PDA

Επιστροφή στο Forum : Χορτοκοπτικο Μαρκα mtd 45



electricalgian
05-09-13, 22:18
Καλησπερα σας ! Εχω ενα χορτοκοπτικο ηλεκτρικο το οποιο οταν κανω να το βαλω εμπρος κανει ενα μουγκρισμα και δεν ξεκιναει.Ρωτησα καποιον και μου ειπε οτι εχει καπου καποιον πυκνωτη . Οντως τον βρηκα και παραλληλα βρηκα και την πινακιδα κολημενη επανω στο μοτερ. Προς ενημερωση ειχε το ιδιο προβλημα και ειχε παει σε μαστορα πριν καμια εβδομαδα. Οταν τον ρωτησα τι ειχε μου ειπε οτι αλλαξε ενα ανταλλακτικο το οποιο του το ζητησα αλλα μου ειπε οτι το πεταξε γιατι ηταν αχρηστο. Δουλεψε κανα 3 φορες ξεκινα σταματα και παλι αρχισε να κανει το ιδιο. Λοπιπον η πινακιδα εγραφε CB 16 μF/ 400V και p1 1500kw se 2800 στροφές. Τον πυκνωτη που φορουσε εγραφε 20 μF . Πήγα αγόρασα έναν άλλο τον έβαλα έκανε κάνα 4 φορές εκκινήσεις και μετά πάλι τα ίδια. Έβαλα και τους δυο παράλληλα και πήρε αμέσως μπροστά αλλά όχι συνέχεια, μια επαιρνε και την άλλη που έκαμνε να ξεκινησει και τον βοηθούσα στο γύρισμα και όλα καλα .Μηπωσ χρειαζετε να βάλω την ίδια τιμή στον πυκνωτή η μήπως παίρνει πυκνωτή εκκίνησις και όχι λειτουργίας όπως μου είπαν. Ευχαριστω

Κυριακίδης
06-09-13, 00:35
μια επαιρνε και την άλλη που έκαμνε να ξεκινησει και τον βοηθούσα στο γύρισμα και όλα καλα .

Μέτρα τα δάκτυλα σου στα χέρια είναι 10? . αν όχι δεν σε πρόλαβα! ... αν είναι 5 τότε είσαι σε προχωρημένο στάδιο..... μην το βοηθάς με αυτόν τον τρόπο ακόμα και με ξένο αντικείμενο


Μηπωσ χρειαζετε να βάλω την ίδια τιμή στον πυκνωτή η μήπως παίρνει πυκνωτή εκκίνησις και όχι λειτουργίας όπως μου είπαν.

Διάβασε λίγο στα περί (πυκνωτή εκκινήσεως και περί λειτουργίας) ... Βγάλε και μερικές φωτοτυπίες αντίγραφα και δώσε από ένα στους τεχνικούς που το πήγες

http://www.soldatos.gr/html/pyknwtes.html

Δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω τι έχει το χορτοκοπτικό σου , αλλά μπορώ να σε ρωτήσω για "προκαταρκτικά"
Μπας και βλέπεις στο μοτέρ κάποιο ζόρι στο γύρισμα? (όταν είναι εκτός ρεύματος) π.χ. ρουλεμάν ή δεν "ρολλάρει " με ευκολία από τίποτα μπλεγμένα χόρτα στην λεπίδα? κακό κεντράρισμα του μοτέρ . Αλλιώς αν δεν είναι από αυτά πάνε το μοτέρ σε ειδικό να σου το μετρήσει για να δει την κατάσταση του στα τυλίγματα.

electricalgian
06-09-13, 01:06
Λοιπόν ο κινητήρας ρολλαρι κανονικά χωρίς να παρουσιάζει κανένα εμποδιο είτε ρουλεμάν είτε οτιδήποτε άλλο. Το θέμα είναι εαν παίρνει εκκινησεως η λειτουργίας. Γιατί δεν έχω τον μανισιο.Οσο για δάκτυλα τα έχω και πάντα το βοηθούσα με ενα ξυλο

Κυριακίδης
06-09-13, 08:36
Το θέμα είναι εαν παίρνει εκκινησεως η λειτουργίας.

Υπάρχει "ποικιλία" κατασκευών ανάλογα το μοτέρ . Μπορεί και ο πυκνωτής να είναι διπλός δηλαδή και εκκινήσεως και λειτουργίας. http://www.alifragis.com.gr/view_cat.php?cat_id=583&page=4&basket=1&b_id=03.006.0098

Αν έβαλες ότι ναναι δεν γίνεται δουλειά. πρέπει να βρεθεί ο τύπος πυκνωτή που είχε εξ αρχής ή πόσα τυλίγματα και τρόπο διαμόρφωσης έχει το μοτέρ κτλ

Nickmanak
06-09-13, 11:22
Μοτερ με σκετο πυκνωτη εκκινησης (μαυρο χρωμα) δεν υφισταται. Θα εχει και πυκνωτη λειτουργιας μαζι (χρωμα ασπρο).
Πυκνωτη θα βαλεις 16μf οσο γραφει στην πινακιδα του κινητηρα. Μετρα τους πυκνωτες (παλιο και καινουργιο) με καπασιτομετρο ή πολυμετρο που μετραει μf να σιγουρευτεις οτι ειναι οκ στα μf.

Απο τη στιγμη που παιρνει ολες τις στροφες βοηθωντας το με το χερι, σημαινει με πολυ σιγουρια οτι ειναι καμμενο το βοηθητικο τυλιγμα του κινητηρα το οποιο χρησιμευει στην εκκινηση.
Πας για περιελιξη του κινητηρα, αν οι δοκιμες με τον πυκνωτη δεν λυσουν το προβλημα.

Κυριακίδης
06-09-13, 11:40
http://www.powertoolspares.com/tool/mtd/spares-and-accessories-for-45-sp/12c604a6782002/mtd008300/spares/

http://www.mtdproducts.com/equipment/OperatorManualView?storeId=10500&catalogId=20500&langId=-1

http://www.motoruf.de/mo/ersatzteillisten/mtd/?det=5D36FD85F347488293A702D20CF20F7E&m=1&l=en&subid=56CA275897144FC08A5E9B0844C71C19

http://www.motoruf.de/mo/ersatzteillisten/mtd/?search=mtd+45&m=1&l=en&Submit=search

κανονικά θα πρέπει τελικά να βάλεις 16mF σαν τους παρακάτω και να αναφέρει το χαρακτηριστικό RP-3 .... vde έγκριση (μέσα σε ένα τριγωνικό σύμβολο)
http://www.italfarad.com/rp3eng.htm
Συνήθως στα περισσότερα πηγαίνουν 2 καλώδια (φάση / ουδέτερος προς το μοτέρ) και από το ίδιο μοτέρ βγαίνουν συνήθως 2 μαύρα (σε αυτά τα μαύρα θα βάλεις τον πυκνωτή).

electricalgian
07-09-13, 00:00
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις θα βάλω πυκνωτή 16μf και βλέπουμε. Εαν κάνει πως δουλεύει κανονικά λέμε οτι όντος έφταιγε ο πυκνωτής,αλλά μετά από 2 -3 σταματα ξεκίνα κάνει πάλι τα ίδια τι να μπορέσω να υποθέσω .Το τύλιγμα το βοηθητικό εάν είναι καμένο λογικά δεν πρέπει να πάρει σε καμιά περίπτωση εκκίνηση είτε βάλω πυκνωτή καινούργιοι .Τι άλλο να μπορεί να συμβαινει.

Κυριακίδης
07-09-13, 00:19
αλλά μετά από 2 -3 σταματα ξεκίνα κάνει πάλι τα ίδια τι να μπορέσω να υποθέσω .

Γιαυτό έχει μεγάλη σημασία να το δει κάποιος από κοντά . γιατί με το που θα το δει πως ακριβώς κάνει αυτές τις 2-3 εκκινήσεις (άμεση ροπή ή εξασθενισμένη ) μπορεί να καταλάβει κατά προσέγγιση και τι φταίει . Οι περισσότερες βλάβες έτσι εντοπίζονται αυτί - μάτι - εμπειρία. Τα πολύμετρα - αμπεροτσιμπίδες - κτλ είναι όταν μας πιάνουν τα "περίεργα" σε βλάβες που δεν είναι απόλυτα εμφανείς.


Το τύλιγμα το βοηθητικό εάν είναι καμένο λογικά δεν πρέπει να πάρει σε καμιά περίπτωση εκκίνηση είτε βάλω πυκνωτή καινούργιοι

Μην το λες , αν ζεσταθεί , αλλάζει κατακόρυφα προς το χειρότερο η συμπεριφορά του . Μια "ζωντανή" αμπερομέτρηση που πρέπει να κάνεις είναι ότι πρέπει για να δεις αν συμφωνεί με τα χαρακτηριστικά του

electricalgian
07-09-13, 00:28
ευχαριστω θα τα ελέγξω ολα αυτα που μου γραφεις φυσικα με καποιον ηλεκτρολογο γιατι αυτοι που δηθεν κανουν service βλεπω οτι δεν γνωριζουν καν απο ηλεκτρολογικα αλλα ολα γινονται εμπειρικα,περα απο μηχανικα στα οποια δεν μπορω να φερω γνωμη

thanasis 1
04-04-20, 15:36
Σε ενα αντιστοιχο χλοοκοπτικο μολις το βαλω μπροστα μουγκριζει το μοτερ,το ανοιξα και ειδα οτι απο τα δυο τυλιγματα του στατορα το ενα ηταν καμενο.Τα μετρησα και τα δυο τυλιγματα οπου στο ενα μετρησα 15ohm και στο αλλο απειρη αντισταση.Αν παρω συρμα περιελιξης και βαλω τις αντιστοιχες σπειρες εχω πιθανοτητες να το αναστησω?

mtzag
04-04-20, 16:47
φυσικα αμα το κανεις το ιδιο θα παιξει

Ηλιας Α
04-04-20, 17:10
<<<Σε ενα αντιστοιχο χλοοκοπτικο μολις το βαλω μπροστα μουγκριζει το μοτερ,το ανοιξα και ειδα οτι απο τα δυο τυλιγματα του στατορα το ενα ηταν καμενο.Τα μετρησα και τα δυο τυλιγματα οπου στο ενα μετρησα 15ohm και στο αλλο απειρη αντισταση.Αν παρω συρμα περιελιξης και βαλω τις αντιστοιχες σπειρες εχω πιθανοτητες να το αναστησω? >>


Μόνο αν έχεις αρκετή εμπειρία και αντικαταστήσεις και τα δυο τυλίγματα.

thanasis 1
05-01-22, 23:33
Σε ενα αντιστοιχο χλοοκοπτικο μολις το βαλω μπροστα μουγκριζει το μοτερ,το ανοιξα και ειδα οτι απο τα δυο τυλιγματα του στατορα το ενα ηταν καμενο.Τα μετρησα και τα δυο τυλιγματα οπου στο ενα μετρησα 15ohm και στο αλλο απειρη αντισταση.Αν παρω συρμα περιελιξης και βαλω τις αντιστοιχες σπειρες εχω πιθανοτητες να το αναστησω?

Χρονια πολλα,καλη χρονια με υγεια,λοιπον τελικα τυλιξα ξανα και τα δυο τυλιγματα με την ιδια διαμετρο συρμα και δουλεψε αρκετα απλα ζεσταινοταν πολυ και πιο γρηγορα ωσπου τελικα καηκε ξανα το ενα τυλιγμα.

Τι μπορει να εφταιξε:

1)Τα τυλιγματα τα ειχα αφησει "γυμνα" δεν τα ειχα βερνικωσει.
2)Ναι μεν τα τυλιξα οσο πιο ομοιομορφα γινοταν οχι ομως οπως το εργοστασιο.
3)Προβλημα στον ροτορα.

Για πειτε την γνωμη σας.

vasilisd
07-01-22, 19:51
Φυσικά και θέλει βερνίκι περιελίξεων. Χωρίς βερνίκι τα σύρματα πάλλονται κατά την λειτουργία λόγο ρεύματος οπότε και καταστρέφονται.

thanasis 1
07-01-22, 20:12
Φυσικά και θέλει βερνίκι περιελίξεων. Χωρίς βερνίκι τα σύρματα πάλλονται κατά την λειτουργία λόγο ρεύματος οπότε και καταστρέφονται.

Αρα πιστευεις οτι σε αυτο οφειλεται στο οτι μου καηκε ξανα ή μπορει να φταιει και κατι αλλο??Αν π.χ. τα τυλιξω παλι και τα βερνικωσω μπορει να μου ζεσταινεται λιγοτερο και να λειτουργησει περισσοτερο καιρο??

744
07-01-22, 21:52
Το βερνίκι δεν ψύχει τα τυλίγματα. Τα βοηθά όμως να μείνουν σταθερά στη θέση τους χωρίς να τρίβονται και σταδιακά να χάνουν την μόνωση και να βραχυκυκλώνουν.

Βέβαια, δεν φτάνει να βερνικώσεις λάθος σπείρες και να νομίζεις ότι σωθεί η κατάσταση.

Πρέπει να είναι το ίδιο σύρμα, ίδιες σπείρες και αρκετό βερνίκι στο τέλος. Βερνίκι για μετασχηματιστές ή μοτέρ. Όχι για ξύλινα πατώματα...

Πάντως, αν κάηκε το πρώτο τύλιγμα, μήπως ήταν λάθος εξαρχής?

Κυριακίδης
07-01-22, 22:15
και τα δυο τυλιγματα με την ιδια διαμετρο συρμα
Με μικρόμετρο? και αφού έχεις αφαιρέσει την μόνωση σύρματος? (αν δεν αναλύσεις τι ακριβώς έκανες , γιατί υποθέτουμε τα πήρες όλα με το μάτι?) Βλέπε 02:20
https://www.youtube.com/watch?v=BzLeyaoMqAA (Στην 1η μέτρηση με μικρόμετρο και την μόνωση του βγαίνει 0,50mm , στην 2η μέτρηση χωρίς μόνωση του βγαίνει 0,45 mm)

και δουλεψε αρκετα απλα ζεσταινοταν πολυ και πιο γρηγορα ωσπου τελικα καηκε ξανα το ενα τυλιγμα.
Αμπερομέτρηση προληπτικά τουλάχιστον έκανες?

1)Τα τυλιγματα τα ειχα αφησει "γυμνα" δεν τα ειχα βερνικωσει Τα "χαρτόνια" (πρεσπάν) ανάμεσα στάτη και πηνία υπάρχουν? , χαρτόνια αφού περάσεις όλα τα πηνία που προστατεύει μεταξύ των πηνίων (έξω από τον στάτη) και τα δένουν αργότερα με σπάγκο?

2)Ναι μεν τα τυλιξα οσο πιο ομοιομορφα γινοταν οχι ομως οπως το εργοστασιο.
Συνήθως βάζουν 1 σπείρα σύρμα δείγμα στις διαστάσεις του κάθε καναλιού και τις παλιάς περιέλιξης , και μετά πηγαίνουν να φτιάξουν τα πηνία με αντιγραφή τις διαστάσεις του δείγματος της 1 σπείρας.?

3)Προβλημα στον ροτορα.
να μην καπάκωσες σωστά τα 2 καπάκια των ρουλεμάν του μοτέρ , οπότε όταν δεν είναι κεντραρισμένα παράγουν βόμβο? πτώση απόδοσης κτλ?

thanasis 1
08-01-22, 14:22
Με μικρόμετρο? και αφού έχεις αφαιρέσει την μόνωση σύρματος? (αν δεν αναλύσεις τι ακριβώς έκανες , γιατί υποθέτουμε τα πήρες όλα με το μάτι?) Βλέπε 02:20
https://www.youtube.com/watch?v=BzLeyaoMqAA (Στην 1η μέτρηση με μικρόμετρο και την μόνωση του βγαίνει 0,50mm , στην 2η μέτρηση χωρίς μόνωση του βγαίνει 0,45 mm)

Το συρμα το μετρησα αφου του εκαψα την μονωση και για σιγουρια πηγα δειγμα και στον stefos-xalkos.gr οπου το μετρησε και ο ιδιος και το εβγαλε και αυτος 0,25μμ.Οποτε η διαμετρος του συρματος ειναι η σωστη!

Αμπερομέτρηση προληπτικά τουλάχιστον έκανες?
Τα "χαρτόνια" (πρεσπάν) ανάμεσα στάτη και πηνία υπάρχουν? , χαρτόνια αφού περάσεις όλα τα πηνία που προστατεύει μεταξύ των πηνίων (έξω από τον στάτη) και τα δένουν αργότερα με σπάγκο?

Μου ειχε δωσει mylar film το οποιο εχει λιώσει οπου ακουμπουσε στην περιεληξη,οπως ειπα και πριν ανεβαζε πολυ θερμακρασια για καποιο λογο.Ειχα κανει μετρηση ρευματος,μετρησα 1.2Α οπου ειναι καλα αφου ειναι 250w.

Συνήθως βάζουν 1 σπείρα σύρμα δείγμα στις διαστάσεις του κάθε καναλιού και τις παλιάς περιέλιξης , και μετά πηγαίνουν να φτιάξουν τα πηνία με αντιγραφή τις διαστάσεις του δείγματος της 1 σπείρας.?

Εγω ειχα κοψει την περιεληξη στην μεση και μετρησα ενα ενα τα συρματα και ετσι υπολογισα ποσες στροφες πρεπει να βαλω...

να μην καπάκωσες σωστά τα 2 καπάκια των ρουλεμάν του μοτέρ , οπότε όταν δεν είναι κεντραρισμένα παράγουν βόμβο? πτώση απόδοσης κτλ?

Το μοτερ γυρναει ελευθερα δεν εχει τετοιο θεμα.



........