PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχέδιο-Απορίες



acmilangr
04-09-13, 16:52
45802

Καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα που να κάνει τα εξής. Να έχει 3 εισόδους και 2 εξόδους
οι 3 εισόδοι θα συνδεθούν με τον ATMEGA 328
η μία είσοδος θα πέρνει PWM απο τον ATMEGA 328, ενώ οι αλλες 2 απλά θα ανοιγοκλείνουν τα MOSFET που θα ελένχουν τα LEDS
οι 2 εξόδοι θα συνδεθούν με τα LEDS (κάποια amper LOAD)

ενολίγης θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα που στην μία είσοδο να παίρνει μόνιμα PWM συχνότητα ενώ οι άλλοι 2 εισόδοι να ανοίγουν και να κλείνουν τα LEDS.
έτσι μπορεί να γίνει cascade και με 1 μόνο pin PWM να ελέγχονται πολλοί εξόδοι.

Το σχέδιο που έφτιαξα λειτουργεί ώς εξής:
ο διακόπτης J3 ειναι στην ουσία το PWM pins του μΕ.
ο διακόπτης J4 και J1 είναι στην ουσία 2 pins του μΕ που ελέγχει τις εξόδους (ΟΝ-OFF)
έβαλα διακόπτες γιατί δεν έχω εμπειρία στο πρόγραμμα...
το Q3 P-MOSFET παίρνει PWM στο gate για να δώσει με την σειρά του PWM συχνότητα στα emmiters των transistors (pnp) Q2 και Q1.
οι βάσεις αυτών των transistors ελέγχονται από τα 2 pins του μΕ.
δηλαδή αυτα τα 2 transistors παίρνουν PWM απο το mosfet και ανάλογα με τα pins 4 και 1 τα δίνουν στα Q4 και Q7 για να δώσουν LOAD στα τελικά LEDS..

ουφ...δεν ξέρω αν βγάλατε καμία άκρη.. αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν έχω κανένα λάθος στο σχέδιο αυτό!!
προτάσεις όλες δεκτές!

spiroscfu
04-09-13, 17:05
Τα Q4,7 θα φορτίζονται/πολώνονται οι πύλες τους, αλλά από που θα ξεφορτίζονται ?

απάντηση: O:) από τις RL3,4 και από τις επαφές CB των Q1,2 μέσω των αντιστάσεων R1,2.
δεν είναι αρκετό τα φετ ισχύος θα δουλεύουν στην ενεργό περιοχή τους, θέλεις διαφορικά driver

acmilangr
04-09-13, 18:15
Τα Q4,7 θα φορτίζονται/πολώνονται οι πύλες τους, αλλά από που θα ξεφορτίζονται ?

απάντηση: O:) από τις RL3,4 και από τις επαφές CB των Q1,2 μέσω των αντιστάσεων R1,2.
δεν είναι αρκετό τα φετ ισχύος θα δουλεύουν στην ενεργό περιοχή τους, θέλεις διαφορικά driver
45806

προσθέτοντας το q2 διορθώνεται; (έβαλα μόνο για το ένα MOSFET προς το παρόν)

edit: νομίζω πως έτσι τώρα έχω άλλο πρόβλημα.τα transistor Q6 και Q1 θα δείνουν και + και - Με αποτέλεσμα όταν η βάση τους ειναι στον αέρα να βραχυκυκλώνει...

spiroscfu
04-09-13, 18:59
Μπορείς να βάλεις κάποια μικρή pulldown αλλά γιατί να κάνεις την είσοδο φλοατ

acmilangr
04-09-13, 19:02
Μπορείς να βάλεις κάποια μικρή pulldown αλλά γιατί να κάνεις την είσοδο φλοατ

τι εννοείς float;
Και με pull down πάλι ζεσταίνονται όταν πέρνουν PWM :( Βοήθεια

spiroscfu
05-09-13, 00:39
Ρε Θωμά σαν να μου φαίνεται πως κάνεις τον χαζό ενώ οι ικανότητές σου είναι αρκετά καλές,

τέλος πάντων float είναι όταν δεν πολώνεται (στον αέρα), σχετικά με το διαφορικό που σου είπα εννοούσα push pull και συγνώμη γιατί δεν πρόσεξα που είχες το pnp στην high side

δοκίμασε έτσι, με μια pull down στην είσοδο
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJTJvDPcBvskEQuFHMGD-zndxF8Son2E8f0_mdQkFfxPnBQD9y

edit:
τώρα πρόσεξα πως το παραπάνω θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σαν διακόπτη,
για να το κάνεις έτσι θα φτιάξεις δύο (σαν τα παραπάνω) για driver και στην είσοδό τους θα δώσεις με μια πύλη and (μια για το κάθε ζευγάρι).

http://sub.allaboutcircuits.com/images/04126.png

την μια είσοδο θα την έχεις για enable και την άλλη (μαζί με της άλλης) θα τις βραχυκυκλώσεις αναμεταξύ τους και θα δώσεις pwm

acmilangr
07-09-13, 16:57
Ρε Θωμά σαν να μου φαίνεται πως κάνεις τον χαζό ενώ οι ικανότητές σου είναι αρκετά καλές,

τέλος πάντων float είναι όταν δεν πολώνεται (στον αέρα), σχετικά με το διαφορικό που σου είπα εννοούσα push pull και συγνώμη γιατί δεν πρόσεξα που είχες το pnp στην high side

δοκίμασε έτσι, με μια pull down στην είσοδο
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJTJvDPcBvskEQuFHMGD-zndxF8Son2E8f0_mdQkFfxPnBQD9y

edit:
τώρα πρόσεξα πως το παραπάνω θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σαν διακόπτη,
για να το κάνεις έτσι θα φτιάξεις δύο (σαν τα παραπάνω) για driver και στην είσοδό τους θα δώσεις με μια πύλη and (μια για το κάθε ζευγάρι).

http://sub.allaboutcircuits.com/images/04126.png

την μια είσοδο θα την έχεις για enable και την άλλη (μαζί με της άλλης) θα τις βραχυκυκλώσεις αναμεταξύ τους και θα δώσεις pwm

εμ...χαζός είμαι που δεν το σπούδασα...για αυτό και κάνω αυτές τις χαζές ερωτήσεις!

υλοποίησα το σχέδιο που έδειξα ποιο πριν και δεν είχα κανένα πρόβλημα. η επιγραφή λειτουργεί πολύ καλά. χωρίς PWM τα mosfets έχουν πολύ χαμηλή θερμοκρασία και σε PWM είναι κρύα οπότε όλα πήγαν καλά.

45844

spiroscfu
08-09-13, 16:42
εμ...χαζός είμαι που δεν το σπούδασα...

ε τότε είσαι genius, κομπιουτεράς τελείωσες?

εννοούσα κάτι τέτοιο
45859

από την στιγμή που έχεις μόνο 5V είναι ευκολότερο (λιγότερα εξαρτήματα), δεν έβαλα push-pull γιατί λόγο των darlington θα έπεφτε αρκετά το H και θα είχες ανεβασμένο L.

πρέπει μάλλον να σου δούλεψε γιατί θα χρησιμοποιής μικρή συχνότητα και χαμηλό ρεύμα εξόδου.

edit:
έβαλα nand αντί για and και έτσι σε float θα είσαι ok.

acmilangr
13-09-13, 19:55
ε τότε είσαι genius, κομπιουτεράς τελείωσες?

εννοούσα κάτι τέτοιο
45859

από την στιγμή που έχεις μόνο 5V είναι ευκολότερο (λιγότερα εξαρτήματα), δεν έβαλα push-pull γιατί λόγο των darlington θα έπεφτε αρκετά το H και θα είχες ανεβασμένο L.

πρέπει μάλλον να σου δούλεψε γιατί θα χρησιμοποιής μικρή συχνότητα και χαμηλό ρεύμα εξόδου.

edit:
έβαλα nand αντί για and και έτσι σε float θα είσαι ok.

κομπιουτεράς...απόφοιτος τεχνικού λυκείου!