220V-1-3Phase-input-220V-3Phase-Output-A1-/300957497999?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item461276fa8f ) θα μου κανει τη δουλεια που θελω και ας μην μου δουλευει ολη την αποδοση του μοτερ

γιαννη δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα.Αρχικα πρεπει να κανεις δυο ενεργειες.Η πρωτη ειναι να δεις ποσες στρφες δουλευει ο κινητηρας.εστω και με υπολογισμο τροχαλιας σε τροχαλια.Μετα να βρεις ενα γραφημα της χοντα να δεις σε αυτες τις στροφες ποσα αλογα δινει ο κινητηρας.
Αν εισαι τυχερος και δουλευει με 1900 στρ. (1 προς 1 δηλ. ) η ισχυ της χοντα ειναι καποθ 5-6 αλογα.Τοτε ενα τετοιο μοτερ θα σε καλυψει.
Μικροτερο μοτερ δεν θα εχει δυναμη να γυρισει τον συμπιεστη με αποτελεσμα να καει.Τωρα αν εσυ δεν δουλευεις στα 330bar Ειναι ενα υπερ ατο για σενα .Δυστηχως μονο με καποιο γραφημα απο τον κατασκευαστη(του συμπιεστη) θα μπορεσουμε να βγαλουμε συμπερασμα αν εναας κινητηρας 4-5 αλογα θα σε καλυψει.

john87
11-09-13, 00:18
ευχαριστω για το ενδιαφερον να πω οτι το χοντακι δεν το δουλευω σε φουλ γκαζι οποτε δεν θα ειναι 9 hp αυτο που δουλευει , τις μπουκαλες τις γεμιζω μεχρι 250 bar , δεν με πειραζουν οι στροφες που θα δουλευει το κομπρεσερ δλδ αυτη τη στιγμη μου γεμιζει τη μια μπουκαλα σε 27 περιπου λεπτα που σημαινει οτι αν το αντικαταστισω και βαλω ενα ηλεκτροκινητηρα και μου γεμιζει τη μια μουκαλα σε 35 με 40 λεπτα αυτο δεν μου ειναι προβλημα εμενα (ισα ισα που ολοι λενε οσο ποιο χαμηλες στροφες στα κομπρεσερ ηψυλης τοσο μεγαλυτερο χρονο ζωης)